Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

In urma tuturor evenimentelor din ultima vreme de la TV si din alte parti......... m-am decis sa deschid acest topic in care sa imi exprim opinia fata de UK si sunt curios sa vad de asemenea si opinia voastra despre UK, ca traiti in UK sau in afara UK-ului.

 

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii?

In opinia mea un englej de rand este cu 10 ani lumina sub un roman de rand.

Nu zic ca toti engleJii sunt sub nivelul marii, da sunt si cativa 15% sa zicem care sunt cu totul in alta liga din toate punctele vedere, INCLUSIV educational, engleZi cu orizonturi larg deschise, care au si planul B sau C daca apare o problema.

Uite asa ating un subiect sensibil, EDUCATIA, din punctul asta de vedere JOS PALARIA fata de tara noastra ROMANIA. Avem sansa la educatie pe gratis inclusiv la doctorat pe gratis, respect fata de RO. Educatia asta te ajuta in orice nu neaparat ca nivel de statut "intelectual" nu doar asa ci si ca om daca ai o problema te gandesti la N variante prin care sa o rezolvi, analizezi situatia cu mult mai multa maturitate si cunostiinta de cauza.

Mama mea are tara langa Potlogi, cand eram mic imi spunea, daca nu inveti te las pe drumul catre Potlogi in comunele cu tiganii care au cortul pe camp, fiind copil nu prea intelegeam eu exact la ce se referea, nu se referea la etnie in mod special cat la statutul general de saracie si lipsa de orizonturi pe care cei care stau cu cortul pe camp o au. Dupa ce am vazut cum e viata in UK brusc mi-am amintit de vorbele astea................. multi sunt primitivi, needucati, efectiv fac umbra pamantului degeaba.

Din ce am observat eu aici oamenii in varsta gen +40 de ani mai au ceva in cap cat de cat indiferent de statulul lor intelectual sau financiar.

Majoritatea celor sub 30 de ani, sunt pericole pt rasa umana din pct meu de vedere, vai de capul lor, vorba colegilor mei romani de la job, "astia sunt cozi de topor ". Da sunt unii tineri care merita respect si impun respect prin atitudine conduita si cunostiinte............dar.......... prea putini. Marea majoritate sunt ......... dependenti de tot felul de prostii sau se infunda in propria ignoranta fata de evolutia umana. Multi se multumesc cu putin, sunt lenesi, betivi adevarati, unii mai fac si cate 2 copii , fara sa aibe o casa a lor in care sa stea ............. o lume nebuna totala.

La FORD unde lucrez tinerii de varsta mea englezi sunt 25% ingineri, restul sunt la cantina, curatienie, depozit, si pe bancuri la asamblare motoare.

A nu se intelege ca am ceva cu munca de jos, sau ca nu o respect, oricum un mecanic e peste unul englez, iarasi aduc aminte de orizonturi limitate, astia daca nu au manual NU FAC, nici nu isi pun problema sa faca.

Totusi recunosc ca avem 2 mecanici engleZi din "instrumentation department" care sunt vrajitori le merge mintea zici ca merg pe 128GB vs 2GB Ram cat ar fi media pe aici la "iscusinta", dar iarasi sunt oameni cu parul alb, nu tineri, respect pt ei.

 

 

 

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

La mine pot zice ca este un improvement fata de experienta de la Renault. Aici esti respectat, nu vin basinosi care sa zica ca tu esti tanar si te crezi destept ca sti mai multe decat ei.

Ca ai 60 de ani sau 25 de ani sunteti egali, respectati, ca oameni, un mediu de lucru frumos, mai "polite".

Aici trebuie sa laud UK si sa dau o bila neagra Romaniei.

Degeaba te educa Romania daca la job dai de inconpetenti care ajung in pozitii inalte si care evident iti pun capac. Bine ca te asteapta altii in strainatate si te platesc si mult mai bine..................pacat ca tara noastra pierde........si eu consider ca pierd asa pt ca da OK e bine aici in UK financiar, dar comparativ cu RO mie mi se pare o vagauna si ca vreme si ca societate( multe maimuite, destui abdicati de la specie ).

La masa de Craciun am fost intrebati cum se face ca romanii sunt asa de bine pregatiti si educati, capabili de a vorbi pe langa engleza si franceza sau germana etc.............. chestii ABSOLUT SF pentru un engleJ de rand.

 

 

 

3) Cum evaluati calitatea cladirilor?

Ca e casa sau apartament.............mie majoritatea mi se par case hobiti si apartamente pt hobiti. Totul e meschin, ieftin, SARAC ,asa. Case facute la futui masa din carton, cu niste camere demne de a primi animale de companie nicidecum oameni. Camere de 3x3 sau 4x3 fereste mici, usi mici ...........totul facut la economie , sarac asa.

Mie mi se parea ca nu am spatiu destul acasa..............dupa ce am vazut ce e aici............ca standard, hobbit standard ,.............. la noi la romani te lafai in spatiu. Deja o vila din Pipera e palat raportat la average-ul din UK.

Case prost izolate, daca inchizi centrala , in 45 de minute trebuie sa ii dai drumul din nou, acum cand sunt 3 grade noaptea................

Nu stiu cum sa zic, dar e deprimant..... adica.......... iarasi la tara banuiesc ca fiecare are cate o casa si aia bine facuta, nu vila , dar .......... tin minte ca langa Bustenari ( Telega ) am soba in casa si daca faci focul 1 data seara tine cald toata noaptea si e o casa simpla de la tara, dar care nu stiu cum sa zic e buncar atomic ca structura ( fara sa fie izolata cu poliester ) fata de corturile astea de carton cu usa , standard englezesc.

Deschiderea caselor e de 6metri la strada......... alte standarde...............dar DELOC superioare celor romanesti.

 

 

4) Cum evaluati calitatea drumurilor?

Eu unul am venit cu masina aici in conditie TIP TOP cu articulatii noi tot ce trebuie, vopsita proaspat pt ca aveam cateva zgarieturi................. deja imi cloncane acum pe fata.............de ce................drumuri de "inalta calitate domnule" ocolesti o groapa si dai in alta, inclusiv in Londra, nu ai si tu o suprafata normala intinsa si lina de asfalt, nu totul e denivelat, crapat cu gropi, pana si pe autostrada sunt gropi A127 si M25 daca nu mergi pe banda de viteza, ai toate sansele sa le iei. Se compara cu ce avem noi in RO ? Nu cred, eu unul cu jante pe 18 inchi pot merge relaxat in Bucuresti sau prin tara. Ia fa asta pe langa Londra sau in Londra, iti bati joc de masina, pacat de ea. Civilizatie domnule .........civilizatie.

O alta mare problema in opinia mea e ca astia au drumuri, demne de o alee dintr-un parc de periferie din Bucuresti, deja daca dai de un drum ( nu motorway ) care lat cat o alee din Herastrau...........deja te lafai in prea mult spatiu.

 

 

 

5) Cum evaluati calitatea soferilor?

Din punctul meu de vedere singurii soferi sunt cei care sunt taximetristi, conduc autobuze sau lucreaza pe duba, oameni rutinati si dependenti de masina, mai sunt si cativa CAR ENTHUSIASTS care le mai au cu condusul, dar marea mahoritate..............sunt paraleli, nu folosesc semnal, poate le e frica sa nu ramana fara baterie costa curentul, mai dai si de retardati frustrati care te vad ca pui semnal ( deja esti bogat ca iti permiti un semnal ) ba si accelereaza ei acolo ca sa nu te bagi ( evident ca nu ii deranjezi , dar sunt ei engleJi ), si daca cumva ai o masina mai puternica ca a lor si te bagi , mama iti dau flash-uri scot capu pe geam cacao, iarasi chestie de educatie si civilizatie, nu am patit asa ceva de la unul cu Range sau cu masina mai noua mai scumpa.

Initial am crezut ca asta se intampla ca am numar de Romania strain, dar acelasi comportament de neandertal este prezent si cand folosesc masina cu numere de UK.

Bai nu zic ca in RO nu sunt chestii din astea, dar daca ti-o cauti, adica sa pui si semnal sa si accelerezi ca sa nu il incurci pe prost, si retardatul sa ii dea blana...........nu vezi la noi, iarasi avem orizonturi, ok se baga ala, il vad din timp, e 1 masina nu un tir, iese de pe motorway in 1 mila face stanga,

Au astia un interes fata de masina lor fenomenal..........mai toate sunt zgariate ruginite, pocnite , cu 4 cauciucuri diferite ( saraci...........nu financiar.............ca orizont asa..........macar 2 pe fata de o pereche si 2 pe spate de alta pereche ) iar MOT il poti lua cu 4 anvelope diferite daca au carne pe ele.

Da in Londra mai vezi LAMBO BENTLEY Ferarri d-astea impecabile.............dar englezul de rand are masina mai deplorabila decat romanul cu masina inmatriculata pe Bulgaria.

 

Calitatea condusul in UK mi se pare foarte proasta si ca sa fac o comparatie eligibila, iau in calcul ISTANBUL, aglomeratie MAI MULTA decat in Londra dar oricum............se misca treaba, pe soferi ii duce capul, se inteleg reciproc, ANTICIPEAZA tot, nu ca aici toti vad numai in fata un pic peste radiator si atat.

 

 

 

6) Siguranta.

Luni cineva a incercat sa imi fure BMW-ul de Romania, am fost la job cu cealalta masina. A fost o incercare esuata cu o surubelnita probabil.

Vreun drogat vai de neamul lui sau asistat social, care vroia si el un posh ride probabil sau sa faca niste bani CINSTITI din piese.

Manerul de la usa rupt, usa soferului indoita ...........d-astea.

Sun la politie, raspund si astia dupa 1min da ce sa vezi............ raspunde un robot care ma punea sa aleg din mai multe variante apasand pe taste ( ba astia sunt cretini.............e o urgenta sun in plm la politie .........poate ma omoara unu ............ ce fac stau sa ascult meniul lor si dupa sa apas pe tasta potrivita , si il rog pe infractor............stop joc boss ca sunt in meniul de la politie...........

Spun ce mi s-a intamplat ce am vazut cand am venit acasa...............masina fiind parcata in vazul lumii sub stalpul de iluminat adica nu am lasat-o cine stie ascunsa pe undeva. Femeia de la telefon imi zice ca nu trimite echipaj pt o tentativa de furt auto, ca proabil a si plouat si nu au ei ce amprente sa ia de pe masina.....................ba sa imi cada fata.......................tara civilizata din P * * A..............in Bucuresti daca ceri echipaj criminalistic VINE, mi-a zgariat un prost masina si mi s-a zis clar, daca ne sesizati sa ne prezentam la fata locului ajungem in X minute, daca nu avem in evidenta raportul dumneavoastra............frumos civilizat ca in RO.

Femeia avea de la politie avea alte probleme , m-a intrebat ce lucrez de cat timp sunt in UK , o durea la spit de masina mea, de tentativa de furt. Mi-a zis sa ma duc la asigurare cu CRIME NUMBER-ul X si gata. Pa pa .

Cu o asemnea atitudine ................ numai tara civilizata nu e asta. Oricum mie mi s-a parut socant meniul robot de la politie...........OK e bun daca vrei sa declari ca te deranjeaza partidele de sex ale vecinului ,pe care le auzi perfect in casa ta englezeasca si civilizata bine izolata, da nu e nici o graba .......... dar daca chiar ai o urgenta ce *** faci.

 

 

 

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.

Voua vi se pare tara civilazata o tara in care toate viciile sunt la vedere si pe fata.

Alcool, droguri, gay, lesbi tot ce vrei boss ............. bani si suflet slab sa ai.

Vezi doamne cand intri in club sau PUB te verifica asa cand se face mai intuneric dar daca intri de la 5 in pub nu e nici dreq la intrare sa te verifice.

Daca stau sa ma gandesc la latura economica financiara e bine asa, inrobesti populatia dandu-le paine si circ cat cuprinde si dupa aceea fraierii muncesc ca sa isi intretina viciile si placerile......... deja sa iti iei casa sau masina nu are rost................mai ales masina ...........................CUM iesi in oras si nu bei............ia mijlocul de transport in comun.

 

Mie mi se pare ca este o societate civilizata ci dimpotriva bazata pe vicii, in care se cauta si incurajeaza prin toate mijloacele inrobia cu ajutorul viciilor mai mult sau mai putin daunatoare.

O vacanta in Maldive o tigara sau alte nebunii de toate felurile sunt mult mai importante decat o casa sau o masina buna.

 

Macar romanul de rand nu iese din tara sa zicem dar are casa lui (indiferent de oras), probabil si masina lui decenta .................. e cat de cat independent, nu neaparat inrobit in vicii. Strange bani de zile negre, nu pentru nopti albe.

 

Ca sa elucidez misterul J-ului, din engleJi , J-ul vine de la jegosi, pentru ca unii sunt mai mult de cat jegosi si la propriu si la figurat din toate pct de vedere, de la atitudine superioara total nefondata, pana cand il potolesti si ii arati ca il scoti imediat "la tabla" sa isi vad de lungul nasului, pana la lipsa de atentie la curatenie, de la paharele incetosate de jeg din PUB-uri pana la hainele lor pana la masinile lor.........la tot.

Totul se trage de la faptul ca scoala costa. Probabil ca multi ar avea potential, dar se sting imediat datorita guvernului lor care cu buna stiinta a facut scoala sa coste.

Mie nu mi-a placut cartea in mod special, recunosc, NU am suportat scoala generala si liceul, doar la facultate mi-a placut si ma duceam cu placere ca era ceva tehnic si clar..............dupa ce am vazut ce e aici................multumesc Romaniei ca m-a civilizat educat si format, in asa fel incat trebuie sa lucrez in alta tara si sa lucrez cu niste englezi care teoretic sunt civilizati ( la job sau in corporatii da sunt oameni educati si civilizati ) doar pentru ca noi ne gandim la UK cu admiratie bazat pe faima istoriei tarii nu si pe realitatea crunta.

 

Probabil ca imigrarea atator romani in UK va mai ridica standard-ul englejilor de rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 952
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Gresesti. Mult.

 

Nivelul de educatie este foarte departe de al nostru. Tu compari maimutele de care te lovesti pe la serviciu cu cine de aici? Cu varfurile? Pai compara-i cu cei cu acelasi statut social din Romania si o sa te ingrozesti.

Uita-te pe statistici, au printre cele mai bune univeritati din lume. Au o gramada de companii ''made in UK'' in primele topuri din lume. Despre ce vorbim?

Aceeasi greseala o faci si cu locuintele. Tu compari casele oamenilor de rand cu vilele din Pipera, care fie vorba intre noi sunt odioase majoritatea. Compara frate casele bogatilor din Londra cu cele ale bogatilor de aici daca esti corect. Gandeste-te la un singur lucru, e a doua tara dupa Germania dpdv economic. Iar asta spune multe. Si mai spune ca noi suntem cei care mergem sa lucram la ei, nu invers.

 

Lasa ura pe englezi datorata unui reportaj sau unor reporteri care cauta doar ratingul. Fa comparatiile corecte si verifica niste date sau statistici. O sa te convingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucheze, la case te contrazic, un roman din clasa de mijloc, care sta la casa în România are cel puțin suprafață dubla fata de englezul similar. Și nu vorbim aici de spațiu utilizat/necesar sau nu. La ei se datorează probabil prețului exorbitant al imobiliarelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Gresesti. Mult. (......)

Il cunosc destul pe Bigfoot, un baiat educat si cu mult bun simt, destul de rar printre tinerii de astazi, il salut cu aceasta ocazie :wave:

Nu greseste deloc, in general are dreptate, el vorbeste de oamenii de care se loveste zi de zi, nu de varfuri si limite, astea sunt la fel peste tot. Adica un taranoi este ghertoi cu par pe limba pe orice meridian si paralela, idem si un om educat. Problema maselor este la cantitate, adica de cati taranoi ne lovim pe metrul patrat. Nu am trait in UK, nu am mers acolo, dar cunosc englejii destul de bine, lucrez in turism si am avut ocazia sa vad mii in aproape 30 de ani de munca. Am prieteni plecati un Irlanda, oameni care sunt educati ca Bigfoot, au facultati, doctorate, finul meu a fost plecat la munca in UK, parerile sunt cam aceleasi cu cele expuse mai sus. Exact cum spunea Bigfoot, cu cat varsta scade cu atat nivelul de educatie scade!

 

Am fost in Rhodos parca acum vreo 8 ani, mi se pare ca a fost al doilea an de cand insula a fost accesibila turismului altora in afara englezilor (nu gaseai loc ca roman, toata capacitatea de cazare era luata in circuit inchis de catre Thomas Cook si alte agentii britanice, etc), am mers in prima zi si mi-am luat o Yamaha TT600 de la inchirieri, vazandu-ne romani destupati grecul s-a deschis si am intrat in vorba despre motoare, una/alta..a venit vorba si despre englejii care erau peste tot beti si tavaliti, efectiv calcai pe ei..omul spune ca nu le mai trebuie asa ceva, au discutat cu patronatul lor in turism si majoritatea au hotarat sa renunte la contractele cu betivii astia din UK, castigau bani de pe urma lor, dar in fiecare sezon trebuiau sa-si recladeasca hotelurile daramate de catre babuini, in plus de asta erau batai/violuri si chiar crima, lucruri de care insularii greci erau straini pana atunci, iar ca ortodocsi nu puteau suporta lucrurile astea! Am profitat de ocazie si l-am intrebat ce parere are despre romani..romanii?..oameni extraordinari, vin linistiti sa se distreze, isi vad de treaba, poti sta de vorba cu ei despre orice, jos palaria!

 

Sigur ca nu se poate generaliza, dar asta este realitatea, din pacate marea majoritate a tinerilor sunt niste jegosi fara orizont, nu spun betivi, pentru ca asta este in gena tuturor. Viitorul imi pare sumbru. Sigur ca au putere financiara, au fost imperiu care au supt sute de ani din alte teritorii, cand ai la dispozitie bogatiile pamantului este simplu sa creezi si o civilizatie. Din pacate in ultimii 15/20 ani lucrurile au luat-o razna, tinerii nu au niciun viitor!

 

Nu degeaba masoneria se trage de la britanici, exista si interes sa tii masele in stadiul de moluste fara sa gandeasca prea mult, vorba lui Bigfoot, da-le paine si circ si ii tii in stadiul de larva bine mersi zeci de ani!

Din pacate situatia este extinsa,. am verisoara plecata cu familia sa lucreze in Elvetia, sunt acolo de 10 ani, au trei copii, barbate-su (roman si el) lucreaza in IT in domeniul bancar si sta pe cel putin 9000 fr ch pe luna..intampina greutati inimaginabile sa-si gaseasc o casa in firea ei, acolo este un sistem de licitatie iar majoritatea caselor sunt niste jeguri, oamenii jegosi la propriu, majoritar batrani, populatie imbatranita care sta pe dupa perdele sa pandeasca orice, asa i-a invatat sistemul!

La scoala nu invata nimic, stau si isi dau suturi in fund unul altuia in pauze, tu ca parinte nu poti merge sa discuti 5 minute inainte de ore cu dirigintele direct despre situatia copilului tau, trebuie sa mergi la primarie sa depui o cerere si te cheama aia cand are chef..te doare capul!!

Cand s-a hotarat diriginta sa-i intalneasca si astia i-au pomenit de facultate aia a facut ochii mari..da de ce sa-l dati la facultate, fara facultate poate reusi in viata la fel de bine, poate lucra intr-o banca, oriunde, de ce trebuie sa aiba neaparat studii superioare??

 

Am crezut ca astia exagerau, dar oamenii vorbeau serios, lucrurile astea mi-au fost confirmate de catre altii!

 

Asta-i ordinea masonica, asa trebuiesc facute lucrurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o dilema...

daca e asa de naspha acolo... wtf? de ce sunteti pe acolo? aaaaaa pentru salariu...

 

si daca v-as zice ca am in fata locului unde lucrez in momentul asta 5 persoane cu iq-ul cumulat al unui om ce-si merita titulatura si dreptul de om?
dinaia care au cauzat scandalul si modul in care suntem vazuti pe afara?

 

or fi si pe la ei verze umane, nu zic.

dar totusi o fi un motiv pentru care atatia se duc sa traiasca si sa munceasca acolo.

 

si sa compari infrastructura unei tari ca anglia cu dezastrul de aici... si sa mai si ajungi la concluzia ca e mai bine pe judetene si comunale in ro decat acolo...

super! hai sa ne gandim un pic cam cate din masinile din gama premium sunt nascute in anglia.

 

inteleg ca merita scuipati in ochi colonizatorii britanici pentru atitudinea adoptata in emisiunea care a cauzat acest post si sunt deacord.

 

insa am o intrebare...

cei care lucrati acolo cinstit ati fost tratati aiurea ca sunteti romani?

ati simtit ceva discriminare pe baza cetateniei romane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

daca e asa de naspha acolo... wtf? de ce sunteti pe acolo? aaaaaa pentru salariu...

 

dar totusi o fi un motiv pentru care atatia se duc sa traiasca si sa munceasca acolo.

Bineinteles ca te duci pentru bani, reciteste ce am scris si eu, un imperiu care sute de ani a supt aproape moca nu are cum sa fie nici imperiu si nici sarac!

Ideea topicului este vis/a/vis de calitatea umana!

 

Noi ne blamam ca si romani si nici nu ne dam seama cat gresim, daca ai auzi parerile pline de lauda ale turistilor straini dupa ce ne viziteaza tara ai sa ramai uimit!

Am spus mai sus ca lucrez in turism, crede-ma ca nu exista la ora actuala turist care sa nu laude Romania! Vorbesc de oameni normali, fara interese meschine!

Stiu, saraca tara bogata, muntii nostri aur poarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yoyo_man, intr-adevar casele lor sunt mai mici fata de restul europei occidentale, insa sunt mai mari ca cele din Europa de Est.

Noi suntem cam la nivelul Rusiei.

Sursa: http://shrinkthatfootprint.com/how-big-is-a-house

 

Mai pune la asta si faptul ca la ei traiesc in medie 2.3 persoane in fiecare casa, fata de 2.9 cat traiesc in Romania.

Uite si sursa: http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Average_household_size,_2011.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Lucheze, niste grafice nu au cum sa-ti deformeze impresia pe care ti-o faci ca om atunci cand mergi intr-o alta tara!

Omul a spus ce simte/vede zi de zi si din pacate parerile altora mie imi confirma ce s-a spus mai sus. Si nu-i vorba numai despre UK..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v statele din ziua de azi traiesc bine datorita impozitelor stranse de la companiile din tara lor. Cu cat sunt mai multe si mai puternice cu atat tara e mai bogata. Asta e sursa veniturilor.

Tu iti imaginezi ca astia au un depozit cu aur din cuceririle pe care le-au facut de-a lungul istoriei si consuma din el ca sa dea inainte?

 

Graficele se refera la alta discutie, la cea cu casele.

Impresia despre un om poate fi de cele mai multe ori subiectiva si influentata de o gramada de lucruri.

Editat de lucheze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu, nici ala micu' al meu de 8 ani nu ar crede ca astia au un munte de aur si cand ajung la fundul sacului mai vand cate o pepita..dar asta nu inseamna ca nu au acel munte de aur si nu vand din cand in cand din el!

 

l.u.v statele din ziua de azi traiesc bine datorita impozitelor stranse de la companiile din tara lor. Cu cat sunt mai multe si mai puternice cu atat tara e mai bogata.

Statul este bogat in ziua de azi datorita zilei de ieri istoriceste vorbind, prin asta gandindu-ma la zeci si sute de ani de colonizare! Discutam de un imperiu, de un sistem in care comertul privat s-a facut etapizat de-a lungul timpului, vorbim de zeci si sute de ani de experienta in care marile companii au strans experienta si bani, munti de bani, iar pe lucrurile astea s-au nascut alte companii si firme care au dus traditia mai departe!

In esenta lucrurile sunt simple, din bogatie este simplu sa faci ceva, invers este greu.

 

In fine, ideea topicului este alta, despre cum si de ce putem asterne pagini intregi dar nu aici, conditia este sa avem timp si nervi, de primul mai dispun, de celelalte ba :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De prin 2001 mi s-a confirmat felul omului englej undeva prin sudul Portugaliei,unde 99% din casele de vacanta de pe malul Atlanticului sunt detinute de engleji pensionari. Era jale in statiunile de pe coasta,betivi si jegosi la propriu. Nu am vazut niciodata in viata mea atatea femei bete ca acolo,incredibil....

Am avut sansa sa locuiesc cu o familie de britanici vreo1 an de zile.Aveau 3 copii,dintre care unu suferea de autism.Familia in sine era ok numai ca primeau foarte multe vizite de la prietenii lor din Anglia. Frate ,nu exista weekend sa nu faca aia ravagii prin casa,prin curte,piscina oriunde. Galagiosi,badarani,superiori,aveau impresia ca li se cuvine totul,nu se spalau deloc cat stateau acolo si orinde mergeau la orice pas aveau cate o doza de bere in mana. Cred ca se spalau si pe dinti cu bere la prima ora......

 

Binenteles ca omu din Romania pleaca cu gandul sa faca niste bani si sa caute o viata mai bune pentru el si familia lui ,atunci cand emigreaza. Dar pe langa banii astia descoperi o cu totul alta lumea "acolo" si dupa atatea eforturi depuse de a ajunge acolo cam inghiti in sec sa spui ca daca nu iti convine ,societatea,colegii de servici ,sistemul social ,scoala copiilor etc ,du-te frate inapoi acasa...dar stai si tragi , ca poate s-o schimba ceva ca e mai bine de 1000 de ori decat in Ro,stai doar din cauza banilor.Atat.

 

@Bigfoot are 100% dreptate in tot ce a povestit. El spune ce vede in jurul lui,omul de rand din fabrica,oamenii si locurile din cartierul unde locuieste,situatiile cu care se confrunta ...toate aceste de la nivelul lui....Pai daca avea un job in City of London si locuia in Notting Hill ne povestea de toti bancherii la costum negru cu ochelari . Gasea si acolo "realitati" despre elite....

 

Sa nu uitam ca poporul asta de engleji, este cel mai mare importator de pe Terra de.....FASOLE !!! :) Niste cacaciosi la propriu. Bigfoot,de la atata inversunare a uitat sa va povesteasca despre bucataria autentica a englejilor,ca in afara de fish&chips,fasole cu carnati si oua la mic dejun si ceai negru cu lapte ,habar nu au.

 

Mie personal imi este sila de ei,sunt niste oameni josnici si betivi care injura mult si fac umbra pamantului degeaba. Aaaaa si daca porti o conversatie cu unu si ala nu mai are nici un argument considera ca legea pumnului e primordiala indiferent de circumstante,sar la bataie cu orice ocazie.Asa este cand ai parte de razele soarelui 1 luna pe an, ai mintea intunecata de la atat ploaie.

 

In rest,va salut pe toti si respect pe cei ce munciti acolo de la profesionisti la maturatori pe strada. Bravo voua ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, greseala pe care o faceti voi este exact ceea ce condamnam noi la filmul ala. Adica se iau cateva cazuri sau persoane si se dau exemple de parca asa ar sta treaba la modul general.

Iar ca sa ne aparam spunem ca de fapt nu astia suntem noi, asa cum ne prezinta filmul, ci altii. Si venim cu diverse exemple de oameni normali si destepti.

Asa si cu ei, dam exemplul unor betivi ca sa aratam ca astia sunt englezii, Cadem in capcana producatorilor documentarului si pierdem o imagine mai larga asupra acestui popor.

Fiecare tara are uscaturile ei. Sunt convins ca englezul destept nu pune botul la documentarul ala, il pun doar cei neinformati sau maimutoii de care povestea Bigfoot mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucheze, la case te contrazic, un roman din clasa de mijloc, care sta la casa în România are cel puțin suprafață dubla fata de englezul similar. Și nu vorbim aici de spațiu utilizat/necesar sau nu. La ei se datorează probabil prețului exorbitant al imobiliarelor...

Clasa mijlocie nu sta in chirie, nu stau in casele pe care le inchiriaza romanii si de care se plang ca nu-s izolate.

Englezul chiar si cel de rand are 2-3 masini, iar pe cea "coaja" o foloseste pentru naveta zilnica. Masinile lor de weekend sunt masini scumpe de care au foarte mare grija.

 

Educatia la nivel univesitar este ani lumina fata de univesitatile din Ro. Cati romani sunt in Formula 1 sau Moto GP? Majoritatea sunt englezi, rup cand e vorba de inginerie si motorsports, de aia au si zeci de circuite.

 

Cat despre starea drumurilor no comment, nu se compara cu Ro sub nici o forma. Ca sa ajungi din A in B ai autostrazi, ai A roads , B roads , C roads. Poti ajunge din A in B pe 5-6 rute diferite cu diferente mici de timp intre ele. Cate gropi am luat pe Timisoara -Satu Mare inca n-am vazut in 5 ani de UK.

Editat de Vizitator
Ti-am editat ultima "recomandare", putem discuta civilizat, fara sa folosim un limbaj provocator!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai, ca daca ii catalogam betivi pe toti nu spunem decat un adevar, nu este nicio exagerare!

Povesteam mai sus ca am prieteni (familie cu doi copii, ambii parinti cu studii superioare/doctorate, meseriasi adevarati) plecati in Irlanda, cred ca au vreo 9 ani de cand sunt acolo..povestea asta ca Irlanda are cel mai mare numar de handicapati/numar locuitori, oriunde te intorci vezi oameni in carucioare impinse de rude. De ce?

 

1.Vremea de tot rahatul, ploua tot timpul (vorba astuia, la astia anul trecut vara a cazut intr-o miercuri! :D ), dar o ploaie de aia mocaneasca, ploua mai rau ca in UK, este frig tot timpul, vara se invelesc cu pilote de puf ===> nu ai alta solutie decat sa-ti inneci amarul in bautura, dupa program puburile sunt pline, femeile beau cot/cot cu barbatii, se cupleaza matoi unii cu altii, fac copii la bautura, etc!

2. Pentru a-si proteja averile se impuiaza intre ei (cam cum sunt branenii la noi, scuze daca am ofensat pe cineva!) cu veri de spita a doua sau a patra, sangele nu se primeneste, copii ies in carucioare de mici!

 

Nu stiu daca s-a spus de sistemul sanitar, nu este o exagerare, in Irlanda astia au avut probleme, cei mai buni medici nu sunt de-ai lor ci cei importati, romanii, indienii, etc..amicii astia au doi copii si s-au lovit de incompetenta doctorilor de cateva ori, ultima oara au dus-o pe cea mare la un control si aia i-au spus ca este ok desi fata avea problema de deplasare, au venit in tara si au mers la o doctorita batrana care cum au intrat in cabinet le-a spus ca fata are problema la coloana! Si asta doar s-a uitat, fara sa o consulte!

 

Nu sunt exagerari, sunt realitati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, ca daca ii catalogam betivi pe toti nu spunem decat un adevar, nu este nicio exagerare!

Povesteam mai sus ca am prieteni (familie cu doi copii, ambii parinti cu studii superioare/doctorate, meseriasi adevarati) plecati in Irlanda, cred ca au vreo 9 ani de cand sunt acolo..povestea asta ca Irlanda are cel mai mare numar de handicapati/numar locuitori, oriunde te intorci vezi oameni in carucioare impinse de rude. De ce?

 

1.Vremea de tot rahatul, ploua tot timpul (vorba astuia, la astia anul trecut vara a cazut intr-o miercuri! :D ), dar o ploaie de aia mocaneasca, ploua mai rau ca in UK, este frig tot timpul, vara se invelesc cu pilote de puf ===> nu ai alta solutie decat sa-ti inneci amarul in bautura, dupa program puburile sunt pline, femeile beau cot/cot cu barbatii, se cupleaza matoi unii cu altii, fac copii la bautura, etc!

2. Pentru a-si proteja averile se impuiaza intre ei (cam cum sunt branenii la noi, scuze daca am ofensat pe cineva!) cu veri de spita a doua sau a patra, sangele nu se primeneste, copii ies in carucioare de mici!

 

Nu stiu daca s-a spus de sistemul sanitar, nu este o exagerare, in Irlanda astia au avut probleme, cei mai buni medici nu sunt de-ai lor ci cei importati, romanii, indienii, etc..amicii astia au doi copii si s-au lovit de incompetenta doctorilor de cateva ori, ultima oara au dus-o pe cea mare la un control si aia i-au spus ca este ok desi fata avea problema de deplasare, au venit in tara si au mers la o doctorita batrana care cum au intrat in cabinet le-a spus ca fata are problema la coloana! Si asta doar s-a uitat, fara sa o consulte!

 

Nu sunt exagerari, sunt realitati..

Sistemul sanitar? Are you fuckingkidding me?

Pana si spitalul veterinar unde am operat pisica e mai presus decat orice spital judetean din Romania. Era dotat cu RMN, bazin de recuperare si alte facilitati care lipsesc cu desavarsire din majoritatea spitalelor romanesti. In Romania pentru un RMN astepti pe liste doua luni de zile.

Veterinarii lor au mai multa grija de animale decat au doctorii din romania de oameni.

Aici nu mergi cu mita dupa tine ca sa fi bagat in seama, vine doctorul la tine si te ia de pe hol.

Unchiul lui barbatu-miu si-a dus copilul si l-a operat in UK dupa ce l-au macelarit pe zeci de mii de euro mita cei mai buni ortopezi din Ro.

Voi vorbiti din auzite, habar nu aveti ce ziceti.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Voi vorbiti din auzite, habar nu aveti ce ziceti.

Daca tu ai intalnit alte exemple esti binevenita sa le expui, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa fii asa categorica in a afirma ca altii care au vazut/trait altceva exagereaza!

Lasa exaltarea asta de Antena3 sau de Daily Mirror in alta parte, suntem intre oameni cu argumente..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparatia cu sistemul sanitar m-a lasat si pe mine mut. Vedem aproape zilnic imagini din spitalele romanesti care aduc cu perioada evului mediu.

E clar ca sunt multi care-si dau cu parerea folosind informatii transmise din gura in gura, umflati maxim in orgoliul lor national-mioritic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Comparatia cu sistemul sanitar m-a lasat si pe mine mut. Vedem aproape zilnic imagini din spitalele romanesti care aduc cu perioada evului mediu.

In primul rand eu nu am comparat niciodata sistemul sanitar al nimanui cu nimic, probabil furat de subiect ai sarit peste randuri, am pretentia ca daca purtam o discutie in scris o facem atent, reciteste ce am scris ;)

Am scris ca astia s-au lovit acolo de mai multe ori de probleme atunci cand au fost cu copiii la control si ca si-au rezolvat una dintre probleme in Romania, dupa ce in Irlanda a fost pus un diagnostic gresit!

 

Si da, evident ca pentru tine NU CONTEAZA, pentru ca nu te-ai lovit de vreo problema! Pentru ei CONTEAZA pentru ca asta li s-a intamplat..muti, da..exact asta a fost senzatia prietenilor mei, muti au ramas cand doctorul le-a spus ca fetita nu are nimic desi se vedea cu ochiul liber ca nu pasea ca lumea, iar aici au pus-o pe picioare tocmai datorita faptului ca au diagnosticat-o bine!

 

Vezi tu, cand te lovesti de probleme de genul asteia de mai sus putin iti pasa despre ce arata la TV sau scrie in ziare despre UK vis/a/vis de Romania sau ca tu sau d-ra de mai sus lauda mediul in tara adoptiva unde traiesc, pe tine te doare ce ti s-a intamplat tie!

 

 

E clar ca sunt multi care-si dau cu parerea folosind informatii transmise din gura in gura, umflati maxim in orgoliul lor national-mioritic.

Chiar nu-i cazul, oamenii sunt baieti realisti, cu studii superioare si doctoranzi, oameni care au responsabilitatea afirmatiilor cu ei!

Orgoliul mioritic nu-si are locul aici..

Bineinteles, sunt multi care bat campii, dar nu-i cazul aici :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce argumente vrei?

 

Nu v-am pus poze de la engineering show-uri, moto show-uri si lincuri cu toate circuitele din UK?

De unde locuiesc eu, pe o raza de 40 de minute, am 5 circuite auto si moto, daca vreau pot sa fiu pe circuit toata saptamana.

Si asta e ce pot spune despre nivelul lor in motorsports, pentru ca pe domeniul asta am contact.

 

Am facut 20k km ca pasager in primul sezon moto in Ro pe motorul lui barbatu-miu si zilnic am avut incidente in trafic si suspensiile s-au dus tot dupa primul sezon. In 5 ani de UK n-am fost in pericol de moarte nici macar o data. nu mi-au sarit caini, cai sau copii in fata, nu era sa pic din cauza unei balegi sau a unui crater.

 

Nu am vecini englezi care sa fac gratare si sa asculte manele in fiecare weekend, asa cum fac majoritatea romanilor din Londra.

Enlgezii nu-si baga nasul in viata ta privata asa cum fac romanii din Anglia, nu ii intereseaza cat castigi si cat platesti chirie si de ce lucrezi in domeniul in care lucrezi.

Toti sunt respectuosi mai ales daca le spui ca studiezi aici, noi niciodata nu am fost discriminati.

 

concluzie:

-au printre cele mai misto biking roads din EU

-cea mai mare piata si cultura moto din EU, 40 la suta din motocicletele sport vandute in EU sunt in UK

-tara cu cele mai multe track-uri si cele mai variate din EU

-tara cu cei mai multi ingineri in Formula1 si Moto GP

-universitati de inginerie si nu numai, ani lumina fata de Ro

-spitale cu dotari tot ani lumina fata de Ro

-birocratie putina comparand cu Ro, totul se face pe net si prin tel.

-civilizatie mai multa decat in Ro, ca sa vezi asta trebuie doar sa te uiti cum stau la aeroport englezii in rand si cum se inghesuie romanii ca vitele la adapat. "Please stay in line! Please stay in line"...degeaba....

 

 


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma tuturor evenimentelor din ultima vreme de la TV si din alte parti......... m-am decis sa deschid acest topic in care sa imi exprim opinia fata de UK si sunt curios sa vad de asemenea si opinia voastra despre UK, ca traiti in UK sau in afara UK-ului.

 

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii?

- sunt mai buni, mai educati si cu mai mult bun simt, mult mai politicosi si au o caracteristica aparte: daca te simt toparlan te ard de nu te vezi daca esti amabil si politicos iti raspund la fel si mai mult, daca esti amabil bun si pozitiv ai sa fii surprins cat de multe ai de castigat. In ro daca esti amabil bun si pozitiv in general lumea abuzeaza de tine (punct).

 

 

 

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

 

e ca si la punctul 1. daca esti cocalar nu esti respectat, daca esti OM ai numai de castigat vei fi valorizat si respectat.

 

 

3) Cum evaluati calitatea cladirilor?

 

calitatea este la alt standard fata de ro. au alta mentalitate in constructii si casele au o structura diferita fata de cele din ro. poti spune ca sunt mai ieftine sau mai proaste dar in realitate sunt muuult mai scumpe si mai bune daca sunt ingrijite adecvat.

ce difera insa este grija fata de detalii. aici casele arata ca in povesti, arhitectura este foarte respectata, caramida si piatra se folosesc cu precadere iar casele sunt foarte personalizate in stilul binecunoscut. spre deosebire de ro unde tot ghelbanul a fost lasat sa-si construiasca case cum l-a taiat pe el capul, ca in ro toti se pricep la orice inclusiv la design de case si arhitectura iar casele arata in general a depozite de cereale prevazute cu ferestre, acolo casa e casa.

 

 

 

4) Cum evaluati calitatea drumurilor?

 

puteau sa fie mai bune la cati bani se baga in ele dar oricum sistemul lor de drumuri este un vis inca de neconceput pentru ro.

 

 

5) Cum evaluati calitatea soferilor?

 

foarte politicosi si atenti. ca la punctul 1. daca esti amabil iti zambesc si-ti multumesc. am dat si de ghelbani dar proportia de ghelbani e de 10% nu de 90% ca in ro.

 

 

6) Siguranta.

health and safety este nr 1 la ei. daca nu intelegi asta nu ai inteles nimic din sistemul britanic. orice denivelare de drum e semnalizata corespunzator, orice hazard e anuntat dinainte. am fost martor la o bataie in fata unei carciumi, trecatorii au sunat la politie si in 5 minute au venit 3 masini de politie.

 

 

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.

bah ai capacitate? adica esti matur si nu ai nici o dizabilitate care sa-ti impiedice capacitatea de luare a deciziilor in ce priveste viata ta personala? atunci esti liber sa faci ce vrei si bineinteles iti vei asuma pe deplin consecintele faptelor tale.

 

 

Ca sa elucidez misterul J-ului, din engleJi , J-ul vine de la jegosi

 

no comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, imi pare bine ca li se mai ridica romanilor valul de pe ochi. Prea s-a cultivat complexul asta de inferioritate, ridicatul in slavi al strainilor doar pentru ca-s "straini".

Nu stau sa fac analize in privinta sistemului medical la noi vs. la ei, cum isi trateaza pisica si alte kkturi pentru ca nu m-am lovit de ele. In schimb am interactionat suficient cu oameni obisnuiti, atat romani cat si englezi/francezi/nemti incat sa-mi fac o parere. Si aia e in felul urmator: romanul mediu e ager la minte si respectuos, modest. Englezul e plin de el si cam atat :). Ignoranta si betivaneala sunt considerate niste virtuti, si n-am prea inteles de ce.

 

Mi s-a luat in ultimii ani de cati ingineri vestici am vazut care abia se leaga la sireturi. Diviziunea muncii dusa la extrem, inadaptabilitate cronica. "it's not my responsibility".

Repet, englezul si in general vesticul mediu e o leguma comparat cu romanul mediu.

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...