Sari la conținut

Compatrioti de tura Timisoara?


djwilly
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 623
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oameni buni, la ora 10 e frig, 7-8 grade, asa ca indiferent de zi pana la ora 12 nu plec de acasa:) adica un 12 juma sa ies din oras cu plinu facut :) tura nu e scurta de aia nu am adaugat surducu, caci mai dureaza aproape 1 ora.

Pe mine mar tenta coborarea pe la poiana marului, daca o pot face cu pasagera din dotare, dar pe gmap nu mam prins pe undei drumu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 11 Nov 2015 14:14


De unde noroaie, ca nu a mai plouat de atata timp?

 

Mi-a șoptit, mie, o păsărică, că ești amator de chestii mai hardcore, iar noi nu prea suntem în ligă, la asta se referea ”noroaie”. Iar de la ceața din ultimele zile s-a cam umectat solul.

În plus, eu :hurt: , de asta stau mai moale cu ofrodu'. Un forestier plimbabil în șa, nu neapărat în scărițe, mai merge...


» Post actualizat in 11 Nov 2015 14:17

Oameni buni, la ora 10 e frig, 7-8 grade, asa ca indiferent de zi pana la ora 12 nu plec de acasa:) adica un 12 juma sa ies din oras cu plinu facut :) tura nu e scurta de aia nu am adaugat surducu, caci mai dureaza aproape 1 ora.
Pe mine mar tenta coborarea pe la poiana marului, daca o pot face cu pasagera din dotare, dar pe gmap nu mam prins pe undei drumu.

 

Acu trei săptămâni erau +2C la 11.00, și coafura a rezistat. Dacă plecăm după 12 ajungem înapoi pe întuecate și iar nu e bine, prefer o țâră frig decât beznă.

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine e și mai cald.... La Orșova vor fi 21

 

Poate careva mâine? M-aș duce oriunde numai să mă duc. Nu țin neapărat Orșova, da acolo e mai cald și mie îmi trebuie asfalt ☺

Editat de da_melk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta merge, no problem. Alin, TA e perfect pentru așa ceva, nu?

 

 

Mai, nu stiu, nu vad clipul. Dar merge in mod sigur. Am facut drumuri rele de tot, noroi pana la genunghi, si pasager in sa. Acum vin singur. Sa nu intervina vreun eveniment, ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cstelia nu desenezi te rog pe o harta carei drumu ala :) ca arata tare bine :) din filmare.


Referitor la drum 300 de km ii faci in 6 ore fara stres. de la 12 pana pe la 6 cu pauze cu tot. Asta inseamna ora 6 esti in oras, desi intuneric e mai multa caldura seara decat e dimineata. Daca e duminica treaba oricum e trafic de iti vine a f&^e pe drumu tm-lugoj. Sambata sunt radare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu clipul. Este ok. Am fost pe drumuri mult mai rele ca si ce vad in filmare.

 

@cooldeep, recomand varianta TM-Buzias, este lejer. Trebuie plecat mai de dimineata. Mai luam in calcul, poze, mancare, etc. Eu imi iau costumul de schi peste echipament, si manusile. Randul trecut am facut turturi la +2 grade. Acum nu mai imi iau teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all,din ce vad in filmulet asta nu este pe la cascadele Sucului,sau gresesc eu???? Oricum de la Muntele Mic catre Poaiana Marului vreo 5-7 km iti cam dai duhul pe pietroaie sincer nu va recomand .Dunca se mai da pe acolo pe drumul ala dar cu Ktm-ul !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tavibasca: Cred ca faci confuzie. Drumul este ok, se poate face si cu scuterul. Asta e bucata care leaga Poiana Marului cu drumul de asfalt care urca spre Muntele Mic.

 

https://www.google.pl/maps/dir/Drum+Forestier+Poiana+M%C4%83rului,+Poiana+M%C4%83rului+327439,+Rom%C3%A2nia/45.3366478,22.4842891/@45.3694449,22.4844608,13z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x474e3df597dc757f:0xf925710292cc4b02!2m2!1d22.540639!2d45.3955395!1m0?hl=ro

 

Drumul cu bolovani mari este vechiul drum militar care coboara de pe Muntele Mic direct in Borlova, adica asta:

 

https://www.google.pl/maps/dir/45.3592285,22.4647822/45.3597503,22.359564/@45.364259,22.4164829,13z/data=!4m2!4m1!3e0?hl=ro

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la drum 300 de km ii faci in 6 ore fara stres. de la 12 pana pe la 6 cu pauze cu tot. Asta inseamna ora 6 esti in oras, desi intuneric e mai multa caldura seara decat e dimineata. Daca e duminica treaba oricum e trafic de iti vine a f&^e pe drumu tm-lugoj. Sambata sunt radare :)

 

Da, așa e, dacă nu iei în calcul neprevăzutul, o știi prea bine!

În tura de la Vidra au fost două pene în grup, una cu un ventil rupt și alta clasică, care au lungit distracția cu vreo trei ore și ne-am întors pe la 9-10 seara...

 

Decât să motociclesc în noapte, pe vremea asta, mai bine suport un pic de frig dimineața. Ziua e scurtă, plăcerea e să și vezi ceva în jurul tău, parcă n-ai ști.

Uită-te ce fain e afară, la ora 10!

» Post actualizat in 12 Nov 2015 07:47

Deci cine se anunță?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cstelia merci de harta :)

 

 

Eu voi merge sambata pe acest traseu cu pasagera din dotare de pe la 1 daca nu vine nimeni, iar daca mai sunt doritori care sa plece mai tarziude 10, la ora 12.

O pana normala(cuie, suruburi, ustensile de crosetat etc) o rezolvi in 5 minute, si asta daca vrei sa iti dai jos casca si geaca de pe tine :) si nu imi pot imagina cum poti rupe un ventil.

PS nu exista neprevazut, sau nu ar trebui sa existe din punct de vedere mecanic. Ca mai dai cu ea de pamant, o ridici si meri mai departe, ca dai peste vreun animal, de regula o carpesti cumva si meri mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să fie plecarea măcar la 11, cu 6-7 ore plimbarea ne întoarcem până la 18.00, pe lumină, ceea ce e ok. Ce zici?

 

Merem pe traseul: https://goo.gl/maps/p2WQ3AygyhG2. Plecăm din parcare de la Lidl, în rond la AEM.

 

OFF: pana a fost pe cauciuc cu cameră, deci a durat mai mult de 5 minute, noroc că Emi are experiență, iar ventilul a plesnit pe lungime, probabil vârsta - am căutat o vulcanizare care să dejanteze o roată de mobră, ceea ce în Caransebeș a fost mai greu de găsit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma uit pe prognoza, parca duminica vremea e mai favorabila. Mai mult soare, si sanse 0 de precipitatii. Pentru sambata se anunta si ceata.... Iar alea 2 grade in plus la maxima zilei sunt exact egale cu zero. Minimele vor fi mai joase tot sambata.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INMH zice la fel, pentru ambele zile, cu soare&nori, fără precicitații. Dacă plecăm la 11 se ridică și ceața.

 

Eu, unul, duminica stau prin familie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci va doresc drum bun si daca o sa va placa portiunea de coborare in Poiana Marului, va mai dau si alte variante asemanatoare pentru alte ture.

 

Eu o sa merg probabil duminica daca gasesc cu cine, singur, nu prea imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all ,Cstelia sa fie cum zici tu ca eu gresesc cu acel drum ...eu am fost in aprilie la inceput pe drumul acela si sincer prima bucata de drum dinspre Muntele mic am cam incins motorul.Astept sa veniti cu poze si filmulete de pe acel traseu .Lasam la o parte frumusetile traseului care si acuma mi-au ramas intiparite in memoria mea, si acele cascade de zici ca erau pline cu spuma de sampon si involburate ....drumuri si vreme buna sa aveti !

post-69120-0-70965600-1447362408_thumb.jpg

post-69120-0-67003900-1447362465_thumb.jpg

post-69120-0-07756600-1447362607_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...