Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 8 ore, Djenavar a spus:

Eu am o intrebare indecenta, ce combinatie de anestezice/analgezice folosesc baietii de MGP ,de merg pe moro la 3 zile dupa fractura operata?🤨 Sunt operat la genunchi de 1 saptamana si tot fac pipi pe mine cand ma misc si astia merg cu 300km

Probabil ceva pentru animale mari?
Ex. cai, elefanți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 ore, Djenavar a spus:

Eu am o intrebare indecenta, ce combinatie de anestezice/analgezice folosesc baietii de MGP ,de merg pe moro la 3 zile dupa fractura operata?🤨 Sunt operat la genunchi de 1 saptamana si tot fac pipi pe mine cand ma misc si astia merg cu 300km

Haha,da,buna intrebarea.

Ce masa musculara ai?Cat ai procentul de grasime in corp? - comparabil cu un pilot de gp.

Nu fac o generalizare si nu vreau sa se simta lumea jignita,dar noi (sau marea masa a noastra) suntem niste moluste fata de ei.Si de acolo unele din aceste neajunsuri :)

 

Cica nu au voie f multe,zicea MM in acele interviuri.

Vezi filmarile cu Lorenzo de la ...Assen?2013 sau unde naiba a cazut cand la sfarsitul cursei nici nu mai putea sa se dea jos de pe motoreta.

Pedrosa identic in acelasi an din cate imi aduc aminte - clavicula fracturata dat in cursa pishat de durere.But still did it.

La fracturi la picioare parca nu erau asa distrusi cand se dadeau jos - vezi Aleix.

 

Serios nu cred ca iau mare lucru pt ca orice tranchilizant etc e opiaceu nu?Si asta inseamna automat moleseala...asa ca orice super mega substanta untraceable ar lua ei i-ar face pilaf ori acolo tre sa fii al naibii de alert.Cred ca e doar pe baza de forta.Si fizica si psihica.De aia se numesc alieni :)

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la sezonul asta aveti calendaru la indemana? cand e prima cursa?

 

ceva pronosticuri pentru campionat?

 

Eu va zic sincer prevad un camionat dominat de MM cu toate problemele pe care le are Honda, baiatu asta (pe care nu-l suport) va face magie cu cotetul japonezilor. Ca pilot n-are rival in competitia asta, are rautatea sau hai sa zicem agresivitatea specifica unui campion, chiar daca MM o duce dincolo de limitele sportivitatii, nu are frica de contacte sau cauciuc frecat pe combinezon. E din alt aluat fata de millenials :)

 

va fii secondat de Q20 la bataie cu Bestia si Peco (in ordinea asta)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la conditia fizica a pilotilor,las o poza care mi s-a parut reprezentativa,de aia am si salvat-o.

Nu e cu varful de lance in conditia fizica (care zic eu ca e recunoscut de toti ca fiind MM),ci cu un pilot mai pe apus de cariera.

327568861-534192298568511-41121766233233

Poza mai vechiuta,de la sfarsitul sezonului 2020 dar mi s-a parut reprezentativa si de asta am tinut-o.

Aleix Espargaro

Inaltime 1.80m

Greutate 64.8kg (se vede cantarul jos)

Body fat...nu spune dar dupa ce vad eu acolo...estimez sub 8% la fel ca pilotii de F1.

De aia pe ei "nu ii doare",de aia ei pot.Si noi nu. :)

Acum 13 minute, Cavaleru a spus:

revenind la sezonul asta aveti calendaru la indemana? cand e prima cursa?

 

ceva pronosticuri pentru campionat?

 

Eu va zic sincer prevad un camionat dominat de MM cu toate problemele pe care le are Honda, baiatu asta (pe care nu-l suport) va face magie cu cotetul japonezilor. Ca pilot n-are rival in competitia asta, are rautatea sau hai sa zicem agresivitatea specifica unui campion, chiar daca MM o duce dincolo de limitele sportivitatii, nu are frica de contacte sau cauciuc frecat pe combinezon. E din alt aluat fata de millenials :)

 

va fii secondat de Q20 la bataie cu Bestia si Peco (in ordinea asta)

Anul trecut l-am dat pe Peco black horse,dar nu am crezut ca va lua campionatul.Iata insa ca s-au aliniat stelele si Q s-a impotmolit pe final.

 

Anul asta...poate voi spune o prostie dar nu il vad (inca) pe MM sa se bata la campionat.Mai ales din cauza motoretei pe care va fi.

 

Bestia.Il dau pe Bestia campion.

Stiu,e improbabil pe de o parte,(unii de pe aici iar vor veni cu teoriile conspiratiei si cu faptul ca Bestia se va la o parte din fata lui Pecco sau ceva),dar pe partea cealalta daca avem in vedere sfarsitul de sezon 2022 (privit obiectiv si nu prin prisma "conspirationistilor"),Bestia a fost peste Peco.

Doar faptul ca ala lua campionatul pt Ducati dupa haptesute de ani l-a temperat oarecum.Dar sezonul asta...nu va mai avea filtru.Salut.Peco va fi atacat.Si violat :P  nu il mai scapa nici mama lu tata lui Gigi&Co.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Eu va zic sincer prevad un camionat dominat de MM cu toate problemele pe care le are Honda, baiatu asta (pe care nu-l suport) va face magie cu cotetul japonezilor. Ca pilot n-are rival in competitia asta, are rautatea sau hai sa zicem agresivitatea specifica unui campion, chiar daca MM o duce dincolo de limitele sportivitatii, nu are frica de contacte sau cauciuc frecat pe combinezon. E din alt aluat fata de millenials :)

 

va fii secondat de Q20 la bataie cu Bestia si Peco (in ordinea asta)

 

 

ca si mentalitate e sigur favorit. problema lui e pachetul cu care concureaza. eu zic ca Ducati o sa domine cu 2-3 piloti. O sa se bata Aprilia cu ei si poate FQ20 daca reuseste sa-i dea de cap mobrei in calificari. 

Ducati poate pierde anul asta campionatul numa daca se faulteaza singuri pilotii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

cotetul japonezilor

moto nu cred ca e neaparat rea

doar ca nu e setata ok inca, nu e cizelata gen. 

(adica e un fel de KTM acum? :D )

Acum 3 ore, Method a spus:

Anul asta...poate voi spune o prostie dar nu il vad (inca) pe MM sa se bata la campionat.Mai ales din cauza motoretei pe care va fi.

vor evolua mai repede motocicletele - inainte dupa mijloc de sezon vedeai cum se duce in sus o moto.

acum si cu sprinturi vor aduna date mai repede.

cursa de sprint poate va ajuta cursa mare.

Acum 3 ore, Method a spus:

Bestia.Il dau pe Bestia campion.

nicio sansa man. :)  

a gresit cred mai mult sau la fel de mult ca Peco? (poate un coleg care a numarat cursa de cursa greselile sa ne zica)

Acum 3 ore, MirceaB a spus:

26 Martie in Portugalia 

daca vreti actiune pe doo  roti - wsbk incepe weekendul asta.

ma gandesc ca e cea mai apropiata ca nivel de GP :D 

 

sa vedem daca petrux rupe ceva fash.

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

daca la jumatea sezonului va fi cu  50 de puncte in fata, va iesi campion

nu ca altii care au avut 90 si au dat-o in bara....

mmm nu se mai aplica man,

poti recupera multe puncte cu sprint-urile.

 

sistemul de "cu x puncte cu y etape inainte de final" trebuie recalculat masiv.

 

 

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

 

ca si mentalitate e sigur favorit. problema lui e pachetul cu care concureaza. eu zic ca Ducati o sa domine cu 2-3 piloti. O sa se bata Aprilia cu ei si poate FQ20 daca reuseste sa-i dea de cap mobrei in calificari. 

Ducati poate pierde anul asta campionatul numa daca se faulteaza singuri pilotii. 

as fi de acord 100% cu asta.

 

doar ca niciodata un campionat nu a fost atat de usor de prezis.

 

(anul trecut la fel ai fi crezut ca rupe ducati fashul dar soc - Q era la 90 de pcte in fata la un moment dat :) 

l-a rupt pana la urma dar cu ajutor mult de la echipa de canta la pian)

 

+ Bestia mai greu in calificari etc..

el pleca greu si termina pe 1, va pierde puncte multe la sprint.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

daca la jumatea sezonului va fi cu  50 de puncte in fata, va iesi campion

nu ca altii care au avut 90 si au dat-o in bara....

Here here 🍻

Dau o bere daca iese Bestia.Am devenit fan.Nu eram,nu vedeam nimic special la el...pana anul trecut,cand l-a fortat/atacat/incomodat pe Pecco nepasandu-i ca ala se batea la campionat,miza incarcatura,etc.Nu l-a lovit - ar fi fost penibil..Iannone like...dar nici nu l-a protejat in vreun fel.Respect.

Sa mai curga si putin sange ca prea ne-am saturat de relatiile colegiale si politically corect :bounce:

Acum 15 minute, frigider a spus:

vor evolua mai repede motocicletele - inainte dupa mijloc de sezon vedeai cum se duce in sus o moto.

acum si cu sprinturi vor aduna date mai repede.

cursa de sprint poate va ajuta cursa mare...desi as crede ca nu.

 

nicio sansa man. :)  

a gresit cred mai mult sau la fel de mult ca Peco? (poate un coleg care a numarat cursa de cursa greselile sa ne zica)

Nush daca mai au ei timp de teste in weekendul de cursa acum pt ca programul e foarte incarcat cu sprinturile.Iar Honda mi se pare ca din 2019 incoace a luat-o pe un drum gresit,iar in 2020 "project-leaderul" a fost in pioneze si n-a avut cine sa le imprime directia.Zic eu ca in 2023 va fi 2015 all-over again,un an de cautari pt Honda si de cai gresite si revenire la retetele castigatoare din anii trecuti samd.

Cred ca si acum le va lua mult timp sa isi gaseasca calea,si cand o vor gasi va fi prea tarziu sa mai conteze in lupta la titlu.2024.Poate.

 

Aa,nu contest ca n-a gresit.Sau ca n-a gresit mai mult decat Pecco.Logic,daca nu gresea era peste Pecco,era campion.

Daca este sa privim statistic,your boy Marcelino ar trebui sa fie prim candidat.Si sa se bata cu Q.

Dar daca este sa judecam dupa ce forma aveau fiecare cand i-am lasat la sfarsit de 2022...Bestia e se anunta candidat la titlu.

Iar cum motoreta de sub el e probabil cel mai bun pachet pt sezonul ce vine,s-ar putea ca primii 2 candidati la titlu sa fie cei 2 coechipieri.

Impotriva lui Q.Daca si vara putin coada si Marcelino...Frumos sezon va fi :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut ultimile sezoanez sper ca Basti sa nu inceapa sezonul cum a inceput Peco anul trecut sau Martyn, in rest "macel" sa fie.

Apropo de durere, nu sunt nici eu chisr un prapadit, bine nu arat in nici un caz ca a ta poza dar tot as vrea sa vb cu medicul lor😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

..... nu se mai aplica man,

 

problema lui era constanta si greselile, nu ca merge sau nu merge repede, ca e rapid sau nu e rapid

deci imi mentin afirmatia ca, daca la jumatea sezonului va avea 50 de puncte peste al doilea clasat va iesi campion :)

 

Acum 1 oră, Method a spus:

 

Dau o bere daca iese Bestia.:bounce:

OK, te-am notat si pe tine in caiet :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este o chestie in defavoarea Bestiei (si mie imi place de el cum a mers sez anterior) anul trecut a concurat pe un GP21 care era mult mai bun ca pachet decat GP22ul pe care a inceput Peco, pt ca in final sa ajunga un hibrid

GP23ul pare doar e evolutie usoara a GP22ului ? ceea ce poate crea un dezavantaj pt Bestie. Depinde si cat de usor sa va adapta la trotineta rosie

 

Nu mi-ar displace sa-l vad pe Bestie campion dar nu cred ca va fii, cel putin nu cred ca sezonul

 

Merg pe mana lui MM, nu m-ar bucura sa iasa campion, e doar o alegere care o fac logic si matematic, cu sufletu as merge pe Bestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

s-ar putea ca primii 2 candidati la titlu sa fie cei 2 coechipieri.

Se vor și incurca..

Prea multe dueluri strânse și se vor atinge la un moment dat etc.

O sa fie tensiune în garajul ala. :)

1 oră în urmă, damager a spus:

Eu merg pe mana lui Martin si zic a o sa fie primul an in care ia titul o echipa de client din era moderna :D

Dau berile daca ia Martin :D

Asa da.

Acum 4 ore, Djenavar a spus:

tot as vrea sa vb cu medicul lor

Da un bip la clinica Mayo,trebuie sa te sune cineva înapoi :grinbandit:

Acum 2 ore, damager a spus:

Eu merg pe mana lui Martin si zic a o sa fie primul an in care ia titul o echipa de client din era moderna :D

Dau berile daca ia Martin :D

Dacă anul trecut ai mers aproape la sigur anul asta te ai dus în partea ailaltă :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

 

Dacă anul trecut ai mers aproape la sigur anul asta te ai dus în partea ailaltă :)

 

Anul trecut era destul de sigur ca iese Bagnaia. Nu prea avea rival.

Am avut niste "emotii" la inceput pana a reusit sa isi seteze mobra, dar imi era destul de clar ca, Q cu mobra din 2021 nu avea cum sa-l bata.

si alt rival nu avea.

Acuma sincer, nu am nici o idee despre ce o sa se intample...sansele cele mai mare clar le are Bag care are aceasi echipa, o motoreta campioana fara prea multe schimbari.

pe de alta parte:

Qua - o motoreta schimbata, trebuie sa seteze electronica anul asta, nu il vad un pretendent la titlu.

MM - motoreta slaba, nu cred ca el e in forma maxima, in plus are 8 ducati-uri cu care se bate

Bes - a schimbat echipa si mobra. ma astept sa aibe sincope

Esp - am feelingul ca, desi Aprilia dupa parerea mea e a doua mobra pe grila din pdv al performatelor, nu va avea performantele de anul trecut

VIn - maybe...wishfull thinking. Imi place stilul in care merge cand merge tare. Si cand reuseste sa mearga tara, cred ca doar Qua si Martin mai auviteza lui in zilele bune. 

Bez - sper sa faca o figura frumoasa, are un stil f intresant care se preteaza la ducati.

Mar - vrea sa demonstreze ceva. are mobra campioana, este un pilot care reuseste sa extraga maxim de performanta din Ducati.Sper sa fie mai constant doar. Sper anul viitor sa mearga la yamaha :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, danypop a spus:

L-am vazut pe erou,am citit si eu,vai vai.A dat pe langa cutie si a iesit prin balarii si a cazut pe clavicula la Valelunga.Oh,my....

Degeaba tipa managerul lui peste tot si ii face publicitate,asta nu mai vede gp veci pururi.Si m-as mira si in sbk sa-l vad.El si cu Fenati sa ne mai lase,divele.

Acum 15 ore, damager a spus:

Eu merg pe mana lui Martin si zic a o sa fie primul an in care ia titul o echipa de client din era moderna :D

Dau berile daca ia Martin :D

Heh...ar fi frumos.Mai are insa mult de tras JM pana sa fie la nivelul de a se bate pt campionat.Trebuie sa termine majoritatea curselor in picioare intai :)

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

mai este o chestie in defavoarea Bestiei (si mie imi place de el cum a mers sez anterior) anul trecut a concurat pe un GP21 care era mult mai bun ca pachet decat GP22ul pe care a inceput Peco, pt ca in final sa ajunga un hibrid

GP23ul pare doar e evolutie usoara a GP22ului ? ceea ce poate crea un dezavantaj pt Bestie. Depinde si cat de usor sa va adapta la trotineta rosie

 

Nu mi-ar displace sa-l vad pe Bestie campion dar nu cred ca va fii, cel putin nu cred ca sezonul

 

Merg pe mana lui MM, nu m-ar bucura sa iasa campion, e doar o alegere care o fac logic si matematic, cu sufletu as merge pe Bestie.

Da,anul trecut a mers pe o moto mai easy,dar spre final de sezon Pecco spunea ca e un pachet mai bun decat GP21.Repet,o facusera pe final de sezon.

GP23 pare sa placa la toti.Cum se adapteaza Bestia se adapteaza si Pecco - acuma au amandoi acelasi material - no excuses.Pt nici unul din ei.

Pt noi ca spectatori va fi frumos de vizionat duelul oricum.

Acum 16 ore, apriliacluj a spus:

 la mai toate casele de pariuri, ordinea e:

Pecco

Bestia

MM

Quarta

apoi restu' deja au cote astronomice....

Makes sense.

 

Ca piloti as zice ca cel mai puternic va fi MM anul asta...daca nu se depaseste iar pe sine si isi rupe ceva (tot timpul trebuie sa facem aceasta mica adaugire despre nebunia lui MM,nu ai cum altfel cu asta,ca nu pare sa invete din greseli si sa se calmeze cat de cat).

As zice ca pe 2 e Q.

Pe 3,4 Bestia la bataie cu Pecco.

 

Variabilele care imi (ne) dau calculele peste cap sunt motoretele.Nu vom sti pana dupa primele 3-4 curse.

Ducati se pare ca e (iarasi) cel mai bun pachet.Din 2021 incoace si continua si anul asta.

Yamaha?....nu stim nimic.Pare ca au rezolvat problemele de putere,dar se plang ca nu au timpi buni pe quali laps.Amandoi.Sa fie manevra,praf in ochi?Cine stie...

Honda...debusolati.Astia nu arunca cu praf in ochi,ei incearca sa gaseasca o baza buna de unde sa construiasca.Daca au probat si swingarms din 2018 si motorete fara aero...e clar ca sunt back to basics.Nu mai zic ca si feedback'ul lui Mir e ceva nou,etc.Cred ca au de tras anul asta ca sa revina in forma.

De aia nu ii dau sanse lui Marcel.Mi-e frica sa nu cumva sa faca vreo prostie,frustrat de motoreta sa nu forteze aiurea si sa se rupa definitiv.

Aprilia?Nici cu aprilia nu stii de unde pot sari.Dar nu cred totusi ca sunt ei in stare sa lanseze un candidat la titlu.La victorii de etapa/podiums clar se vor bate insa.

 

Daca Yamaha e so/so,eu zic ca Bestia are sanse mari.Desi n-are experienta in asa ceva,insa e foarte relaxat si asta il va ajuta.Pecco e mult mai stresat de felul lui.Daca Yamaha scoate o moto decenta - sezonul lui Q.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e mai greu decat pare sa dam un prognostic, in principal din cauza schimbarii radicale e formatului competitiei. Noi tindem sa judecam in mod traditional, x e rapid, y e talentat, z are mobra buna, dar toate estimarile noastre se bazeaza pe ce ne-au aratat pilotii si echipele in formatul deja consacrat. Nimeni nu stie cine se va adapta cel mai repede la noul format al competitiei, adica va scoate maximul de puncte (posibil) din fiecare w-end de cursa. 

Ramane sa vedem ce va fi, oricum raman la parerea ca suntem norocosi si ar trebui sa ne bucuram de spectacol!

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method fa-ti timp si umareste Marc Marquez All in 

e un documentar despre tot sezonul 2022 si cu tot felul de insertii din trecut care sunt f interesante 

urmareste tot prin ce a trecut MM, operatii, antrenamente, dar cel mai important arata ca omului ii e foame de rezultate si cu mentalitatea asta, eu cred ca o sa faca cotetzu lu Honda sa para racheta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,chiar vroiam,am amazon prime (de imprumut),dar nu a aparut inca in tarile desculte cum e Romania.

Ma uit si pe torenti dar nu e deocamdata.

Daca se poate vreun link ceva...

Pe prime ne spune ca suntem desculti si neimportanti :

331066277-787195629417406-29598070050152

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...