Sari la conținut

cazatura soldata cu dosar penal


Magic4Ce
 Share

Postări Recomandate

Am declarat că m-am plimbat cu ambulanţa la spital degeaba, că nu am rămas internat. Degeaba, tot a ajuns dosarul la procuratură şi s-a dat NUP după 4 luni cu toate că am făcut cererea de urgentare. Mi-a zis gaborul că trebuia sa declar de când a fost chemată ambulanţa că am căzut stând pe loc în afara drumului.

PAi si raspunsul la cererea de urgentare ti-a venit in termenul legal de 30 de zile? Cand ai facut-o fata de momentul cand s-a intamplat cazatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cateva clarificari:

legea buna sau rea, e lege. Este facuta asa pentru ca probabil nu s-a gasit o alta formulare generala care sa acopere toate situatiile. Si normal nimeni nu s-a gandit sa o particularizeze in cazul motocilistilor unde sunt frecvente cazaturile cu urmari relativ minore si care nu ar trebui neaparat calificate ca accidente.

 

Prin 2008 era sa-mi fie saltat si mie permisul pentru ca dupa o tranta luata in padurea Bogatii m-am dus in continuare pe motor pana la Brasov cu un os fisurat. Era noapte, ma trezisem intre "colorati" care si provocasera de altfel accidentul aducand namol cu carutele pe sosea. Motorul mai mergea si eu ma mai puteam tine in sa. Observasem si ca asistenta incepuse sa-mi mangaie bagajele.

 

Motocilistii mai fac de astea, am ales si cred ca am procedat corect. Sa procedezi altfel e nasol, ne iubim motoarele, acestea sunt usor de descompletat. Apar complicatii, motoarele trebuie transportate, apoi declaratii la politie, dosar, birocratie, retinerea permisului etc.

 

Probleme excesive zic eu. Provocate de asimilarea dpdv. legal a oricarei trante cu accidentul.Deschidere de dosar penal pentru autovatamare din culpa e in opinia mea o absurditate. Nici un om normal nu se autovatama intentionat. Accidentul este prin definitie ceva "accidental". Acuma trebuie inteleasa si legea. Ei vor sa constate daca te-ai accidentat in urma incalcarii legii (viteza excesiva, alcol, etc). Asta e, ne adaptam si noi legislatiei!

 

Prin urmare:

1. Daca chiar ai incasat-o cu adevarat, fara eroisme care sa-ti puna viata sau sanatatea in pericol! Accepti situatia, suni sau lasi sa se sune la 112. Legea e buna in acest caz, viata si sanatatea ta este pe primul plan.

 

2. Daca in urma accidentului esti SIGUR ca "functionezi" inca in parametri acceptabili si nu ai prejudiciat pe absolut nimeni in afara propriului motor si propriei persoane si nu ai adus vatamari mediului inconjurator (stalpi, garduri etc.)este indicat sa "speli cat mai repede putina" de acolo, pana nu se gasesc binevoitori sa sune la 112. Daca nu esti in stare, singur aplici punctul 1, nu chemi prietenii pentru ca ai putea pati ceva si-i faci complici. ATENTIE! doar tu poti sa decizi ce faci si decizia ta trebuie sa fie de bun simt!

 

Ca platitor de CAS ai dreptul la asistenta medicala si nu esti obligat sa induri pentru asta toate prejudiciile si birocratia susmentionate pana obtii NUP-ul.Dar nici sa-ti faci rau tie sau altora nu e ok, asa ca RESPONSABILITATE!

 

3. Daca te-ai lovit rau (mai ales la cap), ai fracturi hemoragii sau dureri, ai nevoie de asistenta medicala calificata si te duci la spital. Dar nu te duci in toale moto si vii cu o poveste verosimila de accident casnic, bicicleta sau de sport care sa sustina leziunile afisate.

Bafta!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un concurs de BICICLETE inainte cu cativa km de final un tip cade intr un accident stupid. Continua cursa, termina, conduce acasa la 50 km si dupa cateva ore il gaseste familia in semicoma cu abdomenul plin de sange.

Am cazut in cap dupa un gard si timp de o ora nu mi amintesc ce am facut dar am facut multe. Nu eram beat.

Am cazut in padure cu motocicleta in padure, mi am rupt genunchiul, am mai condus 2 ore prin padure, vre o cativa km cu masina pana acasa si a doua zi nu m am mai miscat.

Nu stii ce efect are adrenalina sau loviturile asupra ta. E bine sa vina salvarea. Si politia sa si faca datoria. Dar mai repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cornetu nu prea ştiu ei fineţuri dintr-astea cu răspuns în 30 de zile, procuratura funcţionează în două apartamente într-un bloc de locuinţe...

Am depus cererea târziu pentru că nu aveam nevoie de permis, au dat NUP cam după două luni.

Procedura e idioată, depui cerere de prelungire a dovezii doar personal la sediul lor într-o anumită zi din săptămână apoi mai faci un drum să iei aprobarea, mergi cu ea la poliţie, cei de la Ilfov au la fel o singură zi din săptămână pentru prelungiri, la ora 8:00 se adună actele tuturor apoi omul de la ghişeu închide, pleacă cu teancul în braţe la comandant pentru semnături deci daca ai întârziat mai stai o saptămână. E ceva normal, în România instituţiile statului nu pot comunica între ele, încă nu s-au inventat calculatoarele.

Erau la coada de la procuratură oameni care de 4 ani veneau lunar din Craiova sau Braşov pentru că dosarele nu erau încă rezolvate, nici măcar nu erau ei cei vinovaţi în accidentele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Penetru: in Romania institutiile statului comunica foarte bine intre ele cand e vorba de interesul lor (sau mai bine formulat: in dezinteresul cetateanului).

 


Daca iau o amenda pt radar,centura sau orice....sa vezi ce rapid comunica la Finante si figurez cu amenda acolo.

 

Daca o contest si castig sa vezi cum nu mai comunica si cum tre sa ma plimb pe la judecatorie sa stau sa astept decizia/hotararea si sa o duc la finante sa stau la coada iar, si asa mai departe...


Sunt legi facute de muisti ,intretinute de muisti ca sa prospere muistii....


Iar ratatii astia de functionari publici isi varsa amarul tot pe populatia care sta la cozi interminabile (de parca-i obliga cineva sa aiba functia aia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Penetru: in Romania institutiile statului comunica foarte bine intre ele cand e vorba de interesul lor (sau mai bine formulat: in dezinteresul cetateanului).

 

 

Daca iau o amenda pt radar,centura sau orice....sa vezi ce rapid comunica la Finante si figurez cu amenda acolo.

 

Daca o contest si castig sa vezi cum nu mai comunica si cum tre sa ma plimb pe la judecatorie sa stau sa astept decizia/hotararea si sa o duc la finante sa stau la coada iar, si asa mai departe....

Bine punctat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se duca sa faca o contestatie la retinerea permisului. dar in termen de 48 de ore. ii returneaza permisul pana la solutionarea cazului nu mai trebui sa mearga la procuratura si la politie lunar. si se duce la politistul de la circulatie care ancheteaza cazul si da o declaratie prin care sustine ca nu depune reclamatie si ca nu are pretenti de despagubire. este lege care permite inpacarea amiabila a partilor fara sa mai fie implicata procuratura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat mie cu un amic din Germania. Era in vizita si mergeam fiecare pe motocicleta lui spre un service, el mergea prea aproape in spatele meu, eu am franat brusc si el si-a blocat roata fata. A cazut fara sa mai loveasca altceva decat asfaltul si motocicleta pe care mergea. Am sunat la 112, a venit garcea si a zis asa:

 

"Pai... daca vreti sa il duca ambulanta la spital va trebui sa il declaram ca accident rutier cu vatamare corporala. Ii vom lua carnetul si il vom duce la consulatul Germaniei. In vreo 3 luni il va cauta cineva de acolo sa-l cheme la audiere iar noi ii vom deschide dosar penal acum... Sau declaram ca nu s-a intamplat nimic, doar accident usor fara vatamare corporala, ambulanta pleaca, noi plecam iar dumneavoastra luati un taxi la spital si spuneti ca a cazut pe scari."

 

Am ales, bineinteles, varianta cu cazutul pe scari.

 

Acum, sa ti se intample asta e destul de frustrant. Mai frustrant e cand ar trebui sa ti se dea prioritate, cazi pentru ca l-ai evitat pe prost si tu ajungi cu dosar penal ca nu l-ai atins pe idiot. Pentru astfel de incidente exista camere video pe casca / moto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat mie cu un amic din Germania. Era in vizita si mergeam fiecare pe motocicleta lui spre un service, el mergea prea aproape in spatele meu, eu am franat brusc si el si-a blocat roata fata. A cazut fara sa mai loveasca altceva decat asfaltul si motocicleta pe care mergea. Am sunat la 112, a venit garcea si a zis asa:

 

"Pai... daca vreti sa il duca ambulanta la spital va trebui sa il declaram ca accident rutier cu vatamare corporala. Ii vom lua carnetul si il vom duce la consulatul Germaniei. In vreo 3 luni il va cauta cineva de acolo sa-l cheme la audiere iar noi ii vom deschide dosar penal acum... Sau declaram ca nu s-a intamplat nimic, doar accident usor fara vatamare corporala, ambulanta pleaca, noi plecam iar dumneavoastra luati un taxi la spital si spuneti ca a cazut pe scari."

 

Am ales, bineinteles, varianta cu cazutul pe scari.

 

Acum, sa ti se intample asta e destul de frustrant. Mai frustrant e cand ar trebui sa ti se dea prioritate, cazi pentru ca l-ai evitat pe prost si tu ajungi cu dosar penal ca nu l-ai atins pe idiot. Pentru astfel de incidente exista camere video pe casca / moto!

Ati avut noroc ca ati dat peste un garcea mai cumsecade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,ca tot vorbim de accidente,pana la urma ce zice legea? In cazul in care poti demonstra prin probe video(deci camera de pe bord,de pe casca,de pe tine) ca un ciumpalac ti-a dat damage, dar el e suficient de tare-n gura/pile iar cazul ajunge la Politie,poate fi considerata filmarea de pe camera ta ca fiind una....ce te scapa de tot? Este admisa sau aici ne invartim in jurul cozii si incepem cu "da,dar...".

 

Merci de explicatii. Vreau sa stiu daca merita sa-mi iau o camera sau nu. Pe langa peisaje,amintiri o iau si ptr protectia mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca in instanta sa se ceara proba video din partea politiei. Cu motivatia ca si eu pot aduce oricand un martor care sa contrazica situatia expusa de agentul de politie.

Mi se pare o "portita" care ar trebui inchisa, probabil cu amplasarea mai multor camere de supraveghere in trafic si, mai ales, cu acces usor din ambele parti, la inregistrari. De fapt asta ar fi conditia pusa la inchiderea portitei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat mie cu un amic din Germania. Era in vizita si mergeam fiecare pe motocicleta lui spre un service, el mergea prea aproape in spatele meu, eu am franat brusc si el si-a blocat roata fata. A cazut fara sa mai loveasca altceva decat asfaltul si motocicleta pe care mergea. Am sunat la 112, a venit garcea si a zis asa:

 

"Pai... daca vreti sa il duca ambulanta la spital va trebui sa il declaram ca accident rutier cu vatamare corporala. Ii vom lua carnetul si il vom duce la consulatul Germaniei. In vreo 3 luni il va cauta cineva de acolo sa-l cheme la audiere iar noi ii vom deschide dosar penal acum... Sau declaram ca nu s-a intamplat nimic, doar accident usor fara vatamare corporala, ambulanta pleaca, noi plecam iar dumneavoastra luati un taxi la spital si spuneti ca a cazut pe scari."

 

Am ales, bineinteles, varianta cu cazutul pe scari.

 

Acum, sa ti se intample asta e destul de frustrant. Mai frustrant e cand ar trebui sa ti se dea prioritate, cazi pentru ca l-ai evitat pe prost si tu ajungi cu dosar penal ca nu l-ai atins pe idiot. Pentru astfel de incidente exista camere video pe casca / moto!

Politaiul ala avea bun simt, se mai intampla.

» Post actualizat in 16 Jan 2015 07:04

Camera nu poate fi folosita ca dovada fiindcă nu e omologata însă poate contribui la decizia polițistului, judecătorului, etc. Asa știu eu.

Asa este, de aceea in tari cu legea schioapa, abuziva si multa votca(Rusia) toata lumea monteaza camere. Sunt accesibile mai nou si ca pret, ma bate si pe mine gandul sa pun una in carena, "just in case". Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Omologata sa ce?? :rolleyes: In instanta este acceptata orice proba pertinenta, fie ea video, audio, 'olfactiva'' :)

Daca cineva considera ca o filmare este alterata ca sa reflecte altceva decat realitatea, atunci se poate cere expertiza.

 

Art. 63 Cod de procedura penala

 

Probele şi aprecierea lor

Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei sau inexistenţei unei infracţiuni, la identificarea persoanei care a săvârşit-o şi la cunoaşterea împrejurărilor necesare pentru justa soluţionare a cauzei.

 

 

Art. 64 CPP

Mijloacele de probă

Mijloacele de probă prin care se constată elementele de fapt ce pot servi ca probă sunt: declaraţiile învinuitului sau ale inculpatului, declaraţiile părţii vătămate, ale părţii civile şi ale părţii responsabile civilmente, declaraţiile martorilor, înscrisurile, înregistrările audio sau video, fotografiile, mijloacele materiale de probă, constatările tehnico-ştiinţifice, constatările medico-legale şi expertizele.

 

 

Multumesc,asta doream sa aflu!

O dimineata buna tuturor,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice proba se aduce, este valabila in instanta.

Legat de partea video, se prezinta obligatoriu filmarea in format brut (chit ca exista injuraturi sau cine mai stie ce) si este acceptata. Nu va mai luati dupa SF-urile de la TV cu omologarile sufletului.

 

Si cazuri concrete, nu trebuie sa ma credeti pe cuvant:

1. http://www.trafictube.ro/amenda-permis-suspendat/ -> http://www.trafictube.ro/forum/threads/cine-isi-mai-aduce-aminte-patania-mea-din-aprilie-2012.1772/

20.02.2013
Ora estimata: 09:00
Complet: CIVIL 12A
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: în vederea vizionării DVD-ului ce constituie probă în dosar.
Document: Încheiere de şedinţă 20.02.2013

 

2. http://www.trafictube.ro/accident-live-rosu/ -> http://www.trafictube.ro/accident-live-rosu/#comment-63876

 

In momentul predarii ii specific ca am o inregistrare a evenimentului de la un coleg de trafic si daca se poate accepta ca proba. El zice: Sigur, sa o vedem.
Ii dau Cd-ul cu inregistrarea, ne uitam impreuna si apoi il pune frumos intr-un plic si il ataseaza la dosar.

Vreau sa va zic ca a lasat sa se inteleaga ca filmarea practic m-a scos din rahat

 

3. https://klewos.wordpress.com/2009/11/15/despre-legalitatea-inregistrarilor-audio-video-ca-mijloace-de-proba/

 

S.a.m.d.

 

Deci da, camera face diferenta, e un martor impartial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus de-o parte cardul cu înregistrarea originală, nu se admite filmul transferat pe alt suport în cazul în care e nevoie de o expertiză care să certifice lipsa unei editări.

Chiar dacă poliţistul a stabilit vinovăţia omul se poate suci şi ar putea să conteste soluţia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Mai este vreun coleg pe aici sa imi spuna o parere despre un caz similar? Din experienta voastra.

Am avut un accident(moto) ma luat salvarea , politia poze etc.. , cu surle si trambite sa zic asa....acum incet incet sufar (sufar la job) dupa permis. Eu inca nu am dat declaratie...poate gresec dar prefer de data asta sa plec capul pentru recuperarea permisului+moto , ideea este vreau sa se incheie cat mai repede , adica sa ma scoata vinovat ( sa scriu in declaratie domne am franat cat am putut dar am intrat in cel din fata mea , ma astept la amenda+pct.penalizare+30 zile suspendare), dar sa nu stau fara permis 4-5-6luni...., cu singuranta si soferul cu duba nu ii convine ca permisul sau sa fie retinut +duba , politaiul imediat dupa accident a intrat in CO de odihna pentru 3 saptamani de atunci nimeni nu s-a apropiat de dosar ( nu a fost trimis la procuror , cel putin asa banuiesc)

Exista o sansa sa imi recuperez permisul in ziua cand ajunge politaiul la servici? La fata locului s-au facut si poze...dar ma gandesc ca in Rosiori de Vede...am o sansa si sa discut la fata locului eventual ce sa scriu in declaratie...certificat de la IML nu am scos ( am invat din accident , am scapat cu viata).

Multumesc as fi recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lovit din spate o duba si dupa o plimbare cu SMURD-ul au urmat luni de zile de plimbat cu dovada la prelungit . Dosarul pleaca de la rutiera cu masuratori si toate cele de la fata locului si ajunge la tribunal unde este repartizat unui procuror . De acolo , pana ajunge dosarul la rand dureaza sau la mine a durat . Am prins exact perioada cand pleaca in concediu magistratii . Daca ai cum sa urgentezi timpul petrecut de dosar de la o institutie la alta si sa gasesti un procuror care sa-l preia repede . . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lovit din spate o duba si dupa o plimbare cu SMURD-ul au urmat luni de zile de plimbat cu dovada la prelungit . Dosarul pleaca de la rutiera cu masuratori si toate cele de la fata locului si ajunge la tribunal unde este repartizat unui procuror . De acolo , pana ajunge dosarul la rand dureaza sau la mine a durat . Am prins exact perioada cand pleaca in concediu magistratii . Daca ai cum sa urgentezi timpul petrecut de dosar de la o institutie la alta si sa gasesti un procuror care sa-l preia repede . . . .

ma gandeam totusi, ca am sanse sa nu se mai ajunga cu dosarul la tribunal....si cand o sa ma sune sa discut acolo... (dupa mintea mea, nu cunosc procedura) , ca intr-o vineri a fost accidentul si imediat a intrat in CO.odihna 3 sapt. deci dosarul este la el...nimeni nu a facut nimic, fara declaratia mea, cica o sa ma sune el..cand vine din CO (dupa spusele colegilor politisti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...