Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Ceva interesant pentru privitorii MotoGP:

 

https://motomatters.com/interview/2016/11/01/deep_dive_bradley_smith_explains_motogp.html

Bradley explica butoanele din bord, ce face fiecare si cum trebuie sa le bibileasca pilotul in timpul cursei. :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intoarcerea lui Abraham :D

 

Batalie mare intre Redding si Petrucci ; cine iese deasupra prinde GP17 :) O sa fie interesant de urmarit.

 

14 Scott REDDING Ducati GBR 72

 

15 Danilo PETRUCCI Ducati ITA 71
Editat de wbmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Nu e chiar atat de buna. Eurosport isi bate joc de transmisiile moto. Vezi WSBK. Vom regreta Digi Sport..

Avantajul eurosport este ca putem schimba canalul audio pe english :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate stiam eu,ordinea de aprindere a unui V4/90° cu arborele la 180 e 180-90-180-270,deci in nici un caz nu poate fi screamer.

V4 screamer nu am auzit,aia e smecheria la V4 si de aia il pun pe motoare,ca nu e screamer.

Yamaha cu R1 crossplane exact asta incearca (si reuseste cu arbori de contrabalansare si niste mici alte tertipuri),sa simuleze un V4/90° in "pielea" unui L4.Deci sa aiba ergonomia si packing-ul unui L4 si modul de livrare a puterii si comportamentul unui V4.

Ori un V4 cu comportament de screamer mi se pare fara nici o noima,ca asa ar face un screamer L4 ca ar fi super usor...zic eu ceva gresit?

 

Chiar imi placeau tramnsmisiunile si comenatorii de la Digi, stiau ceva meserie. Plus ca imi mai auzeam numele pe post cand dadeam mailuri, de ma sunau neamurile sa ma intrebe :)

 

Dar din cate tin minte, la Eurosport erau foarte bune transmisiunile, acuma depinde ce comentatori vor baga, sau daca vom putea selecta comentariul in Engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Chiar imi placeau tramnsmisiunile si comenatorii de la Digi, stiau ceva meserie. Plus ca imi mai auzeam numele pe post cand dadeam mailuri, de ma sunau neamurile sa ma intrebe :)

 

 

Victoria Davies, VP, Country Manager Central and Eastern Europe, Eurosport:“This new agreement is part of our long term commitment to the Romanian market aimed at offering relevant, premium content to all our Eurosport fans. We are delighted to consolidate our local offer with MotoGP™ for the coming three years. This is a great example of how Eurosport is able to bring fans a complete live viewing experience when it comes to the greatest sporting events. Our coverage is extensive, with the live broadcast of all races each season, as well as an immersive and entertaining experience with our multi-feed service. It’s what fans expect today and exactly what Eurosport is capable of delivering.”

 

In traducere libera : Astia de la Dorna considera ca RDS sunt prea slabi pentru a le transmite produsul lor, realizeaza ca Dorna nu da doi bani pe numele tau auzit la televizor si ca asteptarile lor erau altele din partea contractorului. Interviuri, prezenta pe pista.. samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Chiar imi placeau tramnsmisiunile si comenatorii de la Digi, stiau ceva meserie. Plus ca imi mai auzeam numele pe post cand dadeam mailuri, de ma sunau neamurile sa ma intrebe :)

 

Dar din cate tin minte, la Eurosport erau foarte bune transmisiunile, acuma depinde ce comentatori vor baga, sau daca vom putea selecta comentariul in Engleza.

Vezi ca iti poti surprinde neamurile cu dedicatii la etno

 

Daca a fost un minus mare la rds ,a fost citirea de emailuri idioate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca iti poti surprinde neamurile cu dedicatii la etno

 

Daca a fost un minus mare la rds ,a fost citirea de emailuri idioate.

Da, si mie mie se parea ciudat sa citeasca toate mailurile primite cuvant cu cuvant.....cu nume cu tot. Desi cred ca vroiau sa se conformeze cu noul curent de social networking si interactionare cu publicul ceea ce e ok, insa se putea altfel.

 

Care nu ati inteles glumita cu auzitul numelui la tv, imi pare rau pt voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Tito Rabat’s 2014 championship winning Moto2 bike stolen in Brussels, Belgium

 

In the early hours of the morning on Wednesday 16th August thieves broke into the Marc VDS workshop in Gosselies, Belgium and stole the Kalex Moto2 machine on which Tito Rabat won the 2014 Moto2 World Championship title.

The theft happened at around 2am and the championship winning bike, which was on display in the workshop reception area, was the only thing of value taken.

The bike is in the team's 2014 livery and features the #53 plate that Rabat ran that season.

If anyone is offered the bike for sale, or has any information on the theft, then please call +32 (0)71 35 69 32. All calls will be kept confidential.

 

http://www.marcvds.com/moto2/news/tito-rabats-2014-championship-winning-moto2-bike-stolen-in-belgium#.WZP_U1FLfmG

 

Oare ce-or face cu ea? Apare pe la track-days?

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

in caz ca va intrebatice buget are o echipa de moto 2 / motogp privata:

 

Forward's Moto2 Budget (main picture)

Riders: €200,000

Rider 1 = €80-100,000

Rider 2 = €20-30,000

+ bonus

"Our philosophy is that we are in Moto2 to try to build champions, not just take riders with money," Cuzari began. "I'm not here to try to do business because I know very well that racing is not business. My target is to try to not lose money.

"So, if we have one strong rider, let me say around €80-100k. And the second rider, a young rider, can we say needs at least €20-30k just to survive. Plus bonuses, that means around €200,000 for the two riders."

Bikes: €550,000

3-4 Kalex = €400,000

Crash damage = €150,000

"You need 3-4 Kalex, because you have a bike for each rider, one spare, plus parts. This is €400,000. Then crash damage I can tell you, unfortunately, is about €150,000."

Staff: €570,000

"Now we need crew chiefs, mechanics… We have twelve staff here, plus the office staff."

Travel: €500,000

"We spend about €35,000 per person. 15 people… let's call it €500,000."

Hospitality: €250,000

Box: €50,000

Truck (fuel): €60,000

Office: €50,000

Team H.Q.: €40,000

Etc…

Total Moto2 costs:

"I tell you when you do all the 'plus, plus, plus'… you arrive at a total figure of about: €2,600,000."

Money from Dorna: €150-180,000

"Dorna give us between €150-180k per season."

What a Moto2 team needs to raise:

"€2,600,000 minus €150,000 from Dorna gives a figure of €2,450,000.

Money from Title Sponsor: €1-1.2 million

"But for the same price you can now be a title sponsor in MotoGP. Let me explain…"

A MotoGP Budget

Total MotoGP costs: €7.5 million

"I know very well because I was in MotoGP [until the end of 2015]. The MotoGP budget is about €7.5 million."

Money from Dorna: €5 million

"Dorna pay €2.5 million per rider."

What a MotoGP team needs to raise:

"€7,500,000, minus €5,000,000 from Dorna, gives a magic number of €2,500,000.

"It's almost the same as a Moto2 team."

 

http://www.crash.net/motogp/news/883505/1/26million-a-moto2-budget

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesante cifrele.E ok,e ieftin sa meri in moto fata de auto :P

Cu o mica adnotare totusi pentru motogp - da,e aproape la fel de "ieftin" sa participi la motogp pentru ca Dorna da mult mai multi bani,dar problema e ca Espeleta a spus ca grila de motogp e inchisa,nu se mai primesc echipe noi.Se vor face exceptii doar daca Rossi vrea sa isi faca pe viitor o echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu carcotas dar daca ne uitam la Yamaha, doar Vale costa 10 mil. pe an si la Ducati, Lorenzo, costa chiar 15 milioane.

Am dubii mari ca cifrele au vreo treaba cu realitatea. Poate ca se pupa cu situatia de la o (una) echipa si nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu carcotas dar daca ne uitam la Yamaha, doar Vale costa 10 mil. pe an si la Ducati, Lorenzo, costa chiar 15 milioane.

Am dubii mari ca cifrele au vreo treaba cu realitatea. Poate ca se pupa cu situatia de la o (una) echipa si nimic mai mult.

Eee,colegul se referea la "desculti" la astia gen Pramac,etc la entry level nu la de-alde Yamaha,HRC si alte echipe de uzina.Aia baga in R&D gramada,dupa aia pilotii dupa cum ai zis nu costa 3 lei,hostingul e enorm la ei,au foarte multi oameni in staff,alte miscari de trupe.

Era vorba aici de minimul necesar pentru a sustine o echipa de moto2/motogp.Asa ca se ne facem si noi o idee de costuri desigur,in linii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...