Jump to content
Sign in to follow this  
metricmotion

SENA Bluetooth - Sisteme Intercom Moto si nu numai...

Recommended Posts

Salutari si La multi Ani tuturor!

METRIC MOTION incepe "ofensiva" de anul acesta cu o gama de accesorii extrem de apreciata printre motociclistii de pretutindeni si anume, sistemele Intercom.

DIn acestea, am selectat produsele celor de la SENA, care desi sunt relativ noi pe piata comparativ cu altii, au reusit sa se impuna rapid drept unul din cei mai importanti "jucatori" in acest segment.

La momentul aparitiei lor, efectiv au "spulberat" principalii competitori, fie ca era vorba de Midland, Cardo sau sistemele proprietare ale producatorilor de casti.

Cu o gama versatila, adaptata practic fiecarui tip de casca si cu produse care depasesc spectrul moto si se "aventureaza' si in alte zone cum ar fi ski-ul, snowboard-ul, sporturile de iarna cu motor etc, cu siguranta veti gasi ceva potrivit nevoilor voastre.

Prin urmare, in ordinea "numerelor de pe tricou" aveti mai jos principalele tipuri de intercom oferite de cei de la SENA.

Pentru informatii detaliate, puteti sa ne sunati, dati un PM sau sa ne scrieti in cadrul acestui topic.

20S

post-65068-0-98096100-1420193824_thumb.jpg

SIngle Unit = 1058 RON

Dual Unit = 1924 RON

SMH-10

post-65068-0-38776200-1420193900_thumb.jpg

Single Unit = 823 RON

Dual Unit = 1499 RON

SMH-10R

post-65068-0-08982900-1420194037_thumb.jpg

Single Unit = 823 RON

Dual Unit = 1518 RON

SMH-5

post-65068-0-90344700-1420193973_thumb.jpg

Single Unit = 464 RON

Dual Unit = 885 RON

SMH5-FM

post-65068-0-63516000-1420194152_thumb.jpg

Single Unit = 604 RON

Dual Unit = 1237 RON

- preturile de mai sus sunt pentru configuratii universale; acestea se vor potrivi majoritar castilor de tip full-face

- pentru configuratii specifice : casti open-face / flip-up, microfoane cu racord flexibil/rigid sau accesorii nu ezitati sa ne contactati.

- termen de livrare = 2-3 zile lucratoare

- cost livrare oriunde in tara = 0

Va asteptam!

cu stima,

Razvan

razvan@metricmotion.ro

0727.355.295

www.metricmotion.ro

Recomand Sena cu căldură.

Folosesc de 2 ani deja SMH5 împreună cu soția, bateria tine foarte mult, funcțiile sunt suficiente, utilizarea este absolut floare la ureche cu mănuși, muzica ce o ascult eu o asculta și ea în același timp.

Foarte ok calitate preț.

Mutumim de feedback.

Un an nou cat mai bun!

Razvan

Eu am Sena 10, luat de la Răzvan. Sunt

super-multumit de el. Am tobe Vance & Hines, si totusi muzica se aude impecabil, iar cand sunt sunat sau sun prin comandă vocală, interlocutorii mei nici nu-si dau seama că sunt pe motor.

Salutari si La multi Ani tuturor!

METRIC MOTION incepe "ofensiva" de anul acesta cu o gama de accesorii extrem de apreciata printre motociclistii de pretutindeni si anume, sistemele Intercom.

DIn acestea, am selectat produsele celor de la SENA, care desi sunt relativ noi pe piata comparativ cu altii, au reusit sa se impuna rapid drept unul din cei mai importanti "jucatori" in acest segment.

La momentul aparitiei lor, efectiv au "spulberat" principalii competitori, fie ca era vorba de Midland, Cardo sau sistemele proprietare ale producatorilor de casti.

Cu o gama versatila, adaptata practic fiecarui tip de casca si cu produse care depasesc spectrul moto si se "aventureaza' si in alte zone cum ar fi ski-ul, snowboard-ul, sporturile de iarna cu motor etc, cu siguranta veti gasi ceva potrivit nevoilor voastre.

Prin urmare, in ordinea "numerelor de pe tricou" aveti mai jos principalele tipuri de intercom oferite de cei de la SENA.

Pentru informatii detaliate, puteti sa ne sunati, dati un PM sau sa ne scrieti in cadrul acestui topic.

chestia cu spulberatu competitorilor mi-a placut. totusi sunt folosite ghilimelele, deci de fapt nu spulbera nimic :))

eu am scala rider g9 si sunt foarte multumit de achizitie. sunt convins insa ca si sena sunt la fel de bune, deci bafta la cumparaturi.

Salutari din nou!

@Bart Bz - multam fain de apreciere Bart. Sper sa te bucuri de el cat mai mult.

@gabyshor - intr-adevar, ghilimelele erau de efect, dar tocmai de aceea le-am pus. Sena a facut subansamble pentru multi din producatorii de sisteme de comunicare (ex: Kenwood si Motorola) pana s-au decis sa iasa si ei in piata de retail cu propriile produse. Atunci a survenit si surpriza, pentru ca in ciuda lipsei unei imagini de piata, ei practic "neexistand" pana atunci, au surprins prin calitate si fiabilitate, multe teste si review-uri plasandu-le produsele in fata competitorilor sus amintiti.

Multumesc amandurora de feed-back.

Review-uri SMH10

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/sena-smh10-intercom/

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/sena-smh10-intercom/sena-smh10-part-2.htm

http://www.motorcycle-usa.com/400/9590/Motorcycle-Article/SENA-Bluetooth-Motorcycle-Headset-Review.aspx

http://www.revzilla.com/motorcycle/sena-smh-10-bluetooth-stereo-headset

http://www.gizmag.com/sena-smh10-bluetooth-intercom-stereo-review/25269/

Review-uri 20S

ttp://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/sena-20s/review.htm

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/sena-20s/review-part-2.htm

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/sena-20s/review-part-3.htm

http://www.revzilla.com/motorcycle/sena-20s-bluetooth-headset

http://www.gizmag.com/sena-20s-review-bluetooth-headset/32991/

http://motorbikewriter.com/sena-20s-bluetooth-review/

--- si mai sunt multe.

numai bine,

Razvan

Edited by metricmotion

Trebuie mentionata si compatibilitatea de a se conecta cu ORICE alt dispozitiv bluetooth nu doar cu marca proprie Sena.

Asta se face printr-un update de firmware si te conectezi cu orice alta marca, gen Scala, etc.

Trebuie mentionata si compatibilitatea de a se conecta cu ORICE alt dispozitiv bluetooth nu doar cu marca proprie Sena.

Asta se face printr-un update de firmware si te conectezi cu orice alta marca, gen Scala, etc.

Corect,

Desi primele versiuni erau compatibile exclusiv cu modelele lor, cu ultimele firmware-uri SENA au schimbat acest lucru, odata cu implementarea functiei "Universal Intercom". Versiunile de firmware care au facut posibil acest lucru au fost:

• 5.0 in cazul SMH-10 (versiune actuala 5.1.1)
  • 2.0 in cazul SMH-5 (versiune actuala 2.0.1)
  • 2.0 in cazul SMH5-FM (versiune actuala 2.0)
  • in cazul modelului 20S functia a fost implementata de la bun inceput.

numai bine,

Razvan@metricmotion.ro

Salutari din nou tuturor!

Au trecut deja doi ani de cand ne bucuram de votul vostru de incredere in ceea ce priveste produsele SENA, de aceea revenim cu o lista de preturi actualizata, lista care include si modelele mai noi.

20S

SIngle Unit = 1058 RON

Dual Unit = 1924 RON

10S

Single Unit = 937 RON

Dual Unit = 1720 RON

10C

Single Unit = 1680 RON

10U

Single Unit = 1215 RON

SMH-10

Single Unit = 855 RON

Dual Unit = 1518 RON

10R (inlocuieste vechiul model SMH-10R)

Single Unit = 1205 RON

SMH-5

Single Unit = 516 RON

Dual Unit = 992 RON

SMH5-FM

Single Unit = 654 RON

Dual Unit = 1246 RON

In ceea ce priveste ultimele modele lansate in aceasta toamna: 10C EVO si 30K, acestea inca nu au devenit disponibile pe piata EU, dar sunt asteptate in aceasta primavara (martie-aprilie).

Tot la fel de asteptate sunt si castile SENA : INC (Intelligent Noise Control) - casca full-face, respectiv CAVALRY - casca half-face. Acestea sunt supuse momentan procesului de certificare EU (EC R 22.05), pentru a putea fi vandute in perimetrul Uniunii Europene.

Va stam la dispozitie cu intreaga gama de produse si accesorii SENA, in functie de disponibilitatea lor.

Numai bine si... HAI CU VARA!!

Razvan

0727.355.295

razvan@metricmotion.ro

www.metricmotion.ro

Am comandat și am primit Sena 10u for shoei gt air.

Livrare prompta, preț ok.

Mulțumesc!

Pentru un Sena SR10 si un cablu Sena SR10 2 Way Radio Cable with Open End (sau Motorola/Yaesu) ce preturi aveti? Daca nu functioneaza - am citit pe net ca au mai fost - se poate face retur?

Pt un Sena smh10 un set de casti cu microfon sa il pun pe o alta casca?

Multumesc

Salutari!

Multumiri pentru interesul acordat.

Pentru un Sena SR10 si un cablu Sena SR10 2 Way Radio Cable with Open End (sau Motorola/Yaesu) ce preturi aveti? Daca nu functioneaza - am citit pe net ca au mai fost - se poate face retur?

Din pacate, SR10 momentan nu a aparut si in oferta furnizorilor mei.

Pt un Sena smh10 un set de casti cu microfon sa il pun pe o alta casca?

Multumesc

SENA SMH10 Clamp Kit = 187 RON (cu microfon pe tija atasat de clema de baza)

SENA SMH10 Clamp Kit = 187 RON (cu doua microfoane: tija si fir, neatasate de clema de baza)

• termen de livrare = 1-2 zile lucratoare
  • livrare in Bucuresti = gratuita;
  • livrare in provincie = 15 RON (Fan Courier)

Numai bine,

Razvan

Trimit pm cu adresa

» Post actualizat in 06 Mar 2017 09:29

Imi da eroare....incerc mai tarziu

Salutari!

Trimit pm cu adresa
» Post actualizat in 06 Mar 2017 09:29
Imi da eroare....incerc mai tarziu

Scuze, era contul privat incarcat la maxim cu mesaje. Am facut curatenie acum si ar trebui sa fie ok.

R.

Salut,

Ma intereseaza un SMH10C.

Am sunat pe ambele numere de telefon dar nici un raspuns. Imi dai tu un mesaj? sau cum facem sa vorbim.

Tks.

Salutari!

Multumiri pentru interesul acordat.

Din pacate, SR10 momentan nu a aparut si in oferta furnizorilor mei.

Pai e la fc-moto.de, pe alt topic ati zis ca aduceti toate produsele lor nu numai imbracaminte. Eu sunt dispus sa il iau dar as dori sa stiu daca se poate face retur in cazul in care nu functioneaza cu statia mea.

Edited by TheHuskyCrobats

Salutari!

Salut,

Ma intereseaza un SMH10C.

Am sunat pe ambele numere de telefon dar nici un raspuns. Imi dai tu un mesaj? sau cum facem sa vorbim.

Tks.

Am discutat la telefon. Astept un semn de la dumneavoastra.

Pai e la fc-moto.de, pe alt topic ati zis ca aduceti toate produsele lor nu numai imbracaminte. Eu sunt dispus sa il iau dar as dori sa stiu daca se poate face retur in cazul in care nu functioneaza cu statia mea.

Da, imi cer scuze pentru confuzie. De regula, pentru SENA folosim alt furnizor decat Fc-Moto, furnizor care momentan nu le are in oferta. Putem sa le aducem de la Fc-Moto fara probleme, pretul pentru cele doua articole fiiind dupa cum urmeaza:

SENA SR10 Two-Way Bluetooth Communicator = 815 RON

SENA 2-Way Cable with Open End = 114 RON

Se poate accepta returul , conditiile fiind sa vina inapoi in ambalajele originale, fara urme sau zgarieturi de montaj (acolo unde este cazul). Cablul, daca il veti mufa, din pacate nu poate fi acceptat la retur.

Numai bine,

Razvan

Multumesc pentru raspuns, sa imi fac socotelile finale si o sa va dau o comanda ferma. Aveti dreptate si cu cablul.

Salut,

Ma intereseaza foarte tare modeul 20S de la Sena dar am nevoie de ceva informatii suplimentare despre produs. Ce ma intereseaza cel mai tare este daca se poate conecta cu sistemul Bluetooth de la masina. Intentionez sa plec in vacanta moto+masina si vreau sa am posibilitatea de a discuta cu soferul masinii pe traseu fara sa fim nevoiti sa folosim telefoanele mobile.

Multumesc,

Mihai

Salutari!

Salut,

Ma intereseaza foarte tare modeul 20S de la Sena dar am nevoie de ceva informatii suplimentare despre produs. Ce ma intereseaza cel mai tare este daca se poate conecta cu sistemul Bluetooth de la masina. Intentionez sa plec in vacanta moto+masina si vreau sa am posibilitatea de a discuta cu soferul masinii pe traseu fara sa fim nevoiti sa folosim telefoanele mobile.

Multumesc,

Mihai

Sistemul 20S din pacate nu poate fi conectat direct cu hands-free-ul masinii. Exista optiunea pentru SMH10 sa fie conectat cu mufa jack de auxiliar a masinii dar si acolo exista probleme de compatibilitate. In plus, asta ar insemna ca un sistem SENA sa se afle in permanenta in masina, microfonul acestuia trebuind sa fie pozitionat relativ aproape de gura soferului, modulele SENA neavand microfoane ambientale cum sunt cele folosite pe hands-free-uri.

Daca mai aveti nevoie si de alte informatii va stau cu placere la dispozitie.

Cu stima,

Razvan

Salut Razvan, mersi pentru raspuns. Doresc totusi sa plasez o comanda pentru 20S. Da-mi pm cu toate detaliile

Salutare,

Sunt interesat de SMH5 dual unit pe care doresc sa le montez pe un Schubeth c3 (flip-up) si un Nolan n90 (flip-up).

In primul rand as dori sa stiu daca se pot monta pe aceste casti. in al doilea rand am cateva intrebari:

1. Este posibil ca fiecare din unit sa fie conectat la telefoane diferite si sa se poata face si music sharing alternativ intr-o directie si cealalta.

2. Conectarea se poate face doar intre 2 unitati sau mai multe (stiu ca nu are functia de conferinta)

3. Pe ce perioada are garantie si cine se ocupa de service.

4. Se poate conecta la mai multe device-uri de odata (Telefon, GPS si MP3).

Multumesc.

Salutare,

Am completat la fiecare punct cu informatiile necesare.

Salutare,

Sunt interesat de SMH5 dual unit pe care doresc sa le montez pe un Schubeth c3 (flip-up) si un Nolan n90 (flip-up).

In primul rand as dori sa stiu daca se pot monta pe aceste casti.

• Da, sistemele de prindere sunt universale, inclusiv pentru casti de tip flip-up

in al doilea rand am cateva intrebari:

1. Este posibil ca fiecare din unit sa fie conectat la telefoane diferite si sa se poata face si music sharing alternativ intr-o directie si cealalta.

• Da, sitemele se vor conecta la telefoane diferite. Functia de "Music Sharing" este activa pe ambele module, atat timp cat acestea sunt actualizate cu o versiune firmware care o accepta.

2. Conectarea se poate face doar intre 2 unitati sau mai multe (stiu ca nu are functia de conferinta)

• Conectare se poate face in limita a 4 unitati simultan. Functie de conferinta intr-adevar nu este pe aceste module, conversatia cu ceilalti parteneri facandu-se succesiv.

3. Pe ce perioada are garantie si cine se ocupa de service.

• Primul an de garantie este asigurat de catre noi. Pentru a beneficia de garantia extinsa in al doilea an, modulele trebuie inregistrate pe site la SENA, procedurile de garantie/retur/inlocuire facandu-se direct cu ei.

4. Se poate conecta la mai multe device-uri de odata (Telefon, GPS si MP3).

• Modulul se poate conecta simultan cu telefonul si GPS-ul prin functia MultiPoint Pairing. Daca doriti si adaugarea unui MP3 prin conectivitate pe fir, si aceasta se poate face fara probleme.

Multumesc.

Numai bine,

Razvan

Salutare,

In primul rand as dori sa stiu daca se pot monta pe aceste casti. in al doilea rand am cateva intrebari:

O unitate asemanatoare (SMH10) am eu montata pe C3 Pro (flip-up). Are doua modele de prindere:

1. O clema universala - va crea probleme protectiei de panza la baza castii (nu stiu cum se cheama). nu o va lasa sa se prinda cum trebuie pe casca, in timp chiar daca renunti la modul acesta de prindere, protectia aceea nu va mai sta cum trebuie, se deformeaza marginea de plastic - eu am lipit-o cu silicon acum (Schuberth lipit cu silicon :D)

2. Un suport cu autoadeziv: autoadezivul cu care vine este de slaba calitate (sigur nu e 3M, l-am comparat cu cel de la prinderile GoPro), era sa pierd unitatea in Grecia (si eram cu un scuter deci nu se pune problema vitezei ....). In acest moment eu folosesc suportul de la unitate prins cu silicon de casca. De anul trecut din vara e asa si inca rezista.

Nu stiu cat de bine se poate prinde pe Nolan.

Edited by TheHuskyCrobats