Sari la conținut

Suzuki Marauder GZ 250


Ovy_117
 Share

Postări Recomandate

Salut, tocmai am luat A si dupa cateva saptamani de cercetare am realizat ca pentru inceput as alege un chopper. Am gasit un Suzuki Marauder GZ 250 si as dori sa aflu mai multe despre acest model, daca este fiabila, daca gasesc piese si cam ce consum are. Practic in final ma intereseaza daca ar fi o decizie inteleapta achizitia acestui model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu am un Suzuki TU250x, care are acelasi motor de pe GZ250.post-43386-0-69387300-1401369623_thumb.jpg

 

- Gz250 este o motocicleta destul de mica, daca esti o persoana inalta, nu ti-l recomand.

- Foarte joasa! Nu prea poti iesi pe drumuri mai proaste cu ea.

- motor foarte fiabil si robust!

- Viteza maxima pt GZ cred ca ar fi in jur de 110-120 km/h. Pentru drumuir nationale e bine, pt autostrada nu prea.

- Comod la drumuri lungi si destul de agil pentru oras.

- Consumul este destul de mic, intre 3-4l/100 km.

- Consumabile ieftine si le gasesti peste tot ( ulei 15W50, 1,4 litri la schimb,fitru ulei 15-20 de lei, tambur pe spate, disc pe fata cu un singur etrier, releu incarcare cam 100-150 de lei)

- mecanica destul de simpla, poti lucra si tu la motor pentru lucari uzuale (schimb ulei/fitru, kit de lant, reglat tacheti supape, electrica etc)

- nu are cric central (cam aiurea cand faci vreo pana)

 

Iti recomand sa alegi o motocicleta in functie de ce vrei sa faci cu ea, si nu neaparat cum arata.

GZ-ul se preteaza la:

- motocicleta de oras/naveta

- drumuri scurte sau medii prin tara sau plimbari de weekend pe asfalt!

- mai ales la plimbari singuratice!

 

Nu se preteaza la:

- drumuri lungi, peste 300 km/zi

- drumuri neasfaltat/proaste

-plimbari in grup alaturi de motociclete mai puternice.

 

Sfatul meu:

Gandeste-te bine la ce vrei sa faci cu motocicleta inainte sa cumperi una!

 

Aaa..si inca ceva: GZ-ul se depreciaza destul de repede iar posibili cumparatori sunt rari.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut TU250X si mi-a placut foarte mult. Nu am avut nici o problema; pleca si iarna la sfert de buton.

Din cate imi amintesc eu, in cartea tehnica zicea de ulei 10w40. Eu am folosit Motorex si apoi Motul 5100. Sincer nu am observat diferente...

Consumul... era 3-4%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut TU250X si mi-a placut foarte mult. Nu am avut nici o problema; pleca si iarna la sfert de buton.

Din cate imi amintesc eu, in cartea tehnica zicea de ulei 10w40. Eu am folosit Motorex si apoi Motul 5100. Sincer nu am observat diferente...

Consumul... era 3-4%

Ai dreptate cu 10W40, dar am vazut ca se comporta mult mai bine cu 15W50 (am folosit Motul si Belray ). Fiind racit doar pe aer se incalzeste destul de tare.

Momentan m-am axat pe Bel Ray Thumper 15W50.

Consumul meu mediu e de 3,2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu pot sa zic ca vreau neaparat acest model, dar personal m-am gandit la un model mai mic deoarece in principal il voi folosi pentru plimbari in oras si prin imprejurimi si nu dispun decat de un buget de 1500 euro, asa ca nu prea stiu ce sa aleg. Daca aveti alte recomandari, chiar va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea 1.500 de euro pt o motocicleta si as sta in Bihor, sau oriunde in zona Ardealului, as lua una dintre astea:

- Yamaha XT600

- Kawasaki KLR500

- Bmw F650GS

- Honda NX650

- Suzuki DR650

 

Dar eu sunt subiectiv pentru ca am deja o motocicleta pentru oras dar si o placere deosebita pentru zonele mai offroad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1500 de euro ai de unde alege, dupa mine 250 de cm e cam mic, mai repede as lua minim 400 de cmc. Si cel mai bine incearca cateva modele si vezi pe care esti bine, ca inaltime grautate, cmc si tot asa.

 

Si mai ales ce faci cu el, dar la inceput zici ca oras dar pe urma se poate sa vrei si drumuri mai lungi si tot asa.

 

Asa ca probeaza si iar probeaza poate nu doar chopper ca stil iti place.

 

Vezi ca un model bun este o honda steed de 400, honda. Asta ca sa te incadrezi in buget

Editat de mumulescu4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Dupa multi ani si km pe Honda hornet si scootere, m am pricopsit"cu un GZ250.

L am luat pt naveta(minim 70km/Zi) 

Si da m am uitat la pret/consum/comfort/cost intretinere/si de ce nu aspect

 

Dupa 7000km cu el is f multumit

Plusuri:-consum 3-3.5

-preturile sunt f ok,in RO lumea nu si prea cumpara 250/125 ca s de fete",deci cu 1000 1500 iei chopper ff intretinut.Eu am dat 1200 e pe gz din 2006.

-confortul e ok.stai ca pe chopper.cu modificare ghidon e lejer daca aveam si comenzi avansate era de vis

-usor in traffic,mult Mai lejer ca Moto de 600+

-aspectul e mai mult decat decent

-intretinerea e mult Mai ieftina ca la hornet

Minusuri:

-vitezele sunt scurte,tre sa te obisnuiesti cu mestecatul la ele

-nu poti face touring,plimbari lungi decat daca nu te grabesti.clar e mic(eu am facut Bucuresti-Timisoara).daca in oras e f agil si te poti tine cu orice moto,in afara cam ramai in urma si nu poti tine pasul cu restul.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.04.2020 la 14:30, Bobi_var a spus:

 

Minusuri:

-vitezele sunt scurte,tre sa te obisnuiesti cu mestecatul la ele

 

Pune un pinion fata cu un dinte in plus.

Eu am un Suzuki TU250x, exact același motor, și i-am pus alt pinion fata (+1 dinte) si cred că e cea mai buna modificare. Asta am făcut-o acum 7 ani și inca am același pinion!

O alta achiziție pe care o recomand ar fi niște burdufuri pentru furcă. De când le-am pus nu am avut nicio problemă cu simeringurile ( cred că au vreo 8 ani).

Ai grijă la releul de încărcare si vezi să ai bateria in stare ok tot timpul. Folosește doar baterie cu specificatii din manual.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Acum 4 minute, Stancu Maricel a spus:

Bună, de ați cumpărat pinion pt Syzuki 250,Marauder?mulțumesc 

Bună.

De unde ați cumpărat pinion pt Suzuki 250 Marauder?

Mulțumesc .

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...