Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

...Marquez s-a facut placut de la inceput. Muncesc mecanicii aia ai lui mai cu spor si daruire. Noi vedem pe pista doar pilotul si motocicleta, dar fiecare are in spate cateva zeci de oameni. Poate ca inginerii lui Marquez fac bucurosi ore suplimentare ca sa gaseasca setarea cea mai buna, Daca Stoner era o acritura poate ca inginerii lui stateau mai mult cu ochii pe ceas si numarau minutele pana sa plece acasa.

Stoner e pilotul care pe mine m-a exasperat cu "we" care inlocuia orice urma de "me" din conferintele de presa. E common knowledge ca Stoner avea o relatie extrem de stransa cu echipa lui de mecanici, care "numarau minutele pana sa plece acasa" cu atata disperare ca l-au urmat si la Honda. Si pana si un stereotip japonez ca Nakamoto recunostea ca a plans cand Stoner s-a decis sa paraseasca competitia, oferind-i cam orice pt a-l face sa ramana. O reactie total atipica din partea boss-ului HRC, echipa care s-a facut cunoscuta printr-o abordare in care-si considera pilotii niste simple accesorii...

 

"Poate ca....daca..." niste acrituri de suporteri nu ar mai fi atat de inclinati sa fabuleze pt a-si menaja orgoliile ranite, ar realiza ca nu Stoner avea probleme de comportament. Si problema se afla undeva de cealalta parte a ecranului.

» Post actualizat in 29 Oct 2014 10:42

Vezi ca ai confundat sezoanele :)

 

Anul trecut Marquez a avut concurenta. In prima parte a sezonului diferenta a fost facuta de cutia seamless, dar in a doua parte Lorenzo a recuperat fantastic. Pentru Rossi a fost mai greu pentru ca a trebuit sa se readapteze.

Mie anul asta mi se pare ca Marquez n-a prea avut concurenta. Ce n-a castigat sezonul asta a fost mai degraba din vina lui decat din meritul concurentilor.

Diferenta in 2013 a fost facuta de lipsa de experienta a lui Marquez si accidentarile grave suferite de Lorenzo si Pedrosa. Prima treime a sezonului a fost dominata de cei doi, a doua, cand erau ori pe bara ori inca se refaceau, dominata de Marquez, iar in ultima treime s-a refacut Lorenzo si si-a intrat in ritmul afisat si in prima treime a sezonului.

Excluzand cursele in care Lorenzo a fost accidentat, Yamaha a castigat mai multe curse inainte de debutul cutiei seamless decat a castigat dupa. Oricum, diferenta este una sensibila, care tine mai mult de afinitatea pilotilor pt anumite circuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De Yamaca YZF-R3, 2015, cumva???? :D

 

R3 e prea micuta pentru doctor. Dar cred ca esti pe aproape. Eu zic ca e vorba de R1. Am inteles ca zilele astea se lanseaza noul model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R3 e prea micuta pentru doctor. Dar cred ca esti pe aproape. Eu zic ca e vorba de R1. Am inteles ca zilele astea se lanseaza noul model.

 

Poza e mai veche... posibil sa fie cum zice xt600, si sa fi fost vreo reclama pentru R3

 

EDIT: stai asa, ca vad ca nu s-a lansat inca R3. Nu mai stiu ce motocicleta era aia de langa el, dar cu siguranta poza e mai veche... am vazut-o acum cateva luni.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza cu Rossi s-ar putea sa fie si mai veche - din prima perioada la Yamaha cand era sponsor Fiat. In mod sigur nu e combinezonul de anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi Crushlow face 28 de ani.

 

MIe mi-e simpatic omul. Cred ca o tranteste pe jos atat de mult pentru ca vrea prea mult, dar asta e farmecul lui - are spirit de luptator si ambitie. Am zis Crushlow? Na ca m-am luat dupa voi :D

La multi ani Crutchlow!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai confundat sezoanele :)

 

Anul trecut Marquez a avut concurenta. In prima parte a sezonului diferenta a fost facuta de cutia seamless, dar in a doua parte Lorenzo a recuperat fantastic. Pentru Rossi a fost mai greu pentru ca a trebuit sa se readapteze.

Mie anul asta mi se pare ca Marquez n-a prea avut concurenta. Ce n-a castigat sezonul asta a fost mai degraba din vina lui decat din meritul concurentilor.

 

Nu am confundat deloc :) MM a castigat sezonul de debut la limita si cu multa bafta, tinand cont ca a cazut mult mai des si mult mai urat prin antrenamente, dar avand sansa sa nu se accidenteze, spre deosebire de principalii competitori JLO si Dani.

Pe de alta parte, a fost evidenta forma slaba si problemele de acomodare cu mobra/gumele a lui JLO din prima jumatate a lui 2014, si chiar si acum cand recunoaste ca nu e 100% fizic. La fel Pedrosa, o forma mult sub anii trecuti. De aici au avut de castigat clar ceilalti 2: MM - care parea extraterestru prin comparatie , si Rossi care parea ca a baut apa vietii si intinerit..E f simplu, nu vad unde e confuzia...

 

 

Nu stiu daca Honda mai poate sa scoata vre-un as din maneca cum a facut in ultimele 2 sezoane.

Marimea sumelor investite de diversele uzine se reflecta in performanetele de pe pista...nu vad de ce Honda nu ar avea un mic plus si in 2015.

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta timpii nu vor fi facuti publici. As fi vrut sa aud/vad o declaratie despre comportamentul pneurilor Michelin. Probabil si aceste date sunt confidentiale. Oricum, de remarcat ca HRC are deja acces la gumele pentru 2016. Sunt curios daca si Yamaha va putea sa testeze noile pneuri in viitorul foarte apropiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus filmuletul ca sa elucidam de cand dateaza poza aia cu Rossi :)

In filmuletul reclama apare cu acelasi combinezon si scrie dedesubt de 6 ori campion mondial - deci e de prin 2009 posibil de cand s-a lansat modelul precedent R1.

 

Si hai ca nu se lanseaza in fiecare zi cate un R1. Eu sunt curios cum arata

 

Na, uite ca a facut Rossi reclama si la Panigale ca sa nu te superi :)

 

139540_valentino-rossi-dengan-ducati-119

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si hai ca nu se lanseaza in fiecare zi cate un R1. Eu sunt curios cum arata

S-a discutat si analizat clipul pe topicul de Yamaha R1. Ce se vede deocamdata este ca nu mai are tobele sub sa. Mai multe detalii si probabil si poze incepand de maine de la Milano (EICMA).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...