Sari la conținut

Soft Enduro Monteoru 2015 Martie 21-22


Postări Recomandate

BAAAAA, VA TUND DACA VA LUATI DE BEREA MEA!!!!!!

 

sst-ule, noroc ca n-a venit Ilie Tache, ca, daca o luam dupa logica ta, ala o lua SIIIGUUUR invers pe traseu!!! sa vezi atunci contestatii si batai in ambulanta :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cunosc bine nivelul multor rideri care au participat la clasa experti, clasamentul n-are nicio treaba cu realitatea! Stiu doar ca nr-ele: 23, 14, 2 sunt tipla la mers. E clar ca unii au "gresit" traseul.

Teo, alta data pune oameni la CP si fa mai multa fasole ca pierzi lumea si e pacat. ;)

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai taica, CE DREAQU NU INTELEGETI?!??? ati participat la o intrunire prieteneasca unde lumea a venit la distractie. ce CP-uri, ce clasament, ce timpi ?!?? voi chiar nu stiti sa faceti diferenta dintre un concurs si o intrunire prieteneasca?!???

 

MAI LASATI DREAQU PLAYSTATION-UL SI FACEBOOKUL!!!

 

daca tot sunteti doritori de competitie poftiti va rog la cupele si etapele din campionatul national, unde e mai greu cu fofarlica, unde o descalificare te arunca la jumatatea clasamentului, unde exista un regulament cadru bine stabilit, unde trebuie sa te prezinti cu casca la inspectia tehnica pt ca nu poti sa mergi cu toate pingelele, unde organizatorul e OBLIGAT sa dispuna de minim doua ambulante de clasa A, unde trebuie sa fiti membrii ai unui club sportiv afiliat FRM, sa platiti o licenta de pilot si o asigurare ... si listapoate continua!

 

pentru ce toate astea?!?? pentru o cupa si un tricou la sfarsitul anului!!! acu' mai faceti si figuri ca n-a ti prins fasole... plm...e adevarat, ca la atatea figuri si besini nu se putea fara fasole!

 

ceea ce a facut Teo pentru voi, marea parte a concurentilor, a fost o introducere in lumea asta a curselor, a competitiilor sportive unde fair-play-ul ar trebui sa domneasca. Teo face curse de pe vremea cand unii dintre voi salivau la pixdele imbracate in piele de la paradele cioparistilor(no offence) si visau sa fie motociclisti. acum veniti cu sfaturi si pretentii de piloti?!? ati descoperit enduro-ul cand v-a stropit buceagul cu noroiul de pe drum si v-a patinat tricicleta pe balega!

 

doresc sa il felicit pe Teo si intreaga echipa care in ultimele saptamani au muncit pentru realizarea acestui eveniment de profil enduristic, BRAVO BAIETI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jumba esti cam rautacios la adresa celor ca mine.Din atitudinea ta inteleg ca esti veteran si ai o vasta experienta dar, pentru mine care am mai fost la doar 2 "concursuri" pt mine, prietenesti pentru tine, conteaza ce timp faci pt ca noi astia incepatorii incercam sa facem un timp cat mai bun ca poate cine stie prindem incredere si incercam si campionatul national. Nu stiu cum ai inceput tu dar nu cred ca te incuraja lumea in felul in care ii incurajezi tu pe altii! tu daca esti mai experimentat ar fii trebuit sa ii certi pe aia care au taiat, nu pe aia care au muncit. si fara suparare care este problema ca sunt nemultumit de corectitudinea celor care au participat ? vreau sa prind incredere nu sa ma gandesc ca ma duc la un "concurs" si trebuie sa caut cum sa tai eu padurea ca altflel o taie altul. sau no offense meant : ai atitudinea aceasta de teama ca vin castravetii ca mine din urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat ar fi ea de prieteneasca,trebuie respectate niste reguli,orice joc are niste reguli care trebuiesc respectate.Daca tot nu mai conteaza marcajele,ce rost mai au acestea?daca marcajele nu mai au rost atunci ce rost mai are sa platesti o prieteneasca pe un traseu pe care fiecare merge pe unde poate ca sa scurteze cat mai mult.?Vorba unuia de mai sus cine vrea traseu marcat si cu cp-uri serioase sa mearga la Prietenesti serioase, consacrate,unde cp-urile sint 5 6 sau 7.Cine are bani mai multi se poate inscrie in campionatul patronat de Federatie.Pentru mine Monteoru devine din prieteneasca o neprieteneasca,organizare foarte proasta,ospitalitate 0,mancare foarte proasta si foarte scumpa,traseul la hobby la fel ca in toti anii,anul asta si mai scurt si mai usor,Per total bani si timp cheltuiti pe ceva care nu merita.sau nu mai merita.Daca organizarea,mentalitatea,bucatarii ,si traseul raman aceleasi eu nu mai am ce cauta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut. Mai vin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca s-au incins spiritele aici ... asa ca va propun sa veniti la Targoviste pe 16 Mai la SOFT ENDURO ANINOASA sa va masurati fortele la o prieteneasca cu 3CP-uri si 8 puncte de notare (EXPERT 64km/HOBBY 56km).

 

Pagina concurs:

https://www.facebook.com/pages/Enduro-Targoviste/207913685909841

post-60416-0-10489800-1427348753_thumb.jpg

post-60416-0-25129200-1427349142_thumb.jpg

post-60416-0-46259900-1427349145_thumb.jpg

post-60416-0-80109600-1427349148_thumb.jpg

post-60416-0-10380400-1427349152_thumb.jpg

post-60416-0-50649200-1427349163_thumb.jpg

Editat de cosmin85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragul meu Alpanino, nu imi e frica de nici un castravete, mai mult, de fiecare data am incurajat si indrumat pe cei cu un nivel de pregatire mai mic ca al meu. sunt multi "juniori" mai talentati ca mine DAR, marea majoritate fac o gresala colosala, nu citesc regulamentele concursurilor ininte de start. in cazul de fata nu se pune pentru ca nici nu cred ca a existat asa ceva, a fost o INTRUNIRE PRIETENEASCA, un antrenament cronometrat. ceea ce te interesa pe tine era timpul de parcurgere al traseului. cine si pe unde a taiat nu te intereseaza. cu siguranta intr-o infruntare directa altfel vor sta lucrurile. in enduro un element important este orientarea in teren. nu o sa ma bag niciodata intr-o gropa cu namol cand o pot ocoli 100m mai la dreapta. singurul motiv pt care as intra acolo ar fi un CP (ceck point)

un alt element foarte important este psihicul. tu esti la cursa pentu a parcurge un traseu intr-un timp cat mai scurt, pentru a putea deschide o discutie trebuie sa termini traseul. daca tu te-ai oprit la jumatate si susti ca esti mai bun decat ala de a facut doua ture.... betmen, betmen...

se poate demonstra foarte simplucine si cum a taiat. se face o viteza medie de parcurgere si cine iese flagrant din medie... e clara comfuzia :) un rider de top are un 25-35km/h viteza medie, daca vine Gigel de la Vascauti si imi zice ca el a scos 70km/h(a fost un caz cu un personaj foooaaaarte cunoscut tot la buzau ), ca el s-a antrenat toata iarna in secret in grajd... nu pot decat sa rad cu gura pana la urechi.

stiu, e frustrant sa vezi ca cei care au ciordit se urca pe podim dar, intrebarea e, ce ai ciordit, ce valoreaza ei a oameni in fata celorlalti?!?? vor vi aratati cu degetul nu ca invingatori cu siguranta. aceeasi problema este si cu cei care se inscriu la categori inferioare si revendica premii la sfarsitul competitiei.

 

intr-un cadru organizat exista o entitate(FRM) care poate trage la raspundere organizatorul si/sau sportivul , sau cel putin asa at trebui sa faca...

 

participarea in cadrul curselor desfasurate sub federatie nu este mai dificila dpdv al tehnicii de pilotaj, se cer doar mai multe elemente de siguranta a pilotului si se incearca respectarea unui regulament dezvoltat in muulti ani de curse, accidente si incidente neplacute.

 

taxele catre frm sunt aproximativ 100 euro/an si includ o asigurare gen rca(adica te cam pishi pe ea)

 

 

@Ionut: nu sunt bre PR-ul federatiei dar incerc sa le explic si celor care au luat mai tarziu contact cu sportul asta ca treaba oabla se face altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin, vorbesti prea mult despre FRM si il feliciti prea mult pe Teo atata timp cat prea multi sunt nemultumiti de organizare.

Daca nu ai cateva CP-uri pe traseu ce rost mai are omul de la start care cronometreaza concurentii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jumba, la cei 100 de euro(115 a, b, vet) dati federatiei mai adaugi daca ai club 200 de euro(sau 300 daca te afiliezi), plus taxa pentru fiecare competitie de circa 150 ron.

Cu tot cu transport, piese, consumabile, masa si eventuala cazare te pregatesti de 1000 spre 2000 euro lejer :)

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai mai serbane ca nu inteleg. tu esti singur la tine in club?!?? .............200euro/an sau 300in primul an

din taxa de participare 10% se duc catre FRM dar acest procent se ia nu din taxa totala ci din ce ramane dupa scaderea cheltuielilor (tricouri, promo, cheltuiele administrative etc)

la ce cursa cu taxa de participare de minim 1500ron te referi, ca eu nu imi aduc aminte....

transport, masa, cazare, benzina, si alte cheltuieli le avem indiferent daca ne distram cu federatia sau nu... io asa zic, ca daca veneam la monteoru trebuia sa imi platesc cazarea, nu?!??

 

ii tin partea lui Teo pentru ca stiu ce inseamna sa organizezi un eveniment de genul asta.

 

omul de la start/finish este acolo pentru ca tu, un pilot cinstit, sa poti sa primesti informatii despre timpul facut pe traseu, sa poti sa vezi in care tura ai mers mai bine si sa te gendesti cum poti imbunatati performanta ta. omul de la start este acolo pt a te responsabiliza putin pe tine. adica pleci la ora 11:07, nu la si unsfert ca asa ai fost tu gata si ti-a tunat sa pleci in padure :) asta inseamna ca, la urmatorul concurs, vei fi familializat cu procedura de start/finish si nu o sa mai alergi de bezmetic la duba sa iti iei camelback-ul sau trusa de scule sau poate ai uitat sa iti pui benzina. pare nostim, stiu, dar multi dintre cei care au ajuns acolo pentru prima data s-au lovit de aceste situatii si au invatat ceva, amprent neimportant... tare, nu?!??

 

de ce vorbesc despre FRM ?

 

pai e simplu, noi, toti pilotii licentiati formam frm-ul, daca pe noi ne doare la banana ce pretentii sa avem de la conducere?!??? DA, noi trebuie sa tipam, noi trebuie sa intrebam despre regulamente pentru a evita situatii de genul celei de mai sus mentionate unde piloti care nu au parcurs in totalitate traseul au ajuns pe pozitii superioare (FAIRPLAY-UL A MURIT)

 

FRM-ul ne impune acelas regulament cadru, acelas sistem de cronometrare si calculare a punctajului. tot el ne impune NORME DE SECURITATE. ca acu nu e nici o problema, pt ca nu s-a intamplat nici un accident. dar daca se intampla, cine se duce la puscarie????

se pare ca ati uitat ca anul trecut la Zarnesti un sportiv bulgar a murit in timpul unei curse de motocros. pai daca nu era cursa organizata sub egida federatie cam ce creeti ca se intampla?!??? sau acum o luam in brate pe aia cu "nu dom'le, la noi n-are cum"...

 

cursele moto sunt o chestiune serioasa, unde se poate da coltu din pacate, si chiar nu depinde totul doar de tine ca pilot.

 

eu am gasit intotdeauna sprijin si sfaturi la FRM cand am vrut sa organizez un eveniment sportiv. mi s-a spus de la inceput ce, cum si cat costa implicarea federatiei si mi s-au explicat foarte clar ce conditii trebuies indeplinite ca sa nu ma doara capu'

 

hai ca m-ati starnit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit intotdeauna sprijin si sfaturi la FRM cand am vrut sa organizez un eveniment sportiv. mi s-a spus de la inceput ce, cum si cat costa implicarea federatiei si mi s-au explicat foarte clar ce conditii trebuies indeplinite ca sa nu ma doara capu'

 

Bine Jumbaaaa! Luni trebuie sa treci pe la casierie :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jumba, ce am scris mai sus era o completare estimativa a sumelor adaugate la ce ai scris tu privind taxa de 100 euro/licenta de un sezon, fara sa fac vreo precizare daca este mai scump sau mai ieftin, mai bine sau mai rau fata de competitiile prietenesti.

Si este normal sa nu-ti aduci aminte de taxa de 1500 ron, pentru ca eu am scris 150...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat ar fi ea de prieteneasca,trebuie respectate niste reguli,orice joc are niste reguli care trebuiesc respectate.Daca tot nu mai conteaza marcajele,ce rost mai au acestea?daca marcajele nu mai au rost atunci ce rost mai are sa platesti o prieteneasca pe un traseu pe care fiecare merge pe unde poate ca sa scurteze cat mai mult.?Vorba unuia de mai sus cine vrea traseu marcat si cu cp-uri serioase sa mearga la Prietenesti serioase, consacrate,unde cp-urile sint 5 6 sau 7.Cine are bani mai multi se poate inscrie in campionatul patronat de Federatie.Pentru mine Monteoru devine din prieteneasca o neprieteneasca,organizare foarte proasta,ospitalitate 0,mancare foarte proasta si foarte scumpa,traseul la hobby la fel ca in toti anii,anul asta si mai scurt si mai usor,Per total bani si timp cheltuiti pe ceva care nu merita.sau nu mai merita.Daca organizarea,mentalitatea,bucatarii ,si traseul raman aceleasi eu nu mai am ce cauta.

sa faci asa afirmatii mi se pare jignitor o prietenesca se bazeaza pe fair play pe bun simt .daca faci 6 cp uri cu oameni acestia trebuie platiti ,acestia trebuie sa aiba la dispozitie mijloace de deplasare totul costa bani si daca nu ai sponsori ca in cazul meu e inposibil de realizat ,nu te poti baza pe bani de la concurenti ptr ca nu sti citi vin?ridicind costurile ridici si taxa si nu mai ai participanti.nici un concurent nu a ramas in padure toate motoarele au fost recuperate asta e cel mai inportant, ai spus ospitalitate 0 aici nu am inteles la ce te referi ????daca mincarea a fost ,,scumpa,,ai avut o masa inclusa in pret , eu zic ca preturile sunt normale nu stiu ce era scump o gogosa 1 leu,o placinta 3 lei,un mic 3 lei cu pine si mustar,o apa 5 lei,un suc 5 lei etc calitate toate produsele erau bio preparate de tata la carmangeria proprie, Traseul de hobby a fost mai scurt ptr ca era ud era greu ptr hobby si am dat varianta de ploaie daca a fost usor ptr tine trebuia sa te dai la experti si sa nu tai pe hobby logic ca multi altii. DA,LA URMATOARE O SA AM CP CU OAMENI CARE SA NOTEZE,PROMIT ! :hug: :peace:

» Post actualizat in 28 Mar 2015 23:52

Catalin, vorbesti prea mult despre FRM si il feliciti prea mult pe Teo atata timp cat prea multi sunt nemultumiti de organizare.

Daca nu ai cateva CP-uri pe traseu ce rost mai are omul de la start care cronometreaza concurentii?!

anul acesta au fost participanti care au taiat pe hobby si f bine au facut ptr ca nu sa u simtit instare mare lucru asta e nu au putut dar orgoliile au luat foc dar ei intre ei se stiu cu musca pe caciula. aste este prost eu ca am mai platit si cronometrorul trebuia sa dau start si gata fiecare sa si faca timpii si care fura se fura singur.am alergat eu cu echipa mea tot traseul am ajutat concurentii am inchis traseul am dat benzina am reparat ambreiaje am inpins tras ce altceva sa mai facem. e asa usor sa dai cu pietre e asa usor sa ti dai cu parerea pe net dar citi stiu ca pe ploaie pe zapada pe frig am mers la marcat am venit seara rupti de foame sau cit de nasol este sa mergi cu benzile pe ghidon cite trinte iti iei ca nu vezi unde pui roata. Multumesc Catalin.

» Post actualizat in 28 Mar 2015 23:56

bai taica, CE DREAQU NU INTELEGETI?!??? ati participat la o intrunire prieteneasca unde lumea a venit la distractie. ce CP-uri, ce clasament, ce timpi ?!?? voi chiar nu stiti sa faceti diferenta dintre un concurs si o intrunire prieteneasca?!???

 

MAI LASATI DREAQU PLAYSTATION-UL SI FACEBOOKUL!!!

 

daca tot sunteti doritori de competitie poftiti va rog la cupele si etapele din campionatul national, unde e mai greu cu fofarlica, unde o descalificare te arunca la jumatatea clasamentului, unde exista un regulament cadru bine stabilit, unde trebuie sa te prezinti cu casca la inspectia tehnica pt ca nu poti sa mergi cu toate pingelele, unde organizatorul e OBLIGAT sa dispuna de minim doua ambulante de clasa A, unde trebuie sa fiti membrii ai unui club sportiv afiliat FRM, sa platiti o licenta de pilot si o asigurare ... si listapoate continua!

 

pentru ce toate astea?!?? pentru o cupa si un tricou la sfarsitul anului!!! acu' mai faceti si figuri ca n-a ti prins fasole... plm...e adevarat, ca la atatea figuri si besini nu se putea fara fasole!

 

ceea ce a facut Teo pentru voi, marea parte a concurentilor, a fost o introducere in lumea asta a curselor, a competitiilor sportive unde fair-play-ul ar trebui sa domneasca. Teo face curse de pe vremea cand unii dintre voi salivau la pixdele imbracate in piele de la paradele cioparistilor(no offence) si visau sa fie motociclisti. acum veniti cu sfaturi si pretentii de piloti?!? ati descoperit enduro-ul cand v-a stropit buceagul cu noroiul de pe drum si v-a patinat tricicleta pe balega!

 

doresc sa il felicit pe Teo si intreaga echipa care in ultimele saptamani au muncit pentru realizarea acestui eveniment de profil enduristic, BRAVO BAIETI !!!

MULTUMIM JUMBA !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bejetii, cursa prieteneasca sau din campionat, spiritul de competitie exista. Hai sa fim seriosi, chiar si cand iesim la o plimbare "dezorganizata" ne ofticam daca pretinu' face o urcare si noi ne chinuim sa urcam...

 

Ce vreau sa zic este ca spiritul de competitie este in natura noastra.

 

Sa nu uitam ca prima cursa moto a aparut cand a fost construita cea de-a doua mobra...

 

Asa ca va urez succes la urmatoarele iesiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare burta

 

E clar. S-a inceput ciordeala si la prietenesti..........Daca venea federatia nu mai ajungeati aici :))

 

 

 

Oricum, can-canul vinde, bravo teo(ps imi pare rau ca nu am venit). Stef, ionut dau io berile anul asta sunteti simpatici rau, mi e dor de voi. Mai rad un pic........ :))

Mare noroc am avut ca nu am venit, la asemenea contestatii cu siguranta intram in vizorul lui Kovesi.

 

Rusine celor care au furat la prima cursa prietneasca, bravo voua celor care v-ati dat, felicitari celor care au terminat traseul complet 2-3 ture ( sau cum a fost).

Iertatii-mi aroganta........ MAI RAD UN PIC...... regret ca nu am fost:)

 

Teo tine-o tot asa,un adevarat antrenament din toate punctele de vedere , bani sa iasa.

 

Pt cei care nu s-au prins inca , nu rad de evenimet , rad de atitudinea cu adevarat MOTOCILISTA

 

Macacule te iubesc... platonic! Mai rad un pic si io!.. O meritat sa citesc tot Otv-u' numa' sa ajung la comment-u' tau! La penultimu' rand am ras de m-o durut operația... si m-am prins...

Si Jumbales le zice bine dar prea se vinde ieftin :) ... Oricum cel mai tare am ras la justificarea genială fără semne de puctuație.... bio nene!

Acum mi-am dat seama de ce nu merg ardelenii la Monteoru....

Editat de T0XIC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...