Jump to content

motor pentru touring/adventure categ A2

baDani
 Share

Recommended Posts

Salutare , as avea si eu o întrebare , urmează sa obtin permisul A2 (in funcție de vreme ) si as dori sa stiu , cam ce motociclete ar intra in categoria asta ? Eu as vrea sa ma deplasez cam peste tot cu el dar in procentaj ar fi 70-80% oraș in rest teren accidentat .

Cum nu ma aștept la mura'n gura , din ce am găsit pana in prezent sunt:

+xt660 care sunt pentru oraș si puțin off dar din păcate cam trece de bugetul de 2300-2500e dar asta îmi place .

+Kle 500 care sincer nu ma prea atrag ...

+Aprilia pegaso 2007 (singurul model ce intra la A2 ) care arata bine dar pare cam jos (eu am 1.86m) si are păreri împărțite .

+BMW 650 cs , parca .

Întrebarea este cam ce motoare ar fi pana in 2300-2500e bune pentru drumuri mai lungi dar si putin teren nu hard enduro pana in 35kw/48cp ?

BMW F650 CS, nu, e varianta de strada, poate vroiai sa zici F650 (Classic) sau F650GS/Dakar

Lectura referitoare la BMW F650 (toate variantele), gasesti aici in engleza: http://faq.f650.com/FAQs/F650HistoryDifferences.htm

Pt mine, F650-ul Classic pe care l-am avut a fost foarte bun ca prima motocicleta. Vibreaza (dar nu ceva iesit din comun, te obisnuiesti), saua e cam de cacao (dar se rezolva ieftin cu o retapitare), dar in rest nu am avut probleme.

Si uitasem de freewind , am uitat sa il adaug , sincer renunțasem la el deoarece pe piață toate sunt de prin 90 iar daca nu ele au undeva la 40-60.000km iar un motor din 92 cu 30.000 e dubios.

La BMW îmi plăcuse DAKAR dar nu se încadrează din păcate iar f650 care sunt de vânzare sunt de prin 90 cu foarte multi km ...

As lua ceva pana in 30.000 maxim 40.

Si uitasem de freewind , am uitat sa il adaug , sincer renunțasem la el deoarece pe piață toate sunt de prin 90 iar daca nu ele au undeva la 40-60.000km iar un motor din 92 cu 30.000 e dubios.

suzuki freewind a iesit pe piata in 1997

sunt destule freewind-uri bune

de ex:http://olx.ro/oferta/vand-suzuki-freewind-xf-650-ID2iCef.html

cunosc proprietarul si chiar a avut mare grija de ea

motor bulletproof, dupa cum spunea un coleg mai sus

Freewind-ul are 57.000 mi se apre cam mult , iar XT-ul e din ploiesti ... as face vreo 1000km sal vad , ca asa gasisem si in constanta ceva sa imi placa dar e foarte departe si nu prea am pe cine lua cu mine asa departe sa vada motorul pentru mine .

Oricum multumesc , presupun ca mai caut o vreme .

Freewind-ul are 57.000 mi se apre cam mult , iar XT-ul e din ploiesti ... as face vreo 1000km sal vad , ca asa gasisem si in constanta ceva sa imi placa dar e foarte departe si nu prea am pe cine lua cu mine asa departe sa vada motorul pentru mine .

Oricum multumesc , presupun ca mai caut o vreme .

bati si 2000 daca vrei cu adevarat dar ma rog ...

bati si 2000 daca vrei cu adevarat dar ma rog ...

Presupun ca aici ai dreptate . ar trebui sami fac timp ... dar nu prea am deocamdata pentru calatorii . Eu ma gandeam ca de banii care ii dau pe drum mai bine ii tin si poate dau mai mult putin pe un motor de mai aproape care sami placa . desi poate ma insel .

Presupun ca aici ai dreptate . ar trebui sami fac timp ... dar nu prea am deocamdata pentru calatorii . Eu ma gandeam ca de banii care ii dau pe drum mai bine ii tin si poate dau mai mult putin pe un motor de mai aproape care sami placa . desi poate ma insel .

nu de alta dar la anul , pretul si starea motocicletei...mai rar asa ocazie.totusi as adauga ca e suspect de mic dar puneam la socoteala ca e sfarsit de sezon

• 2 months later...

betterevil : eu te cred , dar nu prea sun xt-uri pe piata pana in 2500 euro . De KLE-uri , sincer nu stiu ce sa spun dar am inceput sa ma uit dupa Aprilia Pegaso si tare cred ca pana incepe sezonul am sa merg pe aceasta decizie , numai daca nu cumva apare un XT de nicaieri pe piata in bugetul meu .

Vezi in Italia, pe Subito.it, gasesti cu gramada. Nu te speria la numar de km sau ani. Cat despre Pegaso... arata frumos si cam atat. Mai bine te uiti dupa un F650 GS si mai bine daca e Dakar. Am vazut cateva pana in 2500. Are dreptate Kevinn, pana nu te urci pe mai multe nu prea ai de unde sa stii.