Jump to content
Sign in to follow this  
Alexandru Cosmin

Achizitie casca Shark_Romania!

Recommended Posts

Buna seara!

In martie o sa fie ziua mea de nastere.

Le-am zis parintilor ca nu vreau: Tricouri, Blugi, nu stiu ce parfum..etc. Vreau bani ca sa-mi cumpar o casca buna!

Asa ca n-ar fi rau dca mi-as cumpara aceasta casca... inainte de achizita motocicletei (poate as dorm mai bine noaptea :)) )... cu banii lor, cu banii primiti de la x, y..

http://www.motorteam.ro/magazin-echipamente-moto/casti-moto-shark/shark-s700s-trax-kgw

Este o alegere buna?

PS: O sa ma duc personal si o sa probez casca.. nu o cumpar online.

Deci...?

Mda.. asta-i malaiu' 9-10 mill si la asta m-am orientat...

Legat de colorit... imi place ca este asimetric si nu-i gen sorcova (rosu,roz, galben, verde la un loc).

Mda.. asta-i malaiu' 9-10 mill si la asta m-am orientat...

Legat de colorit... imi place ca este asimetric si nu-i gen sorcova (rosu,roz, galben, verde la un loc).

Mie se pare foarte scumpa, cu banii aia iti iei lejer Speed-R (asta daca iti trebuie ochelari interiori) si are greutate mai mica, e model mai nou, aerodinamica buna, si doar o parere personala, dar mi se pare ca arata mai bine ca design per total... In plus, inchiderea double D e superioara fata de cea micrometrica.

Nu inteleg de ce sa nu o comanzi de pe net daca e mai convenabil ca pret...dar nah, poate doar asa gandesc eu.

Edited by manu_vvu

Nu inteleg de ce sa nu o comanzi de pe net daca e mai convenabil ca pret...dar nah, poate doar asa gandesc eu.

Pai alta este cand o pui pe cap si vezi exact cum iti vine, cum te simti in ea...

Plus ca este posibil sa nu nimeresc marimea, daca o comand online. Apropo este prima casca.

Poate sa fie mai mica, mai mare.. d'asta zic ca vreau sa o probez inainte..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 19:20

Baieti.. vreau sa ma incadrrez in 10 mil... trebuie sa-mi cumapr si manusi, geaca.. pfff tot tacamul.

D'asta nu sunt dispus sa dau 13...16 mill..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 19:21

Daca vrei o casca buna si sa ramai si cu malai,poftim :

https://www.louis.de/en/katalog/suche?search_term=caberg+vox&searchButton=

O pot proba?

Te poti orienta si la un AGV Horizon, e in jur de 200 euro maxim. Poti cauta pe net cum arata, si ce specificatii are. Bafta.

Pai alta este cand o pui pe cap si vezi exact cum iti vine, cum te simti in ea...

Plus ca este posibil sa nu nimeresc marimea, daca o comand online. Apropo este prima casca.

Poate sa fie mai mica, mai mare.. d'asta zic ca vreau sa o probez inainte..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 19:20

Baieti.. vreau sa ma incadrrez in 10 mil... trebuie sa-mi cumapr si manusi, geaca.. pfff tot tacamul.

D'asta nu sunt dispus sa dau 13...16 mill..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 19:21

O pot proba?

Mergi si probezi in magazin si comenzi de pe net.

Nu e un gest frumos, dar te ajuta...

Sau astepti pana la SMAEB de anul asta si probezi acolo daca iti e rusine sa probezi in magazin.

Comenzile de pe net vor fi intotdeauna mai ieftine, un magazin on-line (exclusiv) nu are aceleasi cheltuieli...

Eu unul am un Nolan N86, de care sunt foarte multumit, si acum la mymoto ( castinolan.ro ) este o promotie iti iei un N86 si primesti un N64 gratis, daca as fi in locul tau asta as face, bafta cu alegerea castii

De unde esti ?

Din Dambovita..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:03

Astepti pana la SMAEB de anul asta si probezi acolo daca iti e rusine sa probezi in magazin.

Este si asta o varianta..

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:05

Eu unul am un Nolan N86, de care sunt foarte multumit, si acum la mymoto ( castinolan.ro ) este o promotie iti iei un N86 si primesti un N64 gratis, daca as fi in locul tau asta as face, bafta cu alegerea castii

Interesant. Stiu modelul, dar imi este greu sa cred ca iti ofera un N64 gratis..

Eu zic sa lasi sharkul...am un prieten care avea un shark si i-a cazut de pe cuier si s-a spart stratul exterior....sa nu mai vorbim de accidentul de la constanta unde tipa a cazut cu un shark care s-a facut bucati (cel putin asa zicea sotul ei in topic)...eu, prietena mea si multi alti prieteni aven hjc-uri de care suntem multumiti...asa ca da o fuga pana la scorpio az si vezi ce iti place...

am un prieten care avea un shark si i-a cazut de pe cuier si s-a spart stratul exterior....sa nu mai vorbim de accidentul de la constanta unde tipa a cazut cu un shark care s-a facut bucati (cel putin asa zicea sotul ei in topic)...

Sa ne te superi pe mine, dar asta-i una dintre cele mai penibile relatari!!!

Si o casca d'aia de cacao din lidl (30 de lei bucata).. iti zic eu ca daca o scapi din mana pe beton nu se sparge ...

Pe bune acum...

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:13

Oferta este valabila pentru achizitionarea EXCLUSIV online

mergi in magazin, probezi si comanzi cand ajungi acasa :D

/index.php?/topic/105969-accident-la-iesire-de-pe-podul-de-la-cernavoda/&do=findComment&comment=3905602

Ce ar fi flacau sa citesti ce zice moroiu si pe urma sa comentezi...doar ca iti place tie nu inseamna ca e si buna...incerc sa te ajut....si faza cu cazutul de pe cuier e ceva mai plauzibila din moment ce sotia omului avea 50 la ora si casca s-a facut (cuvant urat)....

mergi in magazin, probezi si comanzi cand ajungi acasa :D

Am procedat asa anul trecut! De obicei ma imbracam de pe sportdirect GB ..Marea Britanie. La incaltaminte eram ok.. mereu "le-am ginit", dar la imbracaminte.. pauza

asa ca m-am dus in mol.. am probat tot felul de hanorace de la adidas (domnisoarele foarte amabile ma tot ajutau sa aleg). Dupa ce m-am tot uitat si am probat cam tot ce era de probat am plecat fara sa cumpar nimic :)) cred ca mi-au umplut frigiderul.. se uitau cu o fata si nu mi-a picat bine! Plus ca trebuie sa bat drumul pana la Bucuresti.. asaca pica varinata asta

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:35

/index.php?/topic/105969-accident-la-iesire-de-pe-podul-de-la-cernavoda/&do=findComment&comment=3905602

Ce ar fi flacau sa citesti ce zice moroiu si pe urma sa comentezi...doar ca iti place tie nu inseamna ca e si buna...incerc sa te ajut....si faza cu cazutul de pe cuier e ceva mai plauzibila din moment ce sotia omului avea 50 la ora si casca s-a facut (cuvant urat)....

Imi pare rau pentru ei (sincer), dar totusi nu-mi explic cum de s-a spart casca la 50 km/H!?

Totusi.. Shark nu-i o firma de 2 lei. Gasesti marca respectiva in SBK.. MotoGp...Isle manTT.. nu cred ca si-ar risca cineva viata intr-o astfel de competitie doar pentru reclama unui produs ("ba tu porti shark si iti dau 500.000 euro pe sezon)!

Cine stie ce s-a intamplat atunci... Doamne fereste!

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:41

Ps: Referitor la ce am spus cu MotoGp.. etc.. iti dai seama ca ala sunt modele "profesionale", dar nu cred ca aceasta firma ar scoate nu stiu ce "coaja" pe piata doar de dragul vanzarii si nu s-ar gandi si la siguranta.. nu le-ar testa.. etc..etc (indiferent de pret si categorie..).

Edited by Alexandru Cosmin

Bine, eu am vrut doar sa te ajut :D ii poti suna, baietii din cotroceni sunt chiar foarte amabili, daca ajungi in Bucuresti nu ezita sa treci pe la ei

La categoria echipament sa nu sari peste capitolul picioare, mai exact genunchi.

Bafta ! :peace:

» Post actualizat in 23 Jan 2015 20:35

Imi pare rau pentru ei (sincer), dar totusi nu-mi explic cum de s-a spart casca la 50 km/H!?

T

Revin "despre casti daca nu stiti nu vorbiti..trebuie sa se sparga sa absorba impaktul...ca daca nu trebuie sa cedeze altceva.... ala este gatul, coloana, etc.

sa auzim de bine "

Am si uitat de asta.. chiar aveam un documentar forte intersant despre castile moto si cum a trebui sa se comporte la impact, daca casca a fost implicata intr-un accident este bine sa o schimbi, degeaba este noua dca sta de 4 ani in vitrina (materialul a imbatranit).. etc. etc.

Sper sa-l gasesc si sa il pun aici.

Referitor la accident..

Problema s-ar pune in felul urmator.. nu avea marimea potrivita, nu era prinsa "bine". De ce a sarit casca la 50 km/h?

Sunt multe de discutat legat de acest accident.. cred ca viteza nu era de 50 km/h.. si nu stim cum a avut loc impactul. Sunt multe necunoscute. O sa ma opresc aici... sa vorbeasca un om cu habar. Eu.. in cazul de fata sunt cunoscator doar din "auzite". Bafta! Si daca Shark nu-i buna.. ce imi recomanzi in aceasta situatie (10 mil maxim)?

» Post actualizat in 23 Jan 2015 21:27

Bine, eu am vrut doar sa te ajut :D ii poti suna, baietii din cotroceni sunt chiar foarte amabili, daca ajungi in Bucuresti nu ezita sa treci pe la ei

La categoria echipament sa nu sari peste capitolul picioare, mai exact genunchi.

Bafta ! :peace:

:D Echipamnet full! Bine, din doua bucati (geaca, pantaloni).

Edited by Alexandru Cosmin

Gasesti marca respectiva in SBK.. MotoGp...Isle manTT.. nu cred ca si-ar risca cineva viata intr-o astfel de competitie doar pentru reclama unui produs ("ba tu porti shark si iti dau 500.000 euro pe sezon)!

Ai sa razi dar se intampla (nu la competitii de cel mai inalt nivel) ca pilotul sa poarta o casca care nu i se potriveste pe forma capului si ii iese barbia pe-afara.

Pilotul si echipa are nevoie de bani si vine doar X cu banu si asa ajunge sa poarte o casca care nu are legatura cu bostana.

Lasa ce vezi la pilot. Nu esti pilot si nu te dai pe circuit (cel putin ar fi bine sa nu o faci cu o casca grea care are ochelari de soare).

http://sharp.direct.gov.uk/ --> te poti orienta si aicea.

La sfarsitul zilei o sa dai banu pe ce vrei tu si cam asta e sfarsitul povestii. Daca cumperi dupa model/schema de culori ai nota doi si poti sa stai jos.

Vad ca mai sunt cativa care au zis ce coreeni de la HJC; personal am inceput cu casti ieftine, primele trei, dupa am vazut ca nu mere treaba chiar asa si am dat-o in ciobanie direct pe un Arai Corsair.. :| No comment dar nu am sa o mai fac si a doua ora pentru ca e prea scumpa. Dupa am ajuns la X-lite (801RR) si din momentul ala sunt vesnic recunoscator macaronarilor. A nu se confunda X-Lite cu Nolan desi sunt aceiasi firma, produsele sunt diferite cam de la cer la pamant. Cand am luat HJC RPHA 10+, m-am documentat la sange, nu prea aveam incredere, dar toate testele scrise si parerile (reviste/utilizatori/etc) am zis ca ii dau o sansa. Cand am tras-o pe cap am zis ca mai bine nu se poate (pt mine). Aerodinamica pe naked e clar de la buna in sus, confort sporit, antifonare buna, aerisire excelenta; pentru autobuzul cu parbriz nu mai conteaza.

In viata asa am vazut si oameni pe motor de 12-14K cu casca MTR si altii pe CB500 cu X-Lite 802..

Edited by hora09