Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut!

 

Este iarna si stiu ca nu e nimic de facut decat de aranjat echipamentul dadacit la el, si lustruit motorul.

Dar, iarna car si vara sanie.... asa ca: aveti planuri de aventura pentru 2015 ?

 

Curse de 10000km. Europa, Africa, sau Asia ?

Daca aveti ganduri serioase cu trasee stabilite, sau planuri vagi la care visati dar nu ati aprofundat puneti-le aici.

 

Eu ma gandesc la Nordkapp Norvegia si/sau Islanda+Feroe. Excursii in jur la 10.000km si o luna libera. Buget undeva la 4-5000.

 

Tenteaza pe cineva sa se alature sau aveti alte planuri ?

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da-o naibii de Norvegie, (nu ca nu ar fi faina). Dar cand vorbesti deja de buget asa baban, te poit intinde catre Iran, sau Africa. Mult mai fain si mai ,,adventure'', zic eu. :D

 

Pomenesc de Iran pentru ca facusem anul trecut un itinerariu de genul.

 

 

Din pacate, pentru multi, ramane inca un vis frumos. SI nu ma refer neaaparat la timp. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ref Islanda: ai 3 zile dus si 3 zile intors cu ferry din Danemarca. O solutie propusa de cei la www.smyrilline.com ar fi ori la dus ori la intors sa te opresti in Feroe 2 zile, caz in care transportul motocicletei e gratis.

Bugetul e ok daca mergi singur, la noi a iesit undeva la 6000 pt 2 pers/un motor, cu 7 zile in Islanda, adica exact pana la urmatorul ferry inapoi. Benzina e decenta, undeva la 1,4-1,6 eur/litru, insa cazarile sunt de groaza.

 

Cu bugetul tau daca mergi in Norvegia si nu te intinzi/nu ai probleme, mai ramai si cu bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul as prefera Africa sau Asia in loc de Scandinavia. Nu zic ca nu-s super misto locurile alea (am fost doar in Suedia si m-a uns la suflet, de restul tarilor nu stiu decat din poze/povestiri)...dar cat sunt tanar si am o mobra cu "adventure" pe undeva in nume m-as indrepta catre alte parti :)

 

O sa ma duc si-n nordul Europei dar pe la 50 de ani incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul as prefera Africa sau Asia in loc de Scandinavia. Nu zic ca nu-s super misto locurile alea (am fost doar in Suedia si m-a uns la suflet, de restul tarilor nu stiu decat din poze/povestiri)...dar cat sunt tanar si am o mobra cu "adventure" pe undeva in nume m-as indrepta catre alte parti :)

 

Conteaza foare mult sa fii si in siguranta... si multe alte aspecte. De exemplu, citind cartea lui Barbu despre calatoria lui in Mongolia, am inteles clar ca nu este suficient deloc sa ai o motocicleta buna, timp si bani asa cum cred unii. Trebuie sa fii in stare sa faci/accepti si multe compromisuri.

Iar in Africa, in afara de ceva Maroc, tind sa cred ca risti destul de mult, chiar si viata. (pe langa riscul motociclitului, bineinteles)

in schimb in Europa esti in siguranta, gasesti sa mananci o mancare decenta oriunde etc etc.

» Post actualizat in 30 Dec 2014 14:53

Ref Islanda: ai 3 zile dus si 3 zile intors cu ferry din Danemarca. O solutie propusa de cei la www.smyrilline.com ar fi ori la dus ori la intors sa te opresti in Feroe 2 zile, caz in care transportul motocicletei e gratis.

 

In sazonul de varf (iunie-august) se fac doar 47h.

Treaba cu transportul motocicletei gratis este valabila doar in sezonul de varf si doar cu oprirea in Feroe la intoarcere: http://www.smyrilline.com/destinations/iceland-faroe-islands/mc-free-of-charge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, citind cartea lui Barbu despre calatoria lui in Mongolia, am inteles clar ca nu este suficient deloc sa ai o motocicleta buna, timp si bani asa cum cred unii.

 

nu e deloc cu "si" logic intre ce zici mai sus...

 

daca timpul e problema - o trimiti.

daca banii sunt problema - mergi pe roti.

motoreta buna sau proasta nu e problema - vezi un topic de p-aci inceput pe 990 si terminat pe chinezarie de 2-300...

 

nici experienta solo nu e etalon. poate fi mai infricosator, plictisitor, obositor etc.

» Post actualizat in 30 Dec 2014 19:03

Dar cand vorbesti deja de buget asa baban, te poit intinde catre Iran

 

Iranul sare din bugetul omului. CDP-ul nu-i acoperit de suma aia din ce-mi aduc aminte si estimez un xt12

 

sau Africa.

 

pai pt primavara e cam tarziu de planificat acum, pentru toamna, poate cam devreme :P. Vara ar fi aventura completa.

 

Pomenesc de Iran pentru ca facusem anul trecut un itinerariu de genul.

 

pai zi cat e cdp-ul.

» Post actualizat in 30 Dec 2014 19:08

Eu ma gandesc la Nordkapp Norvegia si/sau Islanda+Feroe. Excursii in jur la 10.000km si o luna libera. Buget undeva la 4-5000.

 

s-ar putea sa fi subbugetat :)

» Post actualizat in 30 Dec 2014 19:09

Sau un tur al Mediteranei, neratand estul Ucrainei, Abhazia, Siria, Gaza, Libia, Algeria ....

 

ce mediterana e aia?

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Conteaza foare mult sa fii si in siguranta... si multe alte aspecte. De exemplu, citind cartea lui Barbu despre calatoria lui in Mongolia, am inteles clar ca nu este suficient deloc sa ai o motocicleta buna, timp si bani asa cum cred unii. Trebuie sa fii in stare sa faci/accepti si multe compromisuri.

Iar in Africa, in afara de ceva Maroc, tind sa cred ca risti destul de mult, chiar si viata. (pe langa riscul motociclitului, bineinteles)

in schimb in Europa esti in siguranta, gasesti sa mananci o mancare decenta oriunde etc etc.

Inteleg ca nu esti dispus sa iesi din zona ta de confort. Sa te plimbi prin partea civilizata a Europei nu se cheama aventura, asa cum spunea si colegul @cnairda, ci touring.

In afara de compromisuri mai trebuie sa ai ceva, ca sa poti face o calatorie ca cea a lui Barbu: se numeste curaj!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice inseamna aventura care sa cuprinda poze situatii surpriza, placute sau neplacute include risc si curaj , fara sarea si piperu asta e doar o plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca nu esti dispus sa iesi din zona ta de confort. Sa te plimbi prin partea civilizata a Europei nu se cheama aventura, asa cum spunea si colegul @cnairda, ci touring.

In afara de compromisuri mai trebuie sa ai ceva, ca sa poti face o calatorie ca cea a lui Barbu: se numeste curaj!!!!

 

Eu cred ca nu este vorba doar de curaj ci si de o mare doza de "inconstienta" (am pus intre ghilimele ca sa nu se ia total la sensul propriu) avand in vedere tot contextul excursiei lui. Iar el cred ca este constient ca a avut si mult moroc. Asta nu inseamna, in niciun caz, ca nu-l apreciez pt. ce a facut.

Recunosc, mi-ar placea mult o calatorie in zonele alea dar nu singur si nu cu motocicleta.

 

Legat de zona de confort, sunt mai multe aspecte si fiecare intelege confortul cum vrea. La fel si termenul de "aventura"... totusi initiatorul topicului s-a aratat interesat, de exemplu, de Norvegia sau Islanda.

» Post actualizat in 31 Dec 2014 09:13

Eu ma gandesc la Nordkapp Norvegia si/sau Islanda+Feroe. Excursii in jur la 10.000km si o luna libera. Buget undeva la 4-5000.

 

Daca vrei, ia in calcul si Pirineii. Peisaje superbe, clima buna, mancare buna, lume relaxata, drumuri libere, se poate face si destul off-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Este iarna si stiu ca nu e nimic de facut decat de aranjat echipamentul dadacit la el, si lustruit motorul.

Dar, iarna car si vara sanie.... asa ca: aveti planuri de aventura pentru 2015 ?

 

Curse de 10000km. Europa, Africa, sau Asia ?

Daca aveti ganduri serioase cu trasee stabilite, sau planuri vagi la care visati dar nu ati aprofundat puneti-le aici.

 

Eu ma gandesc la Nordkapp Norvegia si/sau Islanda+Feroe. Excursii in jur la 10.000km si o luna libera. Buget undeva la 4-5000.

 

Tenteaza pe cineva sa se alature sau aveti alte planuri ?

 

Radu

Salut!

Si eu am inceput prospectarea pt. Nordkapp in 2015 si sunt intr-o faza destul de avansata. Traseul dus va fi prin Tarile Baltice, iar la intors pe coasta de vest a Norvegiei, printre fiorduri. Perioada va fi de 3 saptamani, iulie-august si suntem (pana acum) 2 persoane cu 2 V-stroame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani !

baieti, foarte buna discutia so far :)

 

Am sa dezbat cateva subiecte spuse de voi

 

Legat de zona de confort. Lucrez de 2 ani in tari arabe si in tari din orient, si vreau sa va spun din experienta (radio local in engleza, newspapers, comportamentul oamenilor) ca o tara ca cele propuse pentru adventure reprezinta un risc enorm. Uneori putem vorbi si de viata ta. Conflictele sunt la ordinea zilei. Nu stii peste cine dai, un extremist care stie despre West ca face rau lor etc. Se poate si pana la cel mai mic gest sa dai de belele. Eu refuz expunerea la asemenea factori. Si chiar va recomand si voua sa fiti vigilenti si sa va documentati despre tarile periculoase, sau cu riscuri. [Andrei Belcic] probabil suntem pe aceeasi lungime de unda :).

 

Comparativ cu marile povesti adventure gen Mongolia, Iran, Africa excursia mea arata ca o plimbare, sunt si eu constient, dar pentru mine este o aventura... (hai) o aventura mica. Se gasesc si drumuri ne-asfaltate cu farmecul lor. Provocarea e acolo.

 

Am ales Norvegia pentru ca este o tara civilizata (bine punctat KHK), salbatica, ne-aglomerata, stiu ca e scumpa din cauza nivelului ridicat de civilizatie, dar cu putina vointa si solutii se poate si la buget de 4-5000. Fonduri sunt stiu ca e sub-bugetat dar trebuie sa strang cureaua, ce inginer sunt eu [b374]. Daca pica banul pe muchie o sa fie si Islanda, dar e costisitor drumul/transportul iar perioada Nordkapp + Islanda se intinde pe 2 luni ma gandesc [dexxter]!?.

 

Am intalnit in cateva discutii, ideea de a cumpara o moto din Am de Sud sau America (USA) si te dai acolo, pam pam. Eu simt ca nu are nici un farmec fara mobra mea. V-ati gandit la treaba asta ? ati face asa ?

cnairda. Nu toti suntem la fel. Am 28 de ani poate mai am pana la batrenete (sper). Nu am curajul sa ma duc sa ma plimb intr-o tara cu risc. Imi ajunge deja ca muncesc in zonele nasoale. Merge o luna pe an sa te duci in civilizatie daca tot stau 11 luni in desert. Daca ai fi in locul meu ai fi gandit altfel. Mai bine ma dau intr-o tara civilizata decat sa ma umplu de bube in Africa, sa ma intoxic de la mancare (peste tot), sa de peste mine un neatent in Turcia sau Iran, sau sa raman fara bunuri prin vama in Azerbaijian si cu banii luati.

Peisaje si istorie... se sterg cand dai de belele.

 

Multumesc pentru primele atentii. O sa fac un itinerariu si il urc aici sa comentati. Ca aveti o critica subiectiva acuta :)

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa clarificam lucrurile:sa fii aventurier,nu ajunge sa ai o motocicleta adventure.Si cum a zis un antevorbitor:sa mergi prin tari civilizate si sigure e doar touring.Aventura incepe atunci cand intri intr-o tara mai exotica.Vara asta am facut si eu drumul pana in Mongolia .Am trecut prin zone ca Cecenia ,Osetia desertul Gobi,Siberia etc ,si unde credeti ca am fost jefuit?....La Vama veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa clarificam lucrurile:sa fii aventurier,nu ajunge sa ai o motocicleta adventure.Si cum a zis un antevorbitor:sa mergi prin tari civilizate si sigure e doar touring.Aventura incepe atunci cand intri intr-o tara mai exotica.Vara asta am facut si eu drumul pana in Mongolia .Am trecut prin zone ca Cecenia ,Osetia desertul Gobi,Siberia etc ,si unde credeti ca am fost jefuit?....La Vama veche.

 

Salut :D

Pai, sa inteleg ca iti datorez si niste scuze, ca ma cred aventurier. Probabil ar trebui sa imi sterg userul si sa nu mai intru pe forum, si sa las zeitatile aventuriere sa se laude intre ele.

Acesta este standardul sa te numesti aventurier daca ai moto adventure? daca n-ai fost in tara exotica esti zero barat ? Really ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa aventurezi chiar si la noi in tara.Nu e necesar sa bati drumul pana la Capetown sa ai parte de aventura,dar dupa mine nu e nici o aventura sa mergi de la un hotel la altul.Poti sa te urci pe un varf de munte pe doua cai:catarand ,astfel esti nevoit sa infrunti pericolele care te pandesc ,trebuie sa dormi in cort in frig,trebuie sa faci efort fizic si nimeni nu sta dupa tine sa-ti prepare mancarea si nu e ninci dus,sau mergi cu elicopterul.In amandaua cazuri poti sa zici ca ai fost pe varf ,dar nu ca esti alpinist.In rest depinde de tine ce varf iti alegi.Mie nu-mi datorezi nici o scuza ,poti sa crezi ce vrei despre tine,eu ma consider calator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ey, nu stiu de unde le scoti, dar ai un soi de cinism bine ales. Continui sa arati acea definitiei a ce inseamna rosu ce inseamna albastru.

Ati sarit pe mine cu treaba asta "frate esti mai mult plimbareti decat aventurier".

Este off-topic pentru mine de-aici in continuare acest subiect.

Si ca sa iti demonstrez ca nu-s cu coada sus si chiar imi vad de treaba mea, sunt un tip fairplay, chiar am lasat-o moale, am zis ca asa este, doar o plimbare, o mica aventura pentru mine.

Hai noroc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit in cateva discutii, ideea de a cumpara o moto din Am de Sud sau America (USA) si te dai acolo, pam pam. Eu simt ca nu are nici un farmec fara mobra mea. V-ati gandit la treaba asta ? ati face asa ?

 

pt america de sud sunt mai multe variante... pt usa, sincer daca ai in program o chestie de durata mica, inchirierea e the way to go. cumparatul si vandutul implica prea multa bataie de cap. doar ca, mneah. e mare si tre sa-ti alegi bine ce vrei sa faci.

» Post actualizat in 01 Jan 2015 21:31

Vara asta am facut si eu drumul pana in Mongolia .Am trecut prin zone ca Cecenia ,Osetia desertul Gobi,Siberia etc ,si unde credeti ca am fost jefuit?....La Vama veche.

 

si nu share si tu? pls.

» Post actualizat in 01 Jan 2015 21:33

Poti sa aventurezi chiar si la noi in tara.Nu e necesar sa bati drumul pana la Capetown sa ai parte de aventura,dar dupa mine nu e nici o aventura sa mergi de la un hotel la altul.Poti sa te urci pe un varf de munte pe doua cai:catarand ,astfel esti nevoit sa infrunti pericolele care te pandesc ,trebuie sa dormi in cort in frig,trebuie sa faci efort fizic si nimeni nu sta dupa tine sa-ti prepare mancarea si nu e ninci dus,sau mergi cu elicopterul.In amandaua cazuri poti sa zici ca ai fost pe varf ,dar nu ca esti alpinist.In rest depinde de tine ce varf iti alegi.Mie nu-mi datorezi nici o scuza ,poti sa crezi ce vrei despre tine,eu ma consider calator.

 

eh. eu totusi zic ca esti cam radical aici. aventura poate fi adrenalina in timpul zilei sau iesirea din zona de confort. nu neaparat una din ele si nu neaparat amandoua.

» Post actualizat in 01 Jan 2015 21:39

Legat de zona de confort. Lucrez de 2 ani in tari arabe si in tari din orient, si vreau sa va spun din experienta (radio local in engleza, newspapers, comportamentul oamenilor) ca o tara ca cele propuse pentru adventure reprezinta un risc enorm. Uneori putem vorbi si de viata ta. Conflictele sunt la ordinea zilei. Nu stii peste cine dai, un extremist care stie despre West ca face rau lor etc. Se poate si pana la cel mai mic gest sa dai de belele. Eu refuz expunerea la asemenea factori. Si chiar va recomand si voua sa fiti vigilenti si sa va documentati despre tarile periculoase, sau cu riscuri.

 

Daca vb de ce zicea cineva mai devreme, probabil. Daca vb de Asia Centrala, Maroc, Tunisia, Iran, Georgia si vecinii etc... eu zic ca e exagerare. Adica, mneah - suntem cam in aceeasi zona daca nu mai rau de risc daca privesti total de afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slash28 ,scuze daca te am jignit.Evident o tura pana la Nordkapp e ceva de invidiat si nu o faci in fiecare zi.Poate sa fie si asta o aventura,depinde de tine ce asteptari ai.Tura ta planificata nu e cu nimic mai prejos decat restul turelor.Hai ca intradevar a cam deviat topicul,deci inapoi la subiect si va doresc drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai agitati atata...Fiecare vede in felul lui aventura...pentru unul pana in Mongolia e aventura, iar pentru altul pana in Bulgaria...

 

Oricum pana la Nordkapp e destul sa ai parte de aventura...dar eu as prefera Asia Centrala, Maroc, India sau Peru la bugetul propus de tine...

 

Si eu tin la motocicleta mea, dar scutesti bani si timp daca inchiriezi...si cele inchiriate isi fac datoria...

 

 

 

L.E. Acum am vazut ca tu ai Tenere1200, o motocicleta enduro-touring cam grea care ar trebui sa o ti mai pe asfalt sau drumuri batatorite...pe langa, s-ar putea sa te cam chinui...

 

 

 

 

 

 

...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu elefantu in desert. Africa Eco Race.

 

stii ca eu, cristache, tu, majoritatea ne calificam in categoria "mortals".... daca nu dai de cateva ori hail prin topics de bembe cu diverse poze / vids cu "imortals' faci trolling.

» Post actualizat in 06 Jan 2015 19:57

"eu, cristache, tu"

 

nu insinuez vreo ordine ori ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...