Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

» Post actualizat in 26 Feb 2015 12:54

:funny:

 

 

Timisoara nu va uita :)) Ahahahaha!

 

*Grapini este legat de primul quote

Care e problema ta? Te-a suparat de cand nu te-am primit la noi in Londra cand voiai sa aplici de acte? Nu prea aveam chief de fata ta., si nu voiam sa ma fac de rusine fata de proprietarul casei.

Si ce am facut eu in Timisoara de am ajuns de neuitat? De ai ceva de zis, zi-mi in fata sau pe privat, nu te plange ca o fetita pe forum.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 952
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Am avut ocazia sa stau 2 ani in Londra. Conditiile contractului erau mult peste medie/asteptari.

Am stat 6 luni, am bifat ce merita in Londra, dupa care am revenit acasa. Vroiam sa ma intorc aici ca sa muncesc. La modul f. serios.

Este iesirea care mi-a spulberat total si definitiv mirajul strainatatii si m-a facut sa inteleg ca avem aici infinit mai multe oportunitati si libertati, cu toate minusurile vietii autohtone. Nu stiu cat va mai dura norocul acesta, dar inca nu suntem atat de spalati pe creier, ca natiune, precum credeam.

Priviti de foarte aproape, londonezii sunt, dpmdv, majoritatea, niste buruieni si animale.

Buruieni fiindca cresc doar in lateral si sufoca totul in calea lor, in loc sa creasca inalti, drepti si sa aduca vreun beneficiu vietii per ansamblu.Nu au nici un obiectiv pe termen mediu, nu vorbim de lung. Si animale, tot pe acolo. Consuma, consuma si iar consuma. Daca astazi avem mancare si bautura, totul ok. Pentru maine, ne facem griji maine. Oameni mai lipsiti de perspectiva eu nu am intalnit niciodata. Totul este un consum si un hedonism bizar. Iar ipocrizie ca acolo nu am intalnit nicaieri aici. Relatiile sunt cam de dragul oportunitatilor si al sexului, copiii sunt asa niste chestii care cresc oricum indiferent ca iti pasa cumva de ei sau nu, nu conteaza ce mananca, cum mananca, in ce si cum traiesc (vizavi de conditiile de trai din chestiile pe care multi le numesc case).

Au foarte multe legi cu probleme, care incurajeaza sau lasa libera capusarea statului dar pe care nu le modifica intentionat pentru a motiva actiunile impotriva etniilor "cotropitoare". Actiuni care se fac pe sume imense de la stat sau UE. Asa ca nu au mai niciodata interesul ca actiunile acestea sa eradicheze serios problema.

Vorbeam cu un coleg la un moment dat si ne intrebam cum poate fi Londra un oras atat de prosper in conditiile in care noi interactionam, inclusiv la nivele de top, cu niste ignoranti care ne lasau fara replica. Secretul, am ajuns noi la un moment la o concluzie, pare a fi implicarea in campul muncii si a ultimului inept. Mai ceva ca angajarile obligatorii de pe timpul comunismului. O sarcina care in Ro o face un angajat (total depasit de situatie, de acord) la ei o spargeau in 10 si puneau 10 insi sa se prefaca ca muncesc. De bine, de rau, cei 10 generau venituri si taxe si consumau ca si termitele salariul imediat ce il primeau.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici chiar asa jegosi nu sunt cum se descrie la inceput, si nici chiar asa de super-oameni cum se descrie mai incolo. Casele lasa de dorit, mancarea e naspa, omul de rand e cam ... ignorant. Cam ca la noi, dar altfel.

 

Masinile sunt mai ieftine, asigurarea e MULT mai scumpa. Locuri de parcare nu sunt - si daca nu vrei sa faci ocolul cartierului cand ajungi acasa, mai bine sa ai un "forecourt" unde sa iti lasi masina. Joburi sunt si poti sa mergi cu masina, dar iti trebuie o juma' de ora/o ora mai mult sa ajungi pt ca e trafic la ora aia. Autobuz in oras - rar si prost. Trenurile sunt bune, dar duminica sa nu circuli cu ele. Posta e exemplara. E mai curat, dar platesti la taxe de te usuci. Gropi nu sunt, in schimb in permanenta ai drum in lucru pe undeva.

 

Cand ceva functioneaza - e construit sistemul - apoi ala functioneaza. Da' sa nu vrei sa faci ceva ce nu corespunde, ceva neobisnuit. Vei fi privit cu suspiciune.

 

In general, oamenii discuta calm, chiar daca in contradictoriu. Rar se iau la bataie - nu ma refer la microbisti sau betivii din puburi - adica nici macar o palma sau un ghiont. Dar cateodata parca ai vrea sa le dai una sa-i mai trezesti la realitate.

 

 

Mai bine sa invatam ce avem de invatat de la ei, si sa nu uitam lucrurile pe care noi le facem mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e problema ta? Te-a suparat de cand nu te-am primit la noi in Londra cand voiai sa aplici de acte? Nu prea aveam chief de fata ta., si nu voiam sa ma fac de rusine fata de proprietarul casei.

Si ce am facut eu in Timisoara de am ajuns de neuitat? De ai ceva de zis, zi-mi in fata sau pe privat, nu te plange ca o fetita pe forum.

 

Oh, mi-a crescut tensiunea.. a doua oara anu asta :) Prima data am calcat noaptea intr-un (cuvant urat) si l-am intins pe ambreaj..

 

Dar cu ocazia asta (sincer uitasem) ca atunci cand stateam in Holanda am avut intentia sa ma mut in Anglia (vroiam sa schimb ceva) si tot acuma imi amintesc foarte vag ca te/v-am intrebat de acel proces pentru cum se aplica sa stai la ei in tara frumos si legal. Si la fel imi amintesc ca ai/ati fost destul de reci, mai exact era ceva de genu nu o fa, nu veni. Reactia am pereceput-o ca si cand vreau sa bag o pisica in vana cu apa.. in fine, oricum asta nu era o problema, clar.

 

Ce nu (la fel de sincer) imi aduc aminte este ca am vrut/cerut sa stau la voi sau ceva de genu, dar daca eram pe acolo; da, as fi vrut sa dau ochii cu voi ca pana la urma ne-am mai plimbat in grup destul pe acasa (tin minte cand ti-a sarit lantu sau asa ceva pe drumu de la Resita la Anina si cand te-ai oprit ati cazut de pe loc in sant.. sincer a fost amuzant in special ca nimeni nu a patit nimica). Da nici asta nu e o problema ca de fiecare data cand am fost in Anglia am stat ca omu la hotel si cu o ocazie am stat intradevar la o cunostinta. Precizez ca nu am calcat in Londra in cele 4-5 excursii in "tara voastra" pentru ca eram mult mai curios sa vad restul pe cat de mult si nu doar ce ia ochii la turist.

 

Ca nu aveai chef de fata mea.. no comment, este o tara libera (inca). Sa te faci de rusine cu mine fata de propietarul casei (presupun ca este vorba de cea care era inchiriata la acel moment) mai mult ca sigur, pentru asta sunt vestit si oricum din firea mea nu se intampla altcumva. Si cu anii.. nu s-a indreptat treaba, chiar mai rau.. adica deja le este rusine familiei de mine.. nu doar unii asa..

 

Cu plansul ca o fetita s-a intamplat (e naspa, recunosc) de cand am inceput sa bag steroizi ca eram frustrat de marimea penisului meu.. dar a degenerat treaba, nu in bine.. din nou, si practic acuma am un vagin intre picioare. Daca apuca pe cineva mila sa se opreasca pentru ca nu stiu ce vorbesc! Sunt numa avantaje pe motor, nu te mai incurci in carnat, nu mai dai oole de rezervor! Nu e vraja!

Si nu pot sa iti zic in fata ca daca iti zic ca vreau sa iti fac o vizita ma refuzi.. :( si de la distanta e aiurea.. asa.. impersonal..

 

Nu stiu ce ati facut pe acasa ca sa fiti "vestiti" dar daca intrebi pe oamenii din gasca veche nu e unu sa nu stie despre cine e vorba, wtf?!

 

Rezumat cu iz de ceva lectie de viata ieftina: cand te reintalnesti cu cineva diferenta este felul in care te primesc/privesc.

 

Trecand la subiect, in acei km prin Anglia facuti cu masina si motoru, orasele vazute, pulsul strazii, discutiile cu oamenii de rand, plimbatul prin toate cartierele, nu numa buricul targului, aspectul tarii per ansamblu... pot sa zic ca baietii aia sunt "speciali" dar si ei (de multe ori si la multe subiecte) ani lumina in urma fata de Europa, in special de Vest..

 

Oricum cea mai misto imagine din viata mea (oarecum ironic) sunt haitele de femei din toate orasele si oraselele vazute care umbla noaptea p*ula de bete si pisate pe ele si se iau la harta ori vor sa f*uta de la primu sau prima in calea lor la ultimul stalp. Uau! Sunt ca niste monstrii care se transforma.. :) fantastic. Cu toate astea se intampla si toate lucrurile alea misto pe acolo.

 

Si rahat peste pupaza 90% din ofertele ce le primesc sunt acolo! Cu ce am gresit?!

 

 

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cu cine te certi aici ?

 

Eu niciodata nu am zis ca nu-s roman. Si nimene nu mio zis nimic . Luv a zis niste chestii despre Elvetia, ca de UK nu pot sa ma pronunt. E in mare parte adevarat. Dar daca nu ai si un pic de bafta nu e ok nicaieri.

 

 

asa este emigrarea vazut prin ochii unui copil de bani gata.

 

tu stai in cotroceni si conduci seria 3 "noutz" , te duci in cartierul muncitoresc din londonezia si ti se pune astupusu, basca la 2 case mai incolo ai si o casa cu indieni jegosi sau mai rau pakistanezi...

 

chiria care ti-o permiti din salariul de emigrant high skilled iti lasa putine optiuni de palatele pre-decembriste confiscate prin 50-60 de la un jidan avut.

 

dar na, dorinta de afirmare pe fortele propii este mai mare decat insuficienta confortului data de viata de emigrant, tot respectul pentru tine la faza asta.

 

sper ca peste cativa ani sa privesti societatile vestice cu alti ochi, in nici un caz nu sunt perfecte dar oricum sunt la ani lumina de romania cu toata decadenta lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca au iesit ceva polemici, cam fara sens, dar care arata cat de divizati suntem.

Am vazut diferite opinii asa va o sa raspund la ce mi-a atras atentia. Cand raspund sau mentionez ceva, o fac din proprie experienta nu din auzite.

As putea evident sa nu fiu obiectiv si sa fiu Jmecher sa zic .....pfff Londra UK ........la creme de la creme...........mai degraba zeama de zeama decat crema de crema.

Nu e vorba de orgoliu mioritic, nu e vb de acel documentar de la TV, e vb de calitatea vietii cum a zis L.U.V ( cred ).

In nici un caz nu exista un complex de inferioritate fata de engleJi pt ca efectiv..........nu au cu ce sa fie peste noi ca romani....................sunt dauna totala.............odata ce vi aici creste increderea in tine si vezi cat de intunecati sunt, cum bine a punctat MihaiStancu.

Bine ca la job esti ca intr-o rezervatie naturala..............oameni foarte OK .........scoala, cartea, educatia chiar si moda veche ( dar sunt prea putini, raportat la maimutele prezente )...........cand iesi de la job si mergi pe strada si esti atent la detalii ................vezi nivelul absolut scazut si inferior.

 

Referitor la drumuri:

Da au autostrazi comparativ cu RO unde nu prea avem. OK.

DAR calitatatea drumurilor secundare nationale etc, sorry nu este cu nimic mai presus de cea a drumurilor din RO. O zic ca pt ca am venit totusi cu masina in UK si folosesc masina pt a ma plimba peste tot. Nu nene nu repet am venit cu masina tip top si acum troncane, de la ce la 600km facuti in Romania pana la Nadlac? Hai sa fim seriosi. Ma o fi poate de la mersul pe autostrada prin Ungaria, Austria, Germania, Belgia, Franta........mai stii? Nu domne, cel putin in cazul meu este din cauza drumurilor de proasta calitate de aici am 10.000km facuti aici iar trenul fata a fost reinnoit in mare parte innainte de a pleca de acasa. Nu sunt gropi sa intre toata roata in groapa, dar e plin de imperfectiuni, nu prea poti sa faci testul paharului de apa plin pus pe bord, oriunde ai fi.......trebuie sa fie o denivelare groapa ..........ceva consistent cat sa te smotoceasca cand o incaleci.

 

 

Referitor la facultati:

Bine ma ca au ei OXFORD CAMBRIDGE nebunii etc...............si ce fac cu ele? Ia zi ce fac? Pai uite ce fac sunt "disperati" dupa est-europeni, pt ca la ei N-AI CU CINE efectiv DOOOOOO, asa ca POLITEHNICA noastra de Bucuresti, sau alte facultati din RO, isi cam pun aprenta pe piata muncii din UK.

Asa ca la faza : Calitatea a invatamantului din UK este net superioara celei din RO.................nu imi vine decat urmatoare replica: "Ba ma lesi!"

De aceea e plin de romani la Jaguar Ford McLaren, Rollce Royce, Bentley nu? ....( iarasi o zic din experienta proprie, in cunostiinta de cauza, a fost un EXOD intreg in 2014 din Renault Technologie Roumanie..........ca e invatamantul prost, mai ales daca stai sa te gandesti la "marile lor facultati". Sunt mari si recunoscute da, dar nu vad dc ar fi peste cele din RO?

 

La interviu nu ii intereseaza pe astia ce ai facut tu, cate inventii ai tu, cate facultati ai etc, nu , iti pun intrebari directe pe subiect, daca le sti bine te iau un pic mai aprofundat daca nu aia e. Spun asta din experienta mea si cea a colegilor mei care au incercat si nu au reusit.

Am un coleg la job, de varsta mea 25 de ani baiat finut si educat face master in AUTOMOTIVE, un fel de master la transporturi de la noi. M-am uitat si eu pe cursurile lui..........OK.......... ce este superior sau peste ceea ce avem noi in RO? Nimic. Aceleasi calcule, aceleasi ecuatii, termodinamica, RM pe alocuri.

Ce am vazut in plus fata de ceea ce am facut eu la facultate, au fost cursurile de calibrare motor..............chestie pe care eu a trebuit sa o invat la Renault TITU si mai apoi din propriu interes jucandu-ma cu WINOLS un program special.

 

 

 

Referitor la mancare:

NO COMMENT dauna totala, aproape ca am devenit vegetarian, nu ai ce sa mananci.........n-are mancarea gust.

Tin minte cand am venit in Bucuresti de Craciun, prima oprire a fost la shaormeria LA HALEALA de la Gara de Nord.............Doamneee ce buna a fost shaorma aia...........i-am si zis celui care a preparat-o : Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

Si daca iti cumperi tu pui si il gatesti............. tot nu are gust ca puiul nostru din Ro de avicola sau ce o fi. Sigur e pui steroidat si la noi...........dar macar mai are gust...........nu e burete.

Deja daca discutam de sarmale, mici, mamaliga .........nu.........nu se poate compara.........gastronomie adevarata.

 

 

 

Referitor la case:

Nu stau intr-un shit hole. Ceea ce am vazut si am relatat mai devreme la inceput de topic, am experimentat cand imi cautam chirie.........

Am noroc ca am spatiu in casa MULT pt ei, decent sa zicem pt noi ca romani........dar izolatia fie fonica fie termica..........lasa de dorit, cel putin fata de standardul romancesc.

 

 

Referitor la alti conationali:

De cate ori vad un roman ( nu tigan borat la cersit ) ma bucur, si ma bucur sincer. Sentimentul pana acum a fost reciproc, mai putin cu o exceptie cand am fost in Camden cu un fost coleg de la Renault , Brake system engineer la Jaguar acum, vb in romana si am dat de 2 fete romance , dar englezite, iar George colegul meu a zis Buna Seara cu toata bunavointa si caldura, cu toata bucuria, nu gen buna pisi hai sa te ***; reactia tufelor alora a fost urmatoarea: Noi nu vb cu romani! :)) Ba ma lesi, e adevarat ca nu eram beti morti nu aveam berea in mana nu eram tatuati peste tot..........mda nu prea dadeam a engleJi, mai dai si de uscaturi.

In general cand merg cu masina( BMW-ul cu numere de RO), mai ales prin Londra, ma mai trezesc cu un flash, claxon, o avarie ceva si niste chipuri vesele care imi fac cu mana, chiar si de pe trotuar ii vezi cum iti fac cu mana, ceea ce este foarte frumos, iti creste inima in tine ca roman cand vezi ca ai asa o solidaritate cat de cat. Aceeasi chestie se intampla si pe autostrada mai trece cate unul da un claxon iti face cu mana, si chiar iti face ziua mai buna...........mai dai de civilizatie uneori..........nu esti singur.

La fel fac si eu cand mai vad cate o masina de RO sau un TIR ceva si de multe ori mi se raspunde. Este un gest frumos care merita apreciat din punctul meu de vedere.

 

 

Referitor la parcul lor auto:

Au un parc auto invechit fata de parcul nostru auto romanesc.

Da au cativa bogati 15% cu SUPERCAR-URI nu doar masini scumpe, cu fitze de fitze la creme de la creme.

OK la noi nu vezi peste tot in Bucuresti LAMBO, dar vezi macar un BMW , Mercedes, AUDI de generatie noua la 2 strazi................la astia te intorci in timp, zici ca sunt pe BG toti plin de vechituri. Romanii au gusturi la masini si mai ales LE RESPECTA .

La noi vezi si masini vechi, dar intretinute, la astia vezi masina noua normala Ford Focus, GOLF , ma refer la categorie nu neaparat la marca de masina, veche de 3 ani sau 4 ani , si stai sa te gandesti raportat la starea jalnica, or fi 3 - 4 ani lumina? sau cum? Daune, datorita ignorantei si lipsei de respect fata de propriile bunuri, totul este consumabil.

Bine repet mai sunt si unii care au un respect fata de masina sau care isi permit o masina scumpa............dar sunt putini.

Mi se pare oricum foarte comic pt ca aici am vazut mai multe decapotabile decat in Monaco sau Grecia.......

 

 

 

Ma rog ................. sunt multe de spus.

Acum probabil ca depinde si de unde ai plecat din RO de ai ajuns in UK si ti se pare OZN insula asta uda......................dar eu unul cat m-am plimbat prin tara nu am dat de vagaune sau de atatia badarani/cozi te topor/ignoranti/destrabalati etc. Nu spun ca toti englezii sunt asa..........................dar mai mult de 50% din ei sunt ..............daune.

Capitalism salbatic, indobitocire a populatiei, mofturi la vedere sa te atraga.............prosti cu gramada.

Valori ZERO.

Biserica cum bine a adus vorba L.U.V este un element important intr-o societate, te autoeduca cel putin ETIC, daca nu spiritual, nu e vb de a tine post , face matanii sau a aprinde lumanari, e vorba de RESPECTUL FATA DE CEEA CE TE INCONJOARA ca e un bun material sau un suflet............... n-ai sa vezi "probleme" d-astea la engleJi, totul e consumabil....pana si religia...............vezi pe intr-un cartier cate 5-6 biserici diferite......

Asa va fi si la noi din pacate....... deja au inceput cu emisiuni gen MARUTA, KAPATOS, ACCES DIRECT, MIREASA PT FIUL MEU, HELL'S KITCHEN ..........s-au dus vremurile alea cand prindeam ENCICLOPEDIA la TVR1.............cred ca va amintiti cei care aveti macar 25 de ani.

De ce stau in UK? Ca sa strang bani sa vin in tara sa mai cumpar un apartament sau o casa...............poate ca sunt eu mai prost ca nu ma duc sa beau pana cand ajung la spital ( cam 300lire pe weekend asa ) sau nu ma duc in BARBADOS, ma multumesc cu niste mici pe dealul negru ............dar la sfarsit una e sa ramai cu o casa si alta e sa ramai cu o amintire de 1 saptamana .

In 15 ani asa .........o sa fie si la noi enlgezisme....................deja a inceput ETNOGENEZA asta mondiala de indobitocire a populatiei.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigfoot

ei hai ca te-ai mai dat pe brazda... deja zici ca nu tu ai scris primul post din topic :D

 

au cativa bogati - gresit!... au multi bogati e mai corect.

cu masini de epoca intretinute brici, cu niste conace pe la tara de-ti pica falca, cu case de vacanta prin Spania etc.

ce bmw... ma faci sa rad...

 

eh... nici nu stiam ce inseamna om bogat pana sa ajung sa vad ce e pe aici, ca in ro toti Dinu Paturicii te induc in eroare grav de tot.

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigfoot

ei hai ca te-ai mai dat pe brazda... deja zici ca nu tu ai scris primul post din topic :D

 

au cativa bogati - gresit!... au multi bogati e mai corect.

cu masini de epoca intretinute brici, cu niste conace pe la tara de-ti pica falca, cu case de vacanta prin Spania etc.

ce bmw... ma faci sa rad...

 

eh... nici nu stiam ce inseamna om bogat pana sa ajung sa vad ce e pe aici, ca in ro toti Dinu Paturicii te induc in eroare grav de tot.

 

Repet, au cativa bogati raportat la populatie. Da cu supercar-uri conace si alte nebunii. PUTINI.

NU stiu unde stai tu in UK.

Ia uite-te tu pe strada in Londra, cati merg cu Bentley Rollce Lambo Ferrari................si cati merg cu metroul? Ia zi. Sau cati merg cu masini din anii 90- maxim 2000?

Dupa cum am mai zis si la inceput de topic. EngleJul de rand are o masina mai daramata si mai nasoala decat romanul care are masina inmatriculata pe BG.

Asta daca e sa compar direct cele 2 capitale Londra vs Bucuresti.

 

Cati engleJi sunt vai de mama lor, dupa vorba, dupa port VS cati NOBILI sunt ? Ia zi

 

O casa in Spania pe malul marii este accesibila 100.000lire in medie, daca muncesti 5 ani relaxat in 2 ( tu si sotia ) stragi banii de o casa in Spania, sau daca strangi singur din poponet in 5 ani iti iei casa in Spania.Asta in conditiile in care NU stai in share house, stai in chiria ta singur. Casa in Spania este affordable daca iti pui ambitia. Nu trebuie sa fi NOBIL ca sa iti permiti o casa in Spania daca lucrezi pe un salariu un pic mai mare in UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit vreodata ca ei au alte prioritati in loc sa isi cumpere masina mai scumpa decat unde stau? Cum e in romania ca ai x5 si stai in chirie?

Ca masina e o unealta. Si ca te folosesti de ea sa meri din punctul A in punctul B ?


Si cati romani isi permit o casa in spania la 100k ? dupa cum zici si tu in 5 ani ?

 

Ce te roade de fapt pe tine ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogatii din occident sunt altfel decat bogatii din Romania.

 

Ai nostri sunt imbogatiti peste noapte, in majoritatea lor niste marlani. Tin mortis sa epateze, sa-si etaleze averea, sa spuna lumii intregi ca nu mai sunt niste coate goale ci ca au ajuns si ei cineva.

Ai lor sunt mai decenti si se poarta mai modest. Nu mi-e foarte clar daca vine din educatie sau de frica fiscului. La noi de abia acum a inceput DNAul sa-i mai stranga, dar averile inca n-au fost luate la controlat.

 

Am cunoscut 2 bogatani in Germania care nu se dadeau in spectacol cu nimic. As putea spune ca traiau modest pentru cati bani aveau. Masina? Unul Mercedes clasa E si celalalt BMW seria 5. Case? Cate o vila, dar nu palat. Cheltuieli? Cam la fel cu restul lumii, cu cumparaturi tot de la hypermarket. Nu le placea sa sparga banii pe nimic, in schimb tot investeau in afacerile lor.

 

Dupa statistici in Londra sunt cei mai mullti milionari din Europa, poate cu exceptia rezidentilor din Monte Carlo. Dar daca sunt bogati nu inseamna automat ca trebuie sa mearga numai cu Rolls.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O croaziera celebra se scufunda. Nu mai raman in viata decat Ion si Claudia Schiffer. Cum ajung pe o insula pustie, si-o trag si ei sanatos. Dupa o vreme, Ion suparat, abatut... nimic nu-i mai place. Claudia se duce la el si-l intreaba:
- Mai Ioane, de ce esti tu suparat?
- Iaca vreau sa-l vad pe frate-miu Gheorhe sa-i spun ceva!
- Mai Ioane, uite, o sa fac eu pe fratele tau Gheorghe.
- Faci tu asta pentru mine, Claudio?
- Da Ioane. Uite! Sunt Gheorghe! Zi-mi ce vroiai sa-mi zici!
- Ba' Gheorghe, stii ceva?
- Ce mai Ioane?
- Bah, tu stii pe cine babardesc eu de vreo luna de zile?!...

 

Am inteles, esti inginer (nu orice "mecanic de banc"), acum lucrezi pentru Ford UK (nu orice service obscur), inainte ai lucrat pentru Renault FR, ai doua masini, printre care un BMW... chiar nu ai cui sa spui?!

 

Respect dreptul fiecaruia la opinie insa ma zgarie pe retina sa observ atata subiectivism si mai ales superficiliate! Cum naiba sa compari o natie care a pus bazele revolutiei industriale la inceputul sec. XIX cu alta a carei populatie chiar si in anul de gratie 2015 mai bine de jumatate nu dispune de utilitati minimale cum ar fi apa curenta si canalizare? Nici eu nu-i am la stomac pe englezoi, in general sunt niste gretosi infatuati... dar de aici pana la a conchide superioritatea neaosa este cale lunga. Nu am mai fost prin tara de ceva vreme insa ultima data cand am verificat educatia, sanatatea, infrastructura rutiera, etc., cam erau toate la pamant. Faptul ca intr-o tara saraca lipita (multumita conducatorilor si populatiei cu creierii spalati) parvenitii neo-comunisti afiseaza masini de ultima generatie mi se pare un motiv de jena... nu de mandrie. Nu judec eu acum si aici istoria, Anglia a fost un mare imperiu si a supt multe natii... dar a facut-o pentru propria glorie si bunastarea propriului popor. In rromania istoria s-a cam oprit la Mihai Viteazul si Stefan cel Mare... dupa aia cam toti condicatorii ar merita executati pentru inalta tradare de neam.

 

Romanii sunt isteti si descurcareti... dar sufera de atatea defecte incat nici nu imi bat capul sa incerc sa le enumerez. Nu vreau sa afirm ca altii sunt mai destepti sau mai prosti ca noi, insa inainte sa facem apologia neamului hai mai intai sa ne vedem bubele...

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit vreodata ca ei au alte prioritati in loc sa isi cumpere masina mai scumpa decat unde stau? Cum e in romania ca ai x5 si stai in chirie?

Ca masina e o unealta. Si ca te folosesti de ea sa meri din punctul A in punctul B ?

 

Si cati romani isi permit o casa in spania la 100k ? dupa cum zici si tu in 5 ani ?

 

Ce te roade de fapt pe tine ? :)

 

Nu fac comparatia cu romanii, referitor la casele din Spania la 100k(in lire).

Eliadar a dat exemplul cu "bogatii" din UK care isi permit case in Spania.

Acum casele in Spania si datorita situatiei lor un pic mai dificile, sunt relativ accesibile pt un englez sau pt cineva care lucreaza pe un salariu englezesc bunicel. => nu inseamna ca esti bogat daca iti cumperi o casa in Spania, tu ca persoana lucrand pe salariu de UK.

 

Da in principiu am vazut ca au alte prioritati, traiesc viata ca si cum ar fi ultima zi, in fiecare zi. Nu prea vad ei asa ahead. Fiecare cum isi asterne asa doarme.

 

Nu ma roade nimic, mai ales dupa ce i-am vazut pe astia cum sunt ei asa, ceea ce vreau sa mentionez este ca noi romanii suntem mult mai adaptabili si iscusiti decat un englez normal.

OK iei un englez nobil, ala e pregatit si uns cu toate alifiile, da stie multe isi impune respectul prin cunostiintele sale, jos palaria.

La noi in tara nu trebuie sa fi neaparat bogat ca sa fi bine pregatit, ceea ce este un avantaj.

Pregatirea oamenilor din RO mi se pare mai buna decat pregatirea celor din UK, ma refer la absolut tot, de la educatie la scoala, facultate tot.

Da ok au OXFORD au CAMBRIDGE................cat % din cei care lucreaza in multinationale au diplome de la aceste facultati? 50%

Romanii chiar sunt dezghetati si orientati comparativ cu englezii( iar aici ma refer la toate categoriile sociale si financiare ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca om de rand,muncitor si cinstit viitorul suna mult mai bine aici decat in Ro.Imi place foarte mult Romania,este tara mea si o iubesc de aceea imi petrec in fiecare an cam 3 luni in tara dar inca nu ma vad muncind acolo.Drumurile nu sunt foarte bune aici dar parca o idee mai bune decat in Ro.Retarzi si aici sunt la greu ca peste tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Afise in Londra

 

fiecare vede lucrurile cu altfel de ochelari - in functie de valori, oportunitati, sperante, asteptari, experiente, obiceiuri, emotii etc

Linkul postat de tine este un cu totul si cu totul alt subiect fata de discutia noastra, care vizeaza calitatea materialului din care sunt construiti cetatenii englezi.

Londra este un oras monstru, 10 milioane de locuitori, de 50 de ori mai mare fata de TM in care traiesc si muncesc. O ora cu metroul si trenul era ceva frecvent si eu cam schimbam in fiecare saptamana cartierele in care lucram. Am avut si deplasari de 2 ore, ce-i drept f rare, toate in interiorul Greater London. Am avut f multi colegi care faceau zilnic naveta 2 ore dus, 2 ore intors cu trenul. Si lor li se parea, asa, ok :wacko:. Alti 2 ore si jumtatea fiindca preferau casa la mare si familia in liniste la tara. Am avut si un bulgar care baga ca Mig-ul X zile pe saptamana cate 12-16 ore pe zi si apoi isi lua nu stiu cate altele liber (ceva gen o saptamana cu o saptamana). Rata cererii si a ofertei este imensa in Londra si este cel mai important centru eceonomic european. Motiv pentru care atrage f multi oameni care vin obligatoriu sa lucreze sau sa isi deschida business-uri acolo. Erau f multe dezbateri televizate la BBC vizavi de aceasta problema, fiindca este deja o problema rulajul imens de bani al Londrei in contrapondere cu restul oraselor engleze si efectele secundare din ce in ce mai complicate ale suprapopularii exagerate. Toti cu cei care am lucrat se plangeau de chestia asta - spatiile minuscule in care locuiau, conditiile mizerabile daca vroiau ceva decent ca spatiu in zone ok ale orasului, etc, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, esti inginer (nu orice "mecanic de banc"), acum lucrezi pentru Ford UK (nu orice service obscur), inainte ai lucrat pentru Renault FR, ai doua masini, printre care un BMW... chiar nu ai cui sa spui?!

 

Tu atat ai inteles, doar asta ai retinut? Asta conteaza in ceea ce am scris eu? Eu am adus vb de romani, de pregatirea lor in primul rand, de faima lor in multinationale. Nu incerca sa fi engleJ ca nu merge, vad ca ai scris ceva foarte interesant mai jos referitor la istoria lor comparativ cu a noastra.

» Post actualizat in 26 Feb 2015 23:23

Linkul postat de tine este un cu totul si cu totul alt subiect fata de discutia noastra, care vizeaza calitatea materialului din care sunt construiti cetatenii englezi.

Londra este un oras monstru, 10 milioane de locuitori, de 50 de ori mai mare fata de TM in care traiesc si muncesc. O ora cu metroul si trenul era ceva frecvent si eu cam schimbam in fiecare saptamana cartierele in care lucram. Am avut si deplasari de 2 ore, ce-i drept f rare, toate in interiorul Greater London. Am avut f multi colegi care faceau zilnic naveta 2 ore dus, 2 ore intors cu trenul. Si lor li se parea, asa, ok :wacko:. Alti 2 ore si jumtatea fiindca preferau casa la mare si familia in liniste la tara. Am avut si un bulgar care baga ca Mig-ul X zile pe saptamana cate 12-16 ore pe zi si apoi isi lua nu stiu cate altele liber (ceva gen o saptamana cu o saptamana). Rata cererii si a ofertei este imensa in Londra si este cel mai important centru eceonomic european. Motiv pentru care atrage f multi oameni care vin obligatoriu sa lucreze sau sa isi deschida business-uri acolo. Erau f multe dezbateri televizate la BBC vizavi de aceasta problema, fiindca este deja o problema rulajul imens de bani al Londrei in contrapondere cu restul oraselor engleze si efectele secundare din ce in ce mai complicate ale suprapopularii exagerate. Toti cu cei care am lucrat se plangeau de chestia asta - spatiile minuscule in care locuiau, conditiile mizerabile daca vroiau ceva decent ca spatiu in zone ok ale orasului, etc, etc.

 

O croaziera celebra se scufunda. Nu mai raman in viata decat Ion si Claudia Schiffer. Cum ajung pe o insula pustie, si-o trag si ei sanatos. Dupa o vreme, Ion suparat, abatut... nimic nu-i mai place. Claudia se duce la el si-l intreaba:

- Mai Ioane, de ce esti tu suparat?

- Iaca vreau sa-l vad pe frate-miu Gheorhe sa-i spun ceva!

- Mai Ioane, uite, o sa fac eu pe fratele tau Gheorghe.

- Faci tu asta pentru mine, Claudio?

- Da Ioane. Uite! Sunt Gheorghe! Zi-mi ce vroiai sa-mi zici!

- Ba' Gheorghe, stii ceva?

- Ce mai Ioane?

- Bah, tu stii pe cine babardesc eu de vreo luna de zile?!...

 

Am inteles, esti inginer (nu orice "mecanic de banc"), acum lucrezi pentru Ford UK (nu orice service obscur), inainte ai lucrat pentru Renault FR, ai doua masini, printre care un BMW... chiar nu ai cui sa spui?!

 

Respect dreptul fiecaruia la opinie insa ma zgarie pe retina sa observ atata subiectivism si mai ales superficiliate! Cum naiba sa compari o natie care a pus bazele revolutiei industriale la inceputul sec. XIX cu alta a carei populatie chiar si in anul de gratie 2015 mai bine de jumatate nu dispune de utilitati minimale cum ar fi apa curenta si canalizare? Nici eu nu-i am la stomac pe englezoi, in general sunt niste gretosi infatuati... dar de aici pana la a conchide superioritatea neaosa este cale lunga. Nu am mai fost prin tara de ceva vreme insa ultima data cand am verificat educatia, sanatatea, infrastructura rutiera, etc., cam erau toate la pamant. Faptul ca intr-o tara saraca lipita (multumita conducatorilor si populatiei cu creierii spalati) parvenitii neo-comunisti afiseaza masini de ultima generatie mi se pare un motiv de jena... nu de mandrie. Nu judec eu acum si aici istoria, Anglia a fost un mare imperiu si a supt multe natii... dar a facut-o pentru propria glorie si bunastarea propriului popor. In rromania istoria s-a cam oprit la Mihai Viteazul si Stefan cel Mare... dupa aia cam toti condicatorii ar merita executati pentru inalta tradare de neam.

 

Romanii sunt isteti si descurcareti... dar sufera de atatea defecte incat nici nu imi bat capul sa incerc sa le enumerez. Nu vreau sa afirm ca altii sunt mai destepti sau mai prosti ca noi, insa inainte sa facem apologia neamului hai mai intai sa ne vedem bubele...

 

Frumos scris.

Dar toate chestiile astea au fost.

Acum cu acest open market, EU si toate nebuniile putin mai conteaza istoria ta ca tara.

Da foarte multe inventii vin de la englezi, respect...............OK................cine le continua si cam cine mai inginereste? Englezii? Hmmmm sau Est_Europenii, Indienii , Asiaticii etc

Nu prea mai conteaza istoria unui popor in ziua de astazi, totul se rezuma la POUND si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In Londra eu nu am vazut motocicleta folosita de motociclist (nu de posesor, care mai cumpara inca un bun fiindca poate) care sa nu aiba semne de rugina sau oxidare serioasa a aluminiului.

Nu as cumpara deloc motor pe nevazute de acolo.

Presupun ca este la fel si cu masinile. Si vina pentru asta o are clima mai umeda decat cea din Ro.

 

Mi se pare ca amestecati insa ideile initiatorului:

Nu critica nimeni calitatea vietii, bunastarea, banul pus deoparte lunar in Anglia. De-asta am mers iar unii au si ramas acolo.

Vorbim de calitatea oamenilor. Nu am lucrat cu miliardari, vip-uri, etc, dar de la oameni de foarte de jos pana la top management am cunoscut si interactionat cu cateva zeci bune. Multa lume, putini oameni.

Ca sa nu mai fiu asa de radical, ii dau dreptate lui Eugen Ghe - Acelasi cacao peste tot dupa o varsta. Daca e una ok, este cealalta proasta. Depinde ce il coafeaza pe fiecare dintre noi mai tare. Iesisem din aeroport, eram in trafic in plin centrul Timisoarei si s-a oprit unul la 20 de m de intersectie ca sa coboare soata cu plase de rafie din masina. M-a bufnit rasul, fiindca cu zile in urma ajunsesem sa mi se faca dor de badarania sincera autohtona, dupa atata democrasi si civilizeishan. Prea roboti, prea lipsiti de empatie.

cati dintre voi dati noroc cu colegii la locul de munca cand intrati in birou? Genul ala de noroc oae, ce plm mai faci, inca o zi de cacao impreuna, dar hai macar sa ne avem ca oamenii. In Anglia, cand am intins mana la niste intalniri cu unii veniti la noi sa le explicam X si Y au facut asa niste fete stanjenite de m-au umplut instant de jena. Ne-a luat un pakistanez batran si de treaba deoparte si ne-a explicat ce si cum cum datul maini - igiena, epidemii, cucubau, nu dau decat preietenii si rudele f apropiate, ce sa mai, un soc cultural maxim de nasol in prima saptama in Londra.

mediocrul englez mi se pare mult mai lipsit de caracter si calitati umane de mediocrul roman.

Iar asa zisii lor cititi mi se par niste izde atat de gay ca ma durea capul de la cat de ipocriti si politicali corecti erau. Nu avea unul sange in instalatie sa zica bai, fuc, asta nu e ok. parca erau toti niste politicieni drogati. Cel mai tragic este sa intalnesti romani ajunsi in stadiul acesta dupa 4-5 ani de anglizare. Cel mai tragic sa ai si rude in situatia asta. Sa te duci la ei cu ideea - frate de cand nu ne-am mai vazut, o sa am si eu cu cine discuta, alea, alea si sa iti dai seama ca stai fata in fata cu un clorat si ca ai mai taiat un partener de bere de pe lista.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Londra eu nu am vazut motocicleta folosita de motociclist (nu de posesor, care mai cumpara inca un bun fiindca poate) care sa nu aiba semne de rugina sau oxidare serioasa a aluminiului.

Nu as cumpara deloc motor pe nevazute de acolo.

Presupun ca este la fel si cu masinile. Si vina pentru asta o are clima mai umeda decat cea din Ro.

 

Mi se pare ca amestecati insa ideile initiatorului:

Nu critica nimeni calitatea vietii, bunastarea, banul pus deoparte lunar in Anglia. De-asta am mers iar unii au si ramas acolo.

Vorbim de calitatea oamenilor. Nu am lucrat cu miliardari, vip-uri, etc, dar de la oameni de foarte de jos pana la top management am cunoscut si interactionat cu cateva zeci bune. Multa lume, putini oameni.

Ca sa nu mai fiu asa de radical, ii dau dreptate lui Eugen Ghe - Acelasi cacao peste tot dupa o varsta. Daca e una ok, este cealalta proasta. Depinde ce il coafeaza pe fiecare dintre noi mai tare. Iesisem din aeroport, eram in trafic in plin centrul Timisoarei si s-a oprit unul la 20 de m de intersectie ca sa coboare soata cu plase de rafie din masina. M-a bufnit rasul, fiindca cu zile in urma ajunsesem sa mi se faca dor de badarania sincera autohtona, dupa atata democrasi si civilizeishan. Prea roboti, prea lipsiti de empatie.

cati dintre voi dati noroc cu colegii la locul de munca cand intrati in birou? Genul ala de noroc oae, ce plm mai faci, inca o zi de cacao impreuna, dar hai macar sa ne avem ca oamenii. In Anglia, cand am intins mana la niste intalniri cu unii veniti la noi sa le explicam X si Y au facut asa niste fete stanjenite de m-au umplut instant de jena. Ne-a luat un pakistanez batran si de treaba deoparte si ne-a explicat ce si cum cum datul maini - igiena, epidemii, cucubau, nu dau decat preietenii si rudele f apropiate, ce sa mai, un soc cultural maxim de nasol in prima saptama in Londra.

mediocrul englez mi se pare mult mai lipsit de caracter si calitati umane de mediocrul roman

Nota 10.

 

Asa am patit si eu la Ford.

Te intreaba you're right? How are youuuu asa "cald" si dupa trece direct la treaba. Daca vrei sa trecem direct la subiect hai trecem la subiect nu incerca sa fi USER FRIENDLY ca se citeste falsitatea pe fata.

 

Cu datul mainii am avut tot asa un mare soc m-a prezentat supervisor-ul echipei, si eu din semn de respect, am intins mana sa dau cu toti (4 insi ). Parca as fi scos ceva din slit asa se uitau la mine. :)) comica rau faza. Le-am zis ca la noi in tara este un semn de respect in primul rand, mai ales cand e ceva oficial si apoi evident si o dovada de camaraderie.........oooohhh right :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Lucram cu un iranian si din cauza ca nu trecuse de mult conflictul mut cu iranienii cand veri americanii se tot suceau daca sa ii invadeze sau nu, sa vedeti faza tare:

Mi-l prezinta un englez, urma sa lucrez cu el, si imi zice "El este X, bla, bla. He is Persian!" Eu pun fata mea expresiva, gen what the fucking nation este Persia? la care ei amandoi o lasa asa. Haaa, sa nu razi si cu spatele :crack: . Cata prosteala, mai nene. Aluia ii era jena sa zica ca e iranian, fiindca nu prea erau pe lista cu friendlies, englezul nu ii zicea ca e iranian ca sa nu sune acuzator (desi multi indoctrinati sigur o gandeau).


» Post actualizat in 27 Feb 2015 00:06

Si daca tot o dam in relaxari...si niste faze mai mult sau mai putin haioase:

- Am ajuns sa fiu urmarit in Londra prin magazine de tot felul de security din astia cu 8 clase doar fiindca m-am dus cu freza, fizicul si ceafa mea de bulgaroi la purtator. Si cu toalele sport, ca na, nu stiam ca acolo se imbraca sport doar negrii dubiosi ce o ard prajiti de vise triste si mariaioana. Asa ca noi eram si mai dubiosi ca ei. Relativ albi si imbracati sport si in culori vii. Im prima luna am ars bani buni pe colete cu costume de acasa si pe cumparat camasi, pantaloni, etc, ca na, ajunsesem sa ma dispere security din Sainsbury-ul de langa casa. Intr-o seara nu am mai putut, erau 3 dupa mine si am inceput sa ii joc mata prin magazin, luam produse, le puneam la loc, ma opream brusc si zaboveam 10-20 de secunde langa rafturile cu alcool. Dupa ce i-am imbarligat bine i-am iesit sefului de tura brusc in fata. Nu pot sa uit nici acum sperietura popandaului.

- Mie nu imi ziceau How are you ci mult mai cretinul "you ok, sir?".O primisem in prima mea seara cand am iesit sa imi iau ce imi trebuia in casa, paine, lapte, din astea. In acelasi magazin de mai sus. Deloc inspirat sa o arzi printr-o alimentara in zona de white pride in bluza verde lime si cu ghete de trekking verzi. Si mi-au trebuit ceva timp sa ma acomodez cu intrebarea asta. O tot asociam cu fata libidinoasa si plina de suspiciune a security-ului oriental si mic. Cum adica, frate, daca sunt ok? Cum adica? Da` ce? Arat de parca nu as fi sau cum rahan vine asta? :crack: . Nu puteam intra pe ORB printr-un magazin ca imediat veneau vanzatorii si ei cu "you ok sir". Era doar o mascare a intentiei de a te surprinde si a iti vedea prima reactie. Ei totusi un pic mai smecheri - imediat dupa intrebarea stas iti mai bagau una Can i help you? :crack:


» Post actualizat in 27 Feb 2015 00:26

Multa prostie si nemernicie in Romania. Dar cand pleci afara, te astepti ca inventatorii astia de apa calda sa fie, asa, ani lumina, nene.

Fiindca tu ai trait doar in comunism, pe intuneric, fara apa, ai stat cu taica-tu la coada la lapte iarna de la 4 dimineata ca sa ii iei lapte lui fra`tu ala mic, ai stat la cozi la adidasi de porc, ai vazut prima banana si tableta de ciocolata in ianuarie 90, ma rog, din astea.

Si cand vezi ce a facut capitalismul, consumul si justitia din lumea libera, asa ti se ia si vrei tu inapoi la prietenii tai cu care poti bea un pet de bere in spatele blocului, cu care poti iesi linistit prin padure (cu sau fara motor, gratar, pitzy, etc), cu care poti sa mai faci un misto pe fata de colegul X (si sa nu te bosumfli ca un botanist cand ti-l iei si tu inapoi, c-asa e-n tenis), vrei inapoi la colegii tai cu care cand freci buha de ti-e si tie rusine dar si stai cu zilele pe la lucru si dormi pe birouri si scaune lipite cand se dospeste pita, inapoi la manelistul care te dispera cu mp3-ul la maxim, dar il lasi in pace ca poate te mai ia si pe tine flama si dai alternativele, metalele sau electronicele la maxim, samd, samd.

La mine asa a fost. M-am dus, am vazut, m-am convins definitiv, m-am intors. Asta nu definitiv. Data viitoare nu mai pune baiatu la bataie X ani buni de experiente pe banii astia. Nu zic ca rai, dar nu ma mai vand asa ieftin. Oamenii nu merita. Vreti sa fiti smecheri, sa fiti masters of the world si sa aratati cum cumparati voi pe toata lumea? No problemo! Banu jos si discutam.

Dupa experienta asta mi-au trecut toate complexele de roman care vedea in straini niste smecheri. Sunt la fel de prosti ca noi si suntem la fel de buni ca ei. Cu alte cuvinte suntem cat se poate de egali. Noi cu coruptia, voi cu roboteii. Noi cu japitele, voi cu grasele alcoolice. Ca veni vorba, prostitutia romaneasca domina total Londra. De la cea de jos, de strada, la masaje, saune si lux in hoteluri.

Eu am plecat de acasa de dragul provocarii, unui punct in cv, din astea. Nu muream de foame si ma intorceam sigur pe acelasi post. Dar nu mai las familie si copil pentru ignoranti si pe bani nu grei.


» Post actualizat in 27 Feb 2015 00:57

Misto de tot este ca vin colegii la mine si ma ia cu intrebari sau enunturi de genul "Cum a fost? Nu-i asa ca a fost super? Si ai facut bani doldora! Si de ce te-ai mai intors?"

Cand le zic ca a fost banal/mai prost decat ma asteptam, m-am plimbat mai mult decat suficient, am pus un ban deoparte, si ca m-am intors din proprie initiativa toti cred ca mint (ca poate m-au sutuit englezi) sau ca mint la misto ca sa ii descurajez pe ei.

Cred ca ar fi fost mai tare sa le zic ca fost maxim de tru, ca m-am intros iluminat, putred de bogat, ca aici e nasol, ca vreau inapoi, ca am dat jde de mii de lire pe hainele de la sale-uri.

Unii chiar se cer mintiti si vor sa fie. Cred si de aici prosteala asta perpetua cu vestul.

 

@Bigfoot, fiindca vad ca esti activ:

Sa nu spui niciodata ca te-ai dus acolo sa aduni bani ca sa ii duci in Ro. Am muscat-o. Nu ma avertizase nimeni. M-a lovit pe mine sinceritatea cu un Gigi, motorist, pe-acolo si nu stiam de ce a doua zi el si toata echipa nu o mai ardeau happy cu mine.

Un coleg bucurestean si-a luat-o mai rau. Dupa ca le-a zis ca a venit pentru bani si ca pune totul deoparte le-a mai aratat si poze cu casa lui din IF, construita in mare de ai lui pentru el. S-a facut pelerinaj la telefonul lui. Vorbim de vreo 20 de insi dintr-un birou de 40, ca sa iti faci idee de reactie. Casa faina ce-i drept, cu tot ce trebuie, garaj mare, living mare, etc. Dar imensa pentru standardele engleze si de neconceput pentru ei ca bun al unui sclav al imperiului.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, voi va duceti in casa unui om si incercati sa-i faceti ordine cu forta? Daca englezii au prins teama de trasmiterea virusilor prin atingerea directa si sunt reticenti la salutul prin strangerea mainilor... sau daca moda "trening si pantofi cu toc" (Margineanu sa traiasca!) nu este apreciata de catre securisti, etc, inseamna ca sunt idioti?

 

Pai hai sa dam cartile pe fata atunci si sa amintim doar cateva buruieni din gradina proprie... romanii sunt notorii pentru dezgustul lor fata de echipamentele de protectie a muncii (inclusiv prezervativele in viata particulara), consumul exagerat de alcool, barfa si tendinte de violenta verbala sau chiar fizica, complexul superioritatii... dar mai presus de toate lipsa de respect si accesele de grandomanie. Lipsa solidaritatii nu o punctez deoarece asta afecteaza in general "la interior".

 

Eu am destule motive sa fiu mandru ca sunt roman dar in nici un caz nu incerc sa impun nimanui "valorile" mele... ca "la noi" asa se face. In toata viata mea de umblat aiurea prin straini am invatat ca daca te respecti pe tine atunci cand te duci undeva respecti obiceiurile locale. Si desi inca am in tara doar cativa prieteni buni, adevarati "frati de cruce" pe romaneste, cel mai mult rau mi-a fost cauzat tot romani, in tara sau aiurea. Cum ziceam, nici englezii nu sunt perfecti dar parca nicaieri nu e "ca la noi"!

 

P.S. Si eu duc dorul mancarii romanesti...


» Post actualizat in 27 Feb 2015 02:27

Tu atat ai inteles, doar asta ai retinut? Asta conteaza in ceea ce am scris eu? Eu am adus vb de romani, de pregatirea lor in primul rand, de faima lor in multinationale. Nu incerca sa fi engleJ ca nu merge, vad ca ai scris ceva foarte interesant mai jos referitor la istoria lor comparativ cu a noastra.

 

Tu nu ai adus vorba despre romani ci doar despre... CATIVA romani care lucreaza in multinationale sau alte domenii de varf. Si normal ca sunt mai buni si mai bine pregatiti decat altii, romani sau chinezi, ca doar de aia lucreaza unde lucreaza si nu la maturat strazile. Dar oricat de multi ar fi, per total nu sunt suficienti ca sa conteze cu adevarat in bilantul statisticilor. Probabil ca esti pregatit si posezi multe aptitudini... dar pur si simplu fudulia e in gene. Stiu asta deoarece si eu am fost la fel acum mai bine de 20 ani...

 

 

Frumos scris.

Dar toate chestiile astea au fost.

Acum cu acest open market, EU si toate nebuniile putin mai conteaza istoria ta ca tara.

Da foarte multe inventii vin de la englezi, respect...............OK................cine le continua si cam cine mai inginereste? Englezii? Hmmmm sau Est_Europenii, Indienii , Asiaticii etc

Nu prea mai conteaza istoria unui popor in ziua de astazi, totul se rezuma la POUND si atat.

 

Multumesc!

Aici nu te contrazic, asa este, est europenii, indienii, etc., "ingineresc" prin UK sau aiurea.

 

Dar... asta nu e un motiv de mandrie, chiar si cand ne referim la intelect, mana de lucru ramane mana de lucru. Englezii sau engleJii asa cum iti place tie, laolalta cu multe alte natii importa mana de lucru, mai ieftin sau mai scump. Cu alte cuvinte te folosesc la ce au nevoie si putin le pasa daca apreciezi sau nu obiceiurile locale sau daca la tine acasa iarba e mai verde si sarmalele mai gustoase. Asculta un om putin mai ruginit... oricat de bine ai fi apreciat si platit, oricat de civilizata ar fi tara in care traiesti, toata viata te vei simti un venetic. Invata sa traiesti cu acest sentiment si nu mai vana defectele celor din jur... oricat de rau ar fi "acasa" nicaieri nu e ca acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am pus in garda, mi-am pus casca pe cap si vesta anti-glont pentru ca sigur va trebui sa incasez cateva ghiulele, ca urmare a parerilor mele.

 

First things first: multi ipocriti...prea multi. Si nu ma refer la englezi, ci la userii acestui forum. Aceasi atitudine similara cu cea a idiotilor de la Channel 4 cu emisiunea lor, The Romanians are coming. Se vede clar ca toti astia de va plangeti de natia engleza ati ars-o prin periferii sau sateliti ai Londrei, adica fix la tara.

 

Hai sa fac pe plac initiatorului si sa raspund punctual:

 

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii? DA

 

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati? - Super ok !!! - m-au acceptat si promovat (graphic design (anterior 3d design) de la pozitia de security officer (primul job pe care l-am putut prinde in UK). Atentie, n-am terminat facultatea de constructii in RO deci nu aveam decat diploma de la alta facultate care n-avea legatura cu ce fac eu acum. Problema s-a pus simplu: stii sa faci asta? esti bun pentru noi? perfect, ia jobul. Greu sa vezi asta in RO, cand intai tre sa ingropi departamentul de resurse umane in diplome.

 

3) Cum evaluati calitatea cladirilor? CARE CLADIRI? casele de rand sunt facute in mare parte pe o structura specifica calitatii solului. Structura de lemn cu pereti dubli din caramida usoara. Daca vrei dihanie din beton te costa mult mai mult, de cele mai multe ori fiind nevoie de piloni de adancime pentru stabilizarea solului. Oricum, prefer o casa de lemn care mai scartie pe ici pe colo decat un rahat de apartament de bloc din RO. La casa nu-ti bate nimeni in teava, iesi afara vezi curte-n fata / spate, vezi spre orizont (nu multe alte betoane)...vezi verdeata.

 

4) Cum evaluati calitatea drumurilor? - alta ipocrizie...pai prietene, ce legatura are infrastructura din UK cu cacatul din RO? te plangi de M25 ca ai o groapa la 25 mile? stii ca echivalentul lui M25 e soseaua de centura din Bucuresti nu? Mai vb cand ajunge soseaua de centura la 4 benzi de mers + una de urgenta. Nu uita, ajungi din Dover pana in Scotia fara sa dai prin localitati...fa asta de la Bucuresti la Baia Mare.

 

5) Cum evaluati calitatea soferilor? EDUCATI. Nu exista iesit din masina la semafoare, se opresc in sensul giratoriu (ala mic) si-si dau prioritate unul la altul, esti vazut ca motociclist....nu claxoane la fiecare fractiune de secunda intarziata la "verde"...ceva mai periculosi sunt ciutanii care doar ce si-au luat permisul sau fofo care sunt FB addicted, chiar si la volan. Dar per total n-are legatura educatia de aici, in trafic, cu ce se intampla in RO.

 

6) Siguranta. Colegul probabil voia sa vina o tanti (buna) si sa-l consoleze pt tentativa de furt...grav de altfel, doar era BMW, ce plm! Prietene, once again, daca tu esti ok si ai masina zgariata aia e. Iti dau oamenii ce ai nevoie pt insurance, esti in trecut in baza de date cu problema respectiva si aia e. Tu vrei sa vina MI5 pt un un cacao. de clantza. Trebuia sa zici ca esti atacat cu o arma alba si ai fi vazut atunci reactie. Ca ce sa vezi, oamenii sunt pragmatici, reactioneaza la valorile importante (viata) nu la BMW-uri cu clanta zgariata.

 

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor. - Pleaca ba d`aici...vrei sa vezi maicutze nu te duci la Amsterdam. Punct. Lumea vrea sa se deconecteze si o face in diferite moduri, de la iarba la coca, de la un pint la o sticla de JD. Le place sa manance, sa bea / fumeze si sa phoota. Ce naspa de ei, niste animale ...

 

Ca tot ai elucidat misterul J-ului, sa stii ca mai rar am mirosit (cuvant urat) si TRANSPIRATIE in tube-ul londonez ca in 336-le din Bucuresti. Asta nu inseamna ca nu sunt si aici. Sunt destui...insa, din nou...nu poti generaliza. Plus ca ei au stilul asta nonconformist....daca vreau sa iau o paine de la colt ma duc si-n pijamale si halat...ma doare la banana. Ai vreo problema? (ar zice ei). Nuuu...noi si la piata tre sa ne luam adidasii aia noi. C'mon ...

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea lui Bigfoot tine doar de impresiile si experientele proprii amestecate cu frustrari, subiectivism si un complex grav de inferioritate.

E ca si cum ai compara Dacia cu Rols-ul. Iar ca sa demonstrezi ca ai dreptate povestesti o intamplare cu un Rols R. ruginit si cazut care nu pornea la prima cheie. Rezulta de aici ca RR e praf.

Noi tot timpul ne-am crezut buricul pamantului. Hai sa ne comparam cu cei de langa noi, pentru ca pe acolo suntem. Cu bulgarii sau cu ungurii care, by the way, sunt peste noi la infrastructura cel putin.

Suntem pe penultimul loc in UE cam la orice capitol si ne comparam cu cei din primi 5. :D

Intrebarea logica este: de ce suntem asa de jos daca suntem atat de buni? Bine, poti sa dai vina pe conspiratii oculte sau pe istorie daca atat te duce mintea...

Adevarul e ca nu suntem atat de buni pe cat ne credem iar ceilalti nu sunt atat de prosti cum ii vedem noi. Realitatea spune asta.

 

Gasiti aici cat de buni suntem la matematica, citit si stiinta in comparatie cu alte state:

http://adevarul.ro/educatie/scoala/astazi-publica-rezultatele-testelor-pisa-1_529d87dbc7b855ff566996d1/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu datul mainii am avut tot asa un mare soc m-a prezentat supervisor-ul echipei, si eu din semn de respect, am intins mana sa dau cu toti (4 insi ).

Puțin off-topic: am auzit la cineva (dar nu am verificat personal) că în codul bunelor maniere se spune că la o întîlnire între domni, acela care este mai în vîrstă trebuie (dacă vrea) să întindă primul mîna.

Habar n-am dacă aşa e corect :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puțin off-topic: am auzit la cineva (dar nu am verificat personal) că în codul bunelor maniere se spune că la o întîlnire între domni, acela care este mai în vîrstă trebuie (dacă vrea) să întindă primul mîna.

Habar n-am dacă aşa e corect :|

 

E regula de baza si se aplica nu doar la intalniri intre domni.

 

Cel mai mic in ierarhie saluta intotdeauna primul. La strangerea de mana e exact invers cel mai mare in ierarhie initiaza strangerea de mana.

Salutul e un fel de ati arata respectul, de aceea cel inferior (dupa criterii de politete nu altele) trebuie sa salute primul. Cea mai mare impolitete e sa nu saluti sau sa astepti in mod ostentativ sa fii salutat.

Strangerea de mana este un gest de apropiere, ca atare cel mai mare in ierarhie trebuie sa-l initieze (el decide daca se vor strange mainile sau toata treaba se rezuma la salut verbal).

 

Ierarhia ar fi cam asa:

Doamne

Persaone mai in varsta

Sefi ierarhici (daca sunt relatii de serviciu)

Domni

Tineri

» Post actualizat in 27 Feb 2015 11:40

Btw, stiti ce m-a socat pe mine cel mai tare cand am ajuns prima data in occident?

Felul cum zambesc oamenii. Da, uneori e zambet fals, zambet de poltitete un pic fortat, dar e zambet. Si nu numai zambetul. Toata fata strainilor e mai destinsa, mai senina. Romanii sunt foarte foarte incruntati si abatuti. Cred ca daca as vedea 1000 de poze cu grupuri de oameni as reusi sa identific fara gres care sunt romani numai uitandu-ma la fetele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...