Sari la conținut

Maroc Sahara de vest si Mauritania 2015


Marcos
 Share

Postări Recomandate

Salutare dragi tovarasi :)

Planuiesc o tura in aceasta tomna in tarile mai sus mentionate. Mai precis de pe 3 septembrie pana pe aprox. 26 septembrie. Data e destul de fixa si doar daca intervin probleme majore e supusa schimbarii.

Traseul va fi prin Europa pana in Livorno, Italia via Serbia, de unde feribot pana in Tanger, Maroc. Pretul estimativ pt. feribot e 450-500 euro pt un om si o moto ca idee.

Din Tanger escala in Rabat de unde pt. aproximativ 50 euro se obtine viza de Mauritania. De aici mers pe coasta pana in Noadibou, Nouackchott si apoi stanga catre Atar si Chinguetti unde este tinta finala. Sigur cine este interesat va gasi pe google poze cu ce si cum este acolo :)

Pe retur vreau in Maroc sa merg pe partea mai estica a acestei tari, prin munti .

Acesta ar fi traseul la dus pe google maps :

 

https://www.google.ro/maps/dir/%D8%B7%D9%86%D8%AC%D8%A9+Tangier%E2%80%AD/20.4600705,-12.3631596/@30.7522395,-4.5159173,6z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0xd0b875cf04c132d:0x76bfc571bfb4e17a!2m2!1d-5.8339543!2d35.7594651!1m0?hl=ro

 

La retur pe est, probabil voi ajunge prin Errachidia.

Un cost estimativ al acestei ture in vad undeva la 2000 euro +/- 500 euro. Voi prefera sa dorm la cort decat la hotel, si chiar cand va fi cazu si de hotel nu voi da mai mult de 10 euro/pers.

Suntem 2 persoane momentan hotarate sa ne inhamam la tura asta, eu voi merge cu Africa Twin-ul cu viteza de croziera 90-130 kmh in functie de drum si conditii. Vor fi si portiuni de offroad.

 

Acestea fiind prezentate, daca mai vrea cineva sa faca acest traseu m-as bucura de companie ;) Pentru detalii ma gasiti pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi tovarasi :)

Planuiesc o tura in aceasta tomna in tarile mai sus mentionate. Mai precis de pe 3 septembrie pana pe aprox. 26 septembrie. Data e destul de fixa si doar daca intervin probleme majore e supusa schimbarii.

Traseul va fi prin Europa pana in Livorno, Italia via Serbia, de unde feribot pana in Tanger, Maroc. Pretul estimativ pt. feribot e 450-500 euro pt un om si o moto ca idee.

Din Tanger escala in Rabat de unde pt. aproximativ 50 euro se obtine viza de Mauritania. De aici mers pe coasta pana in Noadibou, Nouackchott si apoi stanga catre Atar si Chinguetti unde este tinta finala. Sigur cine este interesat va gasi pe google poze cu ce si cum este acolo :)

Pe retur vreau in Maroc sa merg pe partea mai estica a acestei tari, prin munti .

Acesta ar fi traseul la dus pe google maps :

 

https://www.google.ro/maps/dir/%D8%B7%D9%86%D8%AC%D8%A9+Tangier%E2%80%AD/20.4600705,-12.3631596/@30.7522395,-4.5159173,6z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0xd0b875cf04c132d:0x76bfc571bfb4e17a!2m2!1d-5.8339543!2d35.7594651!1m0?hl=ro

 

La retur pe est, probabil voi ajunge prin Errachidia.

Un cost estimativ al acestei ture in vad undeva la 2000 euro +/- 500 euro. Voi prefera sa dorm la cort decat la hotel, si chiar cand va fi cazu si de hotel nu voi da mai mult de 10 euro/pers.

Suntem 2 persoane momentan hotarate sa ne inhamam la tura asta, eu voi merge cu Africa Twin-ul cu viteza de croziera 90-130 kmh in functie de drum si conditii. Vor fi si portiuni de offroad.

 

Acestea fiind prezentate, daca mai vrea cineva sa faca acest traseu m-as bucura de companie ;) Pentru detalii ma gasiti pe pm.

 

vad ca ai mai fost si ai pus 400-500 de euro pentru ferry.

Eu am dat o persoana si motor dus intors 90 de euro si cei cu pasager vreo 120 parca.

ca idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai mai fost si ai pus 400-500 de euro pentru ferry.

Eu am dat o persoana si motor dus intors 90 de euro si cei cu pasager vreo 120 parca.

ca idee.

 

Pai am spus, feribotul din Livorno , italia :)

daca mergi pana in spania jos la tarifa, da sub 100 euro, dar prefer sa nu bat aiurea europa. Din Italia nu gasesti mai jos ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi varianta transport moto Malaga (200-250 euro/sens), bilet de avion low cost Malaga, nuferibotu Malaga Tanger sub 100 euro. total 450-500 euro om si mobra Bucuresti Tanger.

am studiat problema pt ca eu o sa fac o tura similara in ianuarie 2016

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi varianta transport moto Malaga (200-250 euro/sens), bilet de avion low cost Malaga, nuferibotu Malaga Tanger sub 100 euro. total 450-500 euro om si mobra Bucuresti Tanger.

am studiat problema pt ca eu o sa fac o tura similara in ianuarie 2016

 

Cred ca pt. luna ianuarie cea mai buna varianta este cea prezentata de tine ;) Si eventual si pt cei cu lipsa de timp, s-ar scuti cateva zile din calatorie .

Dar in septembrie prefer sa nu ma complic cu intermediari si sa merg cu feribotul din Italia. Costul e oricum mai mic, singurul dezavantaj e ca stai 2 zile jumate pe mare. De fapt varianta din Livorno este de departe cea mai ieftina, daca ar fi de luat feribotul mai ieftin de jos din Tarifa, Spania platesti carburant, taxe de autostrada, uzura moto etc. de iesi mult mai scump.

Cumva planuiesti sa participi la Budapesta-bamako in ianurie ? :)

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva planuiesti sa participi la Budapesta-bamako in ianurie ? :)

Mai am 2 baieti si o trupa de 2 pe auto

din pacate doar eu imi permit timp, restul nu, asa ca ma conformez

Am fost acum 5 ani cu masina...si imi doresc sa-l fac cu moto, are niste zile de off...beton si ai paza armata pe toata Sahara de vest, Mauritania si Mali.

Ce e in plus e taxa de 600 de euro la organizatori :(

cort peste tot, haleala ieftina, gaz ieftin, am facut un buget sub 2000 de euro cu transport cu taxa cu tot...si ma gandesc si la niste sponsorizari...deci e bine

 

Daca crezi ca te ajuta un "om de legatura" bine ancorat in problemele cu autoritatile pe Western Sahara, Mauritania da-mi un PM. te recomand eu, just in case :)

 

Bafta!

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...