Sari la conținut

Care sunt cele mai bune orteze?


Postări Recomandate

Salutare!

 

Ma intereseaza sa-mi iau asa ceva, si m-ar ajuta eventuale pareri din partea POSESORILOR de orteze. Model, plusiri si minusuri.

As prefera sa-si dea cu parerea doar cei ce poarta.

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ma intereseaza sa-mi iau asa ceva, si m-ar ajuta eventuale pareri din partea POSESORILOR de orteze. Model, plusiri si minusuri.

As prefera sa-si dea cu parerea doar cei ce poarta.

 

Multam!

 

Orteze pentru ce? Brat, cot, antebrat, picior, genunchi, glezna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe ei i-a intrebat. Nu neaparat pe cei cu Virago sau R1.

 

E un topic pinned despre genunchere. Merge de discutat si despre orteze acolo.....

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandate de ortopedul care mi-a operat genunchiul : don joy . Inainte am avut asterisk (cele cu siret). Nu comentez aspecte ortopedice dar don joy imi par mai confortabile si opun mai multă rezistenta unor miscari ale genunchiului posibil daunatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandate de ortopedul care mi-a operat genunchiul : don joy . Inainte am avut asterisk (cele cu siret). Nu comentez aspecte ortopedice dar don joy imi par mai confortabile si opun mai multă rezistenta unor miscari ale genunchiului posibil daunatoare

Porti asa ceva pe sub genunchere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu port asterisk cu siret;sunt foarte multumit de ele; baietii au si asterisk cu sireturi si cu ,chingi(modelul nou) si evs-uri; toti sunt multumiti de ele.

ce trebuie precizat e faptul ca modelul nou se uzeaza mult mai repede in zona de chingi adica materialul care la cele cu sireturi e mai rezistent

don joy nu protejeaza la lovituri .

studiaza inainte sa cumperi ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce mi-am rupt ligamentele laterale, nici prin cap nu-mi mai trece sa merg fara orteze medicale pe sub protectiile de impact. Deci, asa cum zicea si cineva mai sus, orteze medicale (don joy daca ai bani sau turcesti daca nu ai, tehnic e acelasi draq diferenta e in materiale, cit de tare transpiri in ele, cit de tare put dupa ce le porti) si protectii de plastic pe deasupra care sa te protejeze de lovituri.

 

adica ceva asa dedesubt

http://www.tehnica-medicala.ro/corsete-orteze/genunchiera-stabilizatoare

si asa ceva deasupra

http://piesemoto.achimoto.ro/genunchere---first-racing---fx3/1197.htm

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Depinde foaret mult de afectiune.In principiu, daca intrebi de orteza, probabil ai ceva leziuni de ligamente.In cazul in care leziunea e de tipul ACL,PCL, iti recomand http://www.djoglobal.com/products/donjoy/armor

Oricum, iti recomand in primul rand o ligamentoplastie (daca nu ai facut-o)

 

Daca vrei mai multe detalii, da-mi un PM.

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ligamentoplastie am purtat,la recomandarea medicului, orteza Rehband. Speciala pt protejarea ligamentelor incrucisate si a celor colaterale. Mi s-a parut foarte in regula(e adevarat, nici nu am purtat alt model/marca); am alergat cu ea,am jucat fotbal,m-am inteles foarte bine cu ea. Am renuntat la ea, usor usor, ca asta era si morala, sa fac sport fara ea.

Vezi ca sunt si astea pe masuri,astea serioase nu-s one size.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire nu am nici o problema la genunchi. Ma intereseaza cea mai buna protectiela genunchi pt enduro. Momentan merg cu niste genunchere Thor Flex; dar au fost cateva cazuri cand le-am simtit limitarile, desi si-au facaut bine treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator am ajnus in posesia ortezelor Asterisk pt ca le-am luat odata cu motorul de enduro. Dupa nenumarate buseli care mai de care mai artistice iti pot spune ca sunt extraordinar de bune. Singurul inconvenient sa spunem e marimea si confortul dar te inveti rapid. Asa cum spuneam le port la enduro si incap f ok sub pantalonii de enduro.

Am modelul cu sireturi, le abuzez cat se poate si rezista destoinic. Au si un sistem de imbinare cu gheata de enduro, care nu m-am prins inca exact cum se cupleaza. E posibil

sa nu am eu gheata care trebuie. Ale mele au venit cu un fel de "jambiere", un material care se pune pe picior sub ele si sunt destul de confortabile.

Din nou, le folosesc la enduro, si de fiecare data cand ma intorc de la o tura sunt intr-un anume hal asa ca nu pot sa spun nimic de cum transpira piciorul sub ele pt ca oricum

ma intorc transpirat tot.

 

Le recomand si pt factorul incredere. Odata ce ai cazut cu orteze si vezi ca nu se intampla nimic iti trece frica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma unei "cascadorii" esuate in padure mi am rupt ligamentul lateral, incrucisat si menisc. Purtam genunchere normale nu orteze. In urma socului m a durut inclusiv soldul care mi a trecut dupa vre o doua saptamani. Ma intreb oare daca aveam orteze nu cumva imi ceda soldul in loc sa cedeze genunchiul sau vre o tibie, femur....

La primavara cand ma intorc la enduro sigur o sa port orteza la piciorul operat dar nu sunt sigur ca o sa mi pun la ambele picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De tinut cont ca exista anumite solicitari ale genunchiului care nu pot fi limitate de genunchiere/orteze - eu am reusit o rasucire la 90 grade tibie vs. femur (spre exterior) purtand genunchiere.

 

Din fericire am scapat fara operatie (momentan), dar genunchiul nu mai este ce a fost.

 

Recuperare cu orteza si carje si am trecut la genunchiere mai performante in detrimentul ortezelor (mult mai scumpe) + multa grija la enduro.

 

Ca sa concluzionez, inca nu am vazut orteza care sa limiteze pivotarea genunchiului ci doar stabilizare/sustinere pe gradele normale de libertate ale genunchiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut ruptura de ligament incrucisat anterior, leziune severa colateral su ruptura de menisc cu asterisk in picioare. NU insemna ca au fost proaste ci doar ca nu te pot proteja de orice porcarie pe care o poti face pe mobra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut ruptura de ligament incrucisat anterior, leziune severa colateral su ruptura de menisc cu asterisk in picioare. NU insemna ca au fost proaste ci doar ca nu te pot proteja de orice porcarie pe care o poti face pe mobra

Si soldul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocrossul cred ca e mai periculos decat enduro.

 

La sold nu am avut nimic dar mi-a sarit clavicula :)

La viteza accidentarea medie nu are asemenea probleme dar varfurile imi par mai periculoase: vezi Vrajitoru.

F rar la enduro sunt asemnea accidentari.

Sau cel putin la noi. Insa de cand am intrat in aceasta comunitate am observat pe masura ce se largeste si creste nivelul mediu al participantilor, o incidenta mai mare a accidentarilor ce necesesita interventii medicale (lucru perfect logic), deci cred ca cine isi doreste sa se apropie de media participantilor ar trebui sa fie bine protejati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...