Sari la conținut

Dainese X-Run vs Dainese X-Strike


Neal Caffrey
 Share

Dainese X-Run sau Dainese X-Strike?  

7 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vreau manusi care ofera protectie.

 

Am ales modelele 2015 de la Dainese:

 

- Dainese X-Run 105€

 

- Dainese X-Strike 130€

 

Care vi se par mai ok?

 

X-Run au cateva gauri in plus deci poate mai bine ventilate in palma, dar nu au protectie in palma, slider si protectia degetului mic cum au X-Strike care sunt mai butucanoase.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cam urate in draci, parerea mea subiectiva

Ceva mai tried-and-tested nu te intereseaza? gen Alpinestars GPX sau Dainese Carbon Cover S-ST, sau daca mai plusezi la buget: Druids S-ST

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cam urate in draci, parerea mea subiectiva

Ceva mai tried-and-tested nu te intereseaza? gen Alpinestars GPX sau Dainese Carbon Cover S-ST, sau daca mai plusezi la buget: Druids S-ST

:lol:

Da, X-Strike nu sunt prea slim, dar X-Run desi nu sunt la fel de sigure ca protectie, arata ok si sunt mai comode.

 

Carbon Cover ST sunt si mai mari, de Druids nici nu mai vb iar Alpinestars GPX nu imi place cum arata.

Plus ca toate sunt mai mult pentru supersport nu supermoto. Vreau unele care chiar ofera protectie, dar sa fie si comode.

 

Astea noi de la Dainese sunt putin mai comode pt ca protectiile degetelor sunt separate, nu unite intre ele, cum e la Carbon Cover, Druids sau 4-Stroke Evo.

 

Ce ai mai testat care sa nu fie degeaba, dar nici sa arate ca manusi de Robocop?

Pe de alta parte nici manusi din panza, cum sunt alea de MX si supermoto, care nu protejeaza deloc, nu as vrea.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei scurte, baga un ochi si la Rev'it Chevron

 

Eu o sa-mi Rev'it Stellar sau RSR2, care mi s-o potrivi sau care va fi in stoc (la motorteam)

Ma uitasem si eu la Rev'it Dirt 2, ca sunt cele mai laudate pentru dual sport, dar am citit unele review-uri ca sunt cam rigide.

 

O sa ma uit si la modelele de care mi-ai zis tu.

 

 

Intre astea 2 de la Dainese, vi se pare ca X-Run ar fi degeaba ca protectie, neavand slider si protectie pentru degetul mic?

» Post actualizat in 13 Mar 2015 16:23

Sunt Ok Rev'it Chevron, mai ales ca sunt si perforate.

 

Sunt la fel de mari ca X-Strike dar nu au slider in palma. Pretul insa e mult mai mic, deci e o optiune buna.

» Post actualizat in 13 Mar 2015 18:24

Din pacate am citit review-urile detinatorilor de Rev'it Chevron si sunt varza, se rup la toti in acelasi loc, langa velcro si in varful degetelor. Arata bine pe alb, perforate, dar prefer sa iau Dainese.

 

Asa ca daca aveti vreo preferinta, sper sa imi recomandati ceva mai bun decat X-Strike la care m-am gandit sa le cumpar la finalul lunii cand apar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 4 Stroke si nu mi se par deloc de robocop. Bine, acuma nici super slim nu sunt, dar dpdv protectii sunt foarte bune.

4-Stroke vroiam sa iau, dar le-am pus o intrebare celor de la Revzilla, si au zis ca 4-Stroke sunt mult mai bulky decat X-Strike, si imi recomanda X-Strike pentru ca sunt mai bine ventilate decat 4-Stroke.

 

Ce culoare ai 4-Stroke?

 

Nu stiu daca pielea alba ar fi o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au dreptate, par mai bulky (nu am avut X-Strike). La o comparatie superficiala, 4 Stroke stau mai bine la capitolul protectie. Dpdv ventilatie, nu stiu ce sa zic, au gaurele de ventilatie intre degete si cam atat. Tu alegi dupa ce consideri ca e mai important: ventilatia sau protectia. :)

 

Ale mele sunt culoarea neagra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au dreptate, par mai bulky (nu am avut X-Strike). La o comparatie superficiala, 4 Stroke stau mai bine la capitolul protectie. Dpdv ventilatie, nu stiu ce sa zic, au gaurele de ventilatie intre degete si cam atat. Tu alegi dupa ce consideri ca e mai important: ventilatia sau protectia. :)

 

Ale mele sunt culoarea neagra.

Vara cum te descurci cu ele? Transpira rau cand sunt peste 25 grade, sau sunt ok? Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai probat Carbon Cover sau doar ti se par mari?

Ale mele sunt la al 3-lea sezon, care cred ca-i si ultimul ptr ele, si nu sunt deloc mari/groase sau incomode ptr protectia pe care o ofera.

 

Pentru zilele calduroase, mi-am luat o pereche de Mig 2 care sunt excelente din punct de vedere al aerisilor.

 

Recomandarea mea este sa mergi sa le vezi, pe viu , si sa le probezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am probat nimic din modelele noi, doar ce am vazut in poze si video.

 

Nu cred ca am unde sa le probez, fiind modele noi, doar online pot sa le cumpar, dar daca nu imi plac le pot returna.

 

Acum am unele ventilate care au zero protectie. Decat sa ai unele care nu folosesc deloc in cazul unei cazaturi, mai bine mergi fara.

De aia vreau ceva ca 4-Stroke Evo, dar putin mai comfortabile.

 

O sa comand X-Strike negre la finalul lunii cand apar, si revin cu o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Update: stay away from X-Strike :lol:

 

Degete extrem de scurte, simti tot felul de intepaturi si materialul este gros si rigid.

 

Le-am returnat, si am luat Alpinestars Celer care sunt superbe.

Ca alternativa ar fi fost si Held Rodney, dar am preferat Celer pentru protectia mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...