Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 3 ore, george05 a spus:

Nu va mai fi în veci pururi amin la fel. Și dacă aia care-l considera vreun deemizeu au impresia ca se întoarce și ii rupe pe genunchi pe astialalti care au avut un an ciudat, înseamnă că "aia" au o putere de înțelegere foarte scăzută a sportului la înalt nivel înalt respectiv a anatomiei omului. Dar nah, fiecare cu cât poate. 

mai baieti, voi nu intelegeti ceva. 

omu ala are un talent.

oau, s-a operat la mana. mare chestie. oau,  a stat pe bara, si ce?

 

si stoner daca vine acum o sa ii dea capat.

 

asa a zis nush cine ca a venit , s-a suit, i-a dat capat.

simplu ca buna ziua.

 

nu e ca schumi ca a stat in coma x timp. 

chillax. timpul ne va spune.

 

eu de-asta am putere mica de intelegere, ca s-a operat la mana, nu la cap. GG

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, frigider a spus:

mai baieti, voi nu intelegeti ceva. 

omu ala are un talent.

oau, s-a operat la mana. mare chestie. oau,  a stat pe bara, si ce?

 

si stoner daca vine acum o sa ii dea capat.

 

asa a zis nush cine ca a venit , s-a suit, i-a dat capat.

simplu ca buna ziua.

 

asa a facut si lorenzo

a cazut, a stat pe bara un an, a venit, i-a dat capat

cu 2 secunde mai lent parca? destul de normal

 

vezi ca ii incurci, talentul lui mm e sa piloteze motoare repede, nu sa se vindece ca wolverine

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

mai baieti, voi nu intelegeti ceva. 

omu ala are un talent.

oau, s-a operat la mana. mare chestie. oau,  a stat pe bara, si ce?

 

si stoner daca vine acum o sa ii dea capat.

 

asa a zis nush cine ca a venit , s-a suit, i-a dat capat.

simplu ca buna ziua.

 

nu e ca schumi ca a stat in coma x timp. 

chillax. timpul ne va spune.

 

eu de-asta am putere mica de intelegere, ca s-a operat la mana, nu la cap. GG

 

Ok,fie cum spui. E degeaba orice explicatie pt tine,MM vine si ia inca 10 cupite,va fi ca-n prima zi. U win!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, prafrau a spus:

 

asa a facut si lorenzo

a cazut, a stat pe bara un an, a venit, i-a dat capat

cu 2 secunde mai lent parca? destul de normal

 

vezi ca ii incurci, talentul lui mm e sa piloteze motoare repede, nu sa se vindece ca wolverine

1. Lore a avut la coloana. Putea sa se termine f rau.

 

MM are buba la mana, ok, importanta mana dreapta si nu doar pt seri singur acasa da nu e coloana.

 

2. Lore inca incerca sa dea de cap la honda aia.

 

Pt mm honda aia e al 6-lea membru.

 

Observi niste diferente?

Acum 22 ore, george05 a spus:

Ok,fie cum spui. E degeaba orice explicatie pt tine,MM vine si ia inca 10 cupite,va fi ca-n prima zi. U win!

 nici chiar asa da nu o sa fie ultimu/ in pluton.

 

Sa nu uitam ca ii tot sarea umaru acu ceva ani si a fost ok .

 

Inteleg si vad urmarile accidentarii, vad ca sta pe bara dar nu cred ca se iroseste asa talentul.

 

E "doar" o mana, nu coloana sa zici ca te pune pe ganduri. Zic.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

Inteleg si vad urmarile accidentarii, vad ca sta pe bara dar nu cred ca se iroseste asa talentul.

 

E "doar" o mana, nu coloana sa zici ca te pune pe ganduri. Zic.

Nu spuneam ca va fi ultimul nici o clipa. Dar nici ca ii rupe pe toți cu ceasul de la gara. 

 

Cât despre e "doar" o mana... Exact asta e spilul, ne e nici pe departe atât de ușoară situația pe cât crede lumea. Eu nu am comparat ce are el cu a avut Lore, deci ma abțin de la asta. Nu are nici o relevanta comparația. Talentul nu se irosește, dar fizicul și psihicul nu rămân la fel. Plus ca nu întinerește, anii trec pt toți la fel. Ca el e mai fit, corect. Nu e nici primul și nu va fi nici singurul în aceasta postura. Doar ca eu nu compar mere cu pere, adică pe MM cu un muritor de rand, eu spuneam dpdv al sportivului de înaltă performanță. 

 

Dpmdv, sa se întoarcă 100% și sa facă istorie, dar personal nu cred. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mai e mult si bine pana se vindeca operatia.

2. "caracterul" iese iar la iveala: doctorii sunt vinovati 🤦‍♂️

 

Six-time MotoGP world champion Marc Marquez has admitted his attempt to return to action at Jerez just days after surgery on a broken right arm was "a mistake".


Marquez crashed heavily in the closing stages of the season-opening Spanish Grand Prix at Jerez, breaking the humerus bone in his right arm which required an operation to have a plate fitted.

The Honda rider tried to return for the following week's Andalusian GP at Jerez, having been cleared to do so by doctors.

But he had to abort this after encountering problems in his right arm after qualifying, with the stresses of that weekend ultimately weakening the plate, leading to it breaking when he attempted to open a door at his home.


Having had a second operation to fix this, Marquez wouldn't race again in 2020, with a slower-than-expected recovery forcing him to have a third operation on Thursday in Madrid.

The bone graft operation took eight hours, and though a recovery time is unknown at this stage, Marquez faces a six-month period of rehabilitation - casting his participation in the start of the 2021 season into doubt.

An update from Honda on Saturday revealed Marquez will remain in hospital in Madrid after an infection was found in the fracture, which will require "specific antibiotic treatment".

The release also states his clinical situation post-surgery has been deemed "satisfactory".


Speaking to Spain's DAZN ahead of the operation, Marquez commented on his Jerez return attempt, stating: "This year has taught me many things.

"The first, that the attempt to return after the injury was hasty. My plate broke at home, opening a sliding door that I have to go out to the garden.

"But the plate did not break there, it did so as a result of all the stress that was created in Jerez.

"Trying to return to Jerez was a mistake. I've learned that the riders have a virtue and a defect, which is that the riders do not see fear, so they [doctors] have to make us see it.

 

"After the first operation, the first question of every rider is: when can I get back on the bike?

"And it is the doctor who has to know how to stop you, he is the one who has to be realistic. I went to Jerez with the peace of mind that the plate held because they told me so.

"I am brave but not unconscious. If they tell me that the plate can break, I would not have gotten on a 300km/h motorcycle."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctorul Costa spunea intr-un interviu, ca dupa infectia si complicatiile avute cu a doua operatie, solutia ideala era sa taie de tot acea bucata de os care nu se mai recupera, fara sa mai faca transplant de maduva. Dezavantajul, mana dreapta mai scurta cu trei centimetrii, dar nu e ca la picioare sa schiopatezi cand mergi, si ar fi avut o recuperare sigura si doar in cateva luni. 

 

Asa s-a dus si Lorenzo cu psihicul la vale, mai ales pe asfalt umed, dupa accidentul de la Assen. Clar vor ramane ceva retineri psihologice. Cred ca acestea sunt cele mai greu de batut, nu fizicul, pe ala il readuci la forma initiala cu antrenament, dar la cap, acolo e mai complicata situatia, cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ioio_viola a spus:

1. mai e mult si bine pana se vindeca operatia.

2. "caracterul" iese iar la iveala: doctorii sunt vinovati 🤦‍♂️

 

Six-time MotoGP world champion Marc Marquez has admitted his attempt to return to action at Jerez just days after surgery on a broken right arm was "a mistake".


Marquez crashed heavily in the closing stages of the season-opening Spanish Grand Prix at Jerez, breaking the humerus bone in his right arm which required an operation to have a plate fitted.

The Honda rider tried to return for the following week's Andalusian GP at Jerez, having been cleared to do so by doctors.

But he had to abort this after encountering problems in his right arm after qualifying, with the stresses of that weekend ultimately weakening the plate, leading to it breaking when he attempted to open a door at his home.


Having had a second operation to fix this, Marquez wouldn't race again in 2020, with a slower-than-expected recovery forcing him to have a third operation on Thursday in Madrid.

The bone graft operation took eight hours, and though a recovery time is unknown at this stage, Marquez faces a six-month period of rehabilitation - casting his participation in the start of the 2021 season into doubt.

An update from Honda on Saturday revealed Marquez will remain in hospital in Madrid after an infection was found in the fracture, which will require "specific antibiotic treatment".

The release also states his clinical situation post-surgery has been deemed "satisfactory".


Speaking to Spain's DAZN ahead of the operation, Marquez commented on his Jerez return attempt, stating: "This year has taught me many things.

"The first, that the attempt to return after the injury was hasty. My plate broke at home, opening a sliding door that I have to go out to the garden.

"But the plate did not break there, it did so as a result of all the stress that was created in Jerez.

"Trying to return to Jerez was a mistake. I've learned that the riders have a virtue and a defect, which is that the riders do not see fear, so they [doctors] have to make us see it.

 

"After the first operation, the first question of every rider is: when can I get back on the bike?

"And it is the doctor who has to know how to stop you, he is the one who has to be realistic. I went to Jerez with the peace of mind that the plate held because they told me so.

"I am brave but not unconscious. If they tell me that the plate can break, I would not have gotten on a 300km/h motorcycle."

spujne ca doctorii i-au dat OK-ul. 

ceea ce cred ca s-a si intamplat.

ce naiba, cum zice si el,  nu e idiot.

 

n-are cum sa nu te enerveze chestia asta.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, frigider a spus:

spujne ca doctorii i-au dat OK-ul. 

ceea ce cred ca s-a si intamplat.

ce naiba, cum zice si el,  nu e idiot.

 

n-are cum sa nu te enerveze chestia asta.

Iti dai seama la ce presiune a fost pus doctorul laa sa-si dea acordul. Spui ca a fost o greseala comuna, dar nu ca doar din cauza doctorului ai patit ce ai patit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, john17 a spus:

Decât uneori și în anumite privințe... 

Dap.

 

Pai crezi ca daca dr zicea "frend, daca faci buba iar / fortezi = pierzi sezonul" crezi ca se mai baga?

 

Eu nu.

Acum 7 ore, ioio_viola a spus:

Iti dai seama la ce presiune a fost pus doctorul laa sa-si dea acordul. Spui ca a fost o greseala comuna, dar nu ca doar din cauza doctorului ai patit ce ai patit...

Vezi mai sus, daca dl dr explica niste riscuri imense eu nu vad de ce ai pune presiune pe dr.

Doar sa te-ngropi singur? Cam contra productiv daca ma-ntrebi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix din aceeași nebunie și nesăbuință din care a tras pt locul 1 într-o cursă în care ar fi luat 2 fără probleme după ce fusese o dată la păscut. Ceea ce a fost de departe cel mai contraproductiv lucru. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, frigider a spus:

Dap.

 

Pai crezi ca daca dr zicea "frend, daca faci buba iar / fortezi = pierzi sezonul" crezi ca se mai baga?

 

Eu nu.

Vezi mai sus, daca dl dr explica niste riscuri imense eu nu vad de ce ai pune presiune pe dr.

Doar sa te-ngropi singur? Cam contra productiv daca ma-ntrebi.

 

da, se pare ca acelasi doctor a mai dat-o in bara de mai multe ori inainte. greseala mare de echipa si strategie atunci. nu au invatat din greselile altora... dar in articol se vede si incapatanarea rider-ilor de a se da cu orice pret (cazul Miller).

 

https://www.gpone.com/en/2020/12/06/motogp/pernat-and-suppo-in-agreement-the-marquez-case-was-badly-managed.html

...

The same opinion was also shared by Livio Suppo, who in the course of his career as a manager had already experienced a similar situation with Jack Miller.

I have always said that the fault in this story lies with the doctors. Something similar happened to me in 2016 when Miller fractured a vertebra. The same doctors who gave the go-ahead to Marc, Mir and Charte also gave it to him, and I was perplexed. Having experienced closely the accident of Filippo Preziosi, a friend, I asked him to point me to other doctors who could give me an opinion and they all told me that Jack should not race because in every crash the risk of paralysis was at maximum. I couldn't convince Jack right away, he raced in 3 GPs before stopping, I told him that people thought he was useless and not that he was going slowly because of the injury.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cuki a spus:

Is ferm convins ca MM cu experienta a N situatii in care a concurat accidentat, cu oase rupte si umplut de painkillere, a crezut ca ii iese si acuma.

eram curios daca are cineva un istoric al accidentarilor lui MM, cat de naspa au fost si cum le-a dus.

nu ca ar prea conta, 2 accidentari nu-s niciodata la fel :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

eram curios daca are cineva un istoric al accidentarilor lui MM, cat de naspa au fost si cum le-a dus.

nu ca ar prea conta, 2 accidentari nu-s niciodata la fel :) 

 

nu-mi amintesc sa fi lipsit la vreo cursa in 7 ani de cand e in gp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, frigider a spus:

pff ghinion frate, cazatura in sine n-a fost cine stie ce.

 

ghinion era daca ar fi fost un eveniment rar

din cate imi amintesc, pana sa apara zarco el detinea recordul de adunat motoare din pietris in fiecare an, cu 1-2 cazaturi pe weekend

 

cand cazi de suficiente ori la un moment dat o sa se intample o d-asta

ghinion e cand te cheama pedrosa, cazi de 4 ori pe an si ai 2 fracturi

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...