Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

35 minutes ago, Roberte said:

Nasol e ca au avut super pilotul (JL), dar au gestionat prost toata situatia... crezi ca Bautista ar aduce rezultate mai bune ca Dovi? Personal, cred ca nu. 

 

Nu sunt deloc convins că Lorenzo ar fi mers mult mai bine în acest an dacă rămânea la Ducati. Te gândești probabil la cele două victorii consecutive de anul trecut. Au fost de efect, dar nu au însemnat mare lucru în economia campionatului. În afară de ele, Lorenzo a mai avut o victorie (și ea frumoasă ce-i drept) în Austria și un podium în Cehia. În rest, a fost cam anonim. E adevărat că a și lipsit 4 etape, dar per total nu a avut un sezon strălucit. La final, are cam aceleași lipsuri ca și Dovizioso când vine vorba de lupta cu #93: inconstanța. Doar că la el victoriile și momentele bune au alternat cu rezultate anonime de top 10 sau top 15. Dovizioso (anul trecut cel puțin) a fost ON/OFF: ori pe podium, ori pe jos. Cursele pe care le-a terminat, le-a terminat în mare parte pe podium (9 curse pe podium, 5 în afara lui, și doar două în afara top-5). Doar că a și dat-o de 4 ori pe jos. Când te bați cu Marc, nu-ți permiți s-o dai de 4 ori pe jos într-un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Petrux este doar secundul lui Dovi!Nu la adus nimeni sa iasa campion!E acolo sa-l ajute pe Dovi,direct,indirect,sa testeze una alta!Sa puna piedici,daca poate,lui MM!

Bautista e un neica nimeni in motogp!A facut mai multe prostii decat lucruri bune!Un fel de Bradl,o fost si s-o dus!

Numai Yamaha si-a permis sa se lupte la titlu cu doi piloti!Honda si mai nou Ducati ,nu se joaca cu treburile astea!Ori unul ,ori altul dar nu amandoi!

Si mult ia costat si o sa-i mai coste pe Yamaha duelul fraticid Rossi-Lorenzo!In timp ce ei se bateau in  caiete,mecanici si ingineri,Honda dezvolta supermotocicleta

la care s-a ajuns!Iar combinatia MM-Honda este letala dupa cum se vede!

O motocicleta de genul asta se dezvolta doar pe un pilot,al doilea e secund sau se  descurca cum poate(cum e Lorenzo acum,nu e secund dar nici nu da ordine )!

Daca Lore-l bate pe MM pe o motocicleta dezvoltata pentru acesta,toata stima!Dar e greu spre imposibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e imposibil. Dacă un Cal sta în spatele lui MM, Lorenzo o să-i arate dosul.  Aveți răbdare sa i se alinieze planetele lui Lorenzo 😁

Lorenzo înțelege greu dar înțelege pana la urma care e treaba. O să-i fie mai ușor cu Honda decât cu Ducati, my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.04.2019 la 19:43, adiy32 a spus:

 

Daca Lore-l bate pe MM pe o motocicleta dezvoltata pentru acesta,toata stima!Dar e greu spre imposibil!

Vise umede.. Vreo victorie, doua de conjunctura, da e posibil, presupunand ca se adapteaza la bicla, dar un titlu luat lui MM, pe aceiasi motocicleta.. hmmm.. mi se pare un SF de proasta calitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai fac topic nou, postez aici. Pentru cine este interesat, este in desfasurare cursa de 24 de ore de la Le Mans, contand pentru EWC. 

Aici livetiming: https://www.fimewc.com/live-timing/

Cursa este transmisa pe Eurosport 2 si Eurosport 2 HD

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gasit GMT pe lista de start. Nu stiu care este cauza. Mergeam pe mana YART, dar clar este o cursa de uitat pentru ei. Au abandonat. In schimb, SRC Kawasaki este liderul, Honda 111 (care de regula se strica.. :D :D ) pe 2, la un tur distanta si SERT pe 3. Adica, echipele care conteaza, mai putin echipele Yamaha, sunt acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Moto E, căzătura din teste la Valencia ne aduce șansă de a vedea "sub capota". 

O drujba cu o găleată de curent legata la ea. 

https://www.gpone.com/it/2019/06/18/motoe/paura-nei-box-a-valencia-de-puniet-cade-rompendo-la-batteria.html

 

Încerc sa ii dau o șansă competiției astea, dar e greu.. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, wbmt a spus:

Moto E, căzătura din teste la Valencia ne aduce șansă de a vedea "sub capota". 

O drujba cu o găleată de curent legata la ea. 

https://www.gpone.com/it/2019/06/18/motoe/paura-nei-box-a-valencia-de-puniet-cade-rompendo-la-batteria.html

 

Încerc sa ii dau o șansă competiției astea, dar e greu.. :)

 

tu esti genul asa, mai epoca de piatra?

 

cred ca moto astea E sunt considerabil mai grele decat astea ordinare.

mai naspa daca pica pe pilot.

cred ca suspensia e mai serioasa, franele par la fel?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, frigider said:

tu esti genul asa, mai epoca de piatra?

 

 

Chiar deloc, nu's un visător al vremurilor cu patentul și sarma la tine. 

Insa relativ la timpurile moderne, tehnologia de înmagazinare a energiei electrice este încă în epoca de piatra. 

 

Asa ca din punctul meu de vedere pana nu apare (pentru publicul larg) o evoluție a bateriei convenționale, astfel de competiții nu știu cat plus valoare pot sa aducă, dar vom vedea. 

 

Asa cum ziceam rămân deschis, așteptăm prima cursa. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, wbmt said:

Insa relativ la timpurile moderne, tehnologia de înmagazinare a energiei electrice este încă în epoca de piatra. 

 

Industria auto investește masiv în baterii, tehnologia va progresa rapid în următorii ani. Doar că la auto, miza principală nu e neapărat reducerea greutății așa cum e la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, wbmt a spus:

 

Chiar deloc, nu's un visător al vremurilor cu patentul și sarma la tine. 

Insa relativ la timpurile moderne, tehnologia de înmagazinare a energiei electrice este încă în epoca de piatra. 

 

Asa ca din punctul meu de vedere pana nu apare (pentru publicul larg) o evoluție a bateriei convenționale, astfel de competiții nu știu cat plus valoare pot sa aducă, dar vom vedea. 

 

Asa cum ziceam rămân deschis, așteptăm prima cursa. 

 

pai vezi ca e o masina, tesla, mai sunt si altele - renault zoe, vw up, opel ampera , vw golf electric, o kia , plm etc.

*nu cauta plm etc. nu e o masina electrica :D

 

mie mi se pare ca e accesibila publicului larg.

nu stiu date precise da reno zoe se lauda cu 300km de autonomie. (sa zicem 150 reali, ceea ce nu mi se pare rau, mai ales pt oras, cat si pt naveta scurta gen buc-ploiesti?)

nu imi suna a epoca de piatra deloc.

 

unde mai pui trotinetele electrice..scutere electrice.

 

unde mai pui ca metroul este ELECTRIC OMG. 

 

 

 

 

eu sunt curios cate ture va avea cursa. asta in conditii de mers B L A N Ă.

sau poate fac cu o oprire oblig la standuri sa sch bateria?

 

 

cand e prima cursa?

nu stiu de voi da pe mine ma sperie sunetul ala "electric" si linistea, imi provoaca o senzatie de neliniste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper la o altfel de evoluție a bateriilor, o schimbare de abordare de la chimic la altceva, poate super condensatoare cu graphen, poate altceva. 

Dar mai vedem cum evoluează. 

 

Referitor la curse, nu mai e mult:

- Race 1 - July 5th -7th - Sachsenring, Germany

- Race 2 - August 9th -11th - Red Bull Ring, Austria

- Races 3 & 4 - September 13th -15th - Misano, Italy

- Races 5 & 6 - November 15th -17th - Valencia, Spain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare pilot! Foarte rapid, foarte spectaculos si foarte combativ. Mi-a placut mult, Spies, insa nu pot sa nu remarc ca anumite frustrari ii intuneca (chiar si dupa atata vreme ) judecata si ierarhia valorilor.  Oricum, are multa dreptate, cand spune ca in MotoGP este multa politica... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.06.2019 la 12:52, wbmt a spus:

Eu sper la o altfel de evoluție a bateriilor, o schimbare de abordare de la chimic la altceva, poate super condensatoare cu graphen, poate altceva. 

Dar mai vedem cum evoluează. 

 

Referitor la curse, nu mai e mult:

- Race 1 - July 5th -7th - Sachsenring, Germany

- Race 2 - August 9th -11th - Red Bull Ring, Austria

- Races 3 & 4 - September 13th -15th - Misano, Italy

- Races 5 & 6 - November 15th -17th - Valencia, Spain

da e super smecherie renault zoe... mai ales pretul... ptr 200-300 km... oricum asta e o discutie lunga si fara sfarsit... cert e ca si Marquez a zis ca nu isi doreste sa mearga pe asa ceva.....au avantajelele lor insa... de poluat tot se polueaza cu  ele... e doar o mare peopaganda ptr gusterii de rand dar defat e o noua arie de exploatat si de facut bani... in rest... povesti de gradinita... 

era un articol cum ca la moto e vor fi in jur de 10  ture... ca mai mult nu tine sarcofagul ala... 😁 

ups.... pe @frigider vroiam sa l citez... scuze! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Buggy a spus:

da e super smecherie renault zoe... mai ales pretul... ptr 200-300 km... oricum asta e o discutie lunga si fara sfarsit... cert e ca si Marquez a zis ca nu isi doreste sa mearga pe asa ceva.....au avantajelele lor insa... de poluat tot se polueaza cu  ele... e doar o mare peopaganda ptr gusterii de rand dar defat e o noua arie de exploatat si de facut bani... in rest... povesti de gradinita... 

era un articol cum ca la moto e vor fi in jur de 10  ture... ca mai mult nu tine sarcofagul ala... 😁 

ups.... pe @frigider vroiam sa l citez... scuze! 

buna aia cu sarcofagul.

 

pai n-ai vazut ca era panica, cu aia trantita? stateau pompierii si-o pazeau :D

 

iti dai seama sa arda ca samsungurile alea? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.06.2019 la 11:09, frigider a spus:

buna aia cu sarcofagul.

 

pai n-ai vazut ca era panica, cu aia trantita? stateau pompierii si-o pazeau :D

 

iti dai seama sa arda ca samsungurile alea? 

pai poate dasta au si luat foc in primavara la jerez....cine stie ce sa intamplat pe acolo...cauze electro tehnice :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am incercat sa ma abonez la eurosport si primesc aceasta eroare"Vă rugăm să vă asigurați că utilizați o metodă de plată validă și că metoda de plată este înregistrată locației dvs. actuale." Am incercat cu 2 carduri, ambele valide cu informatiile introduse corect. Le-am dat si mail insa vad ca nu raspund. S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai de grijă că eu nu m-am mai putut dezabona vreo 3 luni! Noroc că a expirat cardul, altfel probabil mi-ar fi tras și acum 3€/lună sau cât e. Și vezi că e conținutul în funcție de țara în care te afli, eu n-am putut viziona motogp în afara României!

:finger: eurosPORC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa declaratiile lui Ciabatti, referitoare la Honda si MM, a venit si randul lui Puig: "I think that Ciabatti should see all the 500cc and MotoGP races that Honda has won, all the titles, review the history and probably not pronounce it this way." What is clear is that Ducati, after all the effort that they are doing, that is brutal and that has much merit, has won a single championship that everyone who knows the history of this category knows that Casey Stoner won, " 

"The effort that Ducati is putting into this championship, for what he is collecting, in my opinion, is completely unbalanced."

"What I know is that Marquez has won with this bike, as before did Stoner, Doohan, Spencer, Lawson, Crivillé, Hayden and Rossi, with Honda has won a lot of people. Ducati has won a man, a year, under special circumstances, period, and since then, Ducati has been trying a lot in recent times with the new technical regulations, I think they are trying everything and more, but for now Today, they have not won anything. "

https://www.marca.com/motor/motogp/2019/07/10/5d263d03268e3e871a8b45d6.html

Si raspunsul lui Ciabatti: https://as.com/motor/2019/07/15/motociclismo/1563211605_910169.html

What is a little absurd, is that I started to follow Rossi and I finished my career before him!

Dani Pedrosa

 

https://www.marca.com/motor/motogp/2019/07/16/5d2da2ea268e3e7b428b4668.html

 

Petrux si-a luat permisul pentru mobra: https://www.gazzetta.it/Moto/moto-GP/09-07-2019/petrucci-giorno-speciale-ha-preso-patente-andare-moto-340724866950.shtml?refresh_ce-cp

Avand in vedere ca este incepator, poate il ajutam cu niste sfaturi.. :D 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reglementări privitoare la fărașe:

https://www.gpone.com/en/2019/07/19/motogp/fim-no-more-aerodynamic-grey-areas-but-the-details-remain-a-mystery.html

Din comunicatul FIM, aparent vor oferi mai multe informații în curând. Să sperăm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...