Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vă supărați fraților, dar sistemul educațional romanesc este mult sub cel englez. In mediul rural la noi in tara, ajung elevii in clasa a V-a fără sa cunoască tot alfabetul, ori tabla înmulțirii, am întâlnit un caz (cand eram prof pe la tara) nu era în stare să-și scrie inițialele. O fi si in Anglia ... mult jeg și negru sub unghie, dar la noi e dublu. Și la noi sunt foarte mulți bețivani ce stau de dimineață până a doua zi dimineață în bodegă. Nici sistemul nostru educațional nu mai este ce a fost o dată... în ziua de astăzi avem foarte mulți analfabeți cu diplomă...

Editat de Andrei_1987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a luat in ultimii ani de cati ingineri vestici am vazut care abia se leaga la sireturi. Diviziunea muncii dusa la extrem, inadaptabilitate cronica. "it's not my responsibility".

Visezi, nu stiu ce ingineri cunosti tu dar eu chiar cunosc si sunt genii, oameni care au lucrat la nivel inalt, adica oameni care lucreaza la Rolls Royce si in Moto GP.

 

Decat 10 prieteni romani medii ageri la minte si respectuos, "modesti", mai bine un englez plin de el.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clasa mijlocie nu sta in chirie, nu stau in casele pe care le inchiriaza romanii si de care se plang ca nu-s izolate.

Englezul chiar si cel de rand are 2-3 masini, iar pe cea "coaja" o foloseste pentru naveta zilnica. Masinile lor de weekend sunt masini scumpe de care au foarte mare grija.

 

Educatia la nivel univesitar este ani lumina fata de univesitatile din Ro. Cati romani sunt in Formula 1 sau Moto GP? Majoritatea sunt englezi, rup cand e vorba de inginerie si motorsports, de aia au si zeci de circuite.

 

Cat despre starea drumurilor no comment, nu se compara cu Ro sub nici o forma. Ca sa ajungi din A in B ai autostrazi, ai A roads , B roads , C roads. Poti ajunge din A in B pe 5-6 rute diferite cu diferente mici de timp intre ele. Cate gropi am luat pe Timisoara -Satu Mare inca n-am vazut in 5 ani de UK.

 

pretul mediu al unei proprietati in zona londrei e pe la 514k lire (http://data.london.gov.uk/dataset/average-house-prices-borough)

salariul mediu e pe la 30-32k lire pe an in aceeasi zona (ultimul studiu - http://data.london.gov.uk/dataset/average-income-tax-payers-borough - e cam vechi si spune 27k/an)

 

asta inseamna ca unui londonez mediu ii ia 15 ani de salariu complet sa-si plateasca casa londoneza medie

 

cupleaza cu procentul de proprietari si trendul lui de a scadea din ultimii ani (http://www.ons.gov.uk/ons/rel/census/2011-census-analysis/a-century-of-home-ownership-and-renting-in-england-and-wales/sty-home-ownership.html)

compara cu situatia Romaniei (http://www.challenges.fr/economie/20130814.CHA3051/immobilier-la-roumanie-compte-bien-plus-de-proprietaires-que-la-france.html)

 

ce trebuie avut in considerare e ca o crestere a procentului de chiriasi trebuie vazuta in contextul in care ea nu este distribuita egal pe toate palierele de varsta, doar tinerii sunt afectati de asta

cea ce inseamna ca procentul pentru cei pana in 40 de ani foarte probabil depaseste 50%

 

dar spune-ne in continuare de casele uriase ale englezilor si cele 2-3 masini ale lor, fiindca noi suntem niste nespalati, n-am fost niciodata pe acolo si habar n-avem

 

totusi, nu va luati de Irlanda, locul ala chiar mi-a placut

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visezi, nu stiu ce ingineri cunosti tu dar eu chiar cunosc si sunt genii, oameni care au lucrat la nivel inalt, adica oameni care lucreaza la Rolls Royce si in Moto GP.

 

Decat 10 prieteni romani medii ageri la minte si respectuos, "modesti", mai bine un englez plin de el.

 

Nu vreau sa intru in polemici cu tine, pari destul de odihnita. Unora li se potriveste stilul asta "printre straini", eu de exemplu recunosc ca sunt mai atasat de Romania, cu bunele si cu relele ei. Sa fiti sanatosi cu politetea falsa de la "civilizatie" :)

Nici n-as putea vreodata sa am niste vecini basinosi, imi plac oamenii deschisi si prietenosi. Norocul nostru ca exista diversitate, altfel ce ne-am face...

 

Mai terminati oamenu buni cu temenelele astea in fata strainilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e undeva la mijloc, ca de obicei.

 

Intotdeauna m-a uimit complexul asta de inferioritate al romanilor in particular si al est-europenilor in general - tot timpul ne plangem de ceva crezandu-ne inferiori si privim "in sus" spre vestici (vorbind generic). Asta inseamna ca ne asteptam la prea multe de la ei si avem un soc in momentul cand observam ca se balacesc in aceeasi mizerie ca si noi.

 

Odata ce un roman trece peste idiotenia asta care pare scrisa in ADN si se datoreaza doar educatiei va observa ca poate fi mult mai competent decat un "vestic" in absolut orice domeniu.

 

Prostia vesticilor este complacerea - se cred superiori si se complac in mizeria asta. Nu vorbesc doar de joburi dar si de viata de zi cu zi, inclusiv felul in care "ataca" alte probleme sociale (vezi terorismul, lol).

 

Eliadar are dreptate la punctul 1 si asta vine doar din diferenta culturala. Este unul din putinele lucruri pe care le respect la englezi in particular, chiar daca poate fi privit ca fatarnicie.

 

Ice-Queen are poate o experienta deosebita in zona jobului ei, avand de-a face numai cu ingineri englezi excelenti. Prefer sa nu impartasesc opinia mea despre inginerii englezi de telecomunicatii (plus IT) cu care am de-a face zi de zi... n-ar avea rost pentru ca e diametral opusa. Si nu vorbesc de englezi indieni sau alti emigranti ci de englezii get-beget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@Ice-Queen, este a treia oara cand iti sterg o postare care contine un limbaj ofensator la adresa altor useri, ti-am dat si un PM in care ti-am explicat motivele si te-am rugat sa incetezi, dar nu ai inteles nimic, ia-ti o pauza si invata ce inseamna un dialog civilizat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax man, acu ceva vreme ,respectiva isi etala creatiile, deschilotata, pe malu' stang al Tamisei.De aici si "deschiderea" asta fata de mirifica si neegalabila civilizatie si cultura britanica.

 

in rest, cum zicea cineva mai sus, ne-am bagat singuri in rahatul actual prin atiutudinea umila si servila a primilor "cuceritori" de taramuri britanice .

Tipa dezbracata din poze era modela platita de revista Streetfigters Magazine, ca sa vezi cat de "destept" esti.

Da, e o chestie nu chiar de neglijat ca dupa 3 luni de UK sa reusesti sa-ti prezinti lucrarile in cea mai cunoscuta revista de Streetfightere.

 

PS: Sa dea Dumnezeu sa nu ne intalnim vreodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vă supărați fraților, dar sistemul educațional romanesc este mult sub cel englez. In mediul rural la noi in tara, ajung elevii in clasa a V-a fără sa cunoască tot alfabetul, ori tabla înmulțirii, am întâlnit un caz (cand eram prof pe la tara) nu era în stare să-și scrie inițialele.

 

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in sac. Cam asa e si cu scoala, daca omul nu vrea sa invete nu e scoala de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atitudinea asta de "struguri acri" se trage din traditionala fudulie a romanului. e greu sa aderi la un sistem de valori adevarat dupa ce ai fost expus atatia ani unei perversiuni malefice ca cea din ro.

in plus dupa ce te plimbi prin Londra si recunosti diversi conationali pe poduri sau pe strazi facand diverse chestii de care in nici un caz nu poti fii mandru e cam greu pentru fudulia ta de roman verde.

in fine pentru unii muma pentru altii ciuma, eu unul m-am simtit aici din prima zi ca pestele in apa. le zambeam oamenilor, imi zambeau inapoi, ii ajutam, imi multumeau, si ma ajutau si ei cand puteau. nu prea stiau care e treaba cu romania sau cu romanii. unii stiau de Regele Mihai (Michael), mai ales aia mai batrani. asta spune destule.

in rest tabloidele exploateaza zonele comerciale ca de obicei.

dar in comparatie cu problema islamica credeti-ma ca stam foarte bine ca perceptie.

 

p.s. recunosc inca mi-e rusine ca sunt roman desi a inceput sa-mi treaca (nu traiesc in Londra) si in general evit sa ma asociez cu diversi indivizi doar pe criterii de nationalitate.

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice-Queen, este a treia oara cand iti sterg o postare care contine un limbaj ofensator la adresa altor useri, ti-am dat si un PM in care ti-am explicat motivele si te-am rugat sa incetezi, dar nu ai inteles nimic, ia-ti o pauza si invata ce inseamna un dialog civilizat!

Se pare ca cine te contrazice...."pierde". Din exces de zel stergi tu postari si care nu au un limbaj ofensator iar pe altele, care au, le treci cu vederea.

E un ex. mai sus, iata-l: @cnairda: Nu vreau sa intru in polemici cu tine, pari destul de odihnita. Nu l-ai vazut sau e prea subtil?...

Editat de Quetzalcoatl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@mianmar23 Quetzalcoatl, o idee am crezut ca aduci vreun aport real discutiei, te-am banuit de..geaba ;)

 

PS: Uitasem de tine, reaminteste-mi astazi ce cont sa-ti sterg, pe cel normal sau pe asta clona de pe care scrii acum?

Hai ca-mi intru in mana.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e bine ca îți este rușine ca ești Roman,si ca uneori nu vrei sa interacționezi cu țiganii tai cerșetori din localitatea unde prestezi,atunci ce cauți printre noi? Noi,de aceeași nație cu tine? Pai vorbesti ca au habar doar de Regele Michael! Și cam atat...pai habar nu au ca printul lor își petrece vara pe la noi,si dacă întrebi un student de la noi îți va tine o mica prelegere despre UK asa la prima strigare, iti spune 5 nume de orașe din start la prima strigare,pai pune un student la Cambridge sa spună ceva în afara de tablouri și chimie! Și încă ceva, știe careva cati britanici se prezintă la psiholog pe an ptr ca au probleme cu mentalul? Și câți Romani se duc? Domnii și doamnele care s-au dus acolo sunteți făcuți pentru aceea zona din lume,nu va judeca nimeni dar măcar fiți obiectivi,judecati drept,nu va uitați doar la ce vreti sa uitați iar restul sa nu va intereseze. Nu pot decât sa va mulțumesc ca a-ți ieșit la vot în rest sa aveți parte de zile cu soare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

l.u.v. adimine, ti se pare normal sa lasi postarile lui emperor care se da cu muschi si se ia la modul ala de o femeie?

Se pare ca ai o problema de perceptie..despre exemplul meu spuneai ca fac comparatii dar fara sa citesti atent exact ce am scris, aici spui ca emperor se da la ea, fara insa sa citesti un post mai jos in care alt user nu-l acuza ca minte, ci ca faptul descris are o alta conotatie!

Repet, am pretentia ca macar de acum incolo sa nu mai citesti in diagonala, nu-mi place sa fac monolog, ma oboseste ;)

Multumesc anticipat!

 

 

(... ...) sau la ea a contat si faptul ca nu avea aceleasi opinii cu tine in tema asta?

Parerea oricui conteaza pentru mine, atata vreme cat indeplineste doua cerinte: sa fie intemeiata si folosita la obiect in contextul discutiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

l.u.v. adimine (......)

 

Te rog, lasa-ma pe mine sa apreciez ce trebuie facut, crede-ma ca sunt un om echilibrat, iar datorita faptului ca sunt moderator am acces la mai multe lucruri ascunse unui user normal, cum esti tu! Deschide ochii, nu te arunca orbeste in capcane intinse de clone obosite daca nu cunosti contextul si istoria lor!

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in plus dupa ce te plimbi prin Londra si recunosti diversi conationali pe poduri sau pe strazi facand diverse chestii de care in nici un caz nu poti fii mandru e cam greu pentru fudulia ta de roman verde.

am patit asta ... in Paris, Milano, Barcelona, Frankfurt, Viena... si alte orase mai micute. vorbeam pe strada in engleza... preventiv.

una cu multe fuste a avut un noroc chior ca nu si-a luat un pumn in bot, culmea un spaniol a aparat-o ca o omoram. motiv extrem de intemeiat.

in Paris era sa casapesc niste "copii" ... chiar pe bulevard pe Champ Elisee daca oi fi scris corect.. nu-s cu franceza.

alta dat era sa fac o criza de nervi cand am fost privit "altfel" dupa ce au aflat unii ca-s roman... asta dupa niste luni in care oamenii nu au avut nici o "problema" cu mine.

unele specimene ne fac de toata bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat 10 prieteni romani..

 

 

» Post actualizat in 26 Feb 2015 12:54

PS: Sa dea Dumnezeu sa nu ne intalnim vreodata!

:funny:

 

 

Timisoara nu va uita :)) Ahahahaha!

 

*Grapini este legat de primul quote

post-41997-0-61363000-1424954984_thumb.jpg

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e bine ca îți este rușine ca ești Roman,si ca uneori nu vrei sa interacționezi cu țiganii tai cerșetori din localitatea unde prestezi,atunci ce cauți printre noi? Noi,de aceeași nație cu tine? Pai vorbesti ca au habar doar de Regele Michael! Și cam atat...pai habar nu au ca printul lor își petrece vara pe la noi,si dacă întrebi un student de la noi îți va tine o mica prelegere despre UK asa la prima strigare, iti spune 5 nume de orașe din start la prima strigare,pai pune un student la Cambridge sa spună ceva în afara de tablouri și chimie! Și încă ceva, știe careva cati britanici se prezintă la psiholog pe an ptr ca au probleme cu mentalul? Și câți Romani se duc? Domnii și doamnele care s-au dus acolo sunteți făcuți pentru aceea zona din lume,nu va judeca nimeni dar măcar fiți obiectivi,judecati drept,nu va uitați doar la ce vreti sa uitați iar restul sa nu va intereseze. Nu pot decât sa va mulțumesc ca a-ți ieșit la vot în rest sa aveți parte de zile cu soare

pai e simplu (banuiesc ca la postarea mea te referi).

cu tiganii mei cersetori nu interactionam nici inainte nu vad de ce as interactiona acum.

ce caut printre voi? printre voi te referi la poporul roman sau la distinsa comunitate a motoristilor?

m-am nascut in ro (si nu m-a intrebat nimeni) asa ca vrand nevrand vorbim aceeasi limba, apoi am avut mereu cam 2 motociclete deci sunt mobrist. asta nu ma face prieten cu tine si nici cu ceilalti ce risipesc opinii pe forum. dintre membrii acestui forum cunosc personal mai putin de 10 din care sunt prieten cu vreo 3-4. atat.

 

nu m-a baza pe cat de cultivati sunt in general studentii de la noi, in mod cert cei care se duc si studiaza afara cu burse sunt apreciati.

nici vizitele la psiholog nu stiu daca ca sunt relevante, putem inlocui psiholog cu dentist sau medic de familie si nu stiu ce o sa iasa, nimic bun ma gandesc.

 

oricum nu-mi doresc sa imbatranesc intr-o tara ca ro, desi pentru un tanar mi se pare ok.

 

da, multimiti-ne ca am fost la vot - sau ca trimitem valuta acasa, dar dati-ne muje cand spunem ca ro este inca departe de ce ar trebui sa fie sau ca educatia/bunul simt/ospitalitatea romaneasca s-au ofilit constant in ultimul timp. iar postarile de pe forum reflecta in mod real si trist chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Tipic, puteam jura ca topicul a fost deschis la social/politica :-))

Cineva spune parerea lui despre ceva si se ajunge la acuze, replici taioase si pareri nationaliste mai mult sau mai putin :-))

Se cunoaste ca (inca) este frig afara..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, multimiti-ne ca am fost la vot - sau ca trimitem valuta acasa, dar dati-ne muje cand spunem ca ro este inca departe de ce ar trebui sa fie sau ca educatia/bunul simt/ospitalitatea romaneasca s-au ofilit constant in ultimul timp. iar postarile de pe forum reflecta in mod real si trist chestia asta.

Pai nu zice nimeni ca-n Romania e lapte si miere, normal ca este si va fi mereu cazul de imbunatatire. E normal.

Nu poti sa masori ospitalitatea si bunul-simt romanesti dupa ce vezi intr-un oras aglomerat de genul Bucurestiului sau in comunitati virtuale de genul momociclism.ro. Daca faci asta ai o imagine mult deformata a realitatii.

» Post actualizat in 26 Feb 2015 13:19

Se practica la greu tembelizarea populatiei, si la noi, si la nemti, si la englezi, etc. Chiar mai dadeam drumul la tv prin deplasari si uitam la ce emisiuni au si aia (probabil din acelasi segment de calitate media face parte si postul channel4 sau cum ii zice)...te doare capu' bai nene. Chilotzareala pe sticla non-stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o greseala sa ne comparam cu altii.

Fiecare tara are plusuri si minusuri.

 

Eu personal nu ma simt cu nimic inferior nici unui englez, nici unui francez, neamt sau ce natii mai exista pe pamant. Si stiti care e chestia? Nici oameni din alte natii nu m-au considerat inferior. M-au apreciat (sau nu m-au apreciat) asa cum sunt. Asta e o dovada de civilizatie in sine.

Cred in viitorul Romaniei desi de multe ori ma simt dezamagit de ce se intampla. Imi place tara asta desi uneori ma cuprinde scarba si deznadejdea. In nicun caz nu suntem tara de cersetori si copii handicapati. In niciun caz nu suntem toti hoti si nespalati.

 

E adevarat si ca strainii ne apreciaza mai mult decat ne apreciem noi pe noi insine. Dar chestia asta se intampla si in Anglia si in Germania. Nicaieri oamenii nu sunt pe deplin multumiti cu ce au si unde traiesc si mereu sunt critici si au tendinta sa vada lucrurile rele. Mie mi se pare foarte bine sa vedem ca si la noi exista lucruri bune si de ce nu, sa ne si laudam cand avem cu ce.

 

 

Dar hai sa nu ne vedem nici buricul pamantului ca nu suntem.

 

Stiti bancul ala cu arheologii?

Se apuca ei si sapa prin Germania. Si sapa si sapa. La un moment dat dau de niste sarme foarte vechi. Concluzia - nemtii aveau retele de calculatoare inca de acum 1000 de ani.

Se apuca si sapa si in Anglia. Si sapa si sapa. La un moment dat gasesc niste cioburi. Concluzia - englezii aveau fibra optica inca de acum 2000 de ani.

Se apuca si sapa si in Romania. Si sapa si sapa si tot sapa. Si nu gasesc nimic. Concluzia - romanii aveau retele wireless de cand e lumea.

 

Despre ce vorbiti voi aici? Englezii au facut revolutia industriala. Au fost stapanii lumii aproape un secol. Au universitati de pe vremea lui Mihai Viteazu. Au fost pionieri in toate domeniile de la explorari geografice pana la muzica.

Cand eram mic am citit cu nesat despre calatoriile lui James Cook, ale lui David Livingstone sau ale lui Lawrence al Arabiei. Si in acelasi timp ascultam Rolling Stones sau Deep Purple. Hai ca parca nu se compara exploratorii englezi cu Badea Cartan si Mos Ion Roata si nici muzica lor cu Iris sau Celelalte Cuvinte.

 

Calitatea cladirilor de la noi? Pai stai sa ne intelegem. Comparam Bucuresti cu UK sau comparam Romania cu UK? Ca Romania inseamna 50% sate si in afara de Transilvania unde mai vezi case trainice de piatra (dar foarte multe neingrijite sau lasate in paragina) casele de la tara sunt facute din chirpici si sunt vai de mama lor.

 

Ca sunt englezii betivani? Pai poate isi permit. Romanii nu au atatia bani sa mearga la carciuma seara de seara. Dar asta nu inseamna ca ai nostri nu sunt betivani, doar ca stau si beau acasa tot felul de tuici si rachiuri dubioase. Nu fac ai nostri scandal? Vai de mine cate neveste batute si copii chinuiti sunt.

 

Dupa parerea mea englezii au cateva chestii aparte.

In primul rand e faza cu democratia si cu civilizatia. S-o fi nascut democratia in Grecia, dar englezii au incercat sa o impuna peste tot pe unde au fost. De multe ori s-a intors impotriva lor (ca daca erau tirani nemilosi poate ca inca ar mai fi stapanit America, Africa Centrala, Orientul Mijlociu si India), dar au tinut la principiile lor.

In al doilea rand au un spirt de luptatori care noua ne cam lipseste.

In al treilea rand sunt un pic infatuati (pentru ca istoria lor le da dreptul la asta), dar in acelasi timp se poarta cu mai mult respect fata de straini decat ne purtam noi (a nu se confunda obiceiul unor romani de a se face pres in fata strainilor cu respectul) si sunt mult mai toleranti cu strainii decat suntem noi.

Nu in ultimull rand au un spirit critic si un simt al umoruui aparte. Noi de aici din Romania probabil ca nu intelegem pe deplin chestia asta. Se intampla sa rada de noi si ne suparam. Dar engezii rad de toata lumea - si de americani si de nemti si de francezi (astia sunt preferatii lor in materie de glume) si mai presus de toti rad de ei insisi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este emigrarea vazut prin ochii unui copil de bani gata.

 

tu stai in cotroceni si conduci seria 3 "noutz" , te duci in cartierul muncitoresc din londonezia si ti se pune astupusu, basca la 2 case mai incolo ai si o casa cu indieni jegosi sau mai rau pakistanezi...

 

chiria care ti-o permiti din salariul de emigrant high skilled iti lasa putine optiuni de palatele pre-decembriste confiscate prin 50-60 de la un jidan avut.

 

dar na, dorinta de afirmare pe fortele propii este mai mare decat insuficienta confortului data de viata de emigrant, tot respectul pentru tine la faza asta.

 

sper ca peste cativa ani sa privesti societatile vestice cu alti ochi, in nici un caz nu sunt perfecte dar oricum sunt la ani lumina de romania cu toata decadenta lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...