Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Cum e să coste tricoul campionului mai puțin decât al unor invizibili în campionatul de anul ăsta? 🤔

Screenshot_20211216_182022_com.instagram.android.jpg

Asa cum e sa coste toate mai putin decat ale unui pnsionar.

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Un element de răspuns: HRC are mai mulți fani decât are Quartararo. Iar tricoul ăla va fi demodat/de colecție începând cu anul viitor.

Alt element de răspuns: tricou vs polo (alte costuri de producție).

Corect. Un polo alb Lacoste cred ca e mai scump decat tricoul simplu Marquez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1 oră în urmă, Method a spus:

Se pare ca Honda e în discuții foarte avansate cu Mir și vor face anunțul pana la începutul sezonului 2022.

Despre discutiile cu Mir se stie inca din timpul sezonului. Amu' sa vedem daca se si concretizeaza ceva, iar momentul hotarator va fi cel al apropiatelor teste. 

Oricum, mi se pare evident, ca daca HRC vrea sa aduca un pilot ca Mir, MM nu va mai avea chiar ultimul cuvant in directia de dezvoltare a mobrei. Asta, daca nu isi anunta retragerea sezonul asta... 

Petrucci confirma ca va merge in Moto America: https://www.motorcyclesports.net/others/dakar/danilo-petrucci-confirms-motoamerica-in-2022-an-leaves-a-certainty-regarding-the-dakar/

https://the-race.com/motogp/are-motogps-two-newest-champions-really-on-the-market/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, indiferent de situația lui Márquez, Honda se pare că se grăbește să concretizeze transferul lui Mir - total deziluzionat de implicarea celor de la Suzuki. Din păcate și pentru el și pentru HRC, nu cred că este omul potrivit: trece de la probabil cea mai ușor de pilotat motocicletă la cea mai dificilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, PzKpfW a spus:

Oricum, indiferent de situația lui Márquez, Honda se pare că se grăbește să concretizeze transferul lui Mir - total deziluzionat de implicarea celor de la Suzuki. Din păcate și pentru el și pentru HRC, nu cred că este omul potrivit: trece de la probabil cea mai ușor de pilotat motocicletă la cea mai dificilă.

Se pare ca eu am ratat subiectul tranferului lui Mir....pai si Pol incotro..?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Oricum, indiferent de situația lui Márquez, Honda se pare că se grăbește să concretizeze transferul lui Mir - total deziluzionat de implicarea celor de la Suzuki. Din păcate și pentru el și pentru HRC, nu cred că este omul potrivit: trece de la probabil cea mai ușor de pilotat motocicletă la cea mai dificilă.

Ai ceva informatii noi, referitoare la deziluziile lui Mir? Intreb, pentru ca dupa testele din sezon si primele teste din intersezon, s-a aratat destul de multumit de progresele facute de modelul 2022. Nu prea sunau a deziluzie, acele declaratii, in plus, omul a spus ca daca Suzuki vine in 2022 cu un material performant, este decis sa ramana. 

Pe de alta parte, PEsp s-a arata destul de multumit dupa ultimele teste, de directia in care a luat-o dezvoltarea RCV-ului. Deci ar fi ceva semnale pozitive in ceea ce priveste motocicleta si noua directie de dezvoltare. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

destul de interesant articolul

 

Can Honda be Ducati’s biggest threat in 2022?

 

Honda’s 2022 RC213V is the factory’s biggest MotoGP redesign in 16 years – so what’s the focus of the new bike and what does HRC technical director Takeo Yokoyama think it can achieve?

 

https://www.motorsportmagazine.com/articles/motorcycles/motogp/can-honda-be-ducatis-biggest-threat-in-2022

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, Buggy said:

Se pare ca eu am ratat subiectul tranferului lui Mir....pai si Pol incotro..?...

 

Nu este 100% sigur, dar HRC îl vrea iar el este dezamăgit de Suzuki. Concretizarea contractului depinde de decizia lui Mir.

 

Dacă se realizează, Pol va deveni pion în funcție de starea lui Marc Márquez: dacă revine în plină formă, zboară. Dacă nu, viitoarea echipă Repsol Honda ar trebui să fie Mir/Pol. HRC vor să fie acoperiți pentru orice situație.

 

17 hours ago, xt600 said:

Ai ceva informatii noi, referitoare la deziluziile lui Mir?

 

În afară de ultimul articol al lui Emmett, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

 

În afară de ultimul articol al lui Emmett, nu.

Da, am citit acum articolul. O analiza pertinenta, pe surse, cum se spune. Cat despre nemultumirile lui Mir, sunt cele din timpul sezonului, pe care le stiam deja. In ultimul timp, in afara de observatiile pe marginea motoretei model '22, nu a mai dat declaratii... este si firesc.. trebuie sa astepte urmatoarele teste si apoi vor continua negocierile, deci trebuie sa ramana tacut. Sa vedem ce se va intampla dupa testele din februarie. 

 

Pe de alta parte: ".....the Frenchman's management has told Yamaha that renewing his contract with the Japanese factory would cost €20 million a season. The price for Honda is unlikely to be much lower.". Cu toata simpatia pe care o am pt Q si respectul pentru performantele lui, mi se pare total nerealist (cu managementul lui impreuna) sa ceara 20 de milioane pe sezon. La ce a aratat in 2021, zic ca este un pilot de maxim 8 milioane. Mare aroganta!!  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba și despre oportunitate: Quartararo știe că Yamaha are o problemă de piloți la ora actuală și că dacă pleacă le va fi foarte greu fără el. Așa că se vinde scump. În același timp și el are o problemă cu oportunitățile: nu e ca și când are unde să meargă în mod realist. Ducati, Aprilia și KTM nu au loc iar Honda fuge după alt iepure - poate doar la Suzuki, dacă pleacă Mir. Dar ar fi clar un pas înapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...