Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

La 02.08.2022 la 0:56, xt600 a spus:


mir a semnat doar pt 1 an. Intresant... dar nu stiu ce anume ae asteapta exact de la asta.

ca in primul an nu prea ai cum sa ai rezultate constante.

Oare Honda nu a vrut mai mult sau Mir?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 35 minute, damager a spus:


mir a semnat doar pt 1 an. Intresant... dar nu stiu ce anume ae asteapta exact de la asta.

ca in primul an nu prea ai cum sa ai rezultate constante.

Oare Honda nu a vrut mai mult sau Mir?

Unde ai gasit informatia? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, xt600 a spus:

Unde ai gasit informatia? 

Pe twitter, dar nu mai gasesc tweet-ul.

oricum, nu stiu cat de reala e ca nu a apatur pe nicaieri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, damager a spus:

Pe twitter, dar nu mai gasesc tweet-ul.

oricum, nu stiu cat de reala e ca nu a apatur pe nicaieri.

 

Pai tocmai de asta intrebam, nici eu nu am vazut vreo stire oficiala. Si nu ar fi indicat sa semneze pentru un singur sezon, cata vreme cam toti pilotii semnati au contracte pana in 2024. S-ar gasi din nou in situatia de a nu avea ghidon pt 2024. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Pai tocmai de asta intrebam, nici eu nu am vazut vreo stire oficiala. Si nu ar fi indicat sa semneze pentru un singur sezon, cata vreme cam toti pilotii semnati au contracte pana in 2024. S-ar gasi din nou in situatia de a nu avea ghidon pt 2024. 

Depinde dc el nu vrea sau honda☺️. Ca daca nu reuseste sa se inteleaga cu mobra, atunci risca sa piarda 2 ani incercand....

who knows...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, damager a spus:

Depinde dc el nu vrea sau honda☺️. Ca daca nu reuseste sa se inteleaga cu mobra, atunci risca sa piarda 2 ani incercand....

who knows...

Vedem daca se anunta ceva oficial la Silverstone. Oricum suspecta tare tacerea asta, in conditiile in care se cam stie deja pe unde va fi fiecare.. Sper totusi sa prinda locul ala de la HRC... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Nu uitati ca Motogp nu e singura competitie in care se castiga bani ca pilot. Poate are vreo varianta prin alta parte, in caz ca nu se intelege cu mobra.

Plecarea lui din MotoGp ar fi ca o iesire pe usa din dos, plus ca in celelate competitii salariile sunt mult mai mici decat in MotoGP. Mir are si varsta si potentialul sa faca performanta in MotoGP. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un interviu interesant cu Razlan Razali: https://www.crash.net/motogp/feature/1009917/1/razali-shortterm-deal-behind-yamaha-split-suzuki-talks-aprilia-decision

 

@Method uite ce spune Fogarty despre cat conteaza pilotul si masinaria, in ecuatia unei curse de GP: https://www.gpone.com/en/2022/08/05/motogp/fogarty-not-convinced-there-are-superstar-riders-anymore-in-motogp.html?related=1

Daca nici asta nu stie ce spune si nu stie ce inseamna binomul pilot-motocicleta, nush ce sa mai zic. Iar parerea lui o sustine direct pe cea a lui Stoner. Cum intuiam si eu, MotoGP devine (cu pasi repezi) F1.... 

 

Se pare ca Oliveira a semnat cu RNF Aprilia. Va fi interesant! https://www.speedweek.com/motogp/news/196504/Ducati-Warum-der-Deal-mit-Miguel-Oliveira-platzte.html

 

Nu zice rau: https://www.speedweek.com/motogp/news/196065/Licht-und-Schatten-Ist-Ducati-die-neue-Honda.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, xt600 a spus:

Un interviu interesant cu Razlan Razali: https://www.crash.net/motogp/feature/1009917/1/razali-shortterm-deal-behind-yamaha-split-suzuki-talks-aprilia-decision

 

Cum intuiam si eu, MotoGP devine (cu pasi repezi) F1.... 

 

 

din interviul de mai sus asa se doreste:

 

You mentioned earlier there are some things MotoGP can do to make itself more attractive to sponsors, does that include spicing up the weekend format or the show itself?

Razlan Razali:

I truly believe that MotoGP provides the better show than F1, still. But maybe MotoGP needs to evolve to have better hype, to get a new audience: A more female audience. A more younger audience.

It's very much still a predominantly male sport and it will always will be. But if we can close the gap with a female audience, it’s better. A younger audience would also be much nicer.

But we need to look at the analytics, the numbers.

To me the main things would be, what are the social numbers across all the platforms, compared to Formula One or whatever? Then you need to look at the TV numbers. Then look at the spectator numbers, although these are sometimes subjective.

Having been a promoter myself [as CEO of Sepang], that’s where I would start. Once we understand those three main numbers, then you can see what works and what doesn’t work.

It's easy to jump in and say, ‘we need to do this, we need to do more’. But to really pinpoint exactly what MotoGP needs, you need to take a deep dive and find out. And to me, we initially have to look at those numbers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.0b09dcc29b04215e059f2e02da6bfaf0.png

:).....si mai multa presiune pe Mir, care a fost mai mult pe jos decat pe mobra anul asta :(.

Sper totusi sa semneze un ctr pe minim 2 ani, altfel si la Honda va face kktul praf :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, damager said:

image.thumb.png.0b09dcc29b04215e059f2e02da6bfaf0.png

 

A semnat anul trecut contract pe 3 ani cu KTM: două sezoane în Moto2 (2022-2023) urmat de unul în MotoGP (2024).

 

Se vorbește din ce în ce mai mult despre revenirea MotoGP la Kyalami:

 

 

Marc Márquez despre sezonul 2022:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.motogp.com/en/news/2022/08/20/sprint-races-to-be-introduced-at-all-grands-prix-from-2023/431993

Citat

The FIM, IRTA, MSMA and Dorna Sports can now announce a new Sporting Format to be introduced for the FIM MotoGP™ World Championship from 2023. Sprint races will be introduced at all Grands Prix, creating an exciting, action-packed programme for fans on every day of a MotoGP™ race weekend and maintaining a consistent format across the calendar.

Sprint races will take place at 15:00 on the Saturday of each Grand Prix and be approximately 50% of the full race distance. The Sprint race will have a 15-minute grid procedure, and the sporting rules will be the same as a full-length Grand Prix race on Sunday.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de context. La nivel de competiție per total, probabil că nu. Week-end-urile cu sprint sunt însă mai interesante pentru că presupun mai multă acțiune: nu toată lumea se uită la calificări (sâmbăta), cu atât mai puțin la antrenamente (vinerea). O cursă scurtă și sâmbăta atrage o audiență mai mare per total - adică exact ceea ce căutau promotorii. Și eu ca spectator prefer să mă uit la o cursă decât la o sesiune de antrenamente, sau chiar de calificări.

 

Personal mi se pare rizibilă răzvrătirea asta a urmăritorilor în ceea ce privește posibilitatea de a avea mai mult timp de cursă efectiv. Până la urmă despre asta este vorba în competiții motorizate, de curse. Antrenamentele și calificările sunt accesorii. Competițiile junior (GP3/GP2) au adoptat formatul ăsta de mult timp și nu am văzut nicio supărare acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...