Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Iar la calculele tale economice ar insemna sa nu mai stau linistit nici pe tron zapand forumul :lol:

 

N-ai castigat niciodata 100 der lei intr-o ora? Sau castigi la fel ca alexen, adica 4 lei pe ora?

» Post actualizat in 31 Mar 2018 17:49

Lasa ca la xDiavel e o placere sa speli cureaua. Si nici nu a venit smaebu, sa-l cumperi :D

 

La Diavel spal asa de fitze, ca sa moara dusmanii... scuze, haterii.

» Post actualizat in 31 Mar 2018 17:52

Cu Kettenmaxul cred ca 45 de minute a durat cu tot cu spalat motoretu'! Intins + strans Karcher, furtun de H2O, tot tacamul.

 

Eu sunt olscul, spal cu pensula si motorina.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verificat joc supape. Este prima data cand masor de cand am cumparat moto si supapa de evacuare are joc .35 fata de .33 cat este in manual. Curios, jocul se micsoreaza pe masura ce supapa, scaunul se uzeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbat kit de lant, schimbat placute, toate discurile si lichidul de frana, demontat rotile (care au fost duse la vulcanizare pentru schimb de cauciucuri), schimbat ulei si filtru, curatat ce s-a putut si cat s-a putut (pe la 10:30 am plecat si eu spre casa).

post-92464-0-79323200-1522530717_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei, pune niște poze cu suportul, după ce e gata (sau in timpul lucrării). Eu am pus unul chinezesc, n-am treabă cu el. Am vrut să îmi confecționez suport din aluminiu, dar nu a meritat efortul. E bun și ăsta de plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Am fost si eu disperat cand aveam alta mobra, ma gandeam s-o schimb cu una pe cardan. Dar am descoperit Profi Dry Lube si lantul aduna incomparabil mai putin jeg. Acum n-am mai gasit PDL din ala, la Louis e doar ceva S dry lube sau pe acolo, nu stiu cum e. Iar anul trecut cand n-am mai avut PDL am inceput un spray normal. Ma bate gandul insa sa-mi fac un ungator, doar ca n-am timp nici sa mor...

Gasesti PDL aici :

 

http://www.romimoto.ro/Catalog-ULEIURI---SOLUTII---SCULE-Intretinere-lant-172/Spray-lant-PROFI-DRY-LUBE-150-ml-10004198-33000027

 

Vezi ca e si in varianta mica de 150 ml, dar si in varianta mare. Eu am comandat in iarna asta. Incomparabil mai putin jeg. Practic curat lantul la 2.5-3 k. In rest doar ung la 700-1000km. De curatat curat si eu tot cu motorina, si clatesc cu Spary de frana la final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

Poti pune o poza cu capul de ungere?

Incerc sa-mi construiesc si eu unul; mi-a reusit destul de bine,mai putin capul de ungere. Am incercat varianta cu 2 soricei si o sarma pe interiorul furtunului pentru a-l rigidiza si a-i putea da un anume unghi, dar nu prea e ok... nu sta destul de fix si soriceii pleaca de pe lant; o sa incerc si alta varianta.

 

Ultima lucrare recenta a fost schimbarea rulmentilor de la roata spate. Probabil erau cei de fabrica, deci aveau vreo 52k km.

Doar cel dinspre disc avea joc sesizabil si cred ca in timp a ajuns umezeala la el si s-a compromis lubrifierea, asa ca in timp s-a macinat.

 

30550242_1083407251798699_1830807560_o.j 30849973_1083407291798695_1365684998_o.j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am verificat presiunea în roți, am pus câte o picătură de ulei la simeringurile telescoapelor. În rest - inspecția vizuală...doar abia ce-a ieșit din "recapitulare"... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am montat niste suporturi Givi pt sidebag-uri. Intentiinam sa le confectionez, dar intrucat am gasit pe stoc la gentimoto.ro am ales originalul.

Cu capacitatea de incarcare marita abia astept sa bag niste ture!

post-5325-0-77278100-1527779735_thumb.jpg

post-5325-0-72651700-1527779754_thumb.jpg

post-5325-0-22481600-1527779793_thumb.jpg

post-5325-0-68590500-1527779812_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...