Sari la conținut

Sezonul Agricol - aviz amatorilor de Adancata


Melcozaurus
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vine vine primavara,

Mototoristi prin toata tara,

Plus tractoare si combine,

Sa te infigi in ele nu-i prea bine!

 

M-am intors sambata de la Adancata si printr-un satuc, inainte de Fierbinti, era un R1 tavalit usor. Noroi, mazaga, ulei, nici el nu stia, dar s-a trezit omu' pe jos. Se intampla. M-am gandit sa scriu cateva randuri despre pericolele ce pandesc primavara prin mediul rural, avand in vedere ca circuitul de la Adancata e pregatit sa primeasca vizitatori, fie ei incepatori sau profi.

Primavara, draguta de ea, da startul la sezonul moto si la sezonul agricol. In mediul rural, intalniti frecvent in aceasta perioada urmatoarele:

 

- lucratori cu bete, pari, tije, araci, saci si alte dracii in spate, care trec strada fara sa se asigure.

 

- tractoare si tractorase, cu soferi dubiosi sau obositi (seara sunt obositi, dimineata sunt decat beti).

 

- combine care ocupa aproape toata soseaua cu ale lor lame.

 

- carute, pline ochi cu lucratori cu bete, pari, tije, etc, care sar din caruta sau arunca saci. De obicei carutele atrag si toti cainii pe juma' de km.

 

- soferi grabiti, care nu au rabdare sa stea dupa tractoare, tractorase , combine si carute, depasind in curba.

 

- dragoni, distrugatoare intergalatice si omuleti verzi.

 

Toate cele de mai sus, in afara de dragoni, distrugatoare intergalactice si omuleti verzi, lasa in urma lor pe sosea ulei, noroi, pietris, balegi si peturi (ca pm, suntem in Romania, aruncam bidoanele si cutiile pe geam din masina)

 

Gata. Acum mergeti voi cum vreti, dar inainte sa varati mana in gaz, luati in considerare si chestiile semnalate mai sus. Pm, daca nu va e frica de carute, combine, tractoare, tarani cu pari, ulei si noroi, macar fiti atenti la dragoni si distrugatoarele intergalatice. Ca omuletii verzi nu prea trec strada, de obicei stau prin santuri , rontaind peturi si cutii de bere.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion cu Maria veneau de la coasa, si pe drum pe langa ei trece un motociclist.
Maria: Ma Ioane asta nu avea cap.
Ion: Ce-ai fa esti proasta cum sa n-aiba cap!
Maria nu mai zise nimic.
Mai trece un motociclist.
Maria: Ma Ioane daca iti spun ca nici asta nu avea cap!
Ion: Fa tu nu gandesti, cum sa n-aiba fa cap, esti nebuna?
Maria iar nu mai zise nimic.
Mai trece inca un motociclist.
Maria: Ma Ioane nu stiu cum sa iti spun dar nici asta nu avea cap.
Ion: Taci fa si intoarce coasa pe partea cealanta.

 

Mere si un banc cu ocazia asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... astia care lasa glodu' cand ies din camp pe strada ar trebui arsi rau...

 

btw, acu' cativa ani cand veneam spre casa de la SMAEB intre Ploiesti si Campina ... trecea un tractor mare strada perpendicular din campul de pe dreapta in ala de pe stanga. cu doua remorci mari si ele.. a lasat binenteles glodu' pe strada cat incape... toata lumea frana si dinspre Campina si dinspre Ploiesti...

 

spre Fagaras am gasit combina care iesea din camp pe dn-u... fara sa se uite pe principiul: care-i smecher sa se bage-n mine daca are tupeu...

 

carute fara nici o lumina sau macar ceva reflectorizant... am pierdut sirul...

biciclisti beti ranga pe marginea sau pe drum... le fel, in sate sau intre sate cati vrei. biciclisti... utilizatori de kraina sau tohan mai corect zis.

caini vii sau stropsiti, balega, carucioare de copil cu copil cu tot in mijlocul drumului :eek: si nimeni in preajma... sticle de 6 cai urati sparte pe mijlocul benzii... etc...

 

atentie mare ca e uriasa gradina si gardu' nu e foarte innalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu cu masina spre adancata in tomana si am ales dn1 si facut dreapta la balotesti..am murit de nervi p`acolo. copii pe biciclete, carute si cisterne...masini oprite pe banda in sate si mult praf

 

de fiecare data cand am drum spre adancata merg prin colentina afumati spre urziceni si stanga la lukoil.. e cel mai safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragonii nu fac caca?

Frate nu stiu ce sa zic... Prin cartile fantasy sau prin jocurile video de pana acum nu am vazut nici o referire la balegi de dragoni. Deci improbabil sa faca, ca altfel sigur scria cineva ceva, sau facea vreo poza. Daca o luam inginereste, ar trebuie sa faca scrum in loc de caca, avand in vedere ca principala lor ocupatie este scuipatul de flacari. O sa ma mai documentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- dragoni, distrugatoare intergalatice si omuleti verzi.

 

Toate cele de mai sus, in afara de dragoni, distrugatoare intergalactice si omuleti verzi, lasa in urma lor pe sosea ulei, noroi, pietris, balegi si peturi (ca pm, suntem in Romania, aruncam bidoanele si cutiile pe geam din masina)

 

Gata. Acum mergeti voi cum vreti, dar inainte sa varati mana in gaz, luati in considerare si chestiile semnalate mai sus. Pm, daca nu va e frica de carute, combine, tractoare, tarani cu pari, ulei si noroi, macar fiti atenti la dragoni si distrugatoarele intergalatice. Ca omuletii verzi nu prea trec strada, de obicei stau prin santuri , rontaind peturi si cutii de bere.

Sa mai ziceti de mine ca n-am eu toata tigla pe casa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, sunt deosebit de interesat =)))))

 

ONTOPIC ONTOPIC : Foarte buna atentionare...tinand cont ca mai toata lumea lauda circuitul la fel ca pocaitii pe Iehova...circuit este doar partea aceea imprejmuita, nu si drumurile de pe langa, sa nu uitam ca taranii din zona nu vad racebikes si racecars la ordinea zilei asa ca nu sunt obisnuiti cu ozn-uri pe langa porumbul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la noi la nimeni! La țară nu poți circula din cauza tractoriştilor, căruțelor şi a mizeriei de pe drum (noroi, nisip şi petriş...) la oraş din cauza lucrărilor prost executate, gurilor de canal înalțate a prost sau fără capac, a bizonilor, sau a mizeriei lăsată de lucrările de la şantiere. Să fi motociclist în România este aproape imposibil!

Numai tu stii prin ce treci.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si la capacele de roti aruncate de copchii in fata motorului ca sa vada cum te imprastii. L-am urecheat da nu cred ca o sa tina minte prea mult
Păţăşti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si la capacele de roti aruncate de copchii in fata motorului ca sa vada cum te imprastii. L-am urecheat da nu cred ca o sa tina minte prea mult

Păţăşti...

wtf? trebuia batut tacsu ca a facut un copil asa de prost.

ca dupa rezolva el cu fisu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf? trebuia batut tacsu ca a facut un copil asa de prost.

ca dupa rezolva el cu fisu'...

nu m-am apucat sa-i caut neamurile si in plus la cat de mare e IQ-ul nu stii de unde iti sare un topor in freza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asta mi-a venit in minte... intamplarea colegei noastre.

Nu am vazut si nu am crezut posibil asa ceva...bine ca a scapat colega doar cu sperietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la carute. Badea Gheo' pur si simplu iese de pe drum secundar, depaseste sau face stanga cu durere in cot. Nu stiu cati am vazut sa se asigure inainte de manevra.

Eu cand vad caruta pe drum o las usor, sa am timp sa opresc in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc ca mergeam pe un drum judetean, ingust, batea si vintul tare, nu aveam mai mult de 90km/h . Vad in fata o caruta plina cu fin, ocupa mai mult de jumatate din latimea drumului. Nu stiu cum, fara sa ma gindesc la ceva rau, am redus viteza, cind am fost la 10m de caruta , caii au facut brusc stinga, eu eram deja in depasire. Am avut un megabulan, parca Dzeu mi-a sugerat ca urmeaza sa se intimple ceva rau si am redus viteza. Deatunci sint precaut maxim cind intilnesc atelaje cu animale, sau chiar vaci, cai care pasc pe linga drum.

 

In ziua aia eram la drum cu multi prieteni, eu eram cap de coloana. Nu am mai mers dupaia primul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

utilajele si animalele nu-s numai pe linga Adancata, mai sint si prin alte parti.

Corect. Depinde de zona in care te afli, poti gasi fel de fel de lighioane pe sosea. Uite spre exemplu, daca cumva te prinde noapte pe drum prin Peris , Ilfov, e nasol. Se recomanda sa te opresti, sa iti dai cu mir si sa bei aghiasma. Daca nu ai, faci si tu niste cruci mari si zici Tatal nostru de 3 ori. De ce toate astea? Pentru ca odata cu lasarea intunericului, apar in comuna Bicilistii Satanisti! Cum ii recunosti? Simplu. Astia ies decat cand este intuneric si intotdeanuna se imbraca in negru, din cap pana in picioare! Nu au nici un fel de elemente reflectorizante, ochi de pisica, stopuri, lanterne etc. Nu domnule! Dar intodeanuna au in spatele bicicletei o butelie! Neagra si aia. Nu cumva sa ii vezi pe sosea! Inca un lucru caracteristic pentru Bicilistii Satanisti , este ca ei nu coboara din saua bicicletei! Nu, ei sar de pe bicicleta! De multe ori brusc si direct in mijlocul drumului. Daca cumva, inexplicabil, ii vezi la timp si ii claxonezi ca sa ii atentionezi ca te apropii, Biciclistii Satanisti vor lua mana stanga de pe ghidon si vor privii insistent in spate ca sa bage spaima in tine! Cu ocazia asta incep sa faca si opturi pe sosea, lucru care nu ii deranjeaza chiar deloc, ei fiind lipsiti de frica. Singurul lucru care ii poate inspaimanta pe Biciclistii Satanisti din Peris sunt Tractoristii Satanisti din Peris , dar aia este alta poveste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...