Sari la conținut

PLS Help! Genti laterale + Tank Bag Louis


raulaveritei
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

Gasesc pe cineva amabila care are genti laterale textile si tank bag Louis si care ma poate ajuta 10 min sa le montez ale mele?

Mi-am cumparat asa ceva crezand ca este floare la ureche montajul lor, insa nu e chiar asa. Au o gramada de curele si plastice care habar nu am la ce folosesc.

Multumesc mult,

:baldy: :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei si amabilă si sigur...sa aiba fustiță scurtă....cred ca mai greu gasesti ;) ..... totul e sa fii insistent / ă ......

:lool: mersi.... :)

 

cum naiba editez postarea?

 

 

» Post actualizat in 10 Mar 2015 16:29

As vrea zu1u, daca esti amabil.

Multumesc mult,

» Post actualizat in 10 Mar 2015 16:31

daca le mai gasesc le fac o poza

 

As vrea. Multumesc mult. Ale mele nu au nicio instructiune.

 

 

Editat de raulaveritei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta cu ceva filmul asta?

Mersi tare mult.

Ma ajuta in sensul ca realizez ca trebuie sa fiu inventiv la folosirea curelelor.

Dar gentile astea pe care le-am luat eu, au si niste plastice inauntrul lor, cu care sigur trebuie facut ceva.

Dar filmuletul e relevant.

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca plasticele alea daca sant late , ajuta la genti pe partea care stau lipite de mobra , un fel de sustinere plata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticele le bagi ca sa iti tina gentile si tankbagul umflate, sa nu se plosteasca daca sunt goale. Gentile au mai multe cureluse, daca vrei sa legi si de motor, dar sunt de ajuns 2: 1-fata, 1-spate, pe langa cele 2 late cu scaiete, care iti recomand sa le fixezi o data si bine (le lasi un picut mai slabe, incat sa se intinda cand pui saua peste ele). Pt. tankbag, daca nu cumva ai rezervor de plastic, nu iti trebuie altceva, tine in magneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticele le bagi ca sa iti tina gentile si tankbagul umflate, sa nu se plosteasca daca sunt goale. Gentile au mai multe cureluse, daca vrei sa legi si de motor, dar sunt de ajuns 2: 1-fata, 1-spate, pe langa cele 2 late cu scaiete, care iti recomand sa le fixezi o data si bine (le lasi un picut mai slabe, incat sa se intinda cand pui saua peste ele). Pt. tankbag, daca nu cumva ai rezervor de plastic, nu iti trebuie altceva, tine in magneti.

M-am gandit si eu ca plasticele alea sunt pentru a tine gentile umflate, dar sunt mai lungi decat compartimentul gentilor.

Mersi pt raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Par lungi, dar intra sigur. Cel putin eu am reusit sa le indes :)

eu le-am taiat ca erau mult prea lungi, sunt ca sa tina gentile umflate sa le poti folosi la capacitate maxima si sa protejeze in cazul in care indesi chestii cu forme ascutite apare uzura prematura a tesaturii sau chiar ruperea

 

 

Nu gasesc foile cu instructiunile

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din cate am vazut in film, gentile sunt prinse direct peste carenele din spate. Ma gandesc ca oricat de bine sunt fixate, totusi se misca usor si se freaca de acestea. Cu timpul nu afecteaza vopseaua?

Raule, tu cum ai rezolvat problema?

Editat de k-10
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut in film, gentile sunt prinse direct peste carenele din spate. Ma gandesc ca oricat de bine sunt fixate, totusi se misca usor si se freaca de acestea. Cu timpul nu afecteaza vopseaua?

Raule, tu cum ai rezolvat problema?

Eu inca nu am avut timp sa le pun pe motor, dar am citit pe diverse surse ca ar fi niste autocolante transparente pt codita sau carene, care protejeaza vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-20517-0-38449400-1426962868_thumb.jpg

Asta e originala asa cum a facut-o acum 30 de ani tac'su Kawasaki si mama ei cu ochii migdalati. Nu am de gand sa lipesc nimic pe carenele alea, dar totusi as vrea sa gasesc o solutie sa fixez gentile ...

Editat de k-10
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vei gasi nici o solutie in afara de colante transparente de protectie(care nici nu le observi decat daca stai aproape) sau suporti speciali pt genti(pe care va trebui sa ii confectionezi,mi-e greu sa cred ca vei gasi pt modelul tau).trust me,been there done that.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca vrei genti textile fara suporti speciali, ia-ti adio de la vopsea :) been there too :D

cu colant de protectie se poate,trust me,zilele astea imi pun si eu,ca am reusit sa iau o pereche de genti Oxford extraordinare si desi o sa arate motorul meu ca un autobuz,nu ma lasa inima sa nu le montez.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifIMG_5724.JPG

Asta e originala asa cum a facut-o acum 30 de ani tac'su Kawasaki si mama ei cu ochii migdalati. Nu am de gand sa lipesc nimic pe carenele alea, dar totusi as vrea sa gasesc o solutie sa fixez gentile ...

 

Considerand ca nu mergi decat "accidental" cu genti laterale, iata solutia aplicata de mine: FOLIE ALIMENTARA! Adica tipla aia menita sa tina alimentele proaspete in caserola.

Tine exact un drum, deci iau la mine in bagaj tot sulul, sa am si pt. intoarcere. La mine a dat randament 100%, usor de aplicat, usor de dat jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar mananca vopseaua pe codita pana la carne. Daca nu esti pretentios la cum arata, merge si cu ducktape aplicat pe portiunile de contact. A tinut o luna fara sa il dau jos si apoi dat jos si curatat cu benzina a iesit impecabil.

Plasticele alea la sunt facute sa intre la limita prin niste fante cusute pe interiorul gentii si au fante speciale pe post de capete. Poti sa vezi ca un capat al plasticului ii mai ingust ca celalalt, la fel si fantele din capete. Le bagi putin fortat, dar daca le treci prin toate fantele stau fix impecabil si intinde si rigidizeaza geanta.

Curelele sunt mai multe decat ai nevoie (eu luasem cu ele si niste huse de ploaie, care nu le-am folosit niciodata). Ai nevoie de una in spate sub codita si doua sa le ancorezi in fata, la mine de ex de suportul scarita pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Gentile laterale se pot folosi si fara suporti metalici de sustinere sau trebuie neaparat?

Tank bag-ul, cand este incarcat maxim, se poate folosi doar cu magneti sau e nevoie si de cureluse ? Tot incarcat maxim, tank bag-ul, te mai lasa sa vezi bordul motorului?

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Gentile laterale se pot folosi si fara suporti metalici de sustinere sau trebuie neaparat?

Tank bag-ul, cand este incarcat maxim, se poate folosi doar cu magneti sau e nevoie si de cureluse ? Tot incarcat maxim, tank bag-ul, te mai lasa sa vezi bordul motorului?

Multumesc

 

Sal,

 

Daca gentile sunt textile atunci se pot monta si dara suportii metalici.

Tank bag-ul ar trebui sa stea doar in magneti, fara sa-l legi de altceva.

Eu am un tankbag destul de marisor si daca il incarc full tot vad bordul...acum depinde de inaltimea riderului, modelul de motor, marimea tank bag-ului, etc.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...