Sari la conținut

02 / 01 / " 15 UN TRASEU USOR LA PEDALE ? .


vik55
 Share

Postări Recomandate

LA MULTI ANI !

 

Ma bate un gand pt maine sa ies cu bicla , asa ceva usor daca este soare ca astazi ,temperatura nu prea mai conteaza la pedale .

As propune [ daca sunt si alte idei cu atat mai bine ] dar eu ca incepator nu cred ca pot duce mai mult de 25 / 30 Km max , o intalnire la Piata Victoriei [ undeva la soare normal ] intre 10:30 / 11:00 si plecare undeva la 11 :15 spre padurea Baneasa cu mai multe amanunte maine la fata locului si intoarcerea pe la Cocosatu daca este deschis la o tuica fiarta si o ciorbita sau altceva .

 

Va astept si cu alte idei pe cei mai cunoscatori in ale pedalatului .

 

Ps .

Am si eu o rugaminte la cine se pricepe / cunoaste : eu am cumparat bicla pe 25 chiar de Craciun nu am avut timp sa o duc la un centru sa-mi regleze schimbatorul spate [ schimano deore XT ] si cam imi face probleme la penultimu / ultimu pinon , am vazut ca sunt doua surubele se poate regla de acolo sau stau cuminte pana dupa sarbatori si ma duc la un centru avizat ?

 

Istoricul biclei este : an fab 2013 stat intr-un sworum pe undeva in UK 2014 si adusa anu trecut prin octombrie ,deci fara Km dar probabil ceva butonata si dereglata asta a spus si vanzatorul .Deci pot sa o reglez eu sau maine cineva care se pricepe ?

Da cam multa vorbarie ,,,,,,,sorry ,,,,, eu pot merge si asa cu ea daca nu intru pe cele doua pinioane .

 

Vb aici sau PM unde vreti .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aceeasi problema am avut-o si eu, nu te baga la niciun reglaj daca nu te pricepi pt.ca mai mult o sa o dai peste cap.

Mergi cu ea asa si dupa sarbatori mergi la Bike Zone pe Calea Mosilor, baietii stiu meserie.

 

PS: Eu o sa-mi trag gumele cu cuie si o ard pe aleile inghetate din Herastrau, senzatia sa mergi pe gheata ca si pe asfalt vara este fabuloasa! :eek:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa dai cateva "filete" de la schimbatorul de pe ghidon.

Sa fi atent cate dai,ca apoi,daca nu va merge,sa il pui in pozitia initiala.

Nu ai ce sa strici si e posibil sa rezolvi treaba.

Eu asa am facut la a mea si merge.

Cand am luat-o din magazin imi zisesera ca e pusa la punct,dar cand m-am dat cu ea mi-a fugit ghidonul pentru ca nu era strans.Sa nu mai zic de frane... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

 

am sa incerc mai pe seara sa vad cum o suspend ,asta mai lipsea din sufragerie si hai mai lasati sarmalele si soricul creste colesterolul si hai sa bagam maine ceva ,,,,,,acum ies si eu deeeee masa iar ,,,,hru.gif .

 

Vb pe seara cine este hotarat pe treaba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 27 cand am iesit prima data , pe cap am avut cagula iar ca echipament [ pana voi cumpara ceva adecvat ] am avut acel costum termic de la Louis [ ff subtire ] si costumul de vara tot de la Louis practic o panza cu multe aerisiri si mi s a parut Ok .

 

Acum " de " fiecare cu ce are prin batatura , trebuie facute investitii si la acest cap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ultima iesire de anul trecut pe 25 am luat manusile moto,pe langa cele 2 perechi de pantaloni si jacheta speciala de bicicleta pentru iarna,daca se mai anunta 2 3 persoane poate reusesc sa apar si eu la o tura mica,25-30 km este mult pentru bicicleta pe timpul acesta,la ultima iesire am fost 15 km si au inceput sa inghete degetele de la picioare si schimbat traseu spre casa


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms. Destul de simplu as zice toata problema la mine nu am gasit solutia sa o suspend , poate cand o veni fimiu sa-l transform in stativ lol2.gif .

 

Cat despre Nr participantiilor si doi daca suntem tot este Ok sau vreti sa apelez la Beatrice pt organizarea unei velo caravane tresdrole.gif .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care va fi viteza de croaziera ?

 

Depinde de motoreta pt tourer 120/130 , pt vitezane blana pana le da borsu [ulei ] pe tobe ,,,,,,,,mdr.gif.

Hai se vedem daca ne vedem mai bine .

» Post actualizat in 01 Jan 2015 17:44

Conform teoriei cand omu nu are ce face pune mana pe o surubelnita ca doar tot ne pricepem noi la toate , cred ca am reusit sa o dereglez si mai mult asa ca maine eu NU mai ies , chiar nu vreau sa imi bat joc de ea . Imi pare rau ca am mai deschis acest topic dar cine vrea sa iasa se poate organiza aici .

Seara buna .

 

http://postimg.org/gallery/2tk1ufra8/92417daf/ fillequipleure.gif .

» Post actualizat in 01 Jan 2015 17:47

http://postimg.org/gallery/2tk1ufra8/92417daf/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cum se comporta schimbatorul spate,in video de mai sus arata fix ce trebuie facut,reglezi cursa minim si maxim la schimbator,pui reglajul fin pe minim,intinzi cablul fix cat sa stea intins si incepi de acolo reglajul,te apuci de invartit la pedale cu o mana si cu a doua dai de maneta si vezi ce se intampla,nu urca schimbatoru mai intinzi cablul,daca era vara veneam eu cu bicla la tine si faceam un reglaj,in max 1o min era gata reglata,eu imi repar singur si contruiesc bicicletele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de motoreta pt tourer 120/130 , pt vitezane blana pana le da borsu [ulei ] pe tobe ,,,,,,,,mdr.gif.

Hai se vedem daca ne vedem mai bine .

» Post actualizat in 01 Jan 2015 17:44

cred ca am reusit sa o dereglez si mai mult

 

Am intrebat de viteza pentru ca am mai fost la genu asta de intalniri (in fine , baieti erau de pe ciclism,ro ) si "vitele" trageau cu disperare (34 km/h) de parca primeau la destinatie savarina.

Hai ma ce draku " ai un termomentru digital cu 2 butoane (+ si -) si nu esti in stare sa il setezi", wtf . Daca te chema Dorel te intelegeam , PEACE ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ti-a spus l.u.v. sa stai cuminte da' ce-si face omu' cu mana lui ... acu' stai acasa daca te-a mancat. Imi pare rau.

 

 

Asa sa calit otelul ,,,, cu statul acasa este mai naspa chiar vroiam sa ies , cat despre reglaj nu cred ca am facut mare lucru fata de cum era mai mult am muncit sa gasesc posibilitatea de a o suspenda , dar si la prima iesire nu eram multumit de cum schimba, asta este o sa ma duc la meseriasi sa vad si eu pe unde-si baga manutele .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca baieti au cursiere nici pana la coltul blocului nu ma plimb cu grupul,ei roti 28 cu balon 1.1 si eu roti 26 cu balon 2.4,viteza de 35 la ora prind in vale sau in plat cand pedalez ca un nebun si dupa max 2 intersecti ma opresc si merg la 17 20 la ora cat sa nu cad de pe sa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vik, ce bicicleta ai de nu se poate intoarce cu rotile in sus, sprijinita pe ghidon si sa? E drept, n-am avut eu prea multe modele de biciclete, insa cele 3 sau 4 tipuri diferite de bicle le-am intors "cu cracii in sus" in mijlocul sufrageriei in 3 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca baieti au cursiere nici pana la coltul blocului nu ma plimb cu grupul,ei roti 28 cu balon 1.1 si eu roti 26 cu balon 2.4,viteza de 35 la ora prind in vale sau in plat cand pedalez ca un nebun si dupa max 2 intersecti ma opresc si merg la 17 20 la ora cat sa nu cad de pe sa :)

 

 

Lasa frate ca ne organizam [ ghinion zilele astea sap viitore se rezolva ] deci eu ca un nestiutor propun se ne organizam noi cei cu tourer [ mtb 26 " / 27,5 " ] si iesim impreuna iar cei cu vitezane /cursiere sa se duca ei cu ei corect nu ?

 

Si aici mi se pare normal sa fie putina harjoneala ca doar tot pe doua roti mergem nu ,,,,,,,mdr.gif.


» Post actualizat in 02 Jan 2015 10:24

vik, ce bicicleta ai de nu se poate intoarce cu rotile in sus, sprijinita pe ghidon si sa? E drept, n-am avut eu prea multe modele de biciclete, insa cele 3 sau 4 tipuri diferite de bicle le-am intors "cu cracii in sus" in mijlocul sufrageriei in 3 secunde.

 

Am inteles [ net ] ca reglajele trebuiesc facute in pozitia normala de rulaj , acum nu mai conteaza pacat de zilele astea libere de motor nu se pune problema ,ziceam sa ma pacalesc cu bicla dar nu sa nimerit .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...