Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Asa functioneaza? iti da cineva 40k pentru un copil sau 2 ? Hai ca vin si eu acum...iau un lo'cost si vin sa profit :))

Ridicati atat in slavi o tara care nu are nimic special in afara de multinationalism aberant si niste salarii mari aparent, dar dupa ce scazi cheltuielile mai bine muncesti in RO pe un post pe care ai o calificare decenta, vine un om care isi spune parerea realista si personala despre insula unde va 'traiti visul' si ii sariti in cap pentru niste greseli de tipar :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Otara cu traditie in motorsport la care Romania nici nu viseaza, ia uite ce fac pensionarii in UK http://www.warringtonguardian.co.uk/news/where_i_live/14186142.74_year_old_speed_demon_Pete_aiming_for_300mph_with_his_jet_engine_powered_racer/

 

 

Asa functioneaza? iti da cineva 40k pentru un copil sau 2 ? Hai ca vin si eu acum...iau un lo'cost si vin sa profit :))

Ridicati atat in slavi o tara care nu are nimic special in afara de multinationalism aberant si niste salarii mari aparent, dar dupa ce scazi cheltuielile mai bine muncesti in RO pe un post pe care ai o calificare decenta, vine un om care isi spune parerea realista si personala despre insula unde va 'traiti visul' si ii sariti in cap pentru niste greseli de tipar :))

Sa-si spuna parerea ca de aia e forum, dar parerile se mai schimba, omul e aici de o luna, oare ce parere o sa aiba peste 6 luni? dar peste 6 ani? O luna de zile nu inseamna mai nimic, e ca si cum te-ai duce turist....

Si tu de unde stii cum e pe insula asta? din ce ai citit pe net presupun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ma nene supapa am plecat din romanica la,sa zicem un schimb de pareri nu experienta si m-am pomenit cu o oferta de salariu dupa o luna . Si iaca am ramas sa zicem ca e bine pt.mine nu stiu altii.dar tare as vrea sa ne adunam si sa stam de o barfa . Btw daca aveti probleme in domeniu auto moto ma puteti contacta fb mihai pantera mot si altele sfaturi sau dc nu si reparatii la domiciliu clientului inclusiv piese de schimb auto moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yo4hgx, sunt mai multe erori de tastare in textul meu pe care le-am observat inainte sa postez, dar ...

 

Ovay, pari baiat destupat la minte, stii foarte bine la ce m-am referit!

 

Sa nu se creada ca sunt misogin

 

Nu, nu esti misogin, esti doar... roman. Si ca orice roman iti curge prin vene sange de Ilie Moromete. Autoritar, inteligent si vertical ... dar si duplicitar si mai ales traditionalist si incapatanat.

 

Sunt doar impartial: femeile aici imi pare ca au puuutin mai multe drepturi, sunt ceva mai egale decat barbatii.

 

Nu, nu esti impartial, esti doar lipsit de experienta. Cand vei vizita si alte tari, unde femeile sunt "puuuutin mai mult si mai egale" decat in UK, o sa intelegi la ce ma refer.

 

PS: Sud-Est de Londra exista motociclisti ? Nu am motocicleta aici pe perioada cat voi sta, sau in orice caz nu deocamdata, dar macar de un ceai poate... mi-ar placea sa facem cunostinta, zic...

 

Exista multi motociclisti romani in Londra si prin imprejurimi dar, din motive pe care nu vreau sa le mai amintesc, nu prea (se) socializeaza. In plus, cu vremea asta e mai greu sa intalnesti motociclisti pe motociclete... insa daca ajungi prin W.Middlands, L-pool, unde ma voi muta probabil saptamana viitoare putem impartasi impresii la o cana cu ceai. Daca nu, iti spun de pe acum ca inceputul nu e usor, nu toti au norocul lui "croissant" sa vina direct pe treaba, iti trebuie multa rabdare si chiar si un dram de noroc. Si resurse financiare...

» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:31

Hai ca vin si eu acum...iau un lo'cost si vin sa profit :))

 

Hai! La cati tigani... pardon, rromi profita de asistenta sociala de aici, ce mai conteaza inca un roman in plus...

» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:45

Btw daca aveti probleme in domeniu auto moto ma puteti contacta fb mihai pantera mot si altele sfaturi sau dc nu si reparatii la domiciliu clientului inclusiv piese de schimb auto moto

 

Ar fi un pic mai usor daca ai zice si pe unde iti faci veacul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, aici nu este vorba despre mine. Nu o sa comentez nici macar o virgula din textul tau, @yo4hgx, pentru ca foaie verde loboda, gura lumii sloboda, cum zicea al batran al lu' al batran, sa citez un mare, care nu mai este in viata din pacate.

Eu mi-am spus parerea despre Anglia. Asa cum o vad eu. Nu inseamna ca e absoluta si exhaustiva.

Totusi, Regina-Gheturilor, exgerati. Din toate punctele pe care le-am atins, faceti cumva tipic romaneste, sa incercati denigrarea autorului nu si comentarea si argumentarea celor scrise. Pana la urma, nu ma intereseaza sa conving pe cineva cu pareri gata formate ca nu sunt misogin. De pe urma conceptiilor sau actiunilor mele, nu a avut nicio femeie de suferit vreo nedreptate sexista. Insa, ce observ totusi si nu ma pot abtine sa nu comentez: indiferent de punctele expuse aici, insistati pe problema circuitelor moto &/auto. Eu am inteles ca va ocupati, din cate se pare, cu sotul, de ceva ce are legatura cu sporturile motor sau...pe-aci. Dar..ce are totusi cu plamanul ? Doar atat reprezinta Anglia ? Circuite de viteza ? Ca in acest caz as mentiona o tara cu adevarata traditie si care a dat cei mai mari campioni moto- Italia ( nu comentam social si demografic ce reprezinta Italia, nici migrational) si Spania. Tara pe care si ai carei piloti nu prea ii inghit din viziuni pur subiective deci personale, insa, cu cel putin la fel de multe circuite. Si...news flash :)) pe ale alora se poate si alerga, si cam tot anul. Asta, ca idee, ca vad ca indiferent de ideea exprimata, amintiti cumva in fiecare postare de circuitele lor. Poate n-avem toti gumele duse chiar pana sus, in janta, dar nici nu cred ca are legatura cu ce vorbeam: moravurile engleze si impresia artistica pe care o lasa ei cu tara lor cu tot. Si nu cred ca i-am vorbit de rau. Am expus mai mult decat impartial ce am gasit de cuviinta ca ar fi relevant. Nu, nu imi schimb parerile chiar daca au circuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca fac copii din adolescenta le fac cu alti adolescenti atunci cum sa le ia casa ca nici aia n-au casa la varsta lor, caz in care primesc subventii de la stat daca cer. Despre ce vorbim aici? E la moda concubinajul in tara asta, si?

De ce ar fi treaba altora decat stict a lor cu cine fac copii si de ce culoare? Nu te obliga nimeni sa le iei ca nevaste. E ca si cum ai zice ca ti-e ciuda ca ele/ei (familiile de chav-i) stau pe benefits :)))

Judeci clasa de jos a tarii dar daca o compari cu clasa de jos a Romaniei nu-s mari diferente...diferentele sunt ca Romania nu-si permite sa ii subventioneze cu cate 40 000 pe an/familie.

 

Ete na, ti-ai gas't. Lasa ca te descurci tu, nu trebuie sa te invat eu cum se fraiereste un barbat. Si-n romanica, si-n anglica. Cu singura diferenta, bineinteles, ca taranii aia din plaiul mioritic n-au dom'ne bani sa dea de pomana. Asta e, viata grea, of-of. Off. LOL

» Post actualizat in 09 Jan 2016 01:12

 

» Post actualizat in 08 Jan 2016 02:07

"I don't want you to think like me. I just want you to think" - cred ca insumeaza perfect principiile de functionare a unui schimb de opinii. Deci, sa nu ne certam intre noi pentru cum sunt sau nu sunt englezii. PS: Sud-Est de Londra exista motociclisti ? Nu am motocicleta aici pe perioada cat voi sta, sau in orice caz nu deocamdata, dar macar de un ceai poate... mi-ar placea sa facem cunostinta, zic...

 

Da, este aberant ca noi sa ne certam despre cum sunt ei. Ideea ar fi sa vedem ce e bine si ce e rau. Ca sa pastram binele si sa aruncam ce e rau. Dar asta nu merge daca punem ochelarii roz si spunem ca totul este minunat in Anglia, iar in Romania totul este de execrabil. Si nici invers nu merge, pentru ca nici Romania nu e raiul pe pamant. Deci ... think. And learn. Trimite-mi si tu un PM cu orasul in care esti, poate facem de-un ceai.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ovay, pari baiat destupat la minte, stii foarte bine la ce m-am referit!

 

 

Nu, nu esti misogin, esti doar... roman. Si ca orice roman iti curge prin vene sange de Ilie Moromete. Autoritar, inteligent si vertical ... dar si duplicitar si mai ales traditionalist si incapatanat.

 

 

Nu, nu esti impartial, esti doar lipsit de experienta. Cand vei vizita si alte tari, unde femeile sunt "puuuutin mai mult si mai egale" decat in UK, o sa intelegi la ce ma refer.

 

 

Exista multi motociclisti romani in Londra si prin imprejurimi dar, din motive pe care nu vreau sa le mai amintesc, nu prea (se) socializeaza. In plus, cu vremea asta e mai greu sa intalnesti motociclisti pe motociclete... insa daca ajungi prin W.Middlands, L-pool, unde ma voi muta probabil saptamana viitoare putem impartasi impresii la o cana cu ceai. Daca nu, iti spun de pe acum ca inceputul nu e usor, nu toti au norocul lui "croissant" sa vina direct pe treaba, iti trebuie multa rabdare si chiar si un dram de noroc. Si resurse financiare...

» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:31

 

 

Hai! La cati tigani... pardon, rromi profita de asistenta sociala de aici, ce mai conteaza inca un roman in plus...

» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:45

 

 

Ar fi un pic mai usor daca ai zice si pe unde iti faci veacul...

oxford 45 mile west de londra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete na, ti-ai gas't. Lasa ca te descurci tu, nu trebuie sa te invat eu cum se fraiereste un barbat. Si-n romanica, si-n anglica.

Ah, nu, eu nu mai trebuie sa-mi fac griji d-astea, l-am 'fraierit' deja acum aproape 8 ani :))))))

In caz ca vrea copii conditia mea a fost ca el sa stea acasa cu ei iar eu sa imi pot vedea de cariera, asa...ca-n Suedia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu, eu nu mai trebuie sa-mi fac griji d-astea, l-am 'fraierit' deja acum aproape 8 ani :))))))

In caz ca vrea copii conditia mea a fost ca el sa stea acasa cu ei iar eu sa imi pot vedea de cariera, asa...ca-n Suedia.

 

Asa e-n Suedia? Inseamna ca trebuie sa ma mut acolo ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 07 Jan 2016 20:33

In plus, sa aduc un alt argument. Referitor la slut shaming. Tocmai din cauza consumului excesiv de alcool de catre femei (si barbati)s-a dat legea prin care risti ca in cazul intretinerii de raporturi sexuale cu o femeie aflata in stare foarte avansata de ebrietate vizibil, poti fi acuzat de viol(ca si atunci cand ai profita de o fata cu handicap mental, indiferent de ce zice ea pe moment) daca tipa se razgandeste (isi revine) a doua zi ca de fapt regreta ceea ce a facut. Sa nu se creada ca sunt misogin. Sunt doar impartial: femeile aici imi pare ca au puuutin mai multe drepturi, sunt ceva mai egale decat barbatii.

 

 

Nu e exact topicul, dar ori mergem la ideea ca alcoolul ia capacitatea de consent (deci o sa ai fiola inainte de orice semnatura, sex etc) si atunci nici oamenii care conduc beti nu trebuie pedepsiti ca "n-a stiut ce face", "s-a razgindit", ori pastram responsabilitatea individuala.

Eu cred ca legea aia se refera la femei (/barbati) lesinate in borala, aia intradevar e alta treaba .. dar poate daca nu vrea sa o usture pasarica/fundul etc a doua zi n-ar trebui sa intre in coma alcoolica prin case straine sau mai rau, pe strada?

» Post actualizat in 14 Jan 2016 05:51

Asa functioneaza? iti da cineva 40k pentru un copil sau 2 ? Hai ca vin si eu acum...iau un lo'cost si vin sa profit :))

Ridicati atat in slavi o tara care nu are nimic special in afara de multinationalism aberant si niste salarii mari aparent, dar dupa ce scazi cheltuielile mai bine muncesti in RO pe un post pe care ai o calificare decenta, vine un om care isi spune parerea realista si personala despre insula unde va 'traiti visul' si ii sariti in cap pentru niste greseli de tipar :))

 

WTF e multinationalsimul "aberant"?

Eu cred ca oamenii ridica UK in slavi ca e o tara misto, nu ca e perfecta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi, in materie de densitate si cultura moto (aici ma refer in principiu la oamenii de rand, nu la curse & shit) UK nu e sfantul graal al culturii moto europene. A fost candva ...pana prin anii '70, dar astazi e mult sub Franta, Italia, Germania, Spania.

Si asta se vede cel mai usor comparand Parisul (sa nu zic Roma) cu Londra.... in Londra sunt multe motoare, dar cand ajungi in Paris e cu totul altceva, eu am fost dat pe spate de densitatea de mobre din Paris, comparat cu Londra (unde fusesem cu o z in urma)...ma asteptam sa fie invers, dar nope. Si nu doar la numar ci si la reguli... in UK parchezi doar in locurile special dedicate moto, alftel AMENDA, si locurile astea sunt de obicei in capatul strazii...iar daca strada e luuuuunga, apai iti cam fwte filmul si taie unul dintre avantajele mobrei. In schimb, in Franta, poti lasa mobra oriunde atat timp cat nu incurca pietonii. La curse da, UK (si Irlanda) rup...spui doar IOM TT si gata, s-a terminat discutia.

 

In rest, britanicii (indiferent de culoare) mi s-au parut oameni ok, nici prea prea nici foarte...adica normali. Si nu poti compara un fermier din nord sau wales cu un metropolit invatat din Bucuresti....normal ca va fi sub in orice tine de intelect...compara-l cu un taran/fermier dintr-un sat din Ro si atunci da...poti da verdicte. Nu conteaza unde te nasti, conteaza cum si cine te creste si cum esti tu de cand incepi sa te dezvolti (sau nu) singur.

In ceea ce priveste colectivul national, pe plan mondial, britanicii inca se poarta de parca ar mai conta parerea lor, adica se vede clar ca le e dor de Imperiu si inca incearca sa se impuna, insa influenta lor este sub a Germaniei spre exemplu

 

Ca infrastructura si curatenie la fel, nu m-a dat pe spate...undeva la nivelul Italiei...mai ales nordul Angliei si Scotia.

Foarte multe reguli imbecile si foarte restrictive, aplicarea lor cu ochelari de cal...aici sub nemti, care imi par mai umani, atat in reguli cat si in aplicarea lor, desi te-ai fi asteptat sa fie invers. Am fost mirat sa vad ca libertatile personale sunt mai pretuite in Germania ca in UK. spre ex. regulile cu bautura din Scotia si fumatul pe tot terioriul UK(si Irlanda) imi dau impresia de stat politienesc, poate d-aia isi dau in cap cu alcoolul cand apuca, mai ales cand sunt turisti prin alte tari.

 

Cultura & influenta - eh...nu are rost sa vb, aici stau fff bine, in anumite domenii sunt cei mai buni. Doar daca iau muzica - 70% din ce ascult a fost compusa de britanici.

 

Dezamagiri:

- viata de noapte din Scotia (care nu exista, si eu aveam altceva in cap cand imi imaginam o seara intr-un pub scotian)

- calitatea drumurilor

- cocalareala (ma asteptam sa fie mai putini chavi)

- curatenia

 

nu ma intelegeti gresit, nu zic ca-i mai bine la noi sau ceva....dar ma asteptam la mai mult de la ei, ori...cum ziceam, la multe chestii sunt sub Germania, undeva la nivelul Italiei.

 

 

Plusuri sunt multe....dar

 

M-as muta in UK? NU PREA!

 

- bani/nivel de trai - mai bine in Scandinavia!

- things to do? - mai degraba in Irlanda si chiar Germania (ca sa nu zic sudul Eu, ca acolo e saracie)

- interactiune sociala - nu ma omor cu ea, dar daca asta cauti atunci mai bine te indrepti spre tarile latine

- libertati personale (aici ma refer cat de restrictiva e societatea cu viciile si libertarianismul) - nu... totul e interzis sau aproape interzis: fumat, alcool (cateodata - vezi Scotia), party, etc...robotic si cuminte si sanatos(mai putin mancarea)!

- natura/vreme/ - nu...vremea desi imi place innorat, nu-mi place ploaia lunga, e prea deasa in UK, relieful si natura - nimic special - litoral nasol, munti oha, la capitolul asta e sub Romania, d-apai altele

- cultura si sub-cultura -ei, aici da, asta da! merita, dar nu trebuie sa te muti acolo ca sa beneficiezi de ea/ele.

 

Din ce-am observat, cel mai bine m-as integra/intelege cu stilul de viata si societatea germana....este exact ce-mi trebuie undeva intre nordici/englezi si sudici/latini.... + o doza f mica din estul nostr

 

Nu zic niciodata, as trai cativa ani in UK, dar nu m-as stabili definitiv acolo...mai degraba Irlanda, chiar daca e mai saraca....

 

Nici in Franta nu m-as stabili, nici in Olanda<aici mai e de experimentat insa>, nici in Italia, nici in Spania....


» Post actualizat in 15 Jan 2016 10:27

PS: Izul ala robotic si cu ochelari de cal al britanicilor (si al altor vestici/nordici) se trage de la faptul ca ei nu prea improvizeaza, pt ca in ultimii 70-80 ani nu au avut de ce sa faca asta....asa ca respecta ce zice manualul si procedura. Ori noi, astia din sud si est, mai ales din est....am fost nevoiti sa improvizam, sa cautam alternative, sa ne descurcam cu ce avem, pt ca duceam lipsa.

 

De ex, un mecanic daca pierde cheia de 10 (sa zicem) nu-l duce capul s-o bage p-aia de 12 si varful surubelnitei drepte...ceva de genul, ma rog, intelegeti ideea. Acum extrapolati-o la toata societatea si aspectele ei. D-aia "ne descurcam mai bine" ca am fost nevoiti, ei nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in UK parchezi doar in locurile special dedicate moto, alftel AMENDA

In UK parchezi moto ORIUNDE parcheaza masinile si NU iti iei amenda plus ai parcari dedicate moto.

In UK NU ai voie sa parchezi pe trotuar sau unde e linie galbena mai ales dubla.

In UK fiecare consiliu/primarie isi stabileste regulile sale si amenzile sale, deci difera de la orasel la orasel.

Chiar pe 6 martie mergem sa ne razboim pentru noile reguli de parcare in Matlock Bath unde cineva de la consiliul local s-a trezit sa puna taxe de parcare si sa limiteze parcarea motocicletelor ceea ce ar ruina oraselul care traieste din turismul moto.

 

 

Hai sa fim seriosi, in materie de densitate si cultura moto (aici ma refer in principiu la oamenii de rand, nu la curse & shit) UK nu e sfantul graal al culturii moto europene. A fost candva ...pana prin anii '70, dar astazi e mult sub Franta, Italia, Germania,

In UK se vand 40% din motocicletele sport din toata UE.

Doar motociclistele din UK sunt de 5 ori mai multe decat motociclistii din Romania.

 

Ca densitate de vehicule pe doua roti e normal sa domine tarile mai calde, uite-te la Asia, e plina de scuteristi. Tarile gen Spania si Italia atarna greu cand e vorba de motorsports, au scoli multe si bune de pilotaj insa n-au scoli de inginerie ca altfel nu veneau sa studieze aici.

Ca motociclist pasionat, oricare din tarile astea de mai sus e paradis moto fata de Romania.

In tarile nordice de exemplu se face rally but not much else...

Cultura moto=racing si racing-ul se mentine cand oamenii de rand platesc bilete si sunt interesati de fenomen si cand fenomenul genereaza joburi. In UK e normal sa mergi in weekenduri cu familia si copiii sa privesti curse, ca-s drag, ca-s hillclimb,F1-2 sidecar sau pe circuit de viteza deci "curse and shit" sunt pentru oamenii de rand. E plin de cluburi locale unde oameni de rand cu joburi normale fac voluntariat in timpul liber, unde se aduna alti oameni de rand sa participe la curse de club/amatori.

 

Cultura moto inseamna curse si traditii nu doar mijloc de transport din A in B (ca in Asia).

 

Ca sa vezi cata cultura moto are o tara, ii numeri circuitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 15 Jan 2016 10:27

 

PS: Izul ala robotic si cu ochelari de cal al britanicilor (si al altor vestici/nordici) se trage de la faptul ca ei nu prea improvizeaza, pt ca in ultimii 70-80 ani nu au avut de ce sa faca asta....asa ca respecta ce zice manualul si procedura. Ori noi, astia din sud si est, mai ales din est....am fost nevoiti sa improvizam, sa cautam alternative, sa ne descurcam cu ce avem, pt ca duceam lipsa.

 

De ex, un mecanic daca pierde cheia de 10 (sa zicem) nu-l duce capul s-o bage p-aia de 12 si varful surubelnitei drepte...ceva de genul, ma rog, intelegeti ideea. Acum extrapolati-o la toata societatea si aspectele ei. D-aia "ne descurcam mai bine" ca am fost nevoiti, ei nu.

 

Cred ca in afara de asta, isi pierd spiritul de initiativa in scoala si societate. De cele mai multe ori esti privit ciudat daca faci ceva cat de mic iesit din comun. Li se pare ca trisezi, ca nu respecti regulile, si asta nu se face. Chiar daca de fapt nu exista o regula, si toti castigam prin actiunea respectiva. Dar nu-i duce capul.

 

Ca sa nu mai vorbesc de robinetele lor. Pentru cine nu stie, apa rece si apa calda au robinet separat. Apa nu se amesteca. Ori rece ca gheata, ori fierbinte. Si la BBC 1 un destept zice ca e perfect normal, si ca el se spala asa de cand e copil si nu vede nici o problema. Culmea e ca in magazin se gasesc celelalte robinete, da' toti iau tot de alea vechi. Aici intervine probabil si faza aia ca un englez nu stie sa schimbe un robinet de capul lui ... ii trebuie un meserias, care e scump si greu de gasit. Dar totusi ... in 70 de ani de cand a fost razboiul, ei o tin tot asa.

 

In schimb la noi, cum a aparut robinetul cu maneta, s-au schimbat aproape peste tot. Dar, de fapt, noi acceptam orice vine din occident ca "mai bun" decat al nostru. Si de multe ori nu e. Dar asta e alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....litoral nasol, munti oha, la capitolul asta e sub Romania, d-apai altele

 

La munti nu te contrazic dar la litoral da.....sunt spectaculoase de-a dreptul tarmurile acestei tari. Apa e rece si nu prea trece de 15 grade, corect, dar asta nu inseamna ca litoralul e urat! Se poate face plaja lejer.

Aici pe litoral nu se construiesc discoteci, plajele sunt semi salbatice si salbatice complet in unele locuri iar flora si fauna sunt de vis. Stele de mare, foci, balene si vegetatie specifica care creste numai in nisip de uneori zici ca esti in NZ nu UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In UK se vand 40% din motocicletele sport din toata UE.

Doar motociclistele din UK sunt de 5 ori mai multe decat motociclistii din Romania.

 

sursa?

nu de alta dar aici spune altceva, si se cam vede si aici (alea sunt primele 20 de tari ca numar de vehicule pe 2 roti, sunt 6 tari europene acolo dar nu si marea britanie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sursa?

nu de alta dar aici spune altceva, si se cam vede si aici (alea sunt primele 20 de tari ca numar de vehicule pe 2 roti, sunt 6 tari europene acolo dar nu si marea britanie)

Nu gasesc linkul, cand il gasesc am sa postez. Dar era vorba doar de motocicletele sport nu toate vehiculele pe doua roti...anyways.

 

 

si perspectiva unui american: :http://secretldn.com/2015/10/an-americans-observations-about-england-went-viral-and-they-are-brilliant/

 

UK beaches: http://www.bugbog.com/beaches/british-beaches-uk/cornwall-devon-beaches-uk.html

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai vorbesc de robinetele lor. Pentru cine nu stie, apa rece si apa calda au robinet separat. Apa nu se amesteca. Ori rece ca gheata, ori fierbinte. Si la BBC 1 un destept zice ca e perfect normal, si ca el se spala asa de cand e copil si nu vede nici o problema. Culmea e ca in magazin se gasesc celelalte robinete, da' toti iau tot de alea vechi. Aici intervine probabil si faza aia ca un englez nu stie sa schimbe un robinet de capul lui ... ii trebuie un meserias, care e scump si greu de gasit. Dar totusi ... in 70 de ani de cand a fost razboiul, ei o tin tot asa.

 

In schimb la noi, cum a aparut robinetul cu maneta, s-au schimbat aproape peste tot. Dar, de fapt, noi acceptam orice vine din occident ca "mai bun" decat al nostru. Si de multe ori nu e. Dar asta e alta discutie.

 

Hai ca m-ai facut sa rad! Serios? Asta crezi tu ca este motivul pentru care exista robinete separate in UK, faptul ca nu stiu sa le schimbe singuri si ca instalatorii sunt scumpi si greu de gasit?!

 

De grija fata de natura si folosirea cu grija resurselor naturale, printre care si apa... ai auzit? Bineinteles ca nu, in Romania inca exista mentalitatea comunista de "paushal"... sau cum naibii scrie. Acum, trebuie sa recunosc ca nici eu nu folosesc asa cum ar trebui robinetele separate, adica dop in chiuveta, combinata apa calda cu cea rece si spalat ca in lighean... ca nah, si eu provin "tot din scula de domn" (adica educatie din perioada comunista), dar nici nu acuz de indolenta sau lipsa de civilizatie o practica ce incearca sa protejeze mediul.

 

Am mai trecut una la catastif, pe langa "croissantul de pe Floreasca" a aparut si "robinetul cu maneta"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ex, un mecanic daca pierde cheia de 10 (sa zicem) nu-l duce capul s-o bage p-aia de 12 si varful surubelnitei drepte...ceva de genul, ma rog, intelegeti ideea. Acum extrapolati-o la toata societatea si aspectele ei. D-aia "ne descurcam mai bine" ca am fost nevoiti, ei nu.

 

Mi-am permis sa scot un singur citat din context deoarece evindentiaza perfect mentalitatea romaneasca, senzatia de superioritate a neaosului cand se vede printre straini.

 

Mecanicul ala capitalist care pierde cheia de 10 nu baga surubelnita in cheia de 12 pentru ca sansele sunt foarte mari sa strice capul surubului si apoi sa munceasca mult mai mult ca sa-l desfaca... iar pentru el timpul e foarte pretios, munca chiar se plateste. Faptul ca romanii fac din rahat bici si mai si pocnesc cu el... eu nu il consider o calitate. Aceasta "capacitate" a aparut datorita saraciei si neajunsurilor si problema e ca nici cand nu mai e cazul "mecanicul roman" nu se poate dezbara de legat cu sarma si "reparat" cu ciocanul.

» Post actualizat in 15 Jan 2016 15:40

Stai ca nu inteleg...cu ce protejeaza ei mediul mai mult facand daca au robinete separate si cu ce nu il protejam noi avand un robinet comun? Cantitatea de apa nu e tot aia sau mai mare? Faptul ca tu pui dop la "ghiveta" si amesteci apa ca sa fie temperatura potrivita nu consuma la fel de multa apa? Nu de alta...da nu pricep. Iar 'pausalu' nu mai e de mult prin Bucuresti, sau mai sunt ceva strazi. Cea mai mare parte a populatiei care sta la bloc are contoare la apa.

 

Adica tu imi spui ca atunci cand te barbieresti deschizi robinetul ala al tau "cu maneta" doar cand speli aparatul de ras, si nu lasi apa sa curga in continuu in chiuveta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine explica-ne cum te speli tu pe dinti in chiuveta cu dop, ca eu unul n-am reusit :))

 

Bag mana in foc pentru tarile scandinave ca-s cel putin la fel de preocupate de mediul inconjurator, resursele de apa etc. Si totusi aia folosesc robinetul normal :)

Nemtii la fel, nu se joaca atunci cand e vorba de protectia mediului si pe deasupra e si apa scumpa ca dracu. Si ei au robinetul normal :). Cum vine asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca om, in afara salariilor din unele domenii e greu sa gasesti atractiva in vreun fel insula aia, apa calda si oameni civilizati gasesti in multe locuri

 

ca motociclist caruia ii plac drumurile virajate cu ceva priveliste, spania, italia si chiar grecia sunt probabil peste orice altceva

ca motociclist caruia ii plac circuitele, probabil spania si italia

 

dar fiecare cu parerile lui, si probabil pentru multi locul unde reusesc sa traiasca decent e cel mai bun din lume

 

personal, cred ca e o regula ca unde ti-ar placea sa traiesti nu poti castiga destul si unde castigi destul nu ti-ar placea sa traiesti

important e sa tot cauti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...