Sari la conținut

concediu Thassos 30.AUG - 5.SEP 2015


clodel
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor.

Sunt hotarat ca in perioada 29 aug - 5 sept 2015 sa plec spre Thassos pe moto cu iubita. am mai citit una alta pe forum si sunt putin ingrijorat de drumul din bulgaria. Daca e bun sau daca sunt diverse primejdii de care sa fiu atent.. cei care ati fost, imi puteti impartasii experientele voastre?

Ar fi primul drum mai lung pentru noi si vreau sa iasa bine :)

Mai mult de atat daca mai este cineva doritor sa faca acest drum ar fi mult mai placut in gasca deca singur :)

Eu am check in duminica pe 30 august si decazare sambata pe 5 sept

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diverse primejdii de care sa fiu atent..

Sunt vreo 20 de tancuri care vaneaza motociclistii care depasesc viteza. in rest mergi fara grija, castravetii sunt facuti in perioada aia, poti lua cativa de pe drum.

Ce ai citit pe forum de va pisati pe voi cu bulgaria asta?

 

Lasand gluma deoparte, fa macar 2 iesiri in RO cu fata, te inveti cum e cu ea la un drum mai lung.

Sa te astepti la un drum 10-12 ore cel putin.

 

In rest nu vad nicio problema atata timp cat iti vezi de treaba ta si nu gresesti drumul.

 

Da, stau bulgarii la vanatoare de vitezomani....daca nu sari calul rau nu te opreste nimeni. Din partea mea sa stea, sa dea amenzi sa rupa! Si ca sa vezi ce dresat e romanu cand trece dincolo, insa la noi e zmeu...

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca e asfaltul mai bun

Eu am trecut in august 2014 prin Makaza, si voi mai trece si anul asta prin Iunie. Drumul e bun, nu inteleg de unde ai scos-o p-asta cu asfaltul prost.

 

Omul merge in Thassos, nu-l baga pe la Sofia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut in august 2014 prin Makaza, si voi mai trece si anul asta prin Iunie. Drumul e bun, nu inteleg de unde ai scos-o p-asta cu asfaltul prost.

 

Omul merge in Thassos, nu-l baga pe la Sofia.

:10: si eu recomand drumul prin makaza si nu trebuie sa te temi de bulgari nu am avut nici o treaba Eu am luat o prin pasul shipka un fel de transalpina al nostru din cauza drumului blocat Stara zagora care a avut loc anul trecut dupa inundatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am auzit în viața mea de "decazare".

 

Îți doresc să aveți un concediu plăcut.

 

P.S. totuşi nu cred că va fi aşa atîta timp cît tu anunți că pleci cu iubita dar vrei partener de călătorie pentru că e mai bine decît singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de traseu. Iti recomand pe Sofia ptr ca e asfaltul mai bun. Primejdii? nu. Atentie la politisti desi nu prea au treaba cu motoarele. La masini e alta poveste

mai bun decat unde? ai fost pe makaza vreodata? e asfalt nou. de ce sa faca aprox 200 km in plus si sa mearga prin sofia?

 

clodel, pune-ti motoru la punct (ulei, gume, placute de frana) sa-ti tihneasca concediu si ia-o din loc de dimineata, sa mergi relaxat si fara graba.

recomand si eu cateva drumuri mai lungi prin tara sa-ti faci mana.

in rest, concediu placut si vreme cat mai faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Stai linistit, in Bulgaria se circula mult mai bine, soferii au mult mai mult bun simt, n-am vazut disperati, masinile sunt mai putine decat in Romania iar drumurile nationale (cele cu rosu pe harta) sunt foarte bune. Pasul Shipka este senzational pentru motocicleta. Singura grije este la radare, sa-ti iei vreo 20/30 euro marunt sa ai la tine.

Uite doua topicuri de anul trecut din care te poti inspira, aici sau aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e de facut probleme in Bulgaria sau alte tari apropiate eu zic ca mai bine in tara noastra sa fi prevazator , hotie si talharie cum e aici nu e nicaieri asa ca asfalt uscat sa avem si +20 grade , de asemenea cardu full. :transport-040:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te astepti la un drum 10-12 ore cel putin.

prin Makaza e un drum de maxim 7 ore mers lejer, probabil 8 ore cu opriri mai lungi de cafea....sunt pana in 600km......545 mai exact dupa goagle

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin Makaza e un drum de maxim 7 ore mers lejer, probabil 8 ore cu opriri mai lungi de cafea....sunt pana in 600km......545 mai exact dupa goagle

545 de unde? din bucuresti?

daca e trecuta loctia corect, omu e din buzau. deci 10-12 ore clar (drumu + pauze masa/tigara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac pariu ca una dintre primele iesiri in grup pe anul asta o sa fie spre Veliko :) Niko cred ca are postul salvat in draft si cum se face cald, ii da ok :) asa ca te poti alatura fara nici o problema. Pleci mai devreme din Buzau, te unesti cu baietii la Bucuresti si aia e. Pana in august ai tot timpul sa bagi o tura pana la Veliko, drumul e bun, e lejer. Dupa Veliko incolo e si mai frumos, au peisaje mai interesante, orase mai spalate. In Nordul Bulgariei (adica inspre granita cu noi) mi s-a parut saracie mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa multumesc tuturor pt toate parerile. mai amuzante sau mai rautacioase si nu in ultimul rand utile :) .

Am o gasca de prieteni care merg cu masinile .. la care eu am decis sa verg pe moto si ca reactie din partea lor am deschis topicul. nu imi este frica dar e bine sa stiu cum sa fiu pregatit.

Este al 3 lea sezon pt mine pe moto si un mic nr de km(10mii in primu an si 7mii anu trecut ca vremea a fost nasoala)

Plimbari am facut destule cu iubita mea, sunt obisnuit cu ea. Cel mai lungdrum ar fi de vreo 340 km (Buzau-Siriu-Intorsura-Brasov-Sacele-Valeni de Munte-Cislau-Buzau) o plimbare in gasca de weekend.

 

Sa revin.. gasca asta vrea sa plece din bucuresti noapte pe la 23:00 si parca nu as vrea acelasi lucru. asa ca ma gand sa ies din romania spre dimineata sa vad si eu drumu pana acolo.Plecarea pt mine ar fi din Ploiesti.

 

Mobra e pusa la punct.

 

Pe unde sa o iau sa ajung la Makaza? de la Tarnovo pana la Stara Zagora , aici am o dilema cum e drumu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde sa o iau sa ajung la Makaza? de la Tarnovo pana la Stara Zagora , aici am o dilema cum e drumu

 

stiu ca e iarna ... dar si iarna exista search... si chiar daca te lamureste careva, va fi pt acum.... nu pentru ce e peste 8 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Stati linistiti ca tot 11 ore se fac si pe acolo, am fost anul trecut cu masina si am facut o ora mai putin decat in alti ani in care faceam 12 ore cu tot cu ferry. 550 de kilometri de drum majoritar national nu ai cum sa-i faci in 7 ore. Anul trecut radeam cu lacrimi când au anuntat deschiderea noii vami si la PRO TV spuneau de 6 ore :-))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v, on 16 Feb 2015 - 21:06, said:

Stati linistiti ca tot 11 ore se fac si pe acolo, am fost anul trecut cu masina si am facut o ora mai putin decat in alti ani in care faceam 12 ore cu tot cu ferry. 550 de kilometri de drum majoritar national nu ai cum sa-i faci in 7 ore. Anul trecut radeam cu lacrimi când au anuntat deschiderea noii vami si la PRO TV spuneau de 6 ore :-))))

mda. unii-s categorici rau :D - daca x face 11 ore nu inseamna ca si y... iar daca y face 7 nu inseamna ca si x.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e iarna ... dar si iarna exista search... si chiar daca te lamureste careva, va fi pt acum.... nu pentru ce e peste 8 luni.

am dat si ma uit la 2 variante

veliko - gurkovo - zagora

sau

veliko - shipka- zagora

» Post actualizat in 16 Feb 2015 19:22

Cine este motociclist nu merge noaptea decat in caz de forta majora.

off topic : La fiecare sfarsit de saptamna sa ajungi la iubita :)) Buzau - Ploiesti

» Post actualizat in 16 Feb 2015 19:24

nu ar fi o problema daca as face 10-11 ore cat timp drumul e placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zagora sunt doua. stara si nova. in mod normal, cineva care vrea sa mearga atza o ia prin gurkovo. mai departe variaza. repet, e prea devreme sa-ti faci planul. anul trecut a fost de ajuns o inundatie pe drumul de nova zagora sa-i zapaceasca pe toti romanii cu planurile facute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zagora sunt doua. stara si nova. in mod normal, cineva care vrea sa mearga atza o ia prin gurkovo. mai departe variaza. repet, e prea devreme sa-ti faci planul. anul trecut a fost de ajuns o inundatie pe drumul de nova zagora sa-i zapaceasca pe toti romanii cu planurile facute :)

asta am vrut sa zic si eu, e prea devreme de planuri de genu asta.

am fost anu trecut in grecia dupa inundatiile alea, cand a fost drumul inchis prin makaza. am stat 10 zile si la retur am venit prin makaza. au apucat sa-l deschida :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac pariu ca una dintre primele iesiri in grup pe anul asta o sa fie spre Veliko :) Niko cred ca are postul salvat in draft si cum se face cald, ii da ok :) asa ca te poti alatura fara nici o problema. Pleci mai devreme din Buzau, te unesti cu baietii la Bucuresti si aia e. Pana in august ai tot timpul sa bagi o tura pana la Veliko, drumul e bun, e lejer. Dupa Veliko incolo e si mai frumos, au peisaje mai interesante, orase mai spalate. In Nordul Bulgariei (adica inspre granita cu noi) mi s-a parut saracie mai mare...

Suna bine :) poate o sa fiu pe faza . ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,ceva Veliko Turnovo se va baga cu siguranta cand se incalzeste,stie metalheartu'!:)

Pe oriunde o iei,daca nu ai gps pun pariu de pe acum ca te vei rataci putin in zona Zagorelir alea pana intri pe drumul de Makaza.Dar nu e grav,tii directia Sud si tot nimeresti,asta mai complicata e si singura parte cu drumuri mai proaste.

Pe Gurkovo a fost un pic inchis drumul anul trecut,au zis si baietii mai sus,au fost niste alunecari de teren,dar e mai fluent drumul,curbe mai largi,drum mai larg de viteza mai mare.

Pe Gabrovo (Shipka) e ca pe Cheia sau Siriu pe la noi,curbe stranse si ace de par,drum mai ingust si mai fara vizibilitate in curbe fata de celalalt.

Daca tot zici ca pleaca prieteni cu masina cel mai safe ar fi ca una din masini sa mearga ziua cu voi,sa aiba un gps ca lumea pe ea si ai in felul asta si masina de asistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...