Sari la conținut

Motocicleta IAR


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

Vrei să-ţi cumperi? E pentru începători.

Numa de găsesc una țiplă în văcseaua orijinală! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am întrebat seniorul, nu le-a văzut deloc pe drumuri. In privinţa preţului spune că era inflaţie mare în perioada respectivă.

El şi-a luat o Moscoviţa de 125 care era precursorul lui K 125 şi era o nenorocire care nu avea suspensii deloc, era rigidă ca bicicleta şi ţopăia urât pe pavajele vremii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am găsit nimic despre această motocicletă. Acel anunț este singura referire pe care o am. Nici nu știam că s-ar fi făcut așa ceva. Am doar o bănuială c-ar fi o altă copie a

minunatului DKW 125.

 

De fapt, am deschis topicul sperînd ca, în urma discuțiilor, să aflăm care au fost prototipurile, modelele de motociclete produse în serie sau asamblate cu licență pe teritoriul țării.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înființată în 1925 ca fabrică de avioane (IAR Brașov), după venirea în 1946 a autorităților ruse la Brașov care au confiscat o mare parte din utilaje în contul despăgubirilor de război, producția a fost orientată spre fabricarea de tractoare. Primul model scos pe piață a fost IAR 22. În 1948 fabrica devine Uzina Tractorul Brașov și, cu începere din 1960, apar pe piață primele modele de concepție integral românească, alături de cele cu motor Fiat.

 

In 1945 and 1947, under the coordination of Radu Manicatide and Radu Mărdărescu, IAR developed a microcar, named M.R., and an automobile.

 

Sursa wikipedia. Despre moto n-am gasit nimic :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In drum spre rusia uzinele lui DKW au fatat cateva exemplare si pe la Brasov.Daca e asa inseamna ca sunt o exceptionala raritate.Putem spune o raritate absoluta.Adica nu mai exista pe nicaieri.Dar daca apare una?Asta-i alta poveste.post-27437-0-71380800-1423995288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...