Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unde ai gasit modelul de far?

Salutare, ieri am terminat de facut toate modificarile mobrei mele(nu ii montasem oglinzile inca, nu criticati) Pe langa paintjob si multe altele de ieri are si stop led cu semnal incorporat si faruri cu angel eyes. Motorul este yamaha r6 2002, o sa revin facute pe timp de zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca saptamana trecuta am desfacut o jamba si am vazut ca am uzura la cuzineti, am dat comanda la ambulantamoto de cuzineti noi (216 cuzinetii si uleiul belray de furca, 80 semeringurile de la mymoto c-ta). Si cum stiam weekendul asta era pierdut, ieri mi-am luat si un pistol de impact (deala ca la vulcanizare) si am desfacut si celalalt picior. Si mi-am facut de lucru azi: am curatat frumos fiecare amortizor, fiecare piesa am spalat-o de ulei si le-am lasat sa se usuce. Dupa care mi-a mai venit o idee: pt. ca aveam urme de pietricele pe amortizoare, le-am tras si o vopsea calumea, primita de la cineva: teoretic dai cu ciocanul si nu pateste nimic, practic, vom vedea in viitor :) Dupa care a urmat inca o idee: sa imi montez cutiile de aluminiu, dar din pacate nu am avut materiale si m-am oprit la masurat si montat vreo 2 suporti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Momentan am un loobman care-si face treaba binisor, dar sincer chiar o sa caut acest spray, ca vreau sa vad minunea cu ochii mei. Multumesc.

Chiar, tu de unde-l procuri?

  eu il procur de la un dealer de lubrifianti din München
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am strans un surub si acuma nu mai bate nimic in carene cand trec peste denivelari! 2 years of noise..

Si am ridicat far un pic, batea in pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am tras un furtunel de la drenajul airboxului si l-am dus deasupra lantului. Daca tot mai baga ea ulei in airbox, macar sa-l dea cu folos, pe lant...

daca stiu eu corect, rostul dopului de la furtunul de drenaj e sa nu traga aer nefiltrat, asa ca tu o sa tragi putin aer de deasupra lantului. Daca vorbesc prostii, nu ma supar sa fiu corectat. Eventual poti pune o valva in capatul furtunasului sa nu traga aer, dar cantitatea de ulei e nesemnificativa pentru ungerea lantului

Editat de extremistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ca dupa mult timp de bagat bani in ea si schimbat piese & stuff, chiar nu mai are ce sa mai cada, i-am facut programare la RAR si am inceput adaugarea de accesorii folositoare: i-am luat o priza pt. gps. Zilele trecut am luat teava sa ii fac suportii pt. cutiile de aluminiu. Nu ma pot abtine sa nu surubaresc si sa imi fac lucrul pe placul meu...

 

20130505114445.jpg
Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stiu eu corect, rostul dopului de la furtunul de drenaj e sa nu traga aer nefiltrat, asa ca tu o sa tragi putin aer de deasupra lantului. Daca vorbesc prostii, nu ma supar sa fiu corectat. Eventual poti pune o valva in capatul furtunasului sa nu traga aer, dar cantitatea de ulei e nesemnificativa pentru ungerea lantului

La drenaj nu e nici un dop, pe acolo curge uleiul acumulat in airbox. Gazele de carter se duc in airbox, unde majoritatea reintra in motor, insa mai si condenseaza si se acumuleaza ulei pe fundul airboxului, care are un orificiu de drenaj prin care curge excesul de ulei acumulat. La auto exista niste separatoare de gaze, de fapt simple site metalice, prin care gazele trec si se duc in galeria de admisie iar uleiul strans coboara in baie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele weekenduri: dat jos capacul de la chiulasa, chiulasa si blocul motor. Le-am curatat, am facut testul lichidelor (cu diluant) si testul penetrant (cu spray d-ala colorat). Totul ok asa ca trebuie sa schimb garniturile pentru care am dat stire-n tara :D. Cum vin garniturile, o sa montam motorul. S-a desfacut si verificat si pompa de apa (impreuna cu 2 amici mult mai priceputi ca mine). Acum am mobra desfacuta in destule bucati si suruburile la borcan de-mi vine sa-i plang de mila. Poze nu am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat ghidonu acu cam o sapt asa ... si ieri am spalato ca era murdara de la maree ... acuma arata si ea a motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...