Sari la conținut

SMAEB ! Ceva nou?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pacat ca nu au adus Continental GT. XJR1300 nu ti-a placut? Mie mi s-a parut cea mai frumoasa de acolo.

Eeee...cum sa nu-mi placa, dar designul e mult mai modern decat al celorlalte. Imi place insa ca parca are ceva din linia celor de la Kawasaki cu Z-urile anilor 70 (sau mi se pare mie).

Cu un fairing adecvat cred ca putea fi folosita cu succes in noul Mad Max :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu reusesc sa inteleg DELOC

este faptul ca asa cum unii scot cei 20 ron cu bucurie sa faca si ei parte din marea masa a pipaitorilor de SFINTE MOASTE MOTO

asa pot fi unii care isi doresc o reducere, o proba la un anumit produs..etc

De Ce nu este acceptat faptul ca pentru 20 ron asteptarile unora nu coincid cu cerintele altora

 

dupa mine vizitatorii de SMAEB au urmatoarele categorii

 

1 pipaitorul de SFINTE MOASTE MOTO..... da 20 ron dar nu are moto insa ii place sa le magaie......

2 vanatorul de reduceri....nu are nimic de cumparat ....insa daca e ceva redus ia 2 bucati

3 cumparatorul de ocazie....daca tot a venit ...macar sa nu plece cu mana goala ...ia un spray de lant

4 comparatorul de preturi.....ia la rand toate standurile sa compare pretul la un antifurt...buimacit de atatea oferte...uita unde este cea mai buna si cumpara la iesire ce mai gaseste

5 iubitorul de luat sei in kor......are sau nu pasiune pentru 2ROTI.......freaca tot ce poate intre picioare impreuna cu gasca facandu si cat mai multe poze

6 mancatorul de mici....... se simte bine in aglomeratie, saliveaza la hostese' si isi termina POFLETE molfaind 3 mici si o bere

7 gastile compacte de prieteni care vor sa scape de acasa de la neveste pentru o dimineata tihnita comentand foarte mult noile modele insa nici unul nu stie foarte bine ce si cum i s ar potrivi......

8 grupurile de motociclisti care merg cel mult 150-300 km la o ieseala si apoi stau 3 zile intr un loc ...vin la SMAEB ca la MECCA ...se organizeaza plecarea cu 2 luni inainte de targ iar cu benzina consumata de tot grupul pentru un drum la bucuresti ai putea face o tura de europa

CUMPARATORUL ADEVARAT ....merge in SHOWROOM se urca pe ce i place, face un drivetest se tocmeste la accesorii, cere o reducere la revizii, pune multe intrebari, mai ca o desface din priviri

 

CONCLUZIONAND .......

20 ron inseamna EXACT valoare pe care TU le o dai .....!!!!!!!

asa ca nu i mai judecati pe cei care se asteapta sa primeasca altceva decat ceea ce este la SMAEB......

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:troll:

 

Inteleg ca te-a suparat ce am zis de Vulcan ca ai Vulcan, stai linistit... si eu am avut Vulcan :)

 

Ok. Cum zici tu...daca asta e tot ce ai inteles

 

Ce am inteles: tu crezi ca Kawa W800 se pisa pe Triumph Boneville, ori...asta nu prea se poate. Sau mai bine zis, din ce punct de vedere se pisa? cu ce e mai bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io i-am luat bicicleta juniorului, m-am vazut cu ceva prieteni din zone mai indepartate, n-am mancat mici/bere, am probat ceva echipamente noi si probabil ca voi cumpara unele dintre articolele probate. Consider ca este un eveniment ce trebuie bifat pentru oricine este in cautarea unui articol (de la perie de lant la goldwing) ce e legat de aceasta lume. Ca la orice targ, nu vin doar cumparatori, ci si interesati, potentiali viitori posesori, etc.

 

 

p.s. culmea, am platit de 2 ori biletul pt ca era valabil pt o singura intrare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic:

W800 nu se trage din Bonnie si nici nu e copie directa, are doar styling similar si cam atat.

 

BSA vinde licenta (bsa A7 500cc) unei companii japoneze, Meguro, care face o "copie" numita Meguro K1.

Kawasaki preia compania Meguro si scoate modelul Kawasaki K2 500cc si mai apoi un model de 650 cc numit Meguro X-650 care va fi baza modelului Kawasaki W1 (exista mai multe modele din perioada respectiva adica anii 60-70: W1, W2 si W3). Tehnic aceste modele nu-s copii dupa un anumit model moto British, ci au evoluat diferit, stylingul seamana dar asta este un fenomen normal intalnit si astazi in industrie.

Din modelele W clasice se trage W650 aparut in 1999 produs pana in 2007, in 2011 a aparut descendentul lui, W800, care intra in aceeasi clasa cu Bonnie.

 

Este normal ca atunci cand o clasa de motociclete are succes, alte marci sa produca modele care se incadreaza in acea clasa, incercand astfel sa muste si ei din felia respectiva de piata.....asta nu inseamna a copia direct ci a raspunde cerentelor pietei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am inteles: tu crezi ca Kawa W800 se pisa pe Triumph Boneville, ori...asta nu prea se poate. Sau mai bine zis, din ce punct de vedere se pisa? cu ce e mai bun?

Nu pot sa ma pronunt cu privire la tinuta de drum, manevrabilitate si tot ce tine de pilotatul motocicletei, pentru ca nu am mers cu niciuna dintre ele, insa, in ceea ce priveste esteticul, calitatea materialelor folosite si detaliile prezente, consider ca cei de la Kawa au facut o treaba mult mai buna.

Eu consider ca pe o motocicleta ce ar trebui sa reprezinte „epoca de aur a motociclismului” nu are ce cauta plasticul. W800 este facut complet din metal, inclusiv capacele laterale si aripile, insa Bonnie are prea mult plastic...mult prea mult!

Desi ambele au injectie, cei de la Triumph s-au gandit sa faca un carburator fals care sa acopere injectia...hmm, chiar era necesar?!. Suntem in anul 2015, toata lumea stie ca nu se mai fac motorete pe carburatie. Cei de la Kawa nu au ascuns lucrul asta si nici nu aveau de ce...au doar o protectie...METALICA.

Bonnie intradevar exceleaza la nivelul detaliilor...adica au detaliat pe fiecare componenta a motocicletei numele Triumph si emblema lor. De parca nu stiam ca e Triumph.

W800 are doar intr-un singur loc scris Kawasaki, va las sa-l descoperiti. Detaliile motocicletei sunt in concordanta cu cele ale anilor 60-70 (cand a aparut Kawa W1...bunica lui W800 si pe care japonezii de la Kawa o elogiaza prin W800). Apropo..W800 nu copiaza Triumph ci BSA...in special modelul A7 (dar cred ca stiai si tu).

 

Si mai sunt multe, dar, din pacate W800 nu are ce are Bonnie...o istorie si pe Steve McQueen :)

 

In fine...pretul: Bonnie 9290 Euro vs. W800 8200 Euro (de la acelasi dealer)

 

Concluzia: Cate capete atatea pareri!

Marea mea dezamagire din partea celor de la Triumph (oricat de mult inseamna pt mine Bonnie) o reprezinta calitatea slaba si neadecvata materialelor folosite in constructia unei motociclete care a facut istorie.

 

Te invit la Custom Wheels (http://www.pemotoare.ro/custom-wheels-2015-custom-aficionados-strangeti-randurile/) weekendul asta sa discutam mai multe. E posibil chair sa apara si un W800 si un Bonnie!

 

Dupa cum se vede in clipul de mai jos nici britanicii nu cad de acord :))

» Post actualizat in 20 Apr 2015 10:04

@Ice Queen- bine scris,felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai merg la SMAEB de 6-7 ani. Am pierdut ceva?

atunci ce te mai intereseaza?

» Post actualizat in 20 Apr 2015 11:59

Astia care ati fost... am pierdut ceva ?

nu, nu ai pierdut nimic. Te intereseaza? Iti era greu sa iti ajungi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vizitat SMAEB &Expobike vineri incepand cu ora 13... Expobike mi s-a parut o gluma sinistra !Prietenul cu care eram imi zice: cum plm ? studiile spun ca piata vanzarilor de bicle in Romanica e in crestere si aici vin 7-8 expozanti !!! Nu stiu daca e piata in crestere dar mi se pare jalnic ca un eveniment NATIONAL sa aiba o reprezentare atat de slaba. Mi- a dat cu virgula ca din saracia de firme,trei dintre ele tindeau spre o cauza mai buna: una prezenta produse de intetinere pt biciclete,alta...picturi abstracte pe cadrele potentialilor bikeri boemi iar o a treia proiecta filme din turele ciclistice in mirobolantele peisaje ale eternei si fascinantei Romanii.Am incercat sa cumpar o trusa de imbusuri...

-stiti ca nu vindem aici...doar expunem

-pai de ce ?

-avem probleme cu garda ca nu am declarat punct de lucru aici...

Eu voiam sa iau o amarata de trusa de imbusuri, prietenul meu o bicla pentru juniorul lui...kaine...Aia de la echipamente moto cum draq de puteau sa vanda ? Erau destui clienti care probau bicle si eventual sa cumpere dar erau invitati la magazin!

Expobike 2015 !!! Boooon !

Continuam maine !

"autosesizare " Ducati in privinta "nesimtitului"???

Tipul de la standul Ducati a fost mai mult decat ok! M-a lasat sa ma urc pe Multistrada!, ce-i drept dupa un oftat si dupa ce a dat jos hartia pe care scria " nu atingeti"

Scuze da-i tarziu..will be continued...

Editat de dj.marten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a fost o ciudatenie totala la Expobike, posibil sa se fi pierdut bani multi cu inchirierea Centralului in care au venit 3 speriati din care nu aveai ce alege. Practic singurii prezenti "cu arme si bagaje" au fost cei de la KTM, in rest saracie. Anii trecuti era o inghesuiala teribila la bicle si erau toti granzii acolo, sa fie vazuti, anul asta pauza. Straniu, in conditiile in care piata de bicle expandeaza continuu an dupa an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Revolutie. Sa facem un mitting la Universitate. Sa ii tragem pe roataa!! La 20 lei ce te astepti prietene? Sa vina Rossi sa te plimbe prin salon prin ultimele modele de mobre si echipamente in timp ce Eva Mendes iti face masaj la oo?

Mba, da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca a fost printre cele mai bune din ultimii 4-5 ani. marele absent a fost suzuki (eu cel putin nu i-am vazut), care insa a fost salonul auto-moto. arata bine gsxrul ala in culori motogp si gsx-s ul e interesantut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma de ce sunteti muieri?

De de stergeti post-urile?

Din greseli invatam cu totii...Anul trecut salonul moto a fost f smecer...FELICITARI ORGANIZATORILOR SMAEB 2014

Si nu mai fi muiere, lasa oamenii sa se exprime liber, lasa oamenii sa spuna si lucrurile nasoale....pentru ca anul urmator cineva sa citeasca aici, sa vada unde a gresit si la anu' sa iasa mai bine

Praf parcarea moto, praf motocicletele,(exceptantvstandurile yamaha si bmw...singurele de altfel), praf vanzatorii..in loc sa vina cu deall-uri bune sa-si atraga clientela..au venit la prosteala cu preturi de dubai..

Editat de euforiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut salonul moto a fost f smecer

cred ca standardele tale sunt un pic ciudate daca tie ti s-a parut ca 2015 a fost mai slab ca 2014.

la ce faci referire cand zici ca a fost vaarza parcarea moto? a fost mica si nu a avut lumea unde sa parcheze? sau a fost goala ca a venit lumea cu masina? ca daca e asa nu inteleg unde e vina organizatorilor aici.

sunt doar curios care sunt asteptarile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Stiu ca-i chestie de gusturi, dar eu unul (si nevasta-mea spune la fel) il consider cel mai bun salon moto de la infiintare..standuri frumos amenajate, spatiu sa vizitezi fara sa te inghesui, locurile de alimentatie multe si dichisite, etc. Pacat ca vremea a speriat multi vizitatori, per total imi pare rau ca s-a terminat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luv man

nu stiu ce inseamna pentru tine INCEPUTURI....

imi aduc aminte de FARFURIE plina oki' si la parter si la etaj

am cautat un exponant de am inebunit prin C1 C2 C4

nu a fost nici o harta expusa a salonului

oricum ... mai bine ca la romaero unde anul trecut

la standurile de langa intrare te lua vantul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot zicea un coleg mai sus de Suzuki , Suzuki nu a mai fost de cativa ani la salonul asta iar ultima oara cand a fost erau cei de la Elf parca ...probabil ceva personal intre sefi . Si eu,ca detinator de Suzuki mi-ar fi placut sa vad noul V-Strom si noul S1000FA insa nu am avut la indemana un izopren sa merg la Constitutiei :D

 

De ceva ani marcile care se respecta sunt Bmw , Harley-Davidson ,Yamaha ,Ducati ...restul nu dau doi bani pe partea asta a Europei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luv man

nu stiu ce inseamna pentru tine INCEPUTURI....

imi aduc aminte de FARFURIE plina oki' si la parter si la etaj

am cautat un exponant de am inebunit prin C1 C2 C4

nu a fost nici o harta expusa a salonului

oricum ... mai bine ca la romaero unde anul trecut

la standurile de langa intrare te lua vantul...

 

Harta zici?

Poate eram eu mai ametit, dar abia cand am ajuns acasa am aflat ca prin zona era si Expobike, cu toate ca merg de vreo patru ani la SMAEB si stiam ca trebuie sa fie pe undeva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost , m-am intalnit cu o gramada de prieteni acolo, am pipait cateva motorete (nu le-am calarit ca nu-mi sta in caracter, nu ca ar fi ceva anormal dar de ce sa ii zgarii omului jucaria daca nu am bani s-o cumpar ... )

mi-au placut noile modele de la Ducati ...BMW (evident) si am balit oleaca pe la KTM. erau ceva reduceri si la echipament dar nu am gasit exact ce vroiam asa ca m-am multumit cu un tricou si cam atat.

pacat ca Honda a absentat.

Expobike a fost praf fata de alte editii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI ORGANIZATORILOR SMAEB 2014

hmmm, locatia a fost alta, organizatorii aceeasi.

 

personal am preferat locatia asta noua.

 

 

Expobike a fost praf fata de alte editii

a fos mai slab expobike...

DAR m-am dat cu o bicicleta cu bacterii... ff misto! KTM...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...