Sari la conținut

probleme roata fata


Postări Recomandate

Sautare. Cand virez dreapta se simte ceva ca un plastic care blocheaza ghidonul, nu cu o forta foarte mare, dar destul cat sa imi dea emotii la viteze foarte mici cand ma strecor printre masini. Eu mi-am bagat nasu pe acolo dar n-am vazut nimic care sa blocheze ghidonul. In mintea mea de mecanic neavizat ma gandesc ca o fi ceva rulment stricat, dar nu se explica sunetu ala de plastic. Ati mai intalnit careva problema asta??

P.S. Mentionez ca am cazut de 2 ori cu el si nu e in cea mai buna stare tehnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La jug sau la ax-ul rotii cel mai probabil ai niste rulmenti sparti (din ce spui tu cand intorci dreapta suna a jug). Rulmentul propriu-zis e din metal dar capacelele de praf pot fi din plastic, de acolo si sunetul...

 

$_57.JPG

 

...din putina "mecanica" pe care o cunosc :)

Editat de mikehit47
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate un cablu pe la jug.

 

 

La jug sau la ax-ul rotii cel mai probabil ai niste rulmenti sparti (din ce spui tu cand intorci dreapta suna a jug). Rulmentul propriu-zis e din metal dar capacelele de praf pot fi din plastic, de acolo si sunetul...

 

$_57.JPG

 

...din putina "mecanica" pe care o cunosc :)

Varianta cu rulmentu pare mai plauzibila. La cablurile alea m-am uitat prima data si pare totul ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula agata pe directia drept.

Acolo se produce uzura pe rulmenti.

agata cand e ghidonul drept si il virez spre dreapta( numai cand virez dreapta)

 

sau macar treci pe la cineva care se pricepe sa isi arunce un ochi, asta ca sa nu te arunci tu pe jos ;)

il desfac in bucati si ii arat eu cine e sefu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit in rulmenti un fel de smoala neagra semisolida. In sensurile giratorii era cel mai ... Nu se simtea nimic cu roata suspendata. Ai pus cumva inaltatoare de ghidon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ai pus cumva inaltatoare de ghidon?

In ce fel pot influenta inaltatoarele? in sensul ca pot cauza uzura rulmentului sau in sensul ca nu se simte uzura rulmentului cu roata suspendata? si care ar putea fi explicatia pentru oricare din cazuri?

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce fel pot influenta inaltatoarele? in sensul ca pot cauza uzura rulmentului sau in sensul ca nu se simte uzura rulmentului cu roata suspendata? si care ar putea fi explicatia pentru oricare din cazuri?

in sensul ca deranjeaza cablurile, eu am rerutat cablul de acceleratie pentru a sta "liber" dupa montarea inaltatoarelor de 35 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am priceput, merci de explicatie.

In fine, e cam obligatoriu sa verifici ca ghidonul se misca "liber" de cite ori modifici geometria partii "ghidonabile" a furcii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...