Sari la conținut

"Salvarea" unui IJ 56


Lupu.D
 Share

Postări Recomandate

Am un ambielaj de 56 care nu a fost pus în motor niciodată,să-l numim oare nos...

Ș-apoi or ma fi,da mno.

Îl vinzi?E teribil de tentant ambielajul nou de ij... :D

Editat de Adrian Frigo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

....oricum,chiar de ar fi să-l dau,as cere prea mult,sa zicem.. si tot cu el as rămâne....

Păi cere pe el și vedem dacă e prea mult sau nu!Oricum,nu vorbim de ''doar'' un langoș,plm... ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...Nu stiu de unde a reiesit cum ca as vrea sa fac o "treaba de 2-3 lei" . Inca de cand am cumparat motocicleta am scris aici despre problemele pe care le-am intampinat sau despre lucrarile pe care le-am facut si din asta reiese ca nu sunt un meserias, deci astept pareri si informatii de la cei care chiar se pricep. Cu totii stim ca daca te duci la meserias sa iti faca unele lucrari trebuie sa te duci cu lectia invatata de acasa pt ca altfel vor spune "merge si asa" sau "i-am facut si altcuiva si a fost bine asa" etc.

Deocamdata caut piese din vechile stocuri, stiu ca ar fi ideal ca ele sa fie noi, dar ma multumesc si cu unele care se incadreaza intr-o limita de uzura pt ca asa cum stim cu totii piesele de fabricatie mai recenta sunt o pierdere de timp si bani.

Acestea fiind zise, daca aveti unele ponturi de unde pot achizitiona ceea ce imi trebuie in acest moment sau daca aveti unde sa ma indrumati pt a face lucrarile despre care am deschis in aceast topic, sunt deschis la discutii constructive.

Multumesc anticipat!

 

 

... nu stiu unde mergi tu cu piesele la masurat insa, unde merg eu, meseriasul avea pe banc un bloc de V10 SV. Ai pus intradevar, aici niste poze ale unor cilindrii insa uzurile pot fi si de ordinul sutimilor de milimetru, asa ca ...

 

http://www.strungarieauto.ro/ Aici sigur vei fi sfatuit corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Au venit toate piesele,cilindrul a fost prelucrat la cota 2 urmeaza sa le montez pe motocicleta.

 

Salut!

 

Recomand o spalare insistenta a cilindrului inainte de montare. Altfel... ''ulei de rodaj '' cum ziceau batranii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..(si) șlefuirea cu o pila de drujba a muchiilor de la transfere rămase in urma alezajului - de jur împrejur,pe toată suprafata,ca sa nu facă segmenții pe 'pila' in timpul rodajului..

Nea' Victor fie iertat,spunea sa cern cenușă cu sita de faina si sa adaug ulei de motor si sa amestec pana devine o pasta omogena,apoi o bielă veche pe care se montează pistonul ( ar fi bun si unul mai vechi la cota asemănătoare) se unge si pistonul si camasa cilindrului s-apoi mișcări circulare si de rotație până cedează bicepșii ;) se mai adaugă pasta,si se mai repetă - ' dupa gust'..

Si bine zicea,fie-i țărâna usoara

Era din Constanta si avea un Guzzi?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Zielele astea se fac doi ani de cand am fost cu "batrana doamna" la R.A.R. Ce repede trece timpul!

Se intelege ca imi expira verificarea tehnica, deci prin intermediul lui Romica mi-am facut o programare la o statie I.T.P care se afla pe B-dul Timisoara.

Am fost programat pt astazi la ora 8. Cand scot mobra pe la ora 7 din curte, incep sa cada cateva picaturi de ploaie si pana am ajuns eu in Drumul Taberei a inceput ploaia de-a binelea. M-a udat pana la piele. Noroc ca la fata locului nu mai era niciun client. Am bagat mobra la verificare nu a durat prea mult, intre 20 si 30 de minute. Nu au fost probleme din punct de vedere tehnic...deci am I.T.P. nou!

Asadar, maine eu si Romica facem o plimbare cu atasele pana la Comana. Daca mai este cineva interesat, ne intalnim maine la ora 10 la Petrom-ul de la iesirea din Bucuresti spre Jilava.


» Post actualizat in 06 May 2017 18:00

Datorita vremii care se anuntase a fii urata, nu am mai mers pana la Comana. Totusi, ne-am primbat putin pe malul Argesului.

Pun cateva poze. Am incercat sa adaug si un video dar nu am reusit, poate il adaug ulterior.

post-84051-0-94595100-1493988204_thumb.jpg

post-84051-0-37464300-1494091959_thumb.jpg

post-84051-0-09957800-1494091965_thumb.jpg

post-84051-0-27729400-1494091970_thumb.jpg

post-84051-0-13749200-1494091977_thumb.jpg

post-84051-0-66734500-1494091983_thumb.jpg

post-84051-0-21185100-1494091990_thumb.jpg

post-84051-0-59578200-1494091996_thumb.jpg

post-84051-0-83642900-1494092006_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Nea Dane am facut 1000 km impreuna in 2017 fara dezamagiri tehnice.

Pentru 2018 planificam o Transalpina, cu retur pe Transfagarasani.

Pentru cincinal vrem sa ne facem poze la poarta Brandwmburg, sa ducem proiectelw astea acolo de undw au plecat.

Pana acum te prezinti binw,cu exceptia lacului dw pe atas, de care a avut grija Iulian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare tuturor!Nu am mai intrat de mult pe aici si intre timp se pare ca site-ul s-a cam ''molesit'' de tot.O Transalpina merita facuta numai ca trebuie sa ne punem de acord pentru o perioada in care sa avem timpul necesar si bineinteles poate mai sunt si alti doritori.Ii asteptam sa facem o echipa mai mare.In alta ordine de idei vreau sa renunt la clasica platina si sa montez o aprindere electronica.Am sa pun cateva poze cu ea.Daca este cineva care a montat asa ceva il rog sa imi de-a si mi-e cateva sfaturi tehnice deoarece instructunile pe care le-am primit o data cu respectiva aprindere sunt in limba rusa.

post-84051-0-77461000-1528127121_thumb.jpg

post-84051-0-75458000-1528127153_thumb.jpg

post-84051-0-60604700-1528127178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Din pacate nea Dane, se pare ca suntem cam singurii cu ganduri indraznete.

Poate totusi ne vedem pe drum, poate ne vedem acolo pentru cei din apropiere, Targu Jiu, Sibiu, Ramnicul Valcea..

Dupa cum vezi am facut ceva cautari, poate iti vor fi de folos.

Pana atunci poate inchegam motorul ala, si iei si dumneata un ulei mai de soi, decat cel de rapita

Oricum ar fi, ii asteptam pe cei cutezatori sa ne insoteasca, gasim ceva sa ii omenim la locul faptei, ca doar atasul Ijului este incapator.

 

https://sovek.com.ua/docum/11483734.pdf


» Post actualizat in 13 Jun 2018 14:05

so


» Post actualizat in 11 Jul 2018 06:42

După montarea aprinderii electronice cu senzor luată din Ucraina și instalarea unui Jikov:

post-55500-0-74891400-1528897983_thumb.jpg

post-55500-0-84992600-1528898729_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...