Jump to content

Plata TVA la cumparare online din UE

Recommended Posts

Va salut! Mi-am comandat ceva echipament de pe un site din Franța, preturile pareau bune dar cand am primit ordinul de plata pe mail la tva e 0. Am vorbit cu ei si mi-au confirmat ca tva-ul nu este plătit si ca il voi plăti aici. Ce credeti o sa trebuiască plătit sau se poate sa scap ?

Daca cumperi ca persoana fizica atunci cumperi cu tot cu TVA (TVA-ul din Franta), daca esti persoana juridica platitoare de TVA in Romania atunci cumperi fara TVA, iar TVA va fi platit in Ro (la vanzarea produsului, daca e piesa de schimb pt uz in propria firma atunci nu se mai plateste). Idea e ca TVA oricum se plateste undeva in UE.

francezi prosti, habar n-au ca suntem in UE

lasa-i sa-ti vanda fara tva, no sa-ti ia nimeni tva la posta pe pachet venit din eu, o sa-l plateasca ei la sfarsitul anului :)

Edited by superbec

francezi prosti, habar n-au ca suntem in UE

lasa-i sa-ti vanda fara tva, no sa-ti ia nimeni tva la posta pe pachet venit din eu, o sa-l plateasca ei la sfarsitul anului :)

corect.

Va salut! Mi-am comandat ceva echipament de pe un site din Franța, preturile pareau bune dar cand am primit ordinul de plata pe mail la tva e 0. Am vorbit cu ei si mi-au confirmat ca tva-ul nu este plătit si ca il voi plăti aici. Ce credeti o sa trebuiască plătit sau se poate sa scap ?

vrei sa spui ca pe site.ul lor este afisat pretul fara tva? Edited by alecsutzyu

Cand te uiti pe site e cu tva dar cand te loghezi cu un cont si la adresa ai RO se scade tva-ul lor.

Partea mai nasoala este ca cica pachetul nu s-a putut livra la adresa si l-a dus la cea mai apropiata unitate postala (cel putin asa scrie la delivery status) insa eu nu am gasit nimic in cutia postala.

Mă băieți, ce dracu mă? Cum să fentezi TVA-ul? Asta e evaziune fiscală și se pedepsește cu pușcărie. Iar la vânzările online via un site, cred că i-ar fi extrem de ușor administrației financiare să te identifice și să te încolțească.

Mai mult, TVA-ul se plătește în țara unde este firma înregistrată, unde plătește ea taxe la stat. Nu de unde e cumpărătorul, nu ar avea niciun sens. Oricum asta ne cam avantajează pe noi românii, având în vedere că avem printre cele mai mari TVA-uri din UE.

Edited by PzKpfW

Merci ca ai postat site-ul, de cand ii cautam niste ghete consoartei....am luat o pereche de alpinestars...cat scria in dreptul lor atat am platit prin paypal...stima

aparent si la mine TVA tot 0...

» Post actualizat in 05 Feb 2015 15:01

dar mai scrie ceva la livrari

post-6340-0-25207400-1423148363_thumb.jpg

post-6340-0-07828300-1423148472_thumb.jpg

Edited by Ashtray

In mod normal ti-ar luat TVA la nivelul cetateniei tale, adica 24%. Pana la inceputul anului se lua la nivelul cetateniei cumparatorului dar a dat UE o aiureala de directiva.

Daca tie iti vand fara TVA, foarte tare. Dar nu e exclus sa te trezesti mai tarziu cu notificare de la ANAF ca le datorezi TVA, pentru ca vanzatorul ala raporteaza electronic datoria ta. In cativa ani orice datorie pe teritoriul UE (amenda, TVA, impozit, etc) o sa te urmareasca pana acasa. Daca nu se destrama UE...

huh?

TVA-ul la persoana fizica se aplica la emiterea facturii, daca n-o va face e pur si simplu prost si va avea probleme cand va inregistra factura.....nu cred ca are legatura cu faptul ca nu stie unde e Romania, avand in vedere ca daca vinzi din afara ue, oricum se aplica TVA-ul(luat de tara din care pleaca) peste care se mai aplica si alte taxe in tara de destinatie(vamale, TVA - tara destinatara). Plata in spatiul UE fara TVA se face numai in baza RO-ului obtinut pentru tranzactii intracomunitare (firma solicita inregistrarea in registrul intracomunitar si primeste un CUI special pentru aceste tranzactii, diferit de CUI-ul firmei de la infiintare).

Pe tine ca si cumparator PF nu te afecteaza cu nimic si nu vei mai plati nici un TVA daca marfa ti-a fost livrata. Vezi doar sa nu faci plata si sa revina sa spuna ca au gresit si sa-ti reemita factura corect cu tva iar tu sa trebuiasca sa platesti diferenta(adica te-au agatat/prostit). Pot face astfel de magarii si e nasol (orice tranzactie bancara in afara tarii costa intre 25-30 euro/tranzactie), adica vei plati de 2 ori 30 euro doar ca sa trimiti banii.....dar mai sti, poate sunt doar prosti - am mai auzit de un astfel de caz.

Edited by xtrblack

Pachetul a ajuns, pana la urma m-am dus eu la posta sa ii intreb si era acolo. Nu am mai platit nimic, produsele sunt ok doar ca am o buza care e mare de mine :) daca o vrea cineva o dau la pretul cu care am luat-o...daca nu o trimit inapoi. Ixon Airway HP marime M.

• 2 weeks later...