Sari la conținut

Vas expansiune topit


lexysexy
 Share

Postări Recomandate

Salutare natiune. Am un vas de expansiune care imi preseaza pe spatele lui un furtun care vine in el...Acum ceva timp cand l am dat jos am observat ca pe spate unde sgta furtunul a topit putin vasul. Nu stiu daca din fabrica a avut ceva protectie (folie aluminiu) dar am pus eu...am pus folie de aluminiu de bucatarie in mai multe straturi. Am dat jos vasul dupa un an si am langa prima urma de topire una mai mica. Am curatat folia pusa. CE SA PUN SA PROTEJEZ AMARATUL ALA DE VAS. Exista Banda de aluminiu la rola ca banda de lipit de hartie, o fii bun?

Astept pareri si sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat de la lidl acum cateva luni o izolatie termica, dar nu am apucat sa o probez inca... un strat subtire de polistiren cu folie de aluminiu peste (nu are adeziv pe spate). Daca te ajuta, iti dau o bucatica sa o lipesti acolo, eventual in strat dublu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare natiune. Am un vas de expansiune care imi preseaza pe spatele lui un furtun care vine in el...Acum ceva timp cand l am dat jos am observat ca pe spate unde sgta furtunul a topit putin vasul. Nu stiu daca din fabrica a avut ceva protectie (folie aluminiu) dar am pus eu...am pus folie de aluminiu de bucatarie in mai multe straturi. Am dat jos vasul dupa un an si am langa prima urma de topire una mai mica. Am curatat folia pusa. CE SA PUN SA PROTEJEZ AMARATUL ALA DE VAS. Exista Banda de aluminiu la rola ca banda de lipit de hartie, o fii bun?

Astept pareri si sfaturi.

logic gandind, ceea ce se intampla la tine cu bidonul nu poate sa te duca decat catre ideea ca plasticul nu este suficient tratat si e subdimensionat termic. Decat sa faci o tiganie de acest gen, mai bine cauti niste tigani originali care sa-ti faca un bidon mai de calitate. ;)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipeste pe vas, cu banda dublu adeziva o bucata de tabla de aluminiu (disipeaza caldura), in zona acelui furtun. Ar fi bine sa pui niste poze si sa ne spui ce temperatura este acolo, poate ne mai vin idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipeste pe vas, cu banda dublu adeziva o bucata de tabla de aluminiu (disipeaza caldura), in zona acelui furtun. Ar fi bine sa pui niste poze si sa ne spui ce temperatura este acolo, poate ne mai vin idei.

cu siguranta de idei duceti lipsa...

 

 

cum ar putea apa din sistemul de racire sa ajunga la o temperatura atat de ridicata incat sa topeasca un vas de expansiune....???

 

lexy nu stiam ca ai motor cu aburi, interesant de studiat oricum

 

p.s. treci pe la un loc unde monteaza audio pt masini si cere cativa cm de dynamat sa-l lipesti pe unde trece furtunul ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre...nu stiu daca sa imi fac probleme in privinta faptului ca este atat de cald...ma gandesc ca in traficul infernal cand se sta bara la bara si temperaturile sunt extreme poate devenii foarte fierbinte. Acum ma gandeam si la posibilitatea sa fie semn de la frecare...dar nu prea cred. am lipit o folie de aluminiu de bucatarie...in 4 straturi dar totusi foarte subtire...si a mai aparut o urma mica mica langa prima...care este mai mare. ma gandeam la o tablita de aluminiu mai groasa...sauuu ceva izolant. Acest dynamat este cumva insonorizant? burete cu folie de aluminiu? vin si cu poze curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

logic gandind, ceea ce se intampla la tine cu bidonul nu poate sa te duca decat catre ideea ca plasticul nu este suficient tratat si e subdimensionat termic. Decat sa faci o tiganie de acest gen, mai bine cauti niste tigani originali care sa-ti faca un bidon mai de calitate. ;)

Posesorii de Ducati stiu problema veche. is cele mai bune daca gaseste pe cineva sa-i faca unul. eventual din tabla de aluminiu.

 

eu le am facute din inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dynamat-ul are la baza bitumul (desi unii zic ca nu, dar de fapt da), o sa fie distractiv sa se incinga ala...

credeam ca e evident ca ma refer la modelul izolator termic.

 

totusi eu cred ca e vorba de ceva frecare acolo sau o reactie chimica , totusi furtunul si vasul de expansiune au cam aceiasi temperatura, ca apa vine prin furtun si se varsa in vas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.louis.de/en/artikel/heat-shield/10027024?list=3152624

pe louis.de la accesorii evacuari


» Post actualizat in 11 Feb 2015 19:46

Eu la o motocicleta m-am trezit cu vasul de expansiune gaurit si fara antigel in el. Nu mai avea protectia originala (o folie de aluminiu).

asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la 990. La un ZX-6R 2008. Era topit unde era mai aproape de galerie si nu mai avea protectia de aluminiu. Am ramas cu vreo 80% din radiator. Da nu a patit nimic motorul. Am mai mers cu el vreo 10000 km dupa ce am inlocuit vasul de expansiune. La 990 doar eu am luat foc de 2 ori. Daca ai niste pantaloni mai largi si te atingi de galeria care vine prin dreapta motorului de la cilindrul fata o sa iti ia foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...