Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te cam contrazici. Mai multă acțiune pe circuit = mai mult spectacol. Și la F1 au ajutat cursele de sprint de sâmbăta, și acolo nu sunt la fiecare etapă. În WSBK sunt 3 curse per etapă - la toate etapele. Singurii îndreptățiți să se plângă sunt piloții și echipele tehnice, nu spectatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.12.2022 la 11:16, ioio_viola a spus:

incep certurile: Dorna zice ca pierde bani in Europa

Cred ca Dorna confunda banii declarati la fisc cu banii facuti 4real :D

As fi foarte curios sa vad o balanta...deh cine n-ar fi.

Dar Dorna sa nu uite ca Europa e nucleul de fani hardcore (astia cati mai sunt in epoca post-Rossi).In tarile alea exotice (excluzand Indonezia si Thailanda) motogp e privit ca o curiozitate si nimic mai mult.

Inteleg ca Espeleta a descoperit tactica de acum 15 ani a lui Bernie - vii cu "marele show" intr-o tara exotica dar full de bani - negociezi cu ei la sange pe 3,4 ani,iei niste sume babane - dar circuitele nu-si scot nici banii de cheltuieli pt ca dupa primul an cand e mediatizat puternic in ceilalti ani nu mai vine nimeni la circuit ca nu au cultura sporturilor cu motor,dar pe tine ca supplier te doare in fiund - iti respecti contractul si apoi ai plecat pe alte meleaguri (asa a facut Bernie un purcoi de bani de pe Coreea,India,Baku,Turcia samd - statele investind sume enorme de ordinul sutelor de milioane ca apoi dupa 3-4 ani Bernie sa mareasca contractele si venirea F1 sa devina deja aberant de neviabila financiar).Deci si Ezpeleta incepe la fel cu Kazahstan si alte locatii,dar ideea e ca el nu are punch'ul F1 si nu ii va iesi pasienta.Parerea mea.

 

UNSEEN: Marc Marquez gives F1 superstars a MotoGP™ lesson

Mi-a placut declaratia lui MM cand a fost intrebat de pilotii Red Bull cum i s-a parut masina de F1 : "speed was lazy"...si ei plini de speranta : "si fizic?a fost fizic pt tine?" MM : "dpdv fizic....zero".Like a boss :P

Meh vorba aia...ei stau pe scaun in timp ce el face cal cu manere acolo la 2-300kmh.Makes sense ca fizic sa i se para lejer pt un pilot de gp.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Eu aș vrea cât mai mult spectacol, că dacă sunt țșpe curse de 😴 ca la f1 o să zic pas... 🤬

man,

o sa fie cursa "totul sau nimic" - haos total - sprint

si

cursa "ma duc sa ma culc" - cu strategii si conservare.

 

mai bine de atat nu se poate.

doar sa zici sa ramana doar sprinturile :))) 

 

 

unde mai pui ca e si MM in the mix ? :crack:

 

💣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact ce spuneam mai înainte:

Jorge Lorenzo’s update on Valentino Rossi relationship - “today’s riders don’t have strong personalities”

Ăștia de acum par niște copilași fără personalitate,(deși poate merg mai bine decât cei de acum 10 ani),iar lipsa de personalitate și carismă dăunează spectacolului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

Exact ce spuneam mai înainte:

Jorge Lorenzo’s update on Valentino Rossi relationship - “today’s riders don’t have strong personalities”

Ăștia de acum par niște copilași fără personalitate,(deși poate merg mai bine decât cei de acum 10 ani),iar lipsa de personalitate și carismă dăunează spectacolului.

Are multa dreptate. Si nu, nu merg mai bine. Ca sa scoata performante, atat Bagnaia, cat si Q se uita inca la datele de telemetrie ale lui JLo si ale lui Rossi. Bagnaia inca invata de la Rossi. Despre ce vorbim? Adevaratii sunt aia, astia sunt epigonii. Bag &Co au material de concurs care le fac 80% din munca, au ajuns sa conteze din ce in ce mai putin in ecuatia performantei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Are multa dreptate. Si nu, nu merg mai bine. Ca sa scoata performante, atat Bagnaia, cat si Q se uita inca la datele de telemetrie ale lui JLo si ale lui Rossi. Bagnaia inca invata de la Rossi. Despre ce vorbim? Adevaratii sunt aia, astia sunt epigonii. Bag &Co au material de concurs care le fac 80% din munca, au ajuns sa conteze din ce in ce mai putin in ecuatia performantei. 

Ca mai invata de la aia vechi e una iar ca le dadeau 30 sec pe cursa ,cat au mai consurat impreuna, e alta. Fiecare  a avut perioada lui si cine a fost istet s-a retras in glorie. Nu are sens sa ne mai lamentam sau sa se mai lamenteze cu privire la acele vremuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.nu e vorba de lamentari aici,nimeni nu s-a lamentat

2.nu ii dadea nimeni la nimeni 30s - daca te referi  la Rossi comparand "un" Rossi la 42 de ani cu Bagnaia la 23...e prea aberant ca sa si comentez asa ceva.Cred ca pot spune cu siguranta ca NICI UNUL din cei care activeaza acum in motogp nu va rezista aici pana la 42 de ani si sa iasa in ultima cursa pe locul 10.NIMENI.Poate acum vreo 2 ani as fi zis (cu juma de gura) ca MM ar putea fi un long runner,dar acum in urma acestor accidentari - no way.Cariera lui Rossi...cred ca e inatacabila cel putin ca si perioada in care a fost performant la varf.Recordurile foarte posibil sa cada - dar NIMENI nu va mai fi capabil sa activeze la nivel de mondial peste 20 de ani.

3.Colegul are dreptate - Q a declarat de mai multe ori ca a studiat mult telemetria lui Lorenzo din perioada Yamaha pt a intelege cum sa o exploateze la maxim,la fel JM tot cu Lorenzo in perioada Ducati.Rossi este consultat de foarte multe ori de catre Bagnaia cu privire la tyre choice,strategii samd samd.

3.Daca nu ai inteles sensul articolului - era vorba despre lipsa de spectatori in tribune (si sunt sigur ca si la tv) iar Lorenzo concluziona (corect zic eu,pt ca asta am concluzionat si eu acum vreo luna intr-un post) faptul ca lipsa spectacolului se trage din faptul ca noi eroi ai motogp sunt lipsiti de personalitate,in timp ce generatia lui si a lui Rossi nu erau.

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Privesti lucrurile gresit pentru ca le privesti din perspectiva celui care se uita la motogp si acum 20 de ani, la fel ca multi dintre noi. E la fel ca si chestia cu copilaria  de azi fata de copilaria noastra. N-am fost noi nici primii nici ultimii fani. Moto gp ,,a murit,, pentru noi, astia batrani, pentru restu povestea merge mai departe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, popicadi a spus:

 Moto gp ,,a murit,, pentru noi, astia batrani, pentru restu povestea merge mai departe.

 

In teorie ai avea dreptate, insa in realitate, tot noi astia batrani continuam sa urmarim povestea, asa buna/rea, cum este. 

Method spune bine ceea ce spune, insa ( si nu contrazic ceea ce spune colegul, ci doar completez) este ca MotoGp moare nu numai pentru ca nu mai exista eroi si piloti cu personalitate, ci si pentru ca gadgeturile (asa zisele inovatii) au facut ca rolul pilotului, in economia performatei, sa scada semnificativ. Nu ca in F1, dar foarte mult. De aici si asa zisa "nivelare" a valorilor. Zilele trecute aruncam un ochi pe niste secvente din curse din Moto America si BSB. Mult peste tot ceea ce se intampla in MotoGp si chiar in formatul actual al WSBK. Motociclete aproape basic si niste piloti fara mama, fara tata, care se bat pentru fiecare loc, in fiecare viraj. Daca am avea acces la aceste competitii, sunt convins ca multi ne-am reconsidera prioritatile de audienta a curselor moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 de ani era o singura depasise pentru locul 1, aia a lui rossi, care prin turul 7-8 trecea de roberts sau sete si aia era cursa.

Si asta doar daca era mahmur  sambata, sa se califice prost.

 

Pe atunci totusi era mult mai mult spectacol pe langa pista, foarte apreciat de amatorii de telenovele si ziaristi. Poate asta regreta lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, popicadi a spus:

Privesti lucrurile gresit pentru ca le privesti din perspectiva celui care se uita la motogp si acum 20 de ani, la fel ca multi dintre noi. E la fel ca si chestia cu copilaria  de azi fata de copilaria noastra. N-am fost noi nici primii nici ultimii fani. Moto gp ,,a murit,, pentru noi, astia batrani, pentru restu povestea merge mai departe.

Cred ca cineva care se uita la motogp SI acum 20 de ani dupa cum bine zici,e mai in masura sa-si faca o imagine de ansamblu despre cum a evoluat aceasta competitie decat cineva care se uita de 3 ani,deci te contrazic - nu le privesc gresit.Nu sunt genul cu "ce bine era pe vremuri si ce naspa e acum".

Plus ca (exact asta subliniam cu acel articol,nici acum nu s-a inteles?) - la fel de "gresit" priveste si JLorenzo.O fi si ala ramas in copilarie? :)

 

Nu am zis ca motogp "a murit" ci doar ca are probleme reale (si mari) de audienta.Si asta nu e un "feeling" - sunt niste statistici .Daca ai fi fost atent la nr de spectatori din 2022 vs anii trecuti (as zice o medie de 30-40k fata de 100k+ in anii 2013-2019) ai fi inteles.Un exemplu - Silverstone.Audienta cumulata pe toate cele 3 zile din 2022 e mai mica decat audienta de duminica din 2021.

Si asta e doar un exemplu,situatia e generalizata.

Tribunele sunt goale.Nu e un punct de vedere,nu e "un feeling" o parere,ceva care poate fi discutat si privit din mai multe unghiuri si perspective.

E gol.Punct.

 

Asta ce inseamna oare?Ca s-a pierdut interesul pt acest sport.Extrem de brusc.Concluzia?Pai prea a cazut si nr. de spectatori si audienta dupa retragerea lui Rossi deci clar nu e o coincidenta.Si pe langa asta,exista si problema pe care bine a subliniat-o Lorenzo - eroii de acum nu au personalitate si prin urmare fanii nu sunt interesati de ei.Toate astea impreuna cu aceasta recesiune care se anunta in 2023 creeaza "the perfect storm".

Cred ca doar revenirea lui Marquez mai poate salva audientele - nu ma poate nimeni banui ca sunt fan MM pt ca l-am injurat destul pe aici,insa omul are 2 calitati : are performante si are (destula,inca prea multa) personalitate.Asta cauta spectatorii.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la doua etape de motogp, una in 2017 alta in 2018. Pe putin 75% din tot ce era acolo era in jurul lui Rossi. Ce m-a uimit a fost ca spectatorii erau de la 35 ani  in sus cam tot 75%. Poate e o schimbare de generatie din toate punctele de vedere si ar fi interesant sa ne spuna cei care au acum 20-25 de ani cum privesc lucrurile.                                              2017.thumb.jpg.096be19ef19f0d22b9b0d75828d39f9a.jpg

Poza asta e din 2017... ne prevestea ce o sa fie cu motogp-ul dupa ce pleaca Rossi ? :)

Editat de popicadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Method a spus:

MM  : are performante si are (destula,inca prea multa) personalitate.

negativa, dar si aia e bine pt spectacol!

...ca si cu reclamele, si reclama negativa e buna, mult mai buna decat fara reclama, decat nimic, nada, nema, ciuciu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi generația 9 e cu netu', ăștia care când aud că ninge zic "dă-mi un link!", tu vrei să meargă în tribune? În soare sau ploaie?!? No way! 

Nu mai e atmosfera, că pt asta te duceai, altfel se vede mult mai bine la tv, și asta mi-a fost confirmat de prieteni care au fost la curse și acum 19-15 ani și recent, drept că f1. Eu sunt mulțumit că am apucat să văd live în perioada 2006-2012 atât motogp cât și f1 și wrc. Wrc-ul cred că e singurul în care nu s-a diminuat spectacolul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...