Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Genială aia cu salariul minim pe economie 😅

E normal totusi sa aibă niște reguli,asa e în orice disciplină.

Și e normal ca Michelin etc sa impună o presiune minima pt ca altfel ei ar merge cu minimul posibil și s.ar enerva ca le crapă roata la 350.Si e la fel de normal ca acea presiune sa fie controlata de Dorna,adică sa fie și impusa nu doar stipulata asa de flori de mar în regulament.

Nu,în ciuda bombanelilor noastre,e normal ce se întâmplă.

Nu e normal ca gumele sa se termine în 5-6 ture de mers tare,și prin urmare 70% din cursa sa se învârtă în jurul tyre management,asta nu e normal!

Dar asta e alta poveste...

 

În alta ordine de idei cică bagabontul de Pedrosa a mers cu transponderul oprit.Manevraa! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, Method a spus:

cred ca azotul e

Dacă nu cumva o fi interzis. Mă gândesc că i-ar fi dat cuiva prin cap să folosească, și cred că găseau loc și pt un tub pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Method a spus:

Screenshot-20230206-155204-Instagram.jpg

Deci ce face aprilia...wow

Asa un outside the box thinking...sper sa ii ducă departe.Ok,știu ca sunt soluții relativ vechi puse deja în practică dar față de trial and error ul celor de la Ducati sau de debusolarea totala și copy-paste ul fără noima practicat de Honda,aprilia e...wow.

Smart ideas și bani investiți deștept.Just good management...exceptând cele 10 mil plătite lui Vinales :bounce:

Super idee oricum - aerul întra prin admisia frontaala (probabil) și e evacuat prin Sducts : downforce baban fără aripioare fără un mare drag...smart smart smart.

 

Ma indoiesc ca platesc 10 mil lui Vinales :)...doar gura presei. Toata lumea are de castigat din zvonuri de astea.

 

Anul asta eu cred ca o figura frumoasa va face Oliveira la Aprilia. Sper sa se bata sus

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

 

Anul asta eu cred ca o figura frumoasa va face Oliveira la Aprilia. Sper sa se bata sus

 

 

s-ar putea sa aibe un impediment. daca am inteles eu bine o sa se dea cu modelul 2022. depinde de Aprilia daca ii dau ceva update-uri ca sa-l ajute sa se bata sus cursa de cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Speedy.K a spus:


Ba da' cursele astea nu trebuiau sa fie despre cine are cea mai smechera mobra si cel mai bun chilot?! Ca vad ca nici presiune nu aivoie  sa bagi cat vrei... Practic n-ai voie sa faci nimic cum vrei tu.

A facut Maverik cum a vrut el. Producatorul a zis sa puna v2, el a zis ca e ok si cu v1 si asa a facut. Pe urma s-a dat jos din mers pentru ca el avea treaba pe circuit si moto se retragea spre zid.

Bine, era cu frane, nu gume, da‘ intelegi ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

Ma indoiesc ca platesc 10 mil lui Vinales :)...doar gura presei. Toata lumea are de castigat din zvonuri de astea.

 

Anul asta eu cred ca o figura frumoasa va face Oliveira la Aprilia. Sper sa se bata sus

Bine ar fi...pt ca mi se pare o decizie manageriala...mai mult decat penibila sa iei asa un pilot pe asa niste bani.Adica o decizie total atipica fata de restul deciziilor foarte calculate si "dramuite" luate de aprilia.Sper si eu sa fie doar povesti de presa,desi parca erau in Gazzetta dello Sport...

Acum 53 minute, ioio_viola a spus:

s-ar putea sa aibe un impediment. daca am inteles eu bine o sa se dea cu modelul 2022. depinde de Aprilia daca ii dau ceva update-uri ca sa-l ajute sa se bata sus cursa de cursa.

Si eu sper sa mearga avion.Adica precum mergea Oli cand era la clasele mici.Forza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

ceva pariuri pe niste lazi de bere??

...ca anul trecut la fix ai scapat :)

 

anul trecut am intuit bine cu Bagnaia, desi toata lumea zicea la inceput ce slab e, etc....:)

Anul asta as paria pe Qua/MM

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, ioio_viola a spus:

interesant e ca Razlan zice ca o sa aibe o boxa mare fara zid intre ei si echipa de uzina. o sa poata discuta cu inginerii, cu cei de la aerodinamica, totul full transparent. 

Da da am citit si eu...mi se pare cam neverosimil.

Adica oamenii au treaba acolo nu fac sezatoare - aia lucra la un factory vii si tu de la satelit "cumetre ia vezi si pe la a mea ca nush ce are cam batzaie cand ii dau full gaz da un ochi sa vezi poate ii poti face ceva" asa?

Cam SF...

Acum 4 minute, damager a spus:

Anul asta as paria pe Qua/MM

Ce predictie... :) "Anul asta pariez ca Bezos va face o gramada de bani...daca nu el macar Buffett"...am zis ! :bounce:

Anul trecut intradevar nu il mai vedea nimeni pe Bagnaia contender mai ales pe la jumate cand era la 105? in spate si pe buna dreptate.

Insa anul asta normal ca "suspectii de serviciu" sunt Q si MM.

 

Eu pariez pe MM.Daca nu se baga tot in ghips castiga.Ori ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Method said:

Anul trecut intradevar nu il mai vedea nimeni pe Bagnaia contender mai ales pe la jumate cand era la 105?

 

A fost ceva mai constant în a 2-a jumătate a campionatului, dar nu asta a făcut diferența ci modul în care a punctat Quartararo. Asta a fost greu de prevăzut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Method a spus:

Da da am citit si eu...mi se pare cam neverosimil.

Adica oamenii au treaba acolo nu fac sezatoare - aia lucra la un factory vii si tu de la satelit "cumetre ia vezi si pe la a mea ca nush ce are cam batzaie cand ii dau full gaz da un ochi sa vezi poate ii poti face ceva" asa?

Cam SF...

Ce predictie... :) "Anul asta pariez ca Bezos va face o gramada de bani...daca nu el macar Buffett"...am zis ! :bounce:

Anul trecut intradevar nu il mai vedea nimeni pe Bagnaia contender mai ales pe la jumate cand era la 105? in spate si pe buna dreptate.

Insa anul asta normal ca "suspectii de serviciu" sunt Q si MM.

 

Eu pariez pe MM.Daca nu se baga tot in ghips castiga.Ori ori.

 

Nu e chiar asa simplu:

1. Q vine pe o mobra diferita, ramane de vazut cat de repede se adapteaza

2. MM vine pe o mobra care este sub Yamaha si mult sub Ducati, dar MM nu e Bag

3. Bag vine pe o mobra deja campioana si la care nu s-a modificat f mult..deci are sanse sa inceapa cu niste victorii....rmaane de vazut cate si daca mai recupereaza cineva.

4. Bes nu l-as baga in lupta, el inca face greseli si pb ca odata cu mobra noua, la inceput o sa greseasca

 

Daca ma intrebi acuma, favorit anul acuma este Bag....dar eu tot pariez pe Q - MM in ordinea asta :) prin prisma faptului ca Bag este f conservator in stil. in timp ce Q si MM se duc la limita. cu un dram de noroc oricare din ei poate sa treaca peste Bag.

Stiu, e un pariu riscant cu Q, mai ales ca yamaha are doar 2 mobre pe grila...as zice ca la final dau bere la toti daca castiga Q, si cred ca nu as pierde :)

 

Nu am nici un feeling despre Aprilia in momentul asta, as vrea ca Oliveira sa mearga bine...stilul lui de pilotaj cred ca se potriveste pe Aprilia. 

MIr si RIns, mobre noi, nu cred ca vor conta, la fel cum inca nu vad revenirea lui Mor pe yamaha.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ilarionciobanu a spus:

A facut Maverik cum a vrut el. Producatorul a zis sa puna v2, el a zis ca e ok si cu v1 si asa a facut. Pe urma s-a dat jos din mers pentru ca el avea treaba pe circuit si moto se retragea spre zid.

Bine, era cu frane, nu gume, da‘ intelegi ideea.


Ma indoiesc ca e chiar asa cu gumele. Si pana la urma e pielea lor. Nu poti sa fii campion fara sa-ti asumi riscuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, damager a spus:

 

Daca ma intrebi acuma, favorit anul acuma este Bag....dar eu tot pariez pe Q - MM in ordinea asta 

 

Judecand dupa ce am vazut in 2022, pentru noul sezon as pune banii pe MM, fara prea multe indoieli. Chiar si dupa accidentare si cu 4 interventii chirurgicale, pare cu o clasa peste tot ceea ce este pe grila in acest moment. Daca reuseste sa ii dea de capat Hondei, are sanse mari la al 9-lea titlu al carierei. 

Q poate lua titlul, doar in conditii ideale, cand se aliniaza niste astre. Sezonul 2022, a aratat ca  nu este capabil sa si le alinieze singur. Bine, cand lupti singur importiva a 1/3 din grila, este greu. 

Bagnaia... ei bine, in 2021, cand a terminat runner up, parea o mare promisiune. In 2022, desi a castigat titlul, si-a aratat limitele. Singur, nu va lua niciodata titlul, doar ajutat. 

Bastianini, prin ceea ce a aratat anul trecut, pare mult peste Bagnaia. Din pacate nu a fost in echipa potrivita. Sa vedem anul asta. 

Vor fi de urmarit, Oliveira, B. Binder si fostii piloti Suzuki. 

Acum 4 ore, frigider a spus:

va fi cel mai tare sezon ever.

Esti un optimist incurabil.. :) 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, frigider a spus:

va fi cel mai tare sezon ever.

Si eu cred la fel.

multe necunoscute. Sunt destul de convins ca MM nu va mai domina cum a facut-o pana la accidentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

A fost ceva mai constant în a 2-a jumătate a campionatului, dar nu asta a făcut diferența ci modul în care a punctat Quartararo. Asta a fost greu de prevăzut.

True true.

Acum 17 ore, damager a spus:

Nu e chiar asa simplu:

1. Q vine pe o mobra diferita, ramane de vazut cat de repede se adapteaza

2. MM vine pe o mobra care este sub Yamaha si mult sub Ducati, dar MM nu e Bag

3. Bag vine pe o mobra deja campioana si la care nu s-a modificat f mult..deci are sanse sa inceapa cu niste victorii....rmaane de vazut cate si daca mai recupereaza cineva.

4. Bes nu l-as baga in lupta, el inca face greseli si pb ca odata cu mobra noua, la inceput o sa greseasca

 

Daca ma intrebi acuma, favorit anul acuma este Bag....dar eu tot pariez pe Q - MM in ordinea asta :) prin prisma faptului ca Bag este f conservator in stil. in timp ce Q si MM se duc la limita. cu un dram de noroc oricare din ei poate sa treaca peste Bag.

Stiu, e un pariu riscant cu Q, mai ales ca yamaha are doar 2 mobre pe grila...as zice ca la final dau bere la toti daca castiga Q, si cred ca nu as pierde :)

 

Nu am nici un feeling despre Aprilia in momentul asta, as vrea ca Oliveira sa mearga bine...stilul lui de pilotaj cred ca se potriveste pe Aprilia. 

MIr si RIns, mobre noi, nu cred ca vor conta, la fel cum inca nu vad revenirea lui Mor pe yamaha.

:agree:

Cu un amendament - eu totusi cred ca Bestia s-ar putea sa fie peste Bag anul asta.Va fi foarte interesant ce se intampla acolo - anul trecut l-a atacat fatis de cel putin 2 ori si de fiecare data l-a depasit,anul asta s-ar putea sa avem parte de un duel intre coechipieri ca in vremurile bune la Yamaka :bounce:

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Judecand dupa ce am vazut in 2022, pentru noul sezon as pune banii pe MM, fara prea multe indoieli.

 

Q poate lua titlul, doar in conditii ideale, cand se aliniaza niste astre.

 

Bastianini, prin ceea ce a aratat anul trecut, pare mult peste Bagnaia.

Si eu zic la fel,doar ca acolo la Q...we will never know.Daca se stapaneste dpdv psihic si nu greseste,ala e imbatabil.Remember 2019.Si da,depinde si f mult de ce scoate Yamaha,ca intradevar - nu te poti lupta cu tot plutonul.Dar daca Yamaka scoate o motoreta care sa ii permita un ritm de primii 3 si daca se concentreaza sa ramana stabil psihic...va fi redutabil.

 

Si eu zic ca va fi un campionat ff disputat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Method a spus:

Cu un amendament - eu totusi cred ca Bestia s-ar putea sa fie peste Bag anul asta.Va fi foarte interesant ce se intampla acolo - anul trecut l-a atacat fatis de cel putin 2 ori si de fiecare data l-a depasit,anul asta s-ar putea sa avem parte de un duel intre coechipieri ca in vremurile bune la Yamaka :bounce:

Si eu zic ca va fi un campionat ff disputat.

 

sa te auda zeiii motociclismului! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

True true.

:agree:

Cu un amendament - eu totusi cred ca Bestia s-ar putea sa fie peste Bag anul asta.Va fi foarte interesant ce se intampla acolo - anul trecut l-a atacat fatis de cel putin 2 ori si de fiecare data l-a depasit,anul asta s-ar putea sa avem parte de un duel intre coechipieri ca in vremurile bune la Yamaka :bounce:

Si eu zic la fel,doar ca acolo la Q...we will never know.Daca se stapaneste dpdv psihic si nu greseste,ala e imbatabil.Remember 2019.Si da,depinde si f mult de ce scoate Yamaha,ca intradevar - nu te poti lupta cu tot plutonul.Dar daca Yamaka scoate o motoreta care sa ii permita un ritm de primii 3 si daca se concentreaza sa ramana stabil psihic...va fi redutabil.

 

Si eu zic ca va fi un campionat ff disputat.


trebuie sa tinem cont si de faptul ca Bes schimba echipa. Alti oameni, adaptare... parerea mea este ca anul asta ce poate sa faca e sa-l incurce pe Bag din cand in cand si sa avantajeze MM-Q. 
dar vedem. Marea necunoscuta pt mine Oliveira +Aprilia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.02.2023 la 15:53, frigider a spus:

va fi cel mai tare sezon ever.

Sa inteleg ca se vor lupta 8 ducati cu o honda si o yamaha?

Nu ca anul trecut cand s-au luptat 8 ducati cu o yamaha!

Pe bune .e o  jignire sa spui ca fatalaii astia de acum se lupta la ceva.

Daca-i pui sa se bata se iau de par ca fetitelel.Nu stiu sa injure si se scuipa singuri in casca.

In afara de jigodia de MM restul sunt niste fetite imbracate ca baietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...