Jump to content

Bandit-ul e Ok pentru un incepator?

Leprechaun
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am deschis acest topic in speranta ca voi primi niste raspunsuri la anumite intrebari.

Binenteles ca sunt constient ca toata lumea are pareri diferite cand vine vorba de ce motor sa iti iei ca incepator dar as vrea sa aud totusi pareri:)

Eu unul ma gandeam la un Bandit, care din cate am citit e un motor mai iertator si care s-ar potrivi unui incepator.

Si cum am deschis acest topic as vrea sa stiu cam ce ar trebui sa am in vedere cand imi iau motorul si ce acte sunt necesare pentru a-l putea inmatricula pe numele meu.

Ideea e ca abia acu vreau sa fac scoala si daca imi poate recomanda cineva un instructor bun din Iasi raman dator cu o bere :D

Vreau sa multumesc anticipat tuturor celor care imi raspund la acest topic si sa va urez tuturor asfalt uscat !!

Sunt mai multi instructori buni in Iasi, pe moment imi vin in minte Razvan Luca (Tody Family), Stefan Burlacu ( Auto Fany) si Cristian Racovita (Auto Criss).

Multumesc pentru raspuns.

Ai idee daca as putea sa fac scoala direct pe motorul meu ?

Salut. Pe scurt, în funcţie de cât de cu capul pe umeri eşti, Banditul poate să fie ok sau prea mult. Eu am început pe Hornet şi a fost ok, chiar dacă în prima săptămână nu mi se vedeau nici frunzele de la morcovul din cu.r. Depinde foarte mult de ce vârstă ai, de cât de mult vrei să impresionezi etc. În principiu aş zice că e un motor cât se poate de ok pentru începători.

Şi nu, nu poţi face şcoala pe motorul tău, pentru că nu are dublă comandă. la frâna spate. Şi nici nu ar fi recomandat, pentru că motoarele de 600 de şcoală, în plus faţă de dubla comandă, mai au un "căpăstru" la acceleraţie care să nu te lase să scapi mâna în gaz şi să intri cu fierul în zid.

Salut. Pe scurt, în funcţie de cât de cu capul pe umeri eşti, Banditul poate să fie ok sau prea mult. Eu am început pe Hornet şi a fost ok, chiar dacă în prima săptămână nu mi se vedeau nici frunzele de la morcovul din cu.r. Depinde foarte mult de ce vârstă ai, de cât de mult vrei să impresionezi etc. În principiu aş zice că e un motor cât se poate de ok pentru începători.

Şi nu, nu poţi face şcoala pe motorul tău, pentru că nu are dublă comandă. la frâna spate. Şi nici nu ar fi recomandat, pentru că motoarele de 600 de şcoală, în plus faţă de dubla comandă, mai au un "căpăstru" la acceleraţie care să nu te lase să scapi mâna în gaz şi să intri cu fierul în zid.

Multumesc pentru raspuns :)

Nu vreau sa impresionez pe nimeni.Mi-l iau din simpla placere de a merge pe 2 roti si vreau sa ma bucur de asta...

Asta cu motorul iertator e tare !

Sa nu crezi ca daca esti in cadere , se gandeste motorul sa te ierte si se ridica cu tine . Iarta si el o scapare mai tare in gaz dar nu si o frana post pusa .

Oricum recomand Banditul pentru inceput .

Apuca-te de scoala mai repede !

Bafta !

Asta cu motorul iertator e tare !

Sa nu crezi ca daca esti in cadere , se gandeste motorul sa te ierte si se ridica cu tine . Iarta si el o scapare mai tare in gaz dar nu si o frana post pusa .

Oricum recomand Banditul pentru inceput .

Apuca-te de scoala mai repede !

Bafta !

:)) exact la partea ca nu pleaca fara mine ma refeream...nici slapii cu care umbli vara nu te iarta daca te impiedici

» Post actualizat in 09 Mar 2015 17:54

Bandit are cateva variante, in functie printre altele si de cmc, nu? Ca 1200 nu e o idee stralucita.

Eu ma gandesc la varianta de 600

Vezi că un motor de 600 (fie el si de 15 ani vechime) sub 1500 EUR e foarte posibil să-ţi dea cu virgulă. Adică să mai aibă nevoie de consumabile şi reparaţii imediate în valoare de 3-400 EUR. La 1000 EUR ai şanse să găseşti cât de cât întreţinute doar CB 500 şi GS 500 - desigur, nu exclud excepţiile, dar vorbesc din experienţa proprie.

Edited by ionradoi

Salut.

Ar mai fi si Titi Baslic.

Ca sa-ti faci o idee, Razvan si Stefan au Hornet, iar Cristian si Titi au Suzuki SV.

Pot sa-ti mai spun ca poligonul Tody Family (unde instruieste Razvan), arata foarte bine si e spatios. In celelalte poligoane nu am fost.

Referitor la motocicleta, presimt ca o sa te mai sucesti de cel putin 2-3 ori pana te hotarasti ce sa-ti cumperi. :D ]

Succes.

Salut.

Ar mai fi si Titi Baslic.

Ca sa-ti faci o idee, Razvan si Stefan au Hornet, iar Cristian si Titi au Suzuki SV.

Pot sa-ti mai spun ca poligonul Tody Family (unde instruieste Razvan), arata foarte bine si e spatios. In celelalte poligoane nu am fost.

Referitor la motocicleta, presimt ca o sa te mai sucesti de cel putin 2-3 ori pana te hotarasti ce sa-ti cumperi. :D ]

Succes.

M-am tot sucit si am ajuns la concluzia ca Bandit-ul ar fi ce caut eu :) E ok si ca design si comfort sa zicem plus ca e un motor si de oras care e manevrabil din ce spune lumea pe forum

Vezi că un motor de 600 (fie el si de 15 ani vechime) sub 1500 EUR e foarte posibil să-ţi dea cu virgulă. Adică să mai aibă nevoie de consumabile şi reparaţii imediate în valoare de 3-400 EUR. La 1000 EUR ai şanse să găseşti cât de cât întreţinute doar CB 500 şi GS 500 - desigur, nu exclud excepţiile, dar vorbesc din experienţa proprie.

Gasisem anuntul asta pe olx :

http://olx.ro/oferta/suzuki-bandit-impecabil-ID13dy9.html#a19278b135

Suna destul de bine sa zic asa

Salut.Am un gsf600 din 97" si l-am cumparat cum 2 ani,ca incepator,pe motor.Se descurca bine atat in oras cat si afara,cu sau fara bagaje sau pasager.Il recomand cu incredere.

Si banditul are vreo 80de caluti e mult pentru cineva care nu a mai mers nici pe scooter, dar daca are grija si nu il manca mana dreapta e ok, este un motor cu o ciclistica foarte buna si are si consum mic.

Un topic din gama "inca un topic legat de ce motor sa-mi iau" si inca nu l-am luat pe moldoveanul (meu) doritor de senzatii tari, la misto. Deci se poate, chiar daca ne repetam de 100 de ori:) Asta este comunitatea moto. Ca sa fiu on topic....cumpara-ti ce vreti si fa scoala cu cap, ca la vara cand ajung in Moldova sa-mi arati daca studentele din Copou sau cele din Tudor sunt la fel de dornice de aventura :)))

Daca ai sa cauti atent ai sa gasesti si Bandit de 400 sunt destule, si pe forum recent,e unul negru, cu carburatoarele dereglate inmatriculat(la vanzari moto intre 250-500 parca) care se incadreaza in buget(si-ti mai raman).Muuult mai ok pt tine...

/index.php?/topic/710111-suzuki-bandit-400/

Edited by sconx

Salut! Bandit-ul este un motor mai mult decat ok pentru un începător. Au motoare foarte fiabile (consum mix 5.5 max), piesele de schimb se găsesc uşor, iar ca si începător nu vei avea probleme cu carenele dacă îl vei scapa pe jos şi nici nu te vei plictisi în primu an de el (motoraşu are 75-80 cp). Modelele de după 98 au aceleaşi motoare ca pe GSX-F, motor care nu prea îți face probleme dacă îi faci schimburile la timp.

Cât despre înmatriculare, găseşti tot ce ai nevoie în secțiunea despre acte... pe forum. Baftă la permis şi achiziție!

Si e mai ok sa dea de pamant cu motorul decat cu niste palstice obosite in viziunea ta nu?...nu s ce sa zic...

Ca sa raspund si omului...e ok bandit ul...dar pana iei permisul poate mai strangi ceva ,ar fi bine ptr linistea si comfortul tau...bafta

Nu puterea ar fi factorul decisiv pt mine, ci greutatea motocicletei.

Am fost incepator, mi-am luat motocicleta de noua, si am pus-o jos de 2 ori in prima saptamana. Nu am cazut cu ea... pur si simplu am inclinat-o un pic mai mult pe loc si nu am putut sa o tin, fiind fortat (cu toata parerea de rau) sa o las cu grija jos. Cele 220km erau destul pt mine. Noroc ca o prevazusem cu crash pad-uri. (s-a sprijinit cu brio pe ele)

Ulterior am invatat ce sa fac cand da sa o ia intr-o parte. Insa pana cand am invatat (natural si de la sine)... Daca ar fi avut 150-180 kg as fi reusit sa o tin.