Sari la conținut

Soft Enduro a La Motoare ! 3-5 Aprilie 2015


Postări Recomandate

Pai va aduna platitori pt ca taxa va fi mica deoarece si costurile vor fi mai mici decat in varianta cu oameni pe treseu in CP. Daca e vorba despre curse cu taxa mare de intrare, sunt destule, si aceste curse au CP pe bune si nu se sfiesc sa descalifice campioni, daca e cazul (vezi Depres la Romaniacs)

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sau nu mai notezi nici un timp, nici de plecare, nici de sosire. Fiecare se da cat si pe unde vrea, la gramada. Dar are la dispozitie un traseu si o intalnire cu mai multi enduristi decat ar avea parte la o iesire solo sau in grup restrans.

 

Asa a facut Patrick in 2009 (cred) la Gheorghieni. Au fost cam 150 de oameni si a fost super traseu si super atmosfera. Fiecare facea cate ture avea chef, pleca la ce ora vea chef, intra pe bucle de hard sau nu. SUPERB!

 

Si eu zic ca daca alegi sa faci clasament trebuie sa incerci sa reflecte cat mai bine realitatea din cursa.

 

Altfel a fost bine - eu voi reveni cu placere si la cursa si la plimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de relief , cum este si la Monteoru, e foarte greu sa-i tii pe traseul marcat deoarece e foarte usor de ocolit.La alte curse , gen Voineasa, Piscu Negru, etc. nu ai cum sa "tai" traseul.

Singura obiectiune a mea este ca nu este normal sa ai voie sa te dai pe traseul de concurs" de miercuri" , este un furt din start plus ca inveti si scurtaturile.

Spre exemplu, la Deva si nu numai , daca esti prins pe traseul de concurs esti exclus din competitie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum e randul celor care au facut asta sa se simta cu musca pe caciula, la fel ca si cei care au taiat si tac, si au tacut si o sa taca.

oricum, premiile au fost prin tragere la sorti. cupitele cred ca se iau in alta parte, acolo unde conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu se schimba sistemul de notare la CP...de ex cu poze...fiecare biker se opreste la poza "oficiala"; daca oamenii din CP sunt de incredere, s-a rezolvat notarea cu "probe"; fiecare poate sa verifice pe fiecare daca are chef

Editat de vallyian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ar trebui pe langa poza si amprentarea concurentului in CP, ca sa nu bage pe altcineva sub casca :)))))

 

poate si o hemograma rapida, in caz ca nu merge blitzul ?

toate la timpul lor :crack:

dar eu vorbeam serios, toata lumea are un smartphone, banuiesc ca CP-ii sunt si ei oameni, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alec, ai falsa impresie ca cineva are ceva cu tine sau felul cum ai organizat toata treaba...?! Vad numai cuvinte de lauda aici despre chestia asta si sint sigur ca e f greu sa organizezi chiar si o cursa amicala. EU unul nu stiu ce inseamna sa tai traseul ( sper ca scurtarea lui cu cativa metri la o curba mai dins curt nu se pune :) )...si chiar daca as fi stiut pe unde si cum, nu as fi facut-o...nu am facut-o la cursele de viteza de pe aeroport in sicane cand multi o faceau si sigur nu am de gand sa ma apuc acum. Ideea mea despre enduro e ca ar trebui sa fie un sport mai "curat" decat viteza sau motocrossul...asa il vad eu cel putin:) am intrat vineri cu alti cativa pe el dar pot garanta ptr minim 8 insi ca ne-am tinut toti cu sfintenie de marcaje in concurs si la fel iti pot spune ca decizia luata de a nu sanctiona pe nimeni ca sa nu superi/demasti pe unii sau altii nu este in acordul niciunuia din grup si sigur in a niciunuia care si-a vazut de treaba...asta ar cam fi singurul lucru pe care eu l-as face in calitate de organizator acum ; Je suis Sanctiune, indiferent de nume ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu foarte bine marcat. Atmosfera foarte ok. Partea mai rea a fost ca a trebuit sama abtin de la o bere vreo 3-4 ore pana acasa.. (trebuia sa conduc 300 km). Asa cadata viitoare baga o bere fara alcool mai in spate in frigider... Sa fie mai rece.

» Post actualizat in 08 Apr 2015 20:32

Sa ma frec in el de tel ca degetele sunt pre groase pt butoanele lui.... Am scris ca un analfabet mai sus....

Editat de Buster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce spui Radu dar maine am sa postez foile de la CP-URI si ai sa vezi ca toți inafara D 2-3 restu toți au bifat in CP .posibil sa fi furat inafara unde nu am cum sa stiu ...

Asa sa vb si la Buzău ,au iesit vorbe ca am tăiat traseul cand stiu foarte bine pe unde si cum am mers ....astea nu se vor termina niciodata pana nu se va face pe GPS sau trackere...mai departe Nush ce sa zic ...

» Post actualizat in 08 Apr 2015 21:02

Si cu mersul pe traseu înainte nu ai cum

Sa interzici asa ceva ca nu e pădurea mea ,fiecare vine si se antrenează cum si voi ați venit de atâtea ori ...eu zic sa va antrenați mai bine pt data viitoare si sa lăsați vorbele 😘😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate progresa prin antrenament in ritmul in care unii fura ma nene :D

Corect, nu ai de unde stii ce s-a intamplat in afara cp-urilor, acolo intervine bunul-simt ( sau lipsa acestuia) al fiecaruia...al organizatorilor trebuie sa intervina acolo unde poate ; la penalizarea celor care nu au trecut pe la cp-uri...sau care erau la experti si au luat-o pe hobby...unde chiar era cp...acolo, imediat cum treci pe sub copacul ala si se facea stg hobby si dreapta experti ...doar un exemplu :)

 

Si mie mi se pare normala lasarea oamenilor in padure ptr antrenament/ce vor ei ...si la viteza, la orice nivel ai voie pe circuit inainte cat vrei. Daca am timpul/banii necesari ptr asta, de ce nu ?! Nu e ca si cum unii ar avea voie si altii nu ...toata lumea, dupa posibilitati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl.Radu Vlad ai teama de o urcare la prima vedere? sau iti este teama ca te ratacesti si atunci chiar nu mai conteaza daca mergi cu 200km/h. daca cumva nu stii diferenta intre enduro si motocross ar trebui sa le incerci pe ambele...... la enduro este clar ca traseul nu trebuie stiut.....daca vrei exemplul de la mondiale : te lasa sa il parcurgi pe jos....da-i batatie 20 de km la pas asa....la motocross faci ce vrei tu...antrenamente libere...antrenamente cronometrate...calificari.....si in plus este acelas trseu 5-10 ani....daca nu mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dle Porecla, la nivelul meu imi este teama si de mersul pe drept :) . Din informatiile mele insa, ceea ce se practica prin zona romaneasca este fie hard fie soft enduro...enduro din ala clasic...cu regulile alea ciudatele, a fost anul trecut la Predeal si au venit 20 de insi. Eu consider ca nu mi-am rupt ceva tocmai ptr ca am facut acele 2 ture de recunoastere pe motoreta cu o zi inainte...noi am fost vreo 8 insi care am fost sa ne uitam despre unde sa nu ne rupem chestii, nu sa aflam secretele padurii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moderat am mers pentru ca am fost la prima iesire cu troaca asta.

 

ideea e ca si eu am depasit destui, chiar am ajutat-o pe Sorina sa iasa din niste radacini, am depasit-o apoi si totusi e in mai sus ca mine in clasament... important e ca mi-am vazut timpii si am concluzionat ca am avansat la fiecare tura.

 

de ani de zile sustin folosirea gps-ului ca forma de cronometrare dar de, nu sunt bani dom-le de gps, ie scump!!! cu toate astea 90%din motorete sunt mai noi de 3 ani...


» Post actualizat in 09 Apr 2015 07:52

antrenamentul asta cronometrat, ca nu a fost concurs decat in mintea noastra, nu a avut un regulament clar din care sa poti afla cum si cat esti penalizat sau nu daca calci pe bec. suntem bebeli, suntem enduristi dom-le, noi nu respectam regulamente stufoase si alambicate (nu ca mare parte le-ar citi macar) nu suntem nici macar fair-play DAR VREM UN CLASAMENT CORECT... pai cum vrei sa il depunctezi pe trisor, asa pe ochi frumosi?!??

 

acum air o sa sariti in sus: avem o federatie ce intocmeste si optimizeaza (cel putin asa ar trebui) regulamentele competitionale in fiecare an. sunt reguli stricte ce limiteaza posibilitatea riderului de a-si face de cap in timpul cursei si nu numai. ne chinuim sa inventam apa calda cand altii au facut treaba asta deja. unde mai pui ca sunt publice toate informatiile...

 

Alec, te poti inspira din regulamentul FRM de endurocros si enduro. si regulamentul de la RBR ar fi de citit, are niste chestiuni interesante la capitolul GPS.

de multi ani FRM-ul este implicat in organizarea de curse si cred ca ar fi bine sa invatam din experienta lor!

 

BILA NEAGRA:

Alec, unul din cele mai importante momente ale unui concurs este BRIFINGUL. la tine a fost sumar si a continut informatii eronate. nu s-a inteles ca am avea un traseu comun din care expertii au bucle marcate ktm ci fix pe dos, toata lumea a inteles ca sunt doua trasee distincte, unul marcat ktm si unul marcat , cum ii zice... utilajele alea forestiere... hus... huq...hub... ma rog stiti voi :)))

aceasta gresala de brifing a generat hora aia mare de dupa prolog in care multi s-au dansat :))

 

pentru viitoarele editii, daca ai nelamuriri si vrei sugestii cu privire la organizare nu ezita sa ma contactezi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de multi ani FRM-ul este implicat in organizarea de curse si cred ca ar fi bine sa invatam din experienta lor!

 

Vezi ca la institutiile de stat casieria e inchisa multe zile de Paste. Fuga repede! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare Radu...cred ca ai incercat sa faci ceva ceea ce te depaseste(ai mers cu viteza mult prea mare)....incearca sa mergi in limitele sigurantei....sa poti opri motocicleta in orice moment....si in orice pozitie.....am vazut niste hobby in fata mea... se chinuiau sa treaca de o crenguta....cum ajungeau in linie dreapta gaz la maxim...de nu puteam sa ii depasesc :)) pai...de aici si accidentarile....ei nu pot evita un obstacol si cand vad linie dreapta gaz la maxim...apoi cand apare o curba la dreapta....sau un lemn de ocolit nu le iese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BILA NEAGRA:

Alec, unul din cele mai importante momente ale unui concurs este BRIFINGUL. la tine a fost sumar si a continut informatii eronate. nu s-a inteles ca am avea un traseu comun din care expertii au bucle marcate ktm ci fix pe dos, toata lumea a inteles ca sunt doua trasee distincte, unul marcat ktm si unul marcat , cum ii zice... utilajele alea forestiere... hus... huq...hub... ma rog stiti voi :)))

aceasta gresala de brifing a generat hora aia mare de dupa prolog in care multi s-au dansat :))

subscriu. E un detaliu marunt care se putea rezolva extrem de usor. Daca mai organizezi, poate nu e o idee rea sa se consulti cu pletosu asta mic cu gura mare. pt un briefing de succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenilor,raideri,fratii mei..ati luat-o razna cu totii?

Cine fura, fura pe barba lui,chestia asta v-a continua la infinit,nu vreau sa intru in polemici,am vazut experti buni care au taiat-o pe hobby cand au vazut ca nu ii vede nici un arbitru. Este treaba fiecaruia cum si ce face. Daca erau puncte si campionat cred ca se termina cu morti si raniti. Parerea mea este ca trebuie sa va schimbati un pic viziunea fata de genul acesta de eveniment.Faptul ca ne dam pe o bucata de pamant cu busteni si eu trec inaintea ta pana la urma nu inseamna nimic,poate ai avut ghinion si ti-a intrat acolo un c.a.c.a.t de musca in ochi.daca eu o tai de drept si tu faci bucla corect iar nu inseamna nimic fiindca nu iti iau premiul de 1000 de euro de sub nas.

 

In asta ordine de idei,pe toate zonele dificile (urcari si coborari abrupte) era aratura ca la nebuni.Sincer, eu personal nu am urcat nici o rapa din aia si m-am bagat sa vad daca sunt urme pe langa.Absolut toate erau fentate,dar absolut toate si asta de cunoscatori fiindca nu erau bajbaite,era trasa clara de ocolire.

 

Asa ca despre ce sa mai vorbim aici? Simtiti-va bine la fiecare prieteneasca,fiti multumit ca sunt oameni care muncesc pe mai nimic sa va ofere evenimente si cand ne vedeti cinstiti-ne cu cate o bere ca fara noi va dati doar pe langa batatura pe acelasi trasee pe care le faceti de ani de zile.tot respectul pentru baietii cate organizeaza,cu bune si cu rele.Eu fac asta de 8 ani si imi place si o voi face cat ma tin balamalele,fiindca imi place maxim cand va vad pe toti la o masa povestind despre toate c.a.c.a.t.u.r.i.l.e din viata noastra.Haide Paste fericit si sa ne depasim pe urcari.

Va pupa Fane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici asta nu e o atitudine buna... Daca e concurs e concurs si nu e asa mare filozofie sa pui in capatul fiecarei urcari mai grele pe cineva sa noteze. In conditiile de Monteoru sau La Motoare sunt 3-4 urcari mai grele unde trebuie arbitrii. Cat ar costa asta? 50 lei x 4 persoane = 200 lei. Din motive de bani sau de organizare atat a lipsit.


» Post actualizat in 09 Apr 2015 12:53

Baietii care organizeaza cursa nu are nici un rost sa se dea, stau frumos la notare si toata lumea e multumita. Ce chestie e sa castigi doar cursa de acasa.

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tedted atentie,acesta NU a fost un concurs,repet NU a fost un concurs..vad ca nimeni nu pricepe ideea acestui gen de manifestare.Toti veniti cu gandul sa va ardeti,sa vedeti care sunteti mai buni si paralizati daca unul a furat sau nu mai mult decat voi si aveti impresia ca sunteti neindreptatiti.Am impresia ca se bate pasul pe loc,atat la discutiile despre cursa lui Teo cat si "La Motoare". Cred ca trebuie sa abordati in situatia aceasta alte evenimente fiindca aceste nu sunt ceea ce cautati voi.

 

Practic dupa asa zisa fatada a unei intalniri prietenesti unde ne dam de fun in conditii de deplina siguranta ,toata lumea vine doar sa se lupte cu cronometrul si sa castige un r.a.h.a.t. de cupa si o hartie imprimata cu un motociclist pe o roata, fiindca nu are oo sau nu este dispusa sa cheltuie sa se lupte in categoria baietilor mari din FRM.

 

Asa ca atata timp cat acceptati conditiile lui Alec si Teo, comentariile sunt inutile.Daca te duci la curve si te intreaba daca vrei second hand, virgina sau de lux si comanzi second,de ce te vaiti ca nu ai primit de lux?Dai un ban si stai in fata la FRM,daca nu, vii la ieftineala si accepti situatia asa cum este.

 

As putea sa incep si eu sa urlu ca a taiat-o unul drept si a luat-o pe contrasens fiindca a taiat jumate din dealul din prolog si era sa ne facem muci pe poteca aia,dar asta am platit,asta am primit.Puteam sa fac scandal ca mi s-a zis ca expertii merg pe banda ktm si nici 10% nu era banda ktm pe traseu. Omul a muncit sa incropeasca ceva,in fiecare an invata si sunt convins ca in cativa ani va fi o deschidere interesanta de sezon.

 

Din pix este usor de calculat 50 x 4 fac 200 de lei,dar oamenii astia trebuie carati la locatie(plateste combustibil pentru ei,da-le de macare si baut ca nu o sa-i trimit acasa cu un sut in dos),apoi fa rost de motoare sau trimite pe cineva cu atv in posturi, du-i inainte sa vada exact zona unde trebuie sa stea ,alte costuri alta distractie daca nu au motoare proprii,ca nu o sa-i trimiti 10 km pe picioare prin padure..este foarte usor din gura.Pe noi orice cursa in care sunt implicati voluntari ne costa pro persoana minim 400 de lei (cazare mancare,combustibil,tricou,etc)in conditiile in care nu le dai nici un ban ca stau 2 zile in ploaie sau in soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii care au organizat concursul si au marcat traseul pe bani sau voluntari trebuie sa si noteze si nu sa se dea la cursa. Stiu traseul si nu e asa problema sa ajunga la urcarile cu pricina... Ideea era cu 200 lei in plus fata de costurile de organizare.

 

P.S. Pai la Voineasa nu o sa mai fie concurs? Sau e o taxa ca sa pot sa beau un spritz cu Jumba? Ca pt asta ne organizam si singuri :-)

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii care au organizat concursul si au marcat traseul pe bani sau voluntari trebuie sa si noteze si nu sa se dea la cursa. Stiu traseul si nu e asa problema sa ajunga la urcarile cu pricina... Ideea era cu 200 lei in plus fata de costurile de organizare.

 

P.S. Pai la Voineasa nu o sa mai fie concurs? Sau e o taxa ca sa pot sa beau un spritz cu Jumba? Ca pt asta ne organizam si singuri :-)

Pai la Voineasa sunt 50 de oameni in organizare si manifestarea se vrea turistica,acolo e alta mancare de peste,noi iti asiguram benzi pana in creasta ca sa stai la 2100 m altitudine si sa bei o bere cu Jumba.Bineinteles,berea o carati voi.

 

Ok,te dai,eu iti iau timpii si tii pun intr-un tabel in ordinea inscrierilor.Tu singur iti calculezi pozitia,iar cadourile se trag la tombola.La Valcea nu ai pe unde sa o tai ca te gaseste ursul sau mistretul cand cauta dupa jir daca fentezi traseul si avem atata tarla ca nu e cazul sa dam 2 sau 3 ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"prieteneasca" are mai multe intelesuri, fiecare intelege ce vrea si ce-i convine:

- unii vor trasee noi, putina adrenalina extra

- unii vor sa-si masoare "lungimea" fara sa plateasca extra (FRM)

- unii vor sa bea cu altii departe de nevasta

- unii vor sa pretinda ca se dau la concurs fara sa se dea

cei din ultima categorie vor fi vesnic nemultumiti...restul probabil vor cate putin din toate

eu m-am simtit minunat, chiar daca am gresit categoria in care m-am inscris

p.s. si am plimbat si un sobolan pe spate sa impartasesc bucuria :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...