Jump to content
Sign in to follow this  
AlexGeo

Cap patrat =/= casca rotunda

Recommended Posts

Salut,

Va cer sfatul pentru problema caruia ii caut rezolvare de ceva timp. Sunt incepator si caut prima casca. Motoreta ce mi-am luat-o este una sport.

Am fost sa probez tot felul de modele de casti prin majoritatea magazinelor din Bucuresti. Am probat Shoei, Arai, Suomy, Shark, HJC, Scorpion, Nolan... In fine, cam tot ce insemna casti pana in 1500 ron (+Shoei, Arai doar doar gasesc o rezolvare). Problema este in felul urmator, a mea mama ma facut cu un cap cu denivelari iar atunci cand pun o casca in cap cea mai mare problema este in zona din spate sus a capului. In acea zona simt cum ma apasa in asa fel incat dupa max 5 minute de purtat presiunea se transforma in durere.

Asadar, singurele variante ce le-am gasit pana acum sunt:

- un Suomy Defender care sta bine pe dovleacul meu dar nu are aerisiri decat in barbie, ATAT, si un extractor la spate (eu avand si mari probleme cu caldura ...)

- Nolan N104 vine bine pe cap dar in partea din fata a castii (mandibula) nu simt nici un punct de suport , asadar ca un eventual incident nu stiu cat de sigura este.

- o casca ce o consider "cea mai ok" pentru forma capului si modificat cat se poate de putin interiorul

Daca cineva s-a mai confruntat cu genul asta de problema astept cu nerabdare o parere ca vine caldura :)

Bafta si asfapt uscat!

PS: nu imi permite religia sa iau si N104 pt oras si Defenderul pt afara.

post-79144-0-24722700-1423230555_thumb.gif

Xlite nu am gasit unde sa probez, am gasit chiar si niste oferta bune pe niste site-uri din afara

am lasat un post in categoria de casti Xlite poate se indura cinva din bucuresti sa isi faca timp 2 minute sa fac o proba cu cascheta lui

Eu cred ca e sigura și n104, nu cred sa fie probleme la capitolul siguranță. Dacă e închisă în momentul accidentului bineînțeles.

PArca e un soi de casca cu ceva pompa mica, dai la automat la aia si se muleaza dupa capul tau. Sunt si clapari de schiuri la fel facuti, numa ca bagi aer cu pompa in ei ;)

Si eu am cam la fel dovleacul si XR 1000 imi sta bine.

Inainte am mai avut raid 2,arai chaser,uvex boss si la fel nu am avut probleme

PArca e un soi de casca cu ceva pompa mica, dai la automat la aia si se muleaza dupa capul tau. Sunt si clapari de schiuri la fel facuti, numa ca bagi aer cu pompa in ei ;)

Am probat o astfel de casca (Scorpion EXO500) dar pompita umfla partea cu mandibula deci nu are nici un efect asupra problemei mele

Si eu am cam la fel dovleacul si XR 1000 imi sta bine.

Inainte am mai avut raid 2,arai chaser,uvex boss si la fel nu am avut probleme

Recent am probat XR1100. A fost aceasi problema. O sa incerc sa ma orientez catre modelele recomandate de tine. Sper sa gasesc ceva potrivit

Am probat o astfel de casca (Scorpion EXO500) dar pompita umfla partea cu mandibula deci nu are nici un efect asupra problemei mele

Recent am probat XR1100. A fost aceasi problema. O sa incerc sa ma orientez catre modelele recomandate de tine. Sper sa gasesc ceva potrivit

Cred ca arai-ul ti-ar veni mai bine.

Urmareste modul de amplasare a buretilor din interior . Cauta casti care sa aiba spatii libere astfel incat sa iti gasesti o zona de comfort .

» Post actualizat in 06 Feb 2015 14:45

Modelul din imagine , banuiesc ca te deranjeaza , avand aranjamentul din fata spre spate sau invers . Iti trebuie ceva cu dispunere de la dreapta la stanga .

» Post actualizat in 06 Feb 2015 14:46

Nu reusesc sa-mi aduc aminte dar cred ca Shoei XR 900 are ceva de genul .

ia casca care-ti vine cel mai bine si are captuseala detasabila, o porti un timp si vezi unde te jeneaza, dupa primele 2 ore o sa stii cu exactitate :)

dai jos captuseala si apesi polistirenul usor cu o lingura in zona aia, nu sa-l scofalcesti de tot, iti dai seama repede cam cata presiune e necesara

pui cascheta la un test scurt, repeti smecheria cu lingura.

treaba asta zica-se e nesanatoasa ca-i scazi gradul de absorptie la impact... eu as zice ca mai rau e sa te doara mecla ani de zile de la presiune constanta decat o moarte eroica scurta

gl&hf

ia casca care-ti vine cel mai bine si are captuseala detasabila, o porti un timp si vezi unde te jeneaza, dupa primele 2 ore o sa stii cu exactitate :)

dai jos captuseala si apesi polistirenul usor cu o lingura in zona aia, nu sa-l scofalcesti de tot, iti dai seama repede cam cata presiune e necesara

treaba asta zica-se e nesanatoasa ca-i scazi gradul de absorptie la impact... eu as zice ca mai rau e sa te doara mecla ani de zile de la presiune constanta decat o moarte eroica scurta

gl&hf

Simplu si eficient, si asa iti alegi si casca pe care ti-o doresti estetic :)

O sa mai caut prin magazine diverse modele. O sa incerc si castile sugerate de GBV si daca intr-un final nu voi gasi le voi ataca cu lingura.

Daca mai stie cineva modele astept recomandari :peace:

Sansele sa-ti gasesti casca potrivita sunt foarte mici. Cumpara-ti una second in conditie buna si foloseste metoda lui "superbec". Preseaza polistirenul in zona unde te deranjeaza.

Si din cauza configuratiei craniului o sa mai ai o problema: "capshorul" tau va intra cu mare greutate intr-o casca integrala si daca din anumite motive va trebui sa repeti des operatiunea sus casca - jos casca, acest lucru va deveni suparator. Problema asta se poate rezolva cu un flip-up (de exemplu).

Pe lângă ce zice becsuper, te-aș mai sfătui să probezi AGV Corsa/Pista. Bureții din interior sunt ajustabili si configurabili la nivelul calotei. Nu sunt sigur că te ajută neaparat, dar ai putea să încerci.

Cred ca arai-ul ti-ar veni mai bine.

Asta am vrut sa-i zic si eu. eu am un cap mai ciudat, un fel de trapez 3D. pana la Arai, nu prea ma impacam cu niciuna.

ps: eu am 3 casti Arai, 2 RX7 Corsair si un Chaser. RX7 se aseaza cel mai bine.

Edited by Crazy-devil

Am aplicat si eu metoda lingurii (eu am folosit o lingurita, este mai "precisa"). Eu aveam probleme la frunte, ma rog, fiecare cu "bostanul" lui.

Daca ai un cap mai "deosebit", incearca un flip-up (N104) cu un numar mai mare, combinat cu "lingura. Atata timp cat mergi cu mandibula inchisa (LEGATA !), ar trebui sa fie ok, adica sa nu-ti sara de pe cap, la o adica.

Edited by PoliBuc

eu am pus burete suplimentar unde apasa mai tare la un Shoei

tu poate trebuie sa pui in restul zonelor care sint "in aer" ca sa preia greutatea si acolo

la un Probiker am folosit metoda cu modificat forma polistirenului

Edited by crazvy

Incearca Schubert SR1. Are aerisiri reglabile si este extrem de silentioasa. Interiorul mi s-a parut mai "tolerant" decat la alti producatori.

Aerisirile alea sigur îi rezolvă problema cu presiunea din partea superioară a capului.

gl&hf

Super pont....si eu am facut asta... singura solutie, cand modelul de casca ales in varianta M imi era prea fixa, iar in varianta L mult prea mare...

Nu vei gasi casca perfecta niciodata, trebuie sa faci un compromis undeva....

Bafta!

PS: super funny titlul topicului , cap patrat/casca rotunda, m-am amuzat copios, nu as fi descris asa comic situatia.

Edited by iulian-isaia

Despre Schuberth se spune ca ar fi facuta pentru cap mai ...rectangular. Eu iti recomand pentru ca-s foarte faine.

Ăştia de la RevZilla spun că ar fi ceva intermediar.

Edited by PzKpfW

Sau incearca un brain cap :) . O porti doar pe varf .

Glumesc :)