Sari la conținut

Trackdays - Discutii generale


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 305
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut fratilor,  pe 19 iunie intru si eu ptr prima data pe un circuit la trackday. Dupa vreo 10 ani de dat pe strada, m.am hotarat sa ma convertesc de tot la mersul doar pe circuit. 

Moto e un k8 1000, am pus carene CRC pe el si cam atat deocamdata. 

 

Neavand nici o modalitate de transport pana la circuit, intreb daca e cineva printre voi care vine la trackdayul de pe 19 iunie si are un loc liber pe  platforma/duba, evident, contracost.(zona dristor)

Inafara de un pavilion ptr umbra, vreo 30l benzina extra, ce sa.mi mai pun pe lista de "necesare"?

 

Multumesc, 

Cornel

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Scaun, palnie, trusa de scule simpla, sul de hartie , cativa soricei, bauturi( acolo sunt si scumpe si poate deschide bufetul si mai tarziu decat ai tu nevoie) , papuci ( este mai confortabil decat sa stai in cizme toata ziua) , prosop si sampon ( in caz ca ai nevoie sa faci un dus), pompa/compresor, aparat de verificat presiune pneuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca te duci pregatit 100% dispare si sentimentul de aventura si nu mai ai nici motive de socializare cu vecinii de cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, cashu21 said:

Salut fratilor,  pe 19 iunie intru si eu ptr prima data pe un circuit la trackday. Dupa vreo 10 ani de dat pe strada, m.am hotarat sa ma convertesc de tot la mersul doar pe circuit. 

Moto e un k8 1000, am pus carene CRC pe el si cam atat deocamdata. 

 

Neavand nici o modalitate de transport pana la circuit, intreb daca e cineva printre voi care vine la trackdayul de pe 19 iunie si are un loc liber pe  platforma/duba, evident, contracost.(zona dristor)

Inafara de un pavilion ptr umbra, vreo 30l benzina extra, ce sa.mi mai pun pe lista de "necesare"?

 

Multumesc, 

Cornel

 

 

 

Salut, 

 

Ai permis de conducere categoria B? pot sa te combin cu un prieten la o remorca si va descurcati :) 

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Ribo a spus:

Salut, 

 

Ai permis de conducere categoria B? pot sa te combin cu un prieten la o remorca si va descurcati :) 

Salut, da, am B.ul

Da-i nr meu lui si discut cu el

0740346375

Multam

 

Multam si celorlalti ptr sfaturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, cashu21 a spus:

Salut fratilor,  pe 19 iunie intru si eu ptr prima data pe un circuit la trackday. Dupa vreo 10 ani de dat pe strada, m.am hotarat sa ma convertesc de tot la mersul doar pe circuit. 

Moto e un k8 1000, am pus carene CRC pe el si cam atat deocamdata. 

 

Neavand nici o modalitate de transport pana la circuit, intreb daca e cineva printre voi care vine la trackdayul de pe 19 iunie si are un loc liber pe  platforma/duba, evident, contracost.(zona dristor)

Inafara de un pavilion ptr umbra, vreo 30l benzina extra, ce sa.mi mai pun pe lista de "necesare"?

 

Multumesc, 

Cornel

 

 

 

Ce e pe 19 iunie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am băgat K1200r sport la Serres pe circuit acu' două zile. 🥳

Fu atât de mișto că am impresia că o să trec pe la Adâncata și din altă ipostază decât de spectator! 

 

Parcă văd că încep să bag bani într-un nou hobby! 😅

 

Gen 

 

 

90C6B38F-C168-403B-9E5A-FCE18B086876.jpeg

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc lui cmd ptr ca m.a influentat cumva sa.mi fac motorul strict de circuit

Multumesc lui Balamuc si baietilor care erau cu camioneta aia albastra 🙏

 

Am fost la primul trackday din viata mea si am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare, genunchi pe jos..😂😂😂 ce prost

 

Am prins 4 sesiuni, cu 2.12 best lap

 

Va salut si sa ne vedem cu bine la urmatorul trackday. 

 

 

 

 

 

Screenshot_20190617-130112_Messenger.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, cashu21 said:

Multumesc lui cmd ptr ca m.a influentat cumva sa.mi fac motorul strict de circuit

Multumesc lui Balamuc si baietilor care erau cu camioneta aia albastra 🙏

 

Am fost la primul trackday din viata mea si am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare, genunchi pe jos..😂😂😂 ce prost

 

Am prins 4 sesiuni, cu 2.12 best lap

 

Va salut si sa ne vedem cu bine la urmatorul trackday. 

 

 

 

 

 

Screenshot_20190617-130112_Messenger.jpg

Bravo , la cat mai multe iesiri pe circuit atunci !

Ai scos bine pentru prima intalnire cu cursele, sper sa te prinda microbu sa stai mai mult pe la pista 🍺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, cashu21 said:

am ramas uimit cat de diferit si greu e fata de mersul pe strada...si eu ziceam ca merg tare

 

 

 

Aici ai pus punctul pe i ;) 
Pacat ca cei mai multi n-au nici macar curiozitatea sa incerce treaba asta. Speram ca usor usor va mai creste disciplina si la noi. Deja sunt tot mai multi care intra pe circuit. 
Bravo pentru timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici un punct pe i. Sa mergi tare pe strada e una(un etalon aberant si nedefinit) iar pe circuit e altceva( mediile de viteza as spune ca sunt minim duble fata de stradal, logic de altfel). Poti fi racheta pe strada și la fel de racheta pe circuit. Sau orice alta varianta. Buuut, safety first iar la acest capitol pe strada, siguranta de fapt e norocul. Adica o iluzie... 

E foarte bine ca tot mai mulți întra si gusta circuitul, dar din păcate (părere personala) nr de noi posesori de plastic il depășește covârșitor pe cel al celor care intra pt prima data pe   circuit.

Si la mai mare tururor. 👍

 

PS:mie personal mi s-a parut chiar usoara obisnuiala cu circuitul, părea ceva mult mai natural decat slalomul printre cretini. 😂

 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punctul pe i ma refeream la realizarea lui finala cu "si eu credeam ca merg tare". Am lasat-o pe toata pentru context. 

Era ideea de ce reality check iti da circuitul cand ai impresia ca esti mare iscusit pe strazi :D  Abia din punctul ala realizezi ca e de bagat carbuni serios.

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am ajuns si eu intr-un final la circuitul Motogp de la Brno :D Un vis devenit realitate 😍 
Prima zi a fost de acomodare si invatare a circuitului.
Circuitul are un desen superb, diferente de nivel uriase, recomand oricui sa incerce circuitul ceh.
Anvelopa spate, un Dunlop D212 Endurance, folosit doua zile la Slovakiaring, si-a facut treaba excelent in prima parte a zilei, dar dupa ce am inceput sa deschid gazul tot mai tare, incepea sa se miste sub mine 🤐
A doua zi au fost calificari si am reusit sa ma calific pe locul 26 din 53.
Pentru cursa am montat un cauciuc nou, soft, dunlop-ul trebuia oricum sa il schimb.
Cursa mi-a placut la maxim,dar mai voiam 1-2 ture 😔
Am reusit sa termin pe locul 5 (eu am crezut ca am terminat pe 3, dar am aflat de la colegi ca au mai fost 2 piloti care au evadat in fata la inceput de cursa pe care eu nu i-am mai vazut 🤣)
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.07.2019 la 13:40, sanyes a spus:

Am ajuns si eu intr-un final la circuitul Motogp de la Brno :D Un vis devenit realitate 😍 
Prima zi a fost de acomodare si invatare a circuitului.
Circuitul are un desen superb, diferente de nivel uriase, recomand oricui sa incerce circuitul ceh.
Anvelopa spate, un Dunlop D212 Endurance, folosit doua zile la Slovakiaring, si-a facut treaba excelent in prima parte a zilei, dar dupa ce am inceput sa deschid gazul tot mai tare, incepea sa se miste sub mine 🤐
A doua zi au fost calificari si am reusit sa ma calific pe locul 26 din 53.
Pentru cursa am montat un cauciuc nou, soft, dunlop-ul trebuia oricum sa il schimb.
Cursa mi-a placut la maxim,dar mai voiam 1-2 ture 😔
Am reusit sa termin pe locul 5 (eu am crezut ca am terminat pe 3, dar am aflat de la colegi ca au mai fost 2 piloti care au evadat in fata la inceput de cursa pe care eu nu i-am mai vazut 🤣)
 

 

Cu ce ai filmat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...