Sari la conținut

Soft Enduro Monteoru 2015 Martie 21-22


Postări Recomandate

Ce tare :) Uitandu-ma pe lista participantilor la hobby, ma mir cum n-am vazut nume ca Walker si Blazusiak pe acolo sa vina dupa niste cupe . Rusine domnilor...aveti familii si copii...puteati sa le cumparati din Carrefour cupite ca oricum sint de la o prieteneasca, nu sa luati bucuria unor incepatori nedandu-le o sansa la un loc ( prietenesc ) mai in fata . Organizatorii pe de alta parte nu ar fi avut voie sa lase niste personaje care au treaba cu Romaniacsu sa participe la aceasta clasa.


» Post actualizat in 23 Mar 2015 05:56

Felicitari tuturor care si-au vazut de treaba si ptr care fairplayul este deasupra oricarei frustrari personale. Restul, care trebuiau sa fie la Experti si/sau care au facut nasoale pe traseu ptr ca li s-a permis...inca o rusine adusa cam singurului sport cu motor care mai avea putina decenta in el

Editat de Radu Vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

lasa ca e biiineee, am ce repara saptamana asta!!! :)))

 

vreti fente, figuri scandal si contestatii oficile? hai taica in campionat, platiti-va licentele, asiguararile si apoi sa vezi circus. daca joci doar miutza in spatele blocului nu vei ajunge pe stadion decat ca si spectator ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coxanele, ce draq ma, punem plasturi la arici pansati? cine a venit sa demonstreze ceva la monteoru a venit degeaba. Colegu cu nr 5 la experti, care e scopul conversatiei daca nu ai facut 2 ture?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Privit din afara,banuiesc ca majoritatea dintre voi cunosc padurile din zona,asa ca scurtaturile sunt la ordinea zilei fiindca permite relieful.

Refuz sa cred ca a dat Teo sau gasca lui traseul pe GPS cuiva inainte de concurs,atata timp cat premiile erau simbolice.

 

Mi se par acuzatii grave la adresa organizatorilor chiar daca a fost doar prieteneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este neaparat vina lui Teo.....este a celor care au considerat ca un timp bun realizat prin divesre ocolisuri este mai bun decat un timp real de parcurgere a traseului complet. Au fost uracri care aveau doar 2-3 urme.......dar sa trecem peste si propun sa se tina cursa din nou :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tare :) Uitandu-ma pe lista participantilor la hobby, ma mir cum n-am vazut nume ca Walker si Blazusiak pe acolo sa vina dupa niste cupe . Rusine domnilor...aveti familii si copii...puteati sa le cumparati din Carrefour cupite ca oricum sint de la o prieteneasca, nu sa luati bucuria unor incepatori nedandu-le o sansa la un loc ( prietenesc ) mai in fata . Organizatorii pe de alta parte nu ar fi avut voie sa lase niste personaje care au treaba cu Romaniacsu sa participe la aceasta clasa.

 

Coxanele zi-le bre cu nume si prenume ca nu sunt multi de la hobby care au terminat Romaniacs.

Eu zic asa:

- cat timp e hobby trebuie sa ramana hobby; eu m-am distrat foarte bine

- viata iti rezerva uneori surprize si dupa ce termini intr-un an Romaniacs te poti trezi ca ai un accident de masina, ti se sparge un disc (care nu se repara; mori cu el distrus sau pui ceva de plastic in loc), stai 2 luni culcat pe spate, apoi incepi sa mergi din nou, tragi ca un animal la recuperare cu gandul de a merge din nou pe motocicleta. Dupa un an te sui din nou si te dai incet, dar nu mai poti sa ridici motorul din noroi sau daca poti risti sa nu mai poti face enduro niciodata.

- si atunci trebuie sa faci o alegere - mergi la hobby sa te distrezi sau mergi la experti ca sa ii faci loc unui incepator mai in fata in clasament? prietenii mei care s-au bagat la expert si care merg cam la fel ca mine au stat 5 ore in padure pe o tura de expert. Si au muncit mult.

Tu ce ai alege?

Dupa o zi de enduro iau 2 zile antiinflamatoare. Dar o fac in continuare ca imi place.

 

Eu daca as fi un tanar endurist (ca tine) cu timp mult la dispozitie (ca tine) m-as simti prost sa ma bata la cursa un batranel de 42 de ani (ca mine), cu munca de birou (tot ca mine), cu copii acasa (tot ca mine) si cu spatele pilaf (tot ca mine). Dar daca tinerii enduristi nu ar mai manca saorma cu de toate la micul dejun si ar face sport (tot ca mine) ar avea ceva mai multe sanse sa iasa mai in fata si poate cine stie, intr-o zi chiar sa ma bata pe min, pe soso, pe dragos sau pe cine a mai fost in fata.

 

Bagati benzina, mergeti in padure, invartiti roata, mentineti-va o buna forma fizica, terminati o etapa de CN la A sau B fara penalizari (cum zice Jumba) si apoi emiteti pretentii la un clasament. De la tastatura nu o sa avansati si s-ar putea sa avem aceeasi discutie si peste 5 ani cand probabil o sa mai am un disc dus si tot o sa ies in fata ta sau a altora ca tine si o sa va aduceti aminte ca eu in 2011 am terminat Romaniacs.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte corect tot ce spui , Ionut (si Jumba). Oricum,cei care n-au trecut prin accidentari nu stiu ce insemna sa fii ruginit dar sa revii de fiecare data, poate nu cu aceeasi prospetime. dar nu uita ca poate si tu gandeai tot cam asa acum 7-8 ani. Imi pare rau ca te-am incurcat un pic , fara timpul ala pierdut erai mai sus. sa ne vedem sanatosi pe trasee!

Cat despre cursa, a fost un antrenament util dupa o pauza lunga si un an sarac in enduro dar bogat in alte lucruri . sper sa fie mai bine anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegu soso nu am plecat in turul 2 din moment ce la start ma astepta unul din oamenii care i-am lasat muuult in urma.....tu ce ai fi facut oare?

 

exact ceea ce am si facut. Nu am avut alt scop decat de a ma simti bine, pentru ca la o intalnire prieteneasca nu sunt relevante rezultatele si pentru ca nu investesc suficient in pasiunea asta pentru a putea emite pretentii. Noroiul , in special de tipul celui de la monteoru nu este chiar pe gustul meu, nici impinsul mobrei la deal. Nu se pune nici ca am prins si depasit multi experti in traseu (sa traiesti bikere ) pentru ca altfel tragi cand esti topit de la un traseu greu. Asa incat am bagat o bere si un tutun in fizic, 3 litri de gaz, dupa care am plecat linistit in tura 2, hotarat ca de data asta sa fiu atent la marcaje. Dupa ce am terminat si tura 2 l-am intrebat pe teo daca aveam pe unde sa tai traseul, pentru ca multe portiuni dificile au lipsit si mi-a parut ca am terminat instantaneu. Mi-a confirmat ca nu aveai cum sa tai nici daca vroiai la traseul de hobby. Spre exemplu, in tura 1 am facut o urcare luuuunga pe un drum foarte ingust , plin de boscheti pe ambele parti, care se termina cu 90 grade stanga printr-un lastaris "decupat" cat sa treci cu mobra. O coborare pe o coama scurta unde nici pe langa ea nu am reusit sa o tin pe roti, de asemeni la tura 2 n-am mai nimerit-o :)). Vrei sa vezi ce poti, mergi la curse de campionat, alege clasa corecta si ...accepta rezultatul ;)

 

 

Coxanele zi-le bre cu nume si prenume ca nu sunt multi de la hobby care au terminat Romaniacs.

Eu zic asa:

- cat timp e hobby trebuie sa ramana hobby; eu m-am distrat foarte bine

- viata iti rezerva uneori surprize si dupa ce termini intr-un an Romaniacs te poti trezi ca ai un accident de masina, ti se sparge un disc (care nu se repara; mori cu el distrus sau pui ceva de plastic in loc), stai 2 luni culcat pe spate, apoi incepi sa mergi din nou, tragi ca un animal la recuperare cu gandul de a merge din nou pe motocicleta. Dupa un an te sui din nou si te dai incet, dar nu mai poti sa ridici motorul din noroi sau daca poti risti sa nu mai poti face enduro niciodata.

- si atunci trebuie sa faci o alegere - mergi la hobby sa te distrezi sau mergi la experti ca sa ii faci loc unui incepator mai in fata in clasament? prietenii mei care s-au bagat la expert si care merg cam la fel ca mine au stat 5 ore in padure pe o tura de expert. Si au muncit mult.

Tu ce ai alege?

Dupa o zi de enduro iau 2 zile antiinflamatoare. Dar o fac in continuare ca imi place.

 

Eu daca as fi un tanar endurist (ca tine) cu timp mult la dispozitie (ca tine) m-as simti prost sa ma bata la cursa un batranel de 42 de ani (ca mine), cu munca de birou (tot ca mine), cu copii acasa (tot ca mine) si cu spatele pilaf (tot ca mine). Dar daca tinerii enduristi nu ar mai manca saorma cu de toate la micul dejun si ar face sport (tot ca mine) ar avea ceva mai multe sanse sa iasa mai in fata si poate cine stie, intr-o zi chiar sa ma bata pe min, pe soso, pe dragos sau pe cine a mai fost in fata.

 

Bagati benzina, mergeti in padure, invartiti roata, mentineti-va o buna forma fizica, terminati o etapa de CN la A sau B fara penalizari (cum zice Jumba) si apoi emiteti pretentii la un clasament. De la tastatura nu o sa avansati si s-ar putea sa avem aceeasi discutie si peste 5 ani cand probabil o sa mai am un disc dus si tot o sa ies in fata ta sau a altora ca tine si o sa va aduceti aminte ca eu in 2011 am terminat Romaniacs.

Te-ai enervat? Mergi mai la grip sa dai sanse adevaratilor hobby :PP

» Post actualizat in 23 Mar 2015 08:43

Domnii care se dau de 15 ani si participa alaturi de incepatori sint rugati sa faca un exercitiu de rusine fata de propria persoana si prestatie. Multumesc ptr intelegere

imi cer scuze hobby stilor clasati mai bine decat mine ca nu i-am ars, asa cum ar fi meritat. Totodata, ii felicit ca de la incepator la incepator :))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai enervat? Mergi mai la grip sa dai sanse adevaratilor hobby :PP

 

pai eu tot la grip merg, incet, atent, ma dau jos pe coborare daca nu e clar, merg fara ochelari de vedere desi sunt destul de chior si cu toate astea se pare ca tot nu ma depasesc astia mai tinerii si nervosi.

Nu sunt eu bun; sunt ei prea slabi :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Aaaaa luuaaaat bucuriiiia hobitiiilor

 

- Taci ba ca noi avem acasa neveste si copii si reumatism

 

-----------------------------------------------------

 

Ai de capu nostru de enduristi

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vin dupa 2 operati la genunchi , ultima acum 6 luni. Si inca abia cobor scarile :)

Domnilor, hobby-ul e hobby. Invit pe organizator sa faca o categorie a dizabilitatilor, astfel sa nu mai fiu nevoit sa ma dau la hobby, ca la oldboys inca nu pot.

Personal nu as fi putut face expert fara pastile si zacut in pat o spatamana, iar la hobby chiar nu ma gandeam sa ajung sa-l bat pe Soso ( :)) ) .

Singurl pe care il cunosc si nu era de hobby e ungur, deci nici o sansa sa te intelegi cu el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurl pe care il cunosc si nu era de hobby e ungur, deci nici o sansa sa te intelegi cu el :)

 

buna asta colega, dar sa sti ca si individul ala nu mai e ce-a fost, se da mai mult cu tractoare decat cu motoare.

:))))))))))))))))))))))))))

 

p.s. incep antrenamente in secret ca sa fac performanta, vad ca nu mai e loc de lupi "tineri" pe podium la hobby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso nu vreau sa intru in polemici cu tine..daca tu ai mers la hobby si ai reusit 2 ture bravo este un record....pentru tine.....(eu am castigat in toamna si nu mi se parea corect sa mai incerc o data cel putin la buzau in alta parte o sa merg tot la hobby) iar ideea era alta....nu daca am facut sau nu 2 ture....ci nr4 l-am depasit imediat dupa start....si nu m-a depasit cel putin pe traseu....iar daca omul nu este johnny walker 22 nu cred ca putea sa recupereze aproapte 50 de minute care il desparteau in prima tura de nr.8 deci hai sa fim putin realisti....nu contest calitatile nimanui...iar eu puteam face 10 ore pe traseu atata timp cat nu am fost depasti de 4 oameni nu aveam dc sa fiu al 9-lea...nu trag la titlu mondian nu am alte pretentii ci doar sa imi vad adevarata valoare....daca sunt hobby sau expert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am alte pretentii ci doar sa imi vad adevarata valoare....daca sunt hobby sau expert.

 

pai asta nu o sa vezi decat mergand la o cursa unde vin piloti foarte buni, nu stii traseul deloc si unde nu poti taia. Cum e Enduro Panorama de ex. Mergi la Deva la A (experti) si vezi cum stai la sfarsit. O prieteneasca pe teren propriu cu un checkpoint intr-un drum irelavanta pentru atestarea nivelului de performanta sportiva.

» Post actualizat in 23 Mar 2015 11:22

Singurl pe care il cunosc si nu era de hobby e ungur, deci nici o sansa sa te intelegi cu el :)

 

Unguru' bulan are 30 de ore pe motor in 2 ani. E la hobby.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta nu o sa vezi decat mergand la o cursa unde vin piloti foarte buni, nu stii traseul deloc si unde nu poti taia. Cum e Enduro Panorama de ex. Mergi la Deva la A (experti) si vezi cum stai la sfarsit. O prieteneasca pe teren propriu cu un checkpoint intr-un drum e nerelavanta pentru atestarea nivelului de performanta sportiva.

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alpanino, daca nu vrei sa intri in discutii neprincipiale cu mine, sa sti ca ai inceput cu stangul cand ai avut nesimtirea sa aprecizi "recordul" meu. Eu te felicit pt castigurile tale anterioare si iti urez cat mai multe in viitor, dar hai sa pestram bunul simt. Probabil ca la tine in sat esti cel mai talentat endurist, dar sa sti ca pe aici nu prea ne mai incaltam cu fesul invers, am tocit mai mult de 2 randuri de cauciucuri de cand facem sportul asta. Nu stiu cum mergi si nu iti inteleg frustrarea ca nu ai reusit sa castigi o prieteneasca. Pe bune, la monteoru vrei sa arati ce bine te dai? Esti departe de lumea asta amice si nici macar nu iti dai seama. Mergi la curse, nu la acadele din astea de 5 ore si iti vei reconsidera abordarea.

Nu comentez nici "sportivitatea" unor localnici care e probabil ca stiau zone mari din traseu, insa niciodata nu am cum sa acuz organizarea de asa ceva. Cine e bulangiu, va fi indiferent de context. Am mai vazut inclusiv la monteoru astfel de "sportivi" care se bucura la 2 litri de ulei, o guma si o cupitza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...