Sari la conținut

Kawasaki Vulcan


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu are treaba Petrica Nguyen , omul face consumul doar de pe tastaura , nu misca mobra ca are cheltuieli .   A mai avut postari in care ne povestea cum e el mare fan muscle car  si dupa ceva timp visa sa isi cumpere un Logan pe GPL  cand o sa isi permita .  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, JUST4TNT a spus:

Nu are treaba Petrica Nguyen , omul face consumul doar de pe tastaura , nu misca mobra ca are cheltuieli .   A mai avut postari in care ne povestea cum e el mare fan muscle car  si dupa ceva timp visa sa isi cumpere un Logan pe GPL  cand o sa isi permita .  

 

Ca de obicei bati campii. Spune sincer cat iti consuma tomberonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ma gandesc sa scimb filtrul de aer cu "FILTRU AER BARON XXX BIG AIR VN900"...presupun ca se potriveste pe vn ul meu.

Pareri? Exista ceva mai bun? Merita scimbat?

 

Ps: il rog pe Nguyen sa se abtina :))

Editat de M.D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce am studiat problema am ajuns la concluzia că nu se merită și am renunțat. Ca să simți ceva se recomandă ”big 3” (filtru, tobe și power commander) dar depășește bugetul, cel puțin pentru mine. 

Recomand https://www.vulcanforums.com/forums/49-vulcan-900/.

 

Legat de consum VN900 e mai mult decât decent. Motocicleta este VN900 SE din 2016 stock, fără modificări. Consumuri:

- personal best 4,1 % între Cârţişoara-Pitești pe TF fără pasager sau bagaje;

- la drum lung 100-110km/h consum apx. 5%

- mediu în  general este cam 5,5% 

- mediu la un concediu afară de aproximativ 6000km cu pasager si bagaje a fost de 6%.

- maxim am avut 7,5% București-Constanța pe A2, 140-150km/h fără pasager;

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎14‎.‎07‎.‎2019 la 13:32, megrez magic a spus:

Legat de consum VN900 e mai mult decât decent.

 

Depinde ce intelegi prind decent, faptul ca nu te doare la buzunar sau ca dpdv tehnic consuma putin?

 

La ‎14‎.‎07‎.‎2019 la 13:32, megrez magic a spus:

 

Motocicleta este VN900 SE din 2016 stock, fără modificări. Consumuri:

- personal best 4,1 % între Cârţişoara-Pitești pe TF fără pasager sau bagaje;

- la drum lung 100-110km/h consum apx. 5%

- mediu în  general este cam 5,5% 

- mediu la un concediu afară de aproximativ 6000km cu pasager si bagaje a fost de 6%.

- maxim am avut 7,5% București-Constanța pe A2, 140-150km/h fără pasager;

 

Exact ce spuneam, consuma mult, si asta al tau e mai nou cu injectie. Am avut mobra cu motor V2 de 800cmc care la 100-110 imi consuma un pic sub 4% si la 140-150 imi lua 5.5%. Asta e VN-ul, un cazan sinistru desi Kawa face motociclete destul de bune dar cu VN-ul au zbarcit-o grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Nguyen said:

 

Asta e VN-ul, un cazan sinistru desi Kawa face motociclete destul de bune dar cu VN-ul au zbarcit-o grav.

Uau, e prima oară când aud asa ceva despre VN-uri! 🤔

Și noi care credeam că avem printre cele mai "jmechere" motociclete, se pare că ne-am luat mare țeapă. Atât ăștia de pe forum cat și sutele de mii de posesori din întreaga lume care sunt sau au fost posesori a uneia dintre cele mai de succes linii de cruisere din istorie. 

Despre Kawasaki ce sa mai zic, adevărați kamikaze, din moment ce au continuat și continuă producerea acestor panarame... 🀄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Bart Bz a spus:

Despre Kawasaki ce sa mai zic, adevărați kamikaze, din moment ce au continuat și continuă producerea acestor panarame... 🀄

 

Pai daca au avut cerere ei le-au facut in continuare, dar asta nu inseamna ca sunt bune. La clasa asta  omul cumpara cu inima, nu cu capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Nguyen said:

 La clasa asta  omul cumpara cu inima, nu cu capul.

Aici de acord 100% cu tine. 

Dar dacă proprietarii ar fi fost dezamăgiți de produsele achiziționate, n-ar fi mers in continuare pe același producător. Tinând cont că în lumea cruiserelor/chopperelor Harley-ul este singurul brand care atrage doar prin nume, sa reușești să vinzi atât de mult in continuare zic eu că spune ceva despre VN-uri. Și faptul că își păstrează destul de bine prețul și pe piața sh iarăși ar trebui sa zică ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Bart Bz a spus:

Uau, e prima oară când aud asa ceva despre VN-uri! 🤔

Și noi care credeam că avem printre cele mai "jmechere" motociclete, se pare că ne-am luat mare țeapă. Atât ăștia de pe forum cat și sutele de mii de posesori din întreaga lume care sunt sau au fost posesori a uneia dintre cele mai de succes linii de cruisere din istorie. 

Despre Kawasaki ce sa mai zic, adevărați kamikaze, din moment ce au continuat și continuă producerea acestor panarame... 🀄

Omul a emis o parere personala bazata pe treaba cu strugurii care sunt acri.

Banuiesc ca nu este amator de choppere si drept urmare rezolutia.

Ia spune @Nguyen : te-ai dat vreodata cu un VN?

Cand mi-am luat chopper-ul am dorit initial un VN800 doar ca nu exista cu ABS si atunci am optat pentru un Shadow de 750 aflat pe locul 2 pe lista de preferinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vulcan nu prea e chopper ci cruiser. Faptul că cineva a pus topicul aici când l-a creat nu schimbă asta.

Să fiți sănătoși și dați-i drumul la ceartă și pe topicul ăsta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te ma Petrica  pe topicul cu Floricica , pe  moleculadeulei.ro  ,  pe politica  -ca azi maine vin  musulmanii  peste tine in garsoniera din Damaroaia    . Lasa topicul asta pt aia care se dau cu motoarele crapate si cu consum mare . 

 

@ Kagemusha : Corect !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea in oras ia 7 chiar si 8 daca refuz sa a bag chiar printre toate masinile. Dar e cruiser, nu a cumparat-o nimeni pentru consum, nu e masina de facut naveta sau de mers la aprozar cu ea. Despre afirmatiie referitoare la brandul Vulcan nu comentez, sunt similare cu a spune ca SV-ul de 1000 e condus doar de redusi mintal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@einstein1984  perfect adevarat.

Multa vreme nu am stiut cat imi consuma mobrele. Nici acuma nu imi este clar cum sta consumul la Shadow.

Prima la care am aflat a fost BMW-ul, pentru scria pe bord 😂

Ce conteaza consumul pentru ceva cu care te plimbi in medie 10-20.000 Km pe an (poate nici atata), cand ceea ce conteaza este bucuria si placerea plimbarii?

Tot ce stiu este ca daca se aprinde beculetul galben trebuie sa fac o pauza (binevenita de altfel) sa bag benzina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Silver Arrow a spus:

Ce conteaza consumul pentru ceva cu care te plimbi in medie 10-20.000 Km pe an (poate nici atata), cand ceea ce conteaza este bucuria si placerea plimbarii?

 

Libidinosule, daca te duci cateva pagini mai in spate o sa vezi ca userul M.D. se plangea de consum prin Italia. Discutia de aici a plecat, nu de la mine, eu doar i-am explicat ca tomberoanele astea de VN consuma mult, si asta e adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nguyen Iti dai prea multa importanta. Nu era un raspuns pentru tine.

Daca erai un pic atent ai fi vazut ca te ignor indiferent cate si ce tampenii spui.

Lasa topicul oamenilor in pace sau cumpara-ti un VN si  stai de povesti pe aici despre cum iti crapa doar tie motorul.

Nu este elegant sa intri "in casa celor cu VN" sa le spui ca sunt tomberoane.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

@Nguyen Iti dai prea multa importanta. Nu era un raspuns pentru tine.

 

Silvare, ai mai postat vreodata pe acest topic? Mi-e lene sa dau search, mai bine imi spui tu.

 

Citat

 

Nu este elegant sa intri "in casa celor cu VN" sa le spui ca sunt tomberoane.

 

 

Eu cred ca si ei sunt constienti ca sunt niste tomberoane dar repet, la clasa asta cumperi cu inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, Nguyen said:

 

Eu cred ca si ei sunt constienti ca sunt niste tomberoane dar repet, la clasa asta cumperi cu inima.

Domnule, o sa rămâi surprins. Noi chiar avem impresia că avem niște super-motociclete. Îmi permit să folosesc pronumele "noi" deoarece am o mulțime de cunoștințe care călăresc VN-uri, începând de la 400 cc si pana la 2000 cc. Si suntem atât de inconștienti, încât majoritatea investim/cheltuim mii de € după ce le achiziționăm pt a le "costumiza".

Drept dovadă, uite mai jos "tomberonul" meu, e din 2000, are peste 100.000 de kilometri la bord, problemele tehnice de care m-am izbit de-a lungul timpului fiind minore și cauzate exclusiv de modificările pe care i le-am făcut de-a lungul timpului la meșteri mai mult sau mai puțin profesioniști. Ca fapt divers, cu un plin(15 litri), fac aproximativ 300 km. Dacă ținem cont că motocicleta are vreo 260 de kilograme și că e pe carburație, înseamnă un consum cel puțin decent, zic eu. Suta o prinde in vreo 6 secunde iar cu un pic de insistenta poate ajunge, chiar și depăși 180 la oră. Ca ținută de drum e superbă, iar pentru pasager(ă) orice ieșire de până-n 600 km e o adevărată plăcere. Ca si ciclistica, pentru categoria ei cel puțin, se comporta extrem de bine. Dacă dai "zoom" pe scărițe poți observa că s-au tocit zdravăn de cat ne-am distrat împreună.  ;)

Iar pentru tot ce-ți spun nici măcar nu-ți cer să mă crezi pe cuvânt, te aștept oricand sa dam o tură împreună printre dealurile și munții Buzăului, apoi o sa te rog sa intri din nou pe forum sa povesti impresii de călătorie. :)IMG_20190608_091001.thumb.jpg.992f2dab17b4fea7fb9753df351012b9.jpgIMG_20190608_090703.thumb.jpg.c26a7fc45bd658f102297abceebbae42.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Marian E. Stefanescu changed the title to Melcul vitezometrului/kilometrajului defect. Ma puteti ajuta sa gasesc unul SH/nou? Kawasaki Vulcan 400A/800A
  • IceLord changed the title to Kawasaki Vulcan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...