Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Eu am intrat foarte rar pe profilul cuiva, si atunci doar pt a ma uita la display name history sau find content.

Daca cineva are sau nu are bun simt, nu o sa afli din niste informatii trecute la profil, ci din ceea ce scrie printr-un topic sau altul.

Uita-te la ce debiteaza dstar sau zair, si oricate informatii si-ar trece la profil n-o sa suplineasca lipsa de bun simt. Dar deja o dam prea mult in off-topic, inclusiv cu dusmania asta recurenta la adresa lui Stoner.

 

@ceberita si dstar, D16 ala cu care castiga titlul Stoner, i-a ingropat in anonimat pe Capirossi si Melandri. Si D16 ala care facea un pilot submediocru din Rossi, tocmai ce ii adusese 3 victorii zdrobitoare lui Stoner, cu cateva luni inainte.

Stii ce inseamna sa calaresti un prototip??...........nici eu ! pentru unii merge pentru altii nu, astea sint cursele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nimeni nu poate contesta calitatile de rider ale lui Stoner, dar nu a avut psihicul unui racer de clasa. Atata vreme cat a avut un material de concurs peste concurenta, care i-a permis sa evadeze si sa concureze doar cu cronometrul, era in lumea lui. Cand nu putea face asta si se gasea in pluton sau trebuia sa stea la bataie, devenea un pilot de rand. Daca cineva punea presiune pe el, gresea sau renunta la lupta. Intr-un fel este bine ca s-a retras, pentru ca dracul asta de Mimisor l-ar fi umilit.

 

Revenirea lui Rossi la Yamaha s-a facut intr-un context in care nu avea alte optiuni, astfel ca nu putea pune prea multe conditii. Nu este exclus sa i se fi impus lui niste conditii, ca sa poata reveni... Intr-un fel, s-a cam intors cu coada intre picioare si a inteles foarte bine asta. Si a mai inteles ca daca vrea ca sa aiba un cuvant de spus in echipa, trebuie sa aiba rezultate mai bune decat coechipierul. Anul asta i-a reusit.

 

@adidas, in ceea ce priveste completarea profilului, da, asa ar fi politicos. Din pacate, traim in lumea in care traim, astfel ca nu e tocmai inteligent sa ne afisam datele de identificare si alte informatii personale pe site-uri. Nu putem sti cine are acces la aceste informatii si in ce scopuri le-ar putea folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar tipul motocicletei, ca pe mine asta ma interesa. Am mai discutat eu asa cu "omuleti cunoscatori", dar care nu au calarit in viata lor o motocicleta. Ideea e ca pe forumul asta sunt multi care-si dau cu parerea fara sa aiba habar, doar de dragul conversatiei :)

La rubrica asta, comunitatea e mai restransa, n-ar strica sa se mai cunosca intre ei.

Nu stiu de altii, dar pe Zair il stiu personal, am baut bere impreuna si ne-am dat impreuna. Stiu cum merge si stiu ce-i poate capul. In viata de zi cu zi, e un super baiat cu care chiar ai ce discuta. De aia ii acord credit cand scrie, la cum fac si cu Niko, Jagi si altii. Ca-i cunosc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este,a cistigat curse cu un motor care atunci era pe val

Stoner a fost un pilot foarte talentat, dar in acelasi timp a fost si un rasfatat al sortii. A beneficiat de 2 din cele mai bune prototipuri MotoGP din vremea lor.

 

@ceberita si dstar, D16 ala cu care castiga titlul Stoner, i-a ingropat in anonimat pe Capirossi si Melandri. Si D16 ala care facea un pilot submediocru din Rossi, tocmai ce ii adusese 3 victorii zdrobitoare lui Stoner, cu cateva luni inainte.

 

Stii ce inseamna sa calaresti un prototip??...........nici eu ! pentru unii merge pentru altii nu, astea sint cursele.

Ai uitat de la mana pana la gura despre ce vorbeati?

 

Stoner nu a fost deloc un rasfatat al sortii la Ducati, dimpotriva, toti ceilati cu care a impartit garajul si-au blestemat zilele petrecute cu desmosedici. A nimerit pe o motocicleta care a ingropat carierele tuturor coechipierilor avuti. Si s-a lovit de o uzina cu o "filosofie" de dezvoltare amatorista, si refractara la critica.

» Post actualizat in 27 Oct 2014 21:20

Macar tipul motocicletei, ca pe mine asta ma interesa. Am mai discutat eu asa cu "omuleti cunoscatori", dar care nu au calarit in viata lor o motocicleta. Ideea e ca pe forumul asta sunt multi care-si dau cu parerea fara sa aiba habar, doar de dragul conversatiei :)

Tu oi fi discutat cu Furusawa la bere, si ai descoperit cat de priceputi sunt niste amatori de track days in comparatie cu el.

Fiecare cu criteriile lui, dar eu nu dau doi bani pe experienta din trafic cand e vorba de cursele de motogp. Uita-te cat de afoni pot sa fie niste fosti camioni nationali/comentatori, cand e vorba de motogp sau wsbk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am amintit de experienta din trafic, dar ai dreptate cu strada/pista sau motogp. Chestiuni diferite

dar eu nu dau doi bani pe experienta din trafic cand e vorba de cursele de motogp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa intaresc faptul ca nu are nici o legatura experienta cuiva dintre noi cu moto cu motoGP-ul.

Asa cum eu, care am mers majoritar in trafic, habar nu am cum se merge la nivelul ala si nici nu o sa am vreodata, asa si MM daca se urca maine pe o motocicleta touring nu ajunge viu de la Arad pana la Bucuresti. (ipotetic vorbind, bineinteles)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu Stoner, treaba e mult mai complexa decat pare: http://www.motorsportmagazine.com/race/motogp-race/inside-the-mind-of-casey-stoner/

 

Omul era (este?) super talentat, poate unul dintre cei mai talentati piloti ever. In acelasi timp, a fost si ¨ciudatel¨, nu s-a putut obisnui niciodata sa fie in centrul atentiei. Fiecare om are fobiile, maniile si problemele lui si cei mai buni rideri din lume nu fac exceptie.

 

Desi nu i-am fost neaparat un fan, nu m-as incumeta vreodata sa-i spun ¨moaner¨. Cred ca trebuie sa acceptam ideea ca oricine poate pune de-a latul o motocicleta de 240 de cai la 230 km/h tur dupa tur, in drumul catre victoria obtinuta concurand cu cei mai buni piloti din lume, e mai ¨barbat¨ si mai putin ¨plangacios¨ decat cam oricare dintre noi, muritorii de rand. :)

 

In legatura cu experienta, cea in trafic intr-adevar nu inseamna nimic, dar ceva experienta pe pista te poate ajuta sa intelegi mai bine dinamica pilotajului de nivel inalt. Nu in totalitate, desigur. Dar de acolo poti aprofunda studiind ce mai spun fosti sau actuali piloti de nivel inalt despre tehnicile implicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa intaresc faptul ca nu are nici o legatura experienta cuiva dintre noi cu moto cu motoGP-ul.

Asa cum eu, care am mers majoritar in trafic, habar nu am cum se merge la nivelul ala si nici nu o sa am vreodata, asa si MM daca se urca maine pe o motocicleta touring nu ajunge viu de la Arad pana la Bucuresti. (ipotetic vorbind, bineinteles)

 

Cred ca prin contract nu-l lasa HRC sa se dea pe strada co motocicleta. La cat de zurliu e (nu o spun in sens rau) ar fi in stare sa se accidenteze. Prin Romania, la felul cum se circula, ar fi sinucidere daca nu cunoaste obiceiurile locului.

 

Omul era (este?) super talentat, poate unul dintre cei mai talentati piloti ever. In acelasi timp, a fost si ¨ciudatel¨, nu s-a putut obisnui niciodata sa fie in centrul atentiei. Fiecare om are fobiile, maniile si problemele lui si cei mai buni rideri din lume nu fac exceptie.

 

Chestiile vin la pachet. Sportul de inalta performanta nu e doar sport e showbusiness. Sportivii trebuie sa joace si rol de vedete.

Nu cred ca lui Stoner i-ar fi convenit sa alerge gratis in MotoGP, eventual sa vina si cu bani de acasa. Pai? De unde vin banii? Pica din cer? Nu, vin de la sponsori, iar sponsorii dau bani daca pilotii sunt si vedete - adica atrag fani si participa la actiuni de marketing.

Imi pare rau pentru fanii lui Stoner. Daca ati ajuns la concluzia ca el nu da doi bani pe fani, ca se fereste de fani, ca nu-i plac fanii, nu stiu de ce-l mai iubiti. Dragoste cu sila nu se poate.

 

Mie mi se pare gresita ideea ca numai motociclistii cu experienta ar trebui sa-si dea cu parerea despre una sau despre alta.

E libertate nene. Fiecare are libertatea de a-si exprima opiniile.

 

Sa ma dau pe mine de exemplu. Daca ma pune cineva sa cant la un instrument, la oricare, nu o sa pot mai mult decat "podul de piatra". Nu am invatat niciodata sa cant la vre-un instrument si gata. Dar imi place muzica. Si ascult muzica de cand eram copil. Am urechea formata. Imi dau seama cand cineva canta bine sau prost, cand falseaza, imi dau seama de dificultatea interpretarii, de armonii etc.

Pot sa dau exemple de muzicieni care n-au invatat niciodata notele, dar au cantat dumnezeieste.

 

Din cate am inteles eu (nu stiu daca nu gresesc pentru ca nu sunt foarte interesat de fotbal) marele antrenor Mourinho n-a jucat niciodata fotbal si a plecat de la pozitia de traducator.

 

Acum sa nu se inteleaga ca e de ajuns o emisiune gen "Romanii au talent" si brusc toata lumea se pricepe la toate. Profesionistii si cei cu experienta intr-un anumit domeniu trebuie respectati, iar opiniile lor trebuie sa aiba greutate.

Dar asta nu inseamna ca ceilalti, spectatorii, nu pot avea o opinie, uneori foarte avizata - oricum discutiile pe forum sunt legate de teorie, practica e pe strada sau pe circuit. Teorie poate sa faca si cineva care n-a mers niciodata cu motocicleta, dar a citit cateva carti bune, scrise de oameni cu experienta (ma rog, cu conditia sa le si fi inteles cum trebuie).

Daca o luam asa la milimetru, pai singurul roman care a mirosit cum e cu MotoGP (si asa, mai din coada) e Robert Muresan). El e singurul, din cate stiu eu, care a trait pe propria piele acele experiente. Restul toti suntem doar chibitzi indiferent cat de talentati sau experimentati sunt unii la datul pe circuit.

Bem o bere, mai mancam niste pop-corn, comentam, il injuram pe unul sau pe altul... ne facem treaba de suporteri - pentru ca noi existam pilotii castiga niste bani (nu cred ca s-a imbogatit Rossi din vanzare de tricouri si sepcute in Romania, dar tot si-a luat cativa banuti pentru ca Digi a cumparat drepturi TV pentru MotoGP).

 

Cred ca am mai spus, frumos ar fi sa ne respectam un pic mai mult intre noi. Ne uneste aceeasi pasiune. De aia suntem pe forumul asta, nu ca sa ne injuram unii pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca lui Stoner i-ar fi convenit sa alerge gratis in MotoGP, eventual sa vina si cu bani de acasa. Pai? De unde vin banii? Pica din cer? Nu, vin de la sponsori, iar sponsorii dau bani daca pilotii sunt si vedete - adica atrag fani si participa la actiuni de marketing.

Imi pare rau pentru fanii lui Stoner. Daca ati ajuns la concluzia ca el nu da doi bani pe fani, ca se fereste de fani, ca nu-i plac fanii, nu stiu de ce-l mai iubiti. Dragoste cu sila nu se poate.

Si uite aici e buba. Nu suntem toti la fel, sa apreciem un pilot pt ca isi linguseste audientele, sau le trimite bezele de la marginea piscinei ori le ofera felicitari de craciun. Si nu spun lucruri neplacute.

Unii dintre noi nu cauta genul asta de personalizare sau reality show intr-o o competitie moto. Si nu e vorba atat de mult de fanii lui Stoner, cat de suporterii "altor" piloti, care se simt ofensati de comportamentul lui.

Cum sa te trezesti sa-ti "para rau" pt fanii altcuiva...?

 

Nu suntem nici angajati la biroul de PR pt a pune pret pe prestatiile de genul asta. Nu doar ca nu castigi nimic ca pasionat de motogp, ci pierzi din ce in ce mai mult, pe masura ce sportul asta devine o afacere care se adreseaza unei piete din ce in ce mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu Stoner, treaba e mult mai complexa decat pare: http://www.motorsportmagazine.com/race/motogp-race/inside-the-mind-of-casey-stoner/

 

Copchil cu probleme, un pic sociopat, insa un pilot exceptional, fara doar si poate.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copchil cu probleme, un pic sociopat, insa un pilot exceptional, fara doar si poate.

Folosesti termenul de sociopat aiurea. Dar, numai ca ca un exercitiu pt a intelege nuantele, daca ai forta aplicarea lui unor piloti de gp, Marquez ar fi mult mai apropriat de notiunea de sociopat, iar Stoner la capatul opus al spectrului.

Un sociopat e caracterizat printr-o inabilitate de a percepe notiunile obisnuite de bine si rau si un comportament manipulator, care se se foloseste de orice mijloace pt a-si atinge obiectivul, victoria in cazul asta, fara remuscari ori un sentiment de vina. Pe cand Stoner insista tocmai pe latura "morala" sau de etica a sportului. Si era jenat de jocurile astea de culise, de politica din spatele sportului, de latura de business si marketing.

Era un citat in articolul postat de kriminal:

 

“Casey was an absolutely fantastic kid. Now I tell all the Superteenies – all sunglasses and hair-gel – that when he was practicing he would come in, take his crash helmet off, then drop on his knees and start working on his bike.

“When he won Superteen races he used to ride round with his hands on the handlebars, so I told him that he should wave to the crowd. He said, ‘no, I’ll feel a real dick’. So he was riding around, hiding inside his helmet, embarrassed with what he was doing, embarrassed with how good he was.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ceberita si dstar, D16 ala cu care castiga titlul Stoner, i-a ingropat in anonimat pe Capirossi si Melandri. Si D16 ala care facea un pilot submediocru din Rossi, tocmai ce ii adusese 3 victorii zdrobitoare lui Stoner, cu cateva luni inainte.

Stoner a avut o mare capacitate de a-si adapta stilul si a scoate maximul din galeata de suruburi, lucru pe care nu l-a inteles mai nimeni (inclusiv presa de specialitate), pana cand Rossi nu a dat gres.

Din acest punct de vedere Stoner ar trebui sa-i pupe si mainile si picioarele lui Rossi, care i-a dat credibilitate in fata lumii. Revenint la argumentul de mai sus, pe care l-am vazut de cateva ori: nu uita ca Stoner avea in 2010 multi ani la activ cu Ducati si un campionat castigat in 2007. Rossi venea la Ducati in 2011, dupa 2/3 din cariera in care pilotase Yamaha, o mobra aflata la polul opus dpdv al manevrabilitatii pe pista vs Ducati. Asta pe langa faptul ca Rossi pare un pilot care isi adapteaza destul de greu stilul de pilotaj, comparativ cu alti piloti. Atat lui Rossi cat si lui JLO, le trebuie o mobra performanta si care sa le convina, se se muleze pe stilul lor, dar odata indeplinita aceasta conditie, pot lupta oricand la castigarea campionatelor - bine la Rossi timpul corect ar fi imperfectul -> "putea" :P

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stoner a avut o mare capacitate de a-si adapta stilul si a scoate maximul din galeata de suruburi, lucru pe care nu l-a inteles mai nimeni (inclusiv presa de specialitate), pana cand Rossi nu a dat gres.

Din acest punct de vedere Stoner ar trebui sa-i pupe si mainile si picioarele lui Rossi, care i-a dat credibilitate in fata lumii.

Asta e din colectia cu "ar trebui sa-i fim recunoscatori" lui Hitler pt progresul tehnologic sau Boc care ar trebui sa-i pupe mainile si picioarele lui ponta pt ca i-a facut pe atatia sa le fie dor de un premier ca Boc...

Rossi (si Burgess) s-au facut de ras pe mana lor. Si Stoner a crescut in ochii acelui public cat de cat cunoscator, prin merite proprii.

Rossi a fost foarte incorect cu Stoner de-a lungul timpului, sa nu ne jucam chiar asa aiurea cu cuvintele.

 

 

Revenint la argumentul de mai sus, pe care l-am vazut de cateva ori: nu uita ca Stoner avea in 2010 multi ani la activ cu Ducati si un campionat castigat in 2007. Rossi venea la Ducati in 2011, dupa 2/3 din cariera in care pilotase Yamaha, o mobra aflata la polul opus dpdv al manevrabilitatii pe pista vs Ducati...

Poate, dar nu prea.

Stoner s-a adaptat instantaneu castigand chiar prima cursa cu Ducati. Desi Capirossi se chinuia sa puncteze, in conditiile in care cu un an inainte castigase cateva curse si prinsese podiumul cam jumatate din sezon.

» Post actualizat in 28 Oct 2014 15:26

Ce vreau sa contrazic, daca nu e destul de clar deja, e ca la Ducati Stoner nu a prins o motocicleta care era "pe val", dimpotriva.

Si-a petrecut cea mai mare parte a timpului in motogp, pe o motocicelta care a ingropat carierele celor cu care a impartit garajul. Si recordurile lui sunt cu atat mai stralucitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par cel putin fortate comparatiile astea - vezi doamne Stoner a facut minuni cu o motocicleta de rahat, iar Rossi n-a fost capabil sa faca nimic cu aceeasi motocicleta - de unde ar rezulta ca Stoner e vre-un semizeu, iar Rossi un amator.

 

Ducati-ul lui Stoner nu era deloc de rahat. A fost super motocicleta.

Intre motocicleta cu care a castigat Stoner in 2007 si ce-a cu care a mers Rossi e diferenta de 5 generatii. CINCI. Ce dracu comparatie mai faceti? Singura asemanare e ca scria Ducati pe amandoua.

Pe vremea lui Stoner Bridgestone facea cauciucuri speciale pentru Ducati. Cand a venit Rossi Bridgestone facea cauciucuri care sa se potriveasca pentru toate motocicletele. Sezonul asta s-a vazut cat de mult conteaza cauciucurile potrivite pentru o motocicleta / rider.

 

 

Singura comparatie care poate fi facuta e cu Pedrosa pentru ca au incalecat aceasi motocicleta, iar Pedrosa avea si un plus de experienta la Honda. Da, daca il luam pe Pedrosa drept etalon atunci Stoner a fost genial. Dar asa si Lorenzo e genial si Marquez e genial, iar Rossi tot tatal lor ramane :blbl:

Toate personalitatile din MotoGP ii recunosc valoarea lui Rossi, incepand cu Agostini si terminand cu Marquez, numai Stoner mai plange si acum pentru cursa aia de la Laguna Seca. Grow up mister! Nu mai bea atat de mult laptic ca d-aia ai facut intoleranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca la Philip Island Stoner l-a vizitat pe Lorenzo si au facut schimb de costume, fiecare i-a daruit celuilalt un set de "leathers", s-au pozat impreuna.

 

Imi aduc aminte ca Rossi era cam increzut si cam contondent cu amandoi, doar acum la batranete i s-au mai tocit dintii.

 

Stoner a fost foarte bun,mare pacat ca a plecat. Am citit si m-am uitat si eu la filmuletele despre el, nu cred ca minte, intr-adevar a fost mai anti-social si a avut si probleme fizice desi lumea nu-l credea. In zilele bune nimeni nu-i statea in fata, tare as fi vrut sa-l vad in lupta cu MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de Nicki Hayden nu spune nimeni nimic? La cum a cistigat campionatul in 2006, cum Rossi a cazut in ultima cursa ca un impiedicat, cum campionul din WSBK a venit sa piloteze doar o cursa in MGP si pe care a si cistigat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai antisocial ramine tot Stoner, ce dracu na-ti inteles :eek: , apropo la-m prins intru-n an la Brino cind a cazut, si a cistigat doctorul cred ca prin 2008 parca, si sa vezi urlet de bucurie in tribune de ziceai ce s-o fi intimplat, in fata mea erau doi cu un steag Ducati care cind au vazut cum sta treaba si-au strins lucrurile si au plecat,spre surprinderea mea si a altora cu care eram , erau si ei antisociali tot ca Stoner saracu. M-a surprins plecarea celor doi, pentru ca nu mai intilnisem, asemenea comportament decit pe stadioanele de fotbal , pica favoritu sau pierde echipa plecam acasa, ciudata treaba doar am mers acolo pentru spectacol si nu pentru un anume favorit chear daca il avem , nu cred ca trebuie sa ne comportam, ca si cum sa terminat totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca la Philip Island Stoner l-a vizitat pe Lorenzo si au facut schimb de costume, fiecare i-a daruit celuilalt un set de "leathers", s-au pozat impreuna.

 

Imi aduc aminte ca Rossi era cam increzut si cam contondent cu amandoi, doar acum la batranete i s-au mai tocit dintii.

 

Stoner a fost foarte bun,mare pacat ca a plecat. Am citit si m-am uitat si eu la filmuletele despre el, nu cred ca minte, intr-adevar a fost mai anti-social si a avut si probleme fizice desi lumea nu-l credea. In zilele bune nimeni nu-i statea in fata, tare as fi vrut sa-l vad in lupta cu MM.

 

Sau pe dos.

Lorenzo a fost lupul tanar care a sarit sa muste si sa ii conteste autoritatea lui Rossi. Si nah, Rossi n-a fost niciodata usa de biserica, avea o istorie incarcata in spate. Era normal sa se zbarleasca si el.

Eu zic ca marea transformare s-a produs la Lorenzo. Acum a ajuns la maturitate, gandeste altfel, se comporta altfel.

 

Lui Stoner nu cred ca i-a contestat nimeni niciodata talentul ci comportamentul. Pentru talent si tot ce a facut pe pista a fost inclus in Hall of Fame, pentru comportament... Daca el n-a aratat compasiune probabil de aia nici n-a primit prea multa.

 

Presupunerea mea e ca Stoner nu ar fi rezistat in fata lui Marquez. Tocmai pentru ca nu totul se joaca pe pista ci mai sunt si jocuri de culise. Nu ma gandesc acum la blaturi ci pur si simplu la felul in care fiecare pilot isi motiveaza echipa. Marquez s-a facut placut de la inceput. Muncesc mecanicii aia ai lui mai cu spor si daruire. Noi vedem pe pista doar pilotul si motocicleta, dar fiecare are in spate cateva zeci de oameni. Poate ca inginerii lui Marquez fac bucurosi ore suplimentare ca sa gaseasca setarea cea mai buna, Daca Stoner era o acritura poate ca inginerii lui stateau mai mult cu ochii pe ceas si numarau minutele pana sa plece acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca asta e parte din farmecul competitiei. Pilotii sunt de tot felul: unii super efervescenti, altii le zic mai pe fata, unii mai ofticosi, altii mai glumeti etc. Ca in viata. :)

Nu cred ca faptul ca Stoner era mai antisocial scadea din farmecul competitiei. Si, pana la urma, si duelurile astea luate mai personal fac parte din farmecul curselor. Despre rivalitatea acerba dintre Rainey si Schwantz s-au scris carti.

 

Sunt de acord insa ca Stoner nu ar fi facut nici el fata pe termen lung tavalugului care este Marquez. Catalanul este foarte tare pe psihic, iar Stoner are sensibilitatile lui. Ar fi iesit scantei cand s-ar fi intalnit pe pista. Pe Phillip Island sigur castiga Stoner, totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

After the flag - Interviu cu Marc Marquez. Il pun aici, fiindca se vorbeste despre ultimele 3 etape (Motegi, Phillip Island, Sepang), nu doar de una singura, incat sa il pun pe topicul respectiv.

 

http://www.motogp.com/en/videos/2014/After+the+Flag+MotoGP+World+Champion+Episode

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord insa ca Stoner nu ar fi facut nici el fata pe termen lung tavalugului care este Marquez. Catalanul este foarte tare pe psihic, iar Stoner are sensibilitatile lui. Ar fi iesit scantei cand s-ar fi intalnit pe pista. Pe Phillip Island sigur castiga Stoner, totusi.

De aia povesteam si eu de un wildcard teoretic la acea cursa :)

Tavalugul Marquez....A2a jumatate a sezonului a confirmat ceea ce ziceam eu in prima: Marquez nu a avut concurenta in 2014, in primul rand pentru ca ea, concurenta, a fost slaba sau iesita din forma la debutul de sezon, si nu numai. Cand un Lorenzo sau Rossi sunt pe val, MM nu mai pare deloc de neinvins ;) Asta ca sa nu mai zic de Pedrosa care a facut cel mai prost sezon din ultimii 3-4 ani incoace..Ca sa revin: Stoner ar fi fost unul dintre pilotii care avea sanse sa ii ia destule curse intr-un sezon lui MM, dar no.. e doar parerea mea.

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai confundat sezoanele :)

 

Anul trecut Marquez a avut concurenta. In prima parte a sezonului diferenta a fost facuta de cutia seamless, dar in a doua parte Lorenzo a recuperat fantastic. Pentru Rossi a fost mai greu pentru ca a trebuit sa se readapteze.

Mie anul asta mi se pare ca Marquez n-a prea avut concurenta. Ce n-a castigat sezonul asta a fost mai degraba din vina lui decat din meritul concurentilor.

 

Lorenzo sa faca bine si sa se mai duca pe la sala de forta daca nu se simte in forma. E de apreciat sinceritatea lui, dar nu e prea normal ca un pilot sa nu fie fit. Doar asta e meseria lui.

 

Eu cred ca la anul o sa fie un sezon foarte disputat.

Daca motocicletele vor avea performante asemanatoare o sa fie o lupta in 3 intre Marquez, Rossi si Lorenzo tot sezonul.

Nu stiu daca Honda mai poate sa scoata vre-un as din maneca cum a facut in ultimele 2 sezoane. Cutie seamless au toti acum, cauciucuri... orice cauciucuri ar aduce Bridgestone cred ca toate echipele au date de telemetrie si pentru cauciucuri normale si pentru cele cu flancuri intarite, la motoare nu se poate inventa prea mult, iar la capitolul cadru si ciclistica statea bine si Yamaha.

Sper ca surpriza placuta sa fie Ducati. Ceva progrese au facut deja, dar parca nu suficient. Mi-ar placea sa-l vad pe Dovi pe podium de cat mai multe ori.

 

Si sa nu uitam de Suzuki. Sunt curios cat de bine se va reintegra in MotoGP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...