Sari la conținut

Trackdays - Discutii generale


adidas
 Share

Postări Recomandate

poti sa faci high side cu orice tc

pai poate tocmai pentru asta tinea degetul ala. daca nu e pentru asta si e pentru altceva nu dati cu parul va rog. am spus si eu o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu degetul intra preventiv ca sa alinieze roata spate cu roata fata ,sa nu o lase sa joace stanga dreapta (daca asta se intampla),daca roata spate topaie pe o franare mai agresiva, asta pana da drumul de tot la frana fata.Daca-l tine acolo asta nu inseamna ca-l si actioneaza,pt asta intra preventiv cu el asa ,ca sa reduca timpul de reactie.


» Post actualizat in 04 May 2015 10:35

pai poate tocmai pentru asta tinea degetul ala. daca nu e pentru asta si e pentru altceva nu dati cu parul va rog. am spus si eu o parere.

TC`ul taie gazul , sunt unele modele care se monteaza pe bobine si altele pe injectoare .Daca tc`ul trebuia sa actioneze ambreiajul cu siguranta se monta pt/pe ambreiaj :)


» Post actualizat in 04 May 2015 10:38

ohoho lume noua :)

Denis ce mai faci ? unde stai ascuns? cand incepi sezonul pe circuit ?

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu degetul intra preventiv ca sa alinieze roata spate cu roata fata ,sa nu o lase sa joace stanga dreapta (daca asta se intampla),daca roata spate topaie pe o franare mai agresiva, asta pana da drumul de tot la frana fata.Daca-l tine acolo asta nu inseamna ca-l si actioneaza,pt asta intra preventiv cu el asa ,ca sa reduca timpul de reactie.

 

pentru asta exista SC - am scris mai sus.

Daca motocicleta nu are, se poate folosi ambreiajul.

Chiar si asa, de multe ori roata spate tinde sa "o ia inainte" - rear tire backing in. Asta nu se vindeca cu ambreiajul.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar chiar daca ai SC si dai drumul brusc ambreiajului o sa pierzi o secunda si ceva + motocicleta o sa se indrepte si nu o sa mai fie stabila ,aici se vorbeste depre o tehnica de pilotaj ,nu despre functia SC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca faci o mica confuzie intre ce face ambreiajul SC si ce poti face cu ambreiajul pe o motocicleta care nu are SC si faptul ca pe franare si intrare pe viraj, roata spate, din cauza inertiei face "backing in". Tehnica de pilotaj deja consacrata pentru a limita efectele acestui comportament este scoaterea piciorului de la interiorul virajului in afara motocicletei. In nici un caz, parerea mea, folosirea manetei de ambreiaj pe motocicletele pregatite de curse, care au toate SC.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va las sa va edificati


» Post actualizat in 04 May 2015 11:04

esti intr-o mare eroare , aia cu piciorul este pt a "fura/castiga" cativa metrii pe franare agresiva ,tinand motocicleta dreapta mai mult timp,mutand centrul de greutate in interiorul curbei prin scoaterea piciorului din scarita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 04 May 2015 11:04

 

esti intr-o mare eroare , aia cu piciorul este pt a "fura/castiga" cativa metrii pe franare agresiva ,tinand motocicleta dreapta mai mult timp,mutand centrul de greutate in interiorul curbei prin scoaterea piciorului din scarita

 

uita-te in Motovudu 1 - explicatia este pe la jumatatea filmului daca nu ma insel - Braking.

Cred ca Stoner sau Marquez nu sunt cele mai bune cazuri pe care sa le studiezi la nivelul asta pentru ca ei derapeaza foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti aduci aminte de la min 26:30 pana la 27:10 este ce-ti spuneam eu cu degetul pe levierul de ambreiaj ,faza cealalta cu piciorul este cunoscuta si nu trebuie sa o mai discutam.

Recomand ca si tine si filmele platite,mai inveti una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil asa e obisnuit din perioada 125.

 

p.s. la 125 se foloseste foarte des actionarea ambreiajului la iesirea din viraje

 

 

Da, si mai ales faptul ca 2t se caleaza usor si inopinant.. si blocheaza roata spate, sunt obligati sa stea asa in caz de calaj sa traga repede ambreiajul sa nu faca highside.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti aduci aminte de la min 26:30 pana la 27:10 este ce-ti spuneam eu cu degetul pe levierul de ambreiaj ,faza cealalta cu piciorul este cunoscuta si nu trebuie sa o mai discutam.

Recomand ca si tine si filmele platite,mai inveti una alta.

 

"This is what slipper clutch do, automatically" :) De vreo pagina incerc sa spun despre SC :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

continua sa citezi din film pt ca te-ai grabit si nu ai ajuns pana la 27:10 ,nu ai mai avut rabdare :)

eu vorbesc pt ca baiatul are alt stil de pilotaj ,gen motogp/worldsbk,am fost de vineri pana duminica inclusiv, am urmarit toate sesiunile chiar si pe ploaie.Daca nu eram la fata locului sa vad sesiunile si cum piloteaza,ziceam doar ce stiam dupa ma retrageam si gata.


» Post actualizat in 04 May 2015 11:51


@denis, da de veste cand este iesirea ,poate joinam si noi

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e simpla - ai SC (si asta se regleaza) esti in zona safe, nu ai SC, muncesti mai mult, spatele topaie si/sau derapeaza mai tare.

Daca ai SC si nu merge perfect, alta discutie.

Chiar nu am ce sa explic mai mult :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slippery Clutch e sfant, o mare inventie..am dat odata a 1-a in loc de a 2-a, din greseala si am luat curba atunci cum o iau cei de la Moto 2 :D Practic derapajul a fost automat, un slide perfect, fara frana spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incerca sa vezi pana unde tine norocul pe viitor ,insanatosire grabnica!

Daca nu era cumpana asta pt tine aveai o batalie frumoasa la ssp!

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis Cesar si Denis. Sunt si eu de aceiasi parere. Exact asa merg si eu, intotdeauna cu un deget pe manete, din obisnuinta. Niciodata nu m-am putut obisnui cu toate degetele pe manson.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe noi "muritorii de rand" chiar nu trebuia sa ne framante acest lucru :),trebuia sa trecem repede peste subiect,eu am fost foarte incantat si de aceea am si raspuns pt ca am vazut ca mai este cineva atent la detaliile pozelor ,asta este de apreciat .Bravo Zimbruta,felicitari.


» Post actualizat in 05 May 2015 07:09

urmatorul trackday ? unde si cand ?


» Post actualizat in 05 May 2015 07:12

am primit asa ceva cand eram la Motorpark,aveti mai multe info ?

https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/11188398_10153283554407277_2607326363420911492_n.jpg?oh=b09dffecd1f1989343e87b84887e2f31&oe=55BF1F27


» Post actualizat in 05 May 2015 07:13

scz .acesta este linkul cu poza

https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11070946_1064600986902110_2095159829736887522_n.jpg?oh=24f690f9965a7bb4e9b5ed2f042c1a77&oe=55D19097

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul cat traieste invata,

Ce sa fac, daca m-am urcat pe motor cu 20 de ani mai tarziu decat Muresan

 

Urmatorul trackday 30-31 mai, organizat de Amckart Racing Team/Motoevolution.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...