Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Salut,

 

Pentru ca cateodata se aude putin cum freaca placutele pe disc in mers m-am decis sa vad despre ce este vorba. Am scos pistonasele etrierului cat am putut de mult fara sa iasa de tot, le-am curatat cat am putut de bine si am pus totul la loc. Ce am observat este ca unul dintre pistonase iesea mult mai repede cand trageam de frana (de fapt pana nu ajungea sa impinga in placuta celalalt nu iesea deloc), dupa curatare s-a diminuat problema dar tot este acolo. Ma gandesc sa scot pistonasele de tot afara, sa le curat bine si sa schimb garniturile. Intrebare: sunt greu de bagat inapoi, imi trebuie scule speciale? E ceva ce pot face acasa sau mai bine sa platesc un service moto?  

 

Multumesc!

 

215914801_863638827597597_945673876385465500_n.thumb.jpg.860d4514cf1a1eeccf0fbe364f01fd50.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scule speciale nu-ți trebuie, doar grijă, atenție și puțină îndemânare. Mai complicat cu aerisirea dacă golești tot circuitul, îți sugerez să bagi lichid de jos în sus, cu o seringă prin aerisitoarele de la etriere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Comandă kitul de simeringuri, nu-i mare lucru să le montezi.

 

Super, asa o sa fac! Multumesc pentru raspuns.

 

 

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Scule speciale nu-ți trebuie, doar grijă, atenție și puțină îndemânare. Mai complicat cu aerisirea dacă golești tot circuitul, îți sugerez să bagi lichid de jos în sus, cu o seringă prin aerisitoarele de la etriere. 

 

Nu demult am schimbat furtunul, deci am experienta cu umplutul instalatiei :)

Editat de KENAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Acest model ciudat permite înlocuirea pastilelor fără a demonta arborii cu came, prin glisarea culbutorilor pe rampe. După câteva permutări am comandat doar 3 pastile pentru a fi totul în parametri, pe marți sper să-i aud glasul. 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi dacă am zis culbutori înseamnă că aia sunt! Cama cred că e ceva excentric prin definiție. 😁

Cu ocazia asta lansez și un concurs (fără premii 🤭) pt identificarea agregatului! Și nu vă gândiți că e cine știe ce nemaivăzut. 

 

IMG_20211206_103203.thumb.jpg.4a54a3fc35a02dcdafb27a933e0c835e.jpgIMG_20211206_103557.thumb.jpg.123a7d92523229b0a95ab4d899372f8d.jpgIMG_20211206_103606.thumb.jpg.ea0b70a7b8168e3b7e91c31a99b45dd3.jpg

 

Au sosit și pastilele:

 

IMG_20211206_094953.thumb.jpg.1e8722b355cc5f2d0d6a26488bc5ccf6.jpg

 

Montat, verificat, totul ok. 

Acum mă lupt cu reminiscențele lăsate de prietenii siliconului care au exagerat cu substanța și au mânjit tot prin zonă. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, TETEA. a spus:

Pai poate fi orice 4L japonez racit pe lichid. Trag un foc in intuneric si zic "Hornet".

 

Nu e hornet, in poza cu motoru se vede o bucata dintr-un cadru de aluminiu care vine in jurul motorului.

 

e ceva vechi inainte de '95 zic asta din cauza ghidajelor de aluminiu de la membrane. un Ninja sau ZZR my wild guess

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da clar, in poza cu foaia cu masuratorile se vede cel mai bine. Cine recunoaste sudurile de pe cadrul ala probabil recunoaste si modelul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, aici merge lamurirea, ca ne distram in public.

 

Dar eu zic ca e de la Suzuki. 

Mi-e cunoscuta sudura aia, plus modelul cu liniute de pe blocul motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

ZZR

👍

1100 din '95, proiect de iarnă, achiziționat de aici de pe forum acum câteva luni. 😉

2 ore am râcâit siliconul de pe chiulasă (poziții greu accesibile) și capac (are un șanț perimetral îngust care a fost se pare bine degresat înainte de a fi "tencuit"). 🥵🤬🥵

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

e ceva vechi inainte de '95 zic asta din cauza ghidajelor de aluminiu de la membrane. un Ninja sau ZZR my wild guess

 

Bravo domnu', s-a strigat BINGO! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...