Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Am citit majoritatea topicului. Am incercat mai mult dar... nu am putut. Simt ca sunt in Groundhog Day...

Incerc sa raspund punctual ca, vad ca numai asta nu prea s-a facut, deci nu mai e loc de inca un trol :)

Stau in Londra de un an si 2 luni. Am stat si in partea de est (Forrest Gate) si in Centru (Elephant&Castle) si in afara Londrei (Chesshunt) si in Nord, unde inca locuiesc. Si in share, si in studio si la cineva si in casa cu gradina. Deci mi-am facut o idee despre ce inseamna Londra "mea".

 

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii?

Nu. Au doar o organizare mai buna. Si, dupa parerea mea, de aici vin toate superioritatile in toate domeniile pe care Londra, ca si capitala, le are fata de Bucuresti, la fel, ca si capitala. Voi compara doar aceste doua orase, pentru ca doar in acestea am trait mai mult de jumatate de an si pot spune ca am zgariat macar suprafata lucrurilor.

Mi se par mai murdari, in public. Arunca mult mai multe gunoaie pe jos. Probabil si din cauza ca stiu ca cineva va curata dupa ei. Probabil romani.

Si ei, ca si noi, au oameni educati, semi educati si needucati. Si din punctul de vedere al scolii, si din cel al muncii dar si din cel al celor 7 ani de acasa. Poate ceva mai multi ghertoi in Bucuresti. Nu ca n-ar vrea si ei sa iasa din rand dar, de multe ori, camerele si legea aplicata ii tine in loc. Adica, aici nu-ti permiti sa parchezi cu avariile puse ca sa te duci pentru jumatate de ora sa mananci ca risti sa iei autobuzul spre casa...

Mi se par mai relaxati. Nu ii aud claxonand la 0.05 secunde din momentul in care s-a pus verde (galben in cazul de fata).

 

 

 

2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?

Nimeni de la locul de munca nu mi-a spus tigan, venit dintr-o tara inapoiata sau mai stiu eu ce. Am fost privit ca o curiozitate, la inceput dar, le-am aratat ca nu sunt. Sunt ca ei. Poate ceva mai sarguincios pentru ca vreau sa imi fac treaba bine. Din principiu. Asta faceam si in Romania. Acolo, in schimb, o data cu venirea crizei, locul s-a transformat intr-o coree de nord. Au insuflat frica in oameni. Nu de putine ori am fost lasat singur cand a fost ceva de declarat in fata sefilor. Aici nu este cazul. Daca ai ceva de zis, zici. Si lumea ia in considerare ce zici. Si iti si spun daca e ok sau nu. Si de ce. Ceea ce apreciez foarte mult.

A. Si au o organizare brici. Ce faceam in Ro in 3 zile, aici fac in jumatate de zi. Cu acelasi soft si cu un pic mai multe cunostinte (pentru ca m-au trainuit spre deosebire de Ro, unde "nu erau bani").

Oamenii sunt relaxati, isi fac treaba si stiu sa se si distreze. Si nu sunt deloc reci, asa cum credeam inainte sa ajung aici.

 

 

3) Cum evaluati calitatea cladirilor?

Dupa cum spuneam mai sus, am stat si singur, si cu lume. Si in studio (o vagauna) si in casa de 2 camere + living, transformata in casa cu 5 camere, fara living. Si in casa de 4 camere, plus living, in afara Londrei, cumparata de noua. Si, acum, in casa de 2 camere, plus living si curte. Intr-adevar, camerele mi se par un pic mai mici. Dar asta nu mi se pare ca denota inapoiere sau mai stiu eu ce. Ba din contra, mi se pare ca stiu sa dramuiasca bine spatiul. Si, sincer, nu iti trebuie mai mult. Am o camera de dormit, una de utilitati, o sufragerie in care am si masa de haleala si o curte in care pot sa fac un gratar, sa tin 8 oameni la o masa si sa mai si plantez niste flori... Si, da, stau in chirie. Momentan nu simt nevoia sa detin o casa. Nu e neaparat nevoie sa detii o casa. Asta e mentalitate venita din comunism. Dar, cum si eu sunt venit din aceeasi mentalitate, voi dori sa imi iau o casa in viitorul apropiat.

 

 

4) Cum evaluati calitatea drumurilor?

In Londra mi se par cam la fel ca in Bucuresti.

 

 

 

5) Cum evaluati calitatea soferilor?

Respectuosi. Neranchiunosi. Nebizoni. Cat despre a da o carca de bani pe o masina tzipla sau o jumatate de carca de bani pe o masina zgariata, care isi face treaba la fel de bine, dar nu "ia ochii la roman", tine iarasi de mentalitate. Si de buzunar. Si de gust.

 

 

6) Siguranta.

Ma simt mai in siguranta aici, decat in Bucuresti. Chiar daca acolo am crescut si am locuit 30 de ani si stiu fiecare loc ce poate. Se poate sa ma insel. Se poate sa nu. Nu am avut experiente aici. Inca.

 

7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.

Viciile nu sunt incurajate. Nu te invata statul sa bei. E chestie de moda. Aici nu ies in fiecare seara. In Ro o faceam. E chestie de socializare. Intr-adevar, aici am vazut mai multe fete bete decat in Bucuresti. Dar de ce ele n-ar avea voie? Cred ca tine de emancipare si nu de vicii. Ba din contra, aici taxele de viciu sunt mai mari.

 

Una peste alta, englezul nu are doua oua dar nici unul. Are doar norocul sa se fi nascut intr-o tara care a condus lumea. Intr-o tara civilizata. Intr-o tara care nu a cunoscut 50 de ani de comunism (sa-i pun si pe aia de dupa '90?). Intr-o tara care nu a fost oprita sa se dezvolte de catre rusi, turci, tatari sau mai stiu eu ce natie.

 

Cam atat as spune eu ca ar fi diferenta.

 

Se prea poate sa ma insel dar, eu asa am vazut lucrurile in cele 14 luni de cand locuiesc si muncesc in Londra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stai Stefane ca acu vine eugen_ghe si-ti explica el de ce nu ai voie sa postezi fara sa pui poze si sa dovedesti ca locuiesti in uk, deocamdata numai el are voie sa posteze pe topicul asta... ai intrat pe teren minat :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit majoritatea topicului. Am incercat mai mult dar... nu am putut. Simt ca sunt in Groundhog Day...

Incerc sa raspund punctual ca, vad ca numai asta nu prea s-a facut, deci nu mai e loc de inca un trol :)

Stau in Londra de un an si 2 luni. Am stat si in partea de est (Forrest Gate) si in Centru (Elephant&Castle) si in afara Londrei (Chesshunt) si in Nord, unde inca locuiesc. Si in share, si in studio si la cineva si in casa cu gradina. Deci mi-am facut o idee despre ce inseamna Londra "mea".

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

preluare de pe romani-online.co.uk:

 

“De-a lungul ultimilor 12 ani, am trait in mai multe tari si am vizitat chiar si mai multe. Am imbratisat culturi si traditii straine, m-am infruntat cu nesiguranta si am acceptat frecventele motive de neliniste, am intalnit oameni interesanti si am legat prietenii pe viata. Am incercat sa imi traiesc viata la intregul ei potential. Deoarece a trai in strainatate este unul din cele mai provocatoare si pline de satisfactii lucruri pe care o persoana le poate face. Ea a transformat nucleul a ceea ce credeam ca sunt si ceea ce sunt acum. Traiul in strainatate m-a schimbat pentru totdeauna.” marturisea Russell V. J. Ward (scriitor, blogger, expat si un impatimit al calatoriilor) pentruwww.huffingtonpost.com

In acest articol interesant, Russell Ward isi descrie experienta personala si modul in care l-a schimbat traiul in strainatate. Poate ca multi dintre cei plecati in afara se regasesc in cuvintele autorului, asa ca le-am tradus integral pentru a le putea citi. Sunt cuvinte care descriu viata si provocarile celor care, din diverse motive, au ales sa traiasca in afara granitelor tarii natale. Russell Ward ne prezinta care sunt cele 4 moduri in care viata in strainatate l-a schimbat pentru totdeauna

Russell Ward: 4 modalitati in care traiul in strainatate te schimba pentru totdeauna

1. Nu mai esti aceeasi persoana care ai fost
“A locui in afara este una din cele mai profunde initiative pe care le poate lua o persoana. Nu doar ca iti schimbi jobul sau te muti in alta casa, faci acest lucru, dar si mai mult. Ceea se vezi dincolo de fereastra ta se schimba Laolalta cu tot si toti cei pe care i-ai cunoscut inainte. Impactul asupra ta este colosal. Poate nu vei realiza acest lucru imediat, insa intr-o zi vei privi totul cu alti ochi. Ai crescut, ai evoluat, ai mers mai departe. Te-ai confruntat cu obstacole si le-ai infruntat pe cont propriu. Le-ai depasit, ai reusit sa inchizi gurile celor care spuneau ca nu o sa reusesti si ai cicatricile cu care sa o dovedesti. Unele cicatrici sunt bune, altele sunt rele, insa nimic nu va putea fi vreodata la fel. Lucruri care erau odata importante nu mai conteaza. Lucruri care nu pareau importante inainte acum conteaza mult. Valoarea prieteniei este suprema. Prietenia stransa este un concept uitat si nu iei nimic de sigur.Hotararea de a te muta in strainatate te-a facut sa realizezi ca “lucrurile” nu echivaleaza cu fericirea. De fapt, incepi sa iti redefinesti ideea anterioara de succes. In aceasta calatorie internationala, ai invatat mai mult decat diferente – ai descoperit oameni, locuri, limba, cultura. Ai invatat despre tine. Te-ai confruntat cu provocari, ti-ai cunoscut parti din tine despre care nu stiai ca exista si ai fost uimit de ceea ce ai devenit. Ai fost uluit de lume. Acum esti diferit. Te-ai schimbat.

2.Nu vei mai putea sa te intorci acasa.
Ai putea daca ai vrea, insa nu o sa fie niciodata la fel. In timp ce ai experimentat aventuri la viteze ametitoare si lumea ta a incetinit ca sa le poti incorpora pe toate, viata ta acasa a continuat sa curga la fel ca inainte. Oamenii s-au dus in continuare la munca, au facut piata, au plecat in vacante, si-au sarbatorit zilele de nastere, s-au casatorit, si-au schimbat locurile de munca si casa. Si in timp ce totul pare sa fi ramas la fel, adevarul este ca viata a continuat si fara tine. Acesta este un pret urias pe care trebuie sa-l platesti atunci cand te muti in strainatate. Poti avea aventurile si experientele, insa nu ii poti avea pe “ei”. Iti lipseste tot din viata pe care ai avut-o inainte si tot ceea ce poti sa faci este sa privesti de pe margine cum oamenii isi vad de vietile lor in continuare.
La un moment dat, realizezi ca nu ai putea sa te mai intorci nici daca ai vrea. Unii au incercat si au reusit, altii au esuat. Problema este ca viata ta anterioara si-a urmat cursul, tu ti-ai urmat cursul si in tot acest timp amandoi ati urmat cursuri separate.
De-a lungul timpului, telefoanele se imputineaza, emailurile sunt din ce in ce mai putine, legaturile se racesc. Nu iti vei pierde niciodata prietenii si familia ta va fi intotdeauna familia ta. Insa vei conta mai putin pentru ei si se vor afla din ce in ce mai putin in noua ta lume. Este o realitate dura asa ca priveste-o drept in fata. Sau du-te inapoi cat inca poti.

3. Lumea ta devine mult mai mare.
In momentul in care ai pus piciorul in strainatate, lumea ta se va extinde. Noi privelisti, mirosuri si sunete se deschid in fata ta, iar limitele vietii tale anterioare sunt depasite. Dependenta de explorare devine un accesoriu permanent. Si acum nu mai exista cale de intoarcere. Ai stiut intotdeauna ca lumea este atat de mare, insa doar cand ai pasit in colturile ei indepartate ai realizat cat de mare este de fapt. Si cat de uimitoare este.
Stiind asta, minunandu-te de marimea si anvergura ei, cum ai putea vreodata sa renunti la asa ceva? Raspunsul este ca nu o sa renunti. Nu poti. Fiindca nu o sa te opresti niciodata din a cauta mai mult. A trai in strainatate incurajeaza independenta si responsabilitatea. Construieste respectul si oportunitatea de a aprecia tot si pe toata lumea din jurul tau. Aceste lectii raman cu tine si modeleaza persoana care devii. Imbratiseaza dimensiunea a ceea ce faci. Bucura-te de acest lucru. Fiindca totul este bine.

4. Totul este posibil.
Partea cea mai grea a fost sa pleci. Acum ca ai plecat, totul este posibil. Aminteste-ti ca te-ai schimbat si ca vechiul “tu” este o amintire indepartata. Gandeste-te la ceea ce poti face acum si la ce ai realizat. Poti sa calatoresti mai departe, sa vorbesti alta limba, sa gatesti diverse preparate si sa imbratisezi culturi diferite. Intelegi sarbatorile si traditiile locale, iti deschizi mai des mintea catre oportunitate, abordezi strainii cu o mai mare lejeritate si ai spus la revedere revedere confortului de acasa.
Ai dovedit ca poti trai in strainatate – si ai supravietuit. Ai facut totul pentru a reusi si ti-ai urmat visurile. Da, ai deschis cutia Pandorei si nu o vei mai putea inchide, insa esti o versiune mai fericita, mai multumita, mai putin neastamparata a vechiului “tu”.
Si, in cele din urma, esti liber. Ai castigat adevarata libertate. Libertatea de a explora. Libertatea de a alege orice vrei. Libertatea de a fi tu insuti. Ai abandonat confortul bunurilor pamantesti si ti-ai creat o viata pentru tine la mii de kilometri departare de casa. Ai facut-o. Asa ca bata-te singur pe spate, permite-ti tie insuti un zambet satisfacut si intoarce-te sa faci ceea ce faci cel mai bine. Caci functioneaza."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

preluare de pe romani-online.co.uk:

 

“De-a lungul ultimilor 12 ani, am trait in mai multe tari si am vizitat chiar si mai multe. Am imbratisat culturi si traditii straine, m-am infruntat cu nesiguranta si am acceptat frecventele motive de neliniste, am intalnit oameni interesanti si am legat prietenii pe viata. Am incercat sa imi traiesc viata la intregul ei potential. Deoarece a trai in strainatate este unul din cele mai provocatoare si pline de satisfactii lucruri pe care o persoana le poate face. Ea a transformat nucleul a ceea ce credeam ca sunt si ceea ce sunt acum. Traiul in strainatate m-a schimbat pentru totdeauna.” marturisea Russell V. J. Ward (scriitor, blogger, expat si un impatimit al calatoriilor) pentruwww.huffingtonpost.com

 

In acest articol interesant, Russell Ward isi descrie experienta personala si modul in care l-a schimbat traiul in strainatate. Poate ca multi dintre cei plecati in afara se regasesc in cuvintele autorului, asa ca le-am tradus integral pentru a le putea citi. Sunt cuvinte care descriu viata si provocarile celor care, din diverse motive, au ales sa traiasca in afara granitelor tarii natale. Russell Ward ne prezinta care sunt cele 4 moduri in care viata in strainatate l-a schimbat pentru totdeauna

 

Russell Ward: 4 modalitati in care traiul in strainatate te schimba pentru totdeauna

 

1. Nu mai esti aceeasi persoana care ai fost

“A locui in afara este una din cele mai profunde initiative pe care le poate lua o persoana. Nu doar ca iti schimbi jobul sau te muti in alta casa, faci acest lucru, dar si mai mult. Ceea se vezi dincolo de fereastra ta se schimba Laolalta cu tot si toti cei pe care i-ai cunoscut inainte. Impactul asupra ta este colosal. Poate nu vei realiza acest lucru imediat, insa intr-o zi vei privi totul cu alti ochi. Ai crescut, ai evoluat, ai mers mai departe. Te-ai confruntat cu obstacole si le-ai infruntat pe cont propriu. Le-ai depasit, ai reusit sa inchizi gurile celor care spuneau ca nu o sa reusesti si ai cicatricile cu care sa o dovedesti. Unele cicatrici sunt bune, altele sunt rele, insa nimic nu va putea fi vreodata la fel. Lucruri care erau odata importante nu mai conteaza. Lucruri care nu pareau importante inainte acum conteaza mult. Valoarea prieteniei este suprema. Prietenia stransa este un concept uitat si nu iei nimic de sigur.Hotararea de a te muta in strainatate te-a facut sa realizezi ca “lucrurile” nu echivaleaza cu fericirea. De fapt, incepi sa iti redefinesti ideea anterioara de succes. In aceasta calatorie internationala, ai invatat mai mult decat diferente – ai descoperit oameni, locuri, limba, cultura. Ai invatat despre tine. Te-ai confruntat cu provocari, ti-ai cunoscut parti din tine despre care nu stiai ca exista si ai fost uimit de ceea ce ai devenit. Ai fost uluit de lume. Acum esti diferit. Te-ai schimbat.

 

2.Nu vei mai putea sa te intorci acasa.

Ai putea daca ai vrea, insa nu o sa fie niciodata la fel. In timp ce ai experimentat aventuri la viteze ametitoare si lumea ta a incetinit ca sa le poti incorpora pe toate, viata ta acasa a continuat sa curga la fel ca inainte. Oamenii s-au dus in continuare la munca, au facut piata, au plecat in vacante, si-au sarbatorit zilele de nastere, s-au casatorit, si-au schimbat locurile de munca si casa. Si in timp ce totul pare sa fi ramas la fel, adevarul este ca viata a continuat si fara tine. Acesta este un pret urias pe care trebuie sa-l platesti atunci cand te muti in strainatate. Poti avea aventurile si experientele, insa nu ii poti avea pe “ei”. Iti lipseste tot din viata pe care ai avut-o inainte si tot ceea ce poti sa faci este sa privesti de pe margine cum oamenii isi vad de vietile lor in continuare.

La un moment dat, realizezi ca nu ai putea sa te mai intorci nici daca ai vrea. Unii au incercat si au reusit, altii au esuat. Problema este ca viata ta anterioara si-a urmat cursul, tu ti-ai urmat cursul si in tot acest timp amandoi ati urmat cursuri separate.

De-a lungul timpului, telefoanele se imputineaza, emailurile sunt din ce in ce mai putine, legaturile se racesc. Nu iti vei pierde niciodata prietenii si familia ta va fi intotdeauna familia ta. Insa vei conta mai putin pentru ei si se vor afla din ce in ce mai putin in noua ta lume. Este o realitate dura asa ca priveste-o drept in fata. Sau du-te inapoi cat inca poti.

 

3. Lumea ta devine mult mai mare.

In momentul in care ai pus piciorul in strainatate, lumea ta se va extinde. Noi privelisti, mirosuri si sunete se deschid in fata ta, iar limitele vietii tale anterioare sunt depasite. Dependenta de explorare devine un accesoriu permanent. Si acum nu mai exista cale de intoarcere. Ai stiut intotdeauna ca lumea este atat de mare, insa doar cand ai pasit in colturile ei indepartate ai realizat cat de mare este de fapt. Si cat de uimitoare este.

Stiind asta, minunandu-te de marimea si anvergura ei, cum ai putea vreodata sa renunti la asa ceva? Raspunsul este ca nu o sa renunti. Nu poti. Fiindca nu o sa te opresti niciodata din a cauta mai mult. A trai in strainatate incurajeaza independenta si responsabilitatea. Construieste respectul si oportunitatea de a aprecia tot si pe toata lumea din jurul tau. Aceste lectii raman cu tine si modeleaza persoana care devii. Imbratiseaza dimensiunea a ceea ce faci. Bucura-te de acest lucru. Fiindca totul este bine.

 

4. Totul este posibil.

Partea cea mai grea a fost sa pleci. Acum ca ai plecat, totul este posibil. Aminteste-ti ca te-ai schimbat si ca vechiul “tu” este o amintire indepartata. Gandeste-te la ceea ce poti face acum si la ce ai realizat. Poti sa calatoresti mai departe, sa vorbesti alta limba, sa gatesti diverse preparate si sa imbratisezi culturi diferite. Intelegi sarbatorile si traditiile locale, iti deschizi mai des mintea catre oportunitate, abordezi strainii cu o mai mare lejeritate si ai spus la revedere revedere confortului de acasa.

Ai dovedit ca poti trai in strainatate – si ai supravietuit. Ai facut totul pentru a reusi si ti-ai urmat visurile. Da, ai deschis cutia Pandorei si nu o vei mai putea inchide, insa esti o versiune mai fericita, mai multumita, mai putin neastamparata a vechiului “tu”.

Si, in cele din urma, esti liber. Ai castigat adevarata libertate. Libertatea de a explora. Libertatea de a alege orice vrei. Libertatea de a fi tu insuti. Ai abandonat confortul bunurilor pamantesti si ti-ai creat o viata pentru tine la mii de kilometri departare de casa. Ai facut-o. Asa ca bata-te singur pe spate, permite-ti tie insuti un zambet satisfacut si intoarce-te sa faci ceea ce faci cel mai bine. Caci functioneaza."

De mult nu am mai citit ceva atat de adevarat despre viata in strainatate...Foarte tare!

Desi inca nu am ajuns in Londra,as vrea sa o fac in viitorul apropiat...(asta cu referire la subiectul nostru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai o slujba sub nivelul tau de calificare apar frustrari

daca vii cu mentalitatea sistemului de lucru din Romania si nu vrei sa renunti la ea la fel lucrurile nu o sa fie roz

emigrarea nu e un lucru pt toata lumea si poate avea repercursiuni grave in privinta sanatatii tale

 

mie de exemplu mi-a placut si Romania si spania si imi place si in uk

usor nu e nicaieri si daca nu privesti partea plina a paharului nu o sa fii multumit nici in rai (asta daca exista si daca ajungem pe acolo]


» Post actualizat in 24 May 2015 17:04

eu lucrez mecanic auto si daca fac niste poze cu mizeria din masinile clientilor ai sa vezi ca nu stau asa bine cu igiena personala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

1) Voi considerati ca engleJii ( mai tarziu o sa explic de ce scriu cu J ) sunt mai buni decat noi romanii?


orice natie vs alta natie > generalizare. exista buni si rai peste tot, in medie se simte educatia si IQ putin mai ridicat decat la media de romani cu care am intrat eu in contact in cluj, sighisoara, brasov si bucuresti unde am trait



2) Cum va considerati la locul de munca? Cum sunteti vazuti / respectati?


se fac glume, nu neg, dar asta la adresa oricarei natii exact cum avem noi in ro glumele romani vs unguri, etc in rest din cate orase am vazut in lume in londra parea multi-culti este ceva mai bine dezvoltata



3) Cum evaluati calitatea cladirilor?


am cumparat o casa din 1930 in sud-estul londrei, nu e grozava, dar se prezinta mai ok decat alte case de cam 100 ani vazute de mine



4) Cum evaluati calitatea drumurilor?


in anumite locuri sunt ca si in romania, dar daca atunci cand zici drumuri excluzi autostrazile..ca de alea in romania ducem lipsa



5) Cum evaluati calitatea soferilor?


depinde de unde esti, in anumite zone din londra sunt cel putin la fel de bagaciosi/agresivi in trafic ca in bucuresti, dar nu toti, 1 din 10 poate. in general foarte respectuosi si rabdatori



6) Siguranta.


stau in sud-estul londrei, trec des prin lewsiham si nu m-am simtit niciodata amenintat de ceva/cineva desi mai auzi ca se mai cutziteaza unii pe acolo



7) Incurajarea autodistrugerii si a viciilor.


eu cred ca am vazut fumand de exemplu mai mult din aia pe beneficii si foarte putini din cercurile mele o fac, insa de baut se bea oricand si oriunde si MULT! tara asta are o problema la tema asta, dar cu toate astea odata ce au baut o bere se spune stop daca vor conduce sau se ia tren/taxi.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Multumim CroissaintBoy pentru acest topic din cauza caruia ne-am imprietenit, organizat si intalnit in Norfolk la Dirt Quake IV cativa de aici de pe forum.

 

si cateva poze de la eveniment:

10629590_1096916350337836_56622189339264â

 

11223595_1096915693671235_26540489098396â

15868_1096915667004571_80666804104627309â

10982276_1096915767004561_24296399206607â

11702765_1096916230337848_74244302794654â

11751966_1096915633671241_88786754006438â

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu inteleg care pana mea e faza cu "munca grea, targeturi...etc...". Pai ce vrei nene? Du-te in Japonia, ai sa vezi ca e mai a drek. Tocmai d'aia si sunt aia unde sunt.

Sa nu uitam ca SUA, vazuta de jumatate de planeta ca taram al fagaduintei, e din multe puncte de vedere mai de cacao decat RO. Schimba asta cu ceva faptul ca, bottom line, ei conteaza si noi nu? Nu cred. Ei inca sunt cea mai mare putere, noi in continuare suntem o natie de sclavi.

Ca esti tu dezamagit ca ti-ai rupt carca aici aia e altceva. E o chestie personala care nu trebuie generalizata. Ca ti-ai gasit ceva mai bun, cu care esti fericit, e iarasi problema ta. Ce e important e ca ai avut oportunitatea sa gasesti ceva mai bun, ca ti s-a oferit sansa asta.

Aaaa...si chiar crezi ca intereseaza pe cineva ca phootzi negrese? wtf ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limba scrisa e romgleza pentru ca eu acum stau in casa cu persoane umane de alta limba, un localnic si 2 persoane umane din Africa ( eu nu mai gandesc in natiuni si tari pentru ca toti suntem Umani si tara noastra e Terra ).

Un fapt pozitiv, thanks to me again, este ca am avut o relatie inclusiv sexuala cu una din persoanele din Africa, Femeie desigur, nu sunt curbubeu :D .

Deci cum i-am sfatuit pe altii pe forum, am facut ce am zis.

Am bagat-o la neagra. :D

Mai spune-ne de "persoane umane, relatii inclusiv sexuale si curcubeie"! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as angaja la un bar de rock in centrul B-ham care ati veni sa cantati acolo?

Nu glumesc.

Am job application form in fata.

Fac si poza imediat/

As da eu bani sa te aud cantand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cricu oi!... baga-mi-as dicku'!

mciaulih nu e singurul raducioi britanizat, am vazut mai multi plecati in UK ce scriu p-aici de parca au bagat romana si engleza in blender....

UK mi s-a parut cam trista ca viata....ma asteptam sa fie mai vioi, mai terrieri, dezamagire mare pe mine, mai ales ca in Scotia totul se inchide la 10, nu se mai vinde alcool si toata lumea la nani....

Nemtii aia "reci si rigizi" sunt de 10X mai de viata ca britanicii :)

Irlanda in schimb, desi mai saraca, parca e ceva mai vioaie... mai ales Dublin

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoRocker, presupun ca n-ai dat prin buricul Londrei intr-o vineri sau sambata seara. Stau ambulantele si masinilie de politie aliniate, pregatite de ce urmeaza dupa ora 11-12 PM.

Nu departe de Londra, in Watford, tot centrul pietonal e plin de baruri/pub'uri si cluburi. In weekend aceasi poveste...nebunie curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Eugen_Ghe ( for all the rest I'm sorry ):

 

I was thinking that because si pentru ca asta e un forum de motociclism , o sa gasesc aici info legat de achizitii , inmatriculari , excursii , locuri bune de riding if somehow ajungi cu bike prin UK , pictures ,info, etc, something like postat de Gheata Queen. In schimb you , ne pui poze cu gropi , cu tren cu aburi , cu costume spatiale si ne explici ca acolo unde traiesti tu exista un dialect / slang.. you know what I mean ...de parca in restul lumii toti vorbesc o singura limba . Acu' un an carai big bags in spate si acum esti HR specialist si cunosti situatia posturilor disponibile de la Jaguar ... Mai rau , completezi un '' application form '' la un bar si deja inviti guristi din Romania sa tina concerte acolo ... Are U fur real ? Din ce ne-ai recounted tu aici , se pare ca ai aterizat in UK (de peste un an de zile of course) dar restul anilor din viata ta i-ai petrecut intr-un singur loc in Romania . Sad .Ai nevoie de un blog sau un jurnal , acolo poti sa scrii zilnic ce negresa ai phutut , cum ai baut Red Stripe cu jamaicanii, faci propozitii in engleza ..ca nah... e primary language ... Peste ani , when you will be ''the man''in UK o sa-ti dai seama ce penibil esti acum...

:10: dar vezi ca are filingz mai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11168190_1096915230337948_43112684461588â

11750714_1096915160337955_48271686240041â

11737892_1096915227004615_88755394114062â

11760137_1096915257004612_49943355129311â

 

Cu ocazia Dirt Quake-ului ne luaram pranzul pe plaja (picnic) la Old Hunstanton Beach, un pic mai in nord de King's Lynn cu mergi pe A149, cam la 30 de minute.

Este o plaja cu nisip fin, silicos dar din cauza mareei, marea era cam la jumatate de kilometru distanta sau asa mi s-a parut mie :)

Bineinteles ca nu exista cluburi. cocalari si fitze sau muzica de nici un fel pe plaja, oamenii cu familia si copiii sau practicau diverse sporturi gen kiting etc..

 


» Post actualizat in 28 Jul 2015 22:37

Un video foarte bine facut de la Dirt Quake IV

cine se recunoaste in multime la 1:11 :))))))))))

Courtesy of https://www.facebook.com/DominicHindephotography

gallery

 

video


» Post actualizat in 29 Jul 2015 20:26

last one I promise...

https://www.facebook.com/SpeedSociety/videos/1190049727678994/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Atentie mare, Eugen Ghete nu e intreg la cap - dar probabil ati observat si singuri din ce posteaza.

 

Bai Maciulih, da' ai uitat limba romana complet?

Mai sina de tramvai, eu sunt plecat de 9 ani din Romania si tot scriu si vorbesc corect romaneste. Lasa fasoanele de intelept anglo-roman si revino cu picioarele pe pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul e sincer :) Eugene, schimba telefonul, nu face poze f bune.

PS: trebuia sa vii cu motorul, veneai la intalnire la ace cu romanii din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...