Sari la conținut

SMAEB ! Ceva nou?


Postări Recomandate

As prefera sa platesc 100-150 lei dar sa am ocazia sa vad prototipuri concepte si ultimele modele de motociclete.

 

Daca tot esti dispus sa platesti iti recomand cu incredere EICMA. Dupa ce ai sa mergi acolo ai sa intelegi de ce la noi nu sunt expozanti. Exista o statie de metrou dedicata spatiului expozitional. Cand am plecat spre ultima statie era metroul plin. Eu am zis ca fiecare iese de la metrou si se duce unde are treaba dar cand am coborat si am vazut ca toata lumea merge la expozitie am ramas :eek: . Era ceva de genul Victoriei ora 8.30. In 4 zile 628600 vizitatori.

La noi doar BMW are un stand ok pt ca au in spate divizia auto care le sustine costurile. In rest nici un expozant nu isi permite sa aduca modele (el le plateste) pe care sa le calaresc eu sau altul care nu o sa fie clientul lor nici in 10 nici in 15 ani. Daca vrei sa cumperi ai de unde asa ca te interesezi putin te duci il vezi dai banul si pleci cu el. Un salon in care un importator, producator sa bage bani ca poate te suceste pe tine de pe Japoneza pe Ducati, BMW sau MV .................................

La partea de echipamente e si mai jale. Comertul online ingroapa orice magazin dar e o loterie daca iti vine sau nu.

 

CONCLUZIE: NU EXISTAM PE PIATA MOTO INTERNATIONALA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Daca tot esti dispus sa platesti iti recomand cu incredere EICMA. Dupa ce ai sa mergi acolo ai sa intelegi de ce la noi nu sunt expozanti. Exista o statie de metrou dedicata spatiului expozitional. Cand am plecat spre ultima statie era metroul plin. Eu am zis ca fiecare iese de la metrou si se duce unde are treaba dar cand am coborat si am vazut ca toata lumea merge la expozitie am ramas :eek: . Era ceva de genul Victoriei ora 8.30. In 4 zile 628600 vizitatori.

La noi doar BMW are un stand ok pt ca au in spate divizia auto care le sustine costurile. In rest nici un expozant nu isi permite sa aduca modele (el le plateste) pe care sa le calaresc eu sau altul care nu o sa fie clientul lor nici in 10 nici in 15 ani. Daca vrei sa cumperi ai de unde asa ca te interesezi putin te duci il vezi dai banul si pleci cu el. Un salon in care un importator, producator sa bage bani ca poate te suceste pe tine de pe Japoneza pe Ducati, BMW sau MV .................................

La partea de echipamente e si mai jale. Comertul online ingroapa orice magazin dar e o loterie daca iti vine sau nu.

 

CONCLUZIE: NU EXISTAM PE PIATA MOTO INTERNATIONALA.

Am ratat anul trecut. A fost in noiembrie parca si m.am trezit tarziu sa plec. Anul asta sper sa prind o etapa de MotoGp in Olanda , Italia sau Spania. Daca nu ajung nici la asta Eicma scrie pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu sunt din Iasi, de ceva ani merg cu fratele meu la SMAEB. Anul trecut el a cumparat doar un tricou, eu nimic :) Mergem si anul asta tot la cascat gura, urcat pe ceva modele noi, mai probam ceva echipament si poate cumpar un set de cauciucuri la 636. Noi asteptam acest eveniment, este fain, o consideram ca o intrunire moto cu vanzare de echipamente si accesorii.

Optica sanatoasa a unui baiat care nu are salonul la nas, vine de la distanta mare doar pentru ca-i face placere! Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Iasi, de ceva ani merg cu fratele meu la SMAEB. Anul trecut el a cumparat doar un tricou, eu nimic :) Mergem si anul asta tot la cascat gura, urcat pe ceva modele noi, mai probam ceva echipament si poate cumpar un set de cauciucuri la 636. Noi asteptam acest eveniment, este fain, o consideram ca o intrunire moto cu vanzare de echipamente si accesorii.

 

Daca ai de gand sa mergi cu moto da un semn, ca poate mergem impreuna. Eu plec sambata dimineata si ma intorc duminica sau luni. Doar daca vremea e nasoala mi se strica combinatia, deja mi-am luat concediu pe ziua de vineri, ca pic in schimbul 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat se face piata/talcioc/iarmaroc, nu vom avea salon.

Salon va exista cand vor fi excluse cumparaturile. Pana una alta este un soi de intrunire cu show-uri de diferite tipuri, magazine si magazinase, cumparaturi, clienti mai mult sau mai putin multumiti.

La ora actula dicteaza dorinta majoritatii. Majoritatea vrea un targ. In consecinta asta avem.

 

Este strict opinia mea, sunt subiectiv si nu doresc sa ofensez pe cineva sau sa intru in dispute :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

H2 pe OLX??? :crack:

 

cat despre SMAEB

mai da carcotasi mai sunteti.

bine ca este.

si cand o sa avem piata moto ca "afara" o sa avem si targ comparabil cu locurile unde merg de 100 de ori mai multi vizitatori...

si nivelul economic comparabil cu al celor "de afara" este un motiv.

in rest nu stiu de ce va tot plangeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si vor mai fi inca 50 de ani! E lumea curioasa. Sau vrei sa fac un topic sa intreb lumea cam ce motocicleta mi s.ar potrivii. Am 1.88 si sunt in zodia rac. Tu ce zici ? Honda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care ar fi aceasta curiozitate?

daca anul asta in loc de SMAEB va fi Intermot? sau EICMA?

in Romania?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o sa vad un h2 sau un r1 2015? Vezi ca e topic de manechiura si tuns. Poate ala e mai interesant.

brrr ce se umfla unii...

ultimul care m-a trimis la tuns era ceva prof prin liceu... hahahh

crezi ca ai mai mult drept decat mine sa postezi ceva pe forumul asta?

si btw... de unde stiai de topicurile de manechiura si tuns? eu nu le-am vazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brrr ce se umfla unii...

ultimul care m-a trimis la tuns era ceva prof prin liceu... hahahh

crezi ca ai mai mult drept decat mine sa postezi ceva pe forumul asta?

si btw... de unde stiai de topicurile de manechiura si tuns? eu nu le-am vazut...

Am inteles ca s-au sters . In fine... puteai sa spui ceva constructiv. Ai preferat sa te dai "interesant".

Nu este nimeni carcotasa si nu se umfla nimeni. Era o pura curiozitate. O sa vedem ceva interesant la smaeb?

Am fost la aproape toate editiile si o sa ma mai duc. De multe ori in fiecare zi (sambata , duminica ) doar pentru showurile de stunt.

Eram curios daca anul asta o sa fie altceva...tinand cont ca se tine si la Romexpo, cred eu , o suprafata mai mare decat Romaero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1...

 

Si cu mine s-au comportat exemplar...si le-am zis din start ca salivez la ele pana or costa 2000 de euro SH =))

 

Ca idee...acum nu prea stie nimeni ce va avea la stand...stiu doar 'aia marii' .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa ma satur sa aud "arata parcarea mai bine ca aslonul" etc :lol: . m-am saturat sa aud si "dar tu cand ti-ai cumparat ultima data motocicleta noua? e salonul pe care-l meritam" - desi tind sa fiu de acord cu asta. nu e cel mai reusit salon din europa e clar, insa nici cel mai rau, sunt sigur. anul trecut spre exemplu mi-a placut ca au fost destule motociclete pe care, eu cel putin eu, le-am vazut pentru prima data (desi, evident, ele fusesera prezentate cu jumatate de an in urma la saloanele mari din germania si italia).

am vorbit cu cei de la dual tours si se pare ca vor aduce la timp yamaha mt-09 tracer + atmosfera de salon, ba chiar sarbatoare pe care eu cel putin o simt de fiecare data, o sa fiu multumit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neeeaaaaah,

eu pentru mici vin :)

 

Sau acum ca tot se face la Romexpo, poate le prindem si pe tanticile alea din Ardeal, de fac sarmale la ceaun: cu doo pahare de palinca si un codru de mamaliga e de toti banii. N-o sa pupati voi in Europa civilizata asa ceva!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!!!

 

Am fost la SMAEB când nu aveam permis moto si moto, am mers si de când am permis moto si moto.....deci a devenit o traditie la mine.

 

In rest vizionam, incalecam si probam, dupa care mancam mici si bem bere (fara alcool) si nu in ultimul rand ne distram.

 

Sa auzim de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca vor fi reduceri "substantiale" sau...reduceri clasice intre 5-15%? Ma gandesc ca este o modalitate de incurajare a achizitiilor noi, indiferent de ce inseamna "achizitie".

Hai cu vremea frumoasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un eveniment anual si orice mobrist ar trebui sa-l viziteze pentru noutati si echipamente + sa socializeze, fete, bere, mici, demo si cascadorii.

Asa piata, asa talcioc. Nu pot sa investeasca comerciantii, daca lumea(piata) se plange si de biletul de intrare.....

 

Unii se vaita de pretul biletelor de intrare (5 euro), dar vor sa probeze ultimele modele de mobre de 25-50.000 euro... dar mai ales, sa-si dea cu parerea lor... aia stiintifica, critica, dar indreptatita !

Adica piata vrea vitezane SH la 700-1.000 euro, dar la salon vrea si muschii lor sa simta din alea de 20-30 de ori mai scumpe... (sunt sarac, dar eu vreau aceleasi produse ca bogatasii !)

 

Carcotasii de orice fel, in loc sa zica 'multumesc ca se tine acest salon!', asteapta expozitii Hi-Tech prin jungla Africana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca vor fi reduceri "substantiale" sau...reduceri clasice intre 5-15%? Ma gandesc ca este o modalitate de incurajare a achizitiilor noi, indiferent de ce inseamna "achizitie".

Hai cu vremea frumoasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Eventual MOCA daca se poate! Si apoi ne intrebam de ce nu avem mai multe magazine cu specific moto unde sa existe marfa pe stoc, unde sa probezi si sa cumperi. Pai cu ce daca nu exista profit pentru ca romanul vrea produsul la acelasi pret ca in Germania fara sa puna la socoteala diferenta de TVA, transportul, contract, etc.

Editat de Ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un eveniment anual si orice mobrist ar trebui sa-l viziteze pentru noutati si echipamente + sa socializeze, fete, bere, mici, demo si cascadorii.

 

Unii se vaita de pretul biletelor de intrare (5 euro), dar vor sa probeze ultimele modele de mobre de 25-50.000 euro... dar mai ales, sa-si dea cu parerea lor... aia stiintifica, critica, dar indreptatita !

Adica piata vrea vitezane SH la 700-1.000 euro, dar la salon vrea si muschii lor sa simta din alea de 20-30 de ori mai scumpe... (sunt sarac, dar eu vreau aceleasi produse ca bogatasii !)

 

Carcotasii de orice fel, in loc sa zica 'multumesc ca se tine acest salon!', asteapta expozitii Hi-Tech prin jungla Africana...

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...