Sari la conținut

Care-i numarul tau norocos?


®azvan

Care-i numarul tau norocos?  

691 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • apriliacluj

    10454

  • ivan pedala

    6153

  • Kristian K

    5776

  • Taz Asg

    2802

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 minute, ivan pedala a spus:

Buna dimineata! Cafea...restu'...habar n-am!

  Cafeiu pe primul loc, 

 

  cat despre aia .....  vorba lu Nea Costel...... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Latomeru a spus:

Care-i faza de schimba lumea poza de profil in disperare, sint fostii psd-isti? :)))

Hai, neata!

Neața! Care poză, de pe bucifeis sau de aici? :huh:

Iarăși muncă?!? Pfff...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Taz Asg a spus:

... vorba lu Nea Costel...... 

Care-i ala, Costel?!:scratch:

Sau...lasa! Cafea nr.2...diiiiiiiiii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:Nu-l stiam...nu frecventam aceleasi cercuri (sau spirale)!:nono:

Hai...la munca, tre' sa platim ajutoarele asistatilor, pensiile speciale si salariile bugetarilor! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna, domnilor + 2 cafele !

Aseara am adus motorboanta de la Medias la Sibiu...

Chiar daca am schimbat poza de la profil tot magar(us) am ramas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neataaaaa!

ba e soare, ba ploua..., asa nu mai rezist.... pffff.....

 

 

 

 

Acum 2 ore, Latomeru a spus:

Care-i faza de schimba lumea poza de profil in disperare,

eu doar am micsorat logo-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Contabil a spus:

Salutare!

 

Salutam!

Nu stiu la tine cum este dar al mine a fost asa:

 

Probleme:

Lipsa de os la tibie de vreo 2 cm care este lasat sa "cresca" de la sine (deci fara grefa osoasa, fara ciment, fara nimic), 3 operatii de grefare de piele, lipsa partiala a activitatii nervoase (in zona grefata si pe talpa)

 

Recoamndari:

Pentru lipsa de os: Vitamina D (minim 1000 UI - eu iau Detrical de 2000UI - 1 pastila/zi), o dieta mai bogata in calciu (Lapte proaspat, branza proaspata, sardine la cutie) dar IN NICIUN CAZ sa nu iau suplimente de calciu - deoarece, conform analizelor, concentratia de calciu din sange e in limite normale si orice surplus adus se va depune total aiurea.

Pentru partea de grefe: vitamina E pentru refacerea circulatiei capilare in zona grefelor.

Pentru partea de nervi: complex de vitamina B (B3+B6+B12).

 

Atentie: complexul de B-uri predispune la ingrasare, deci trebuie avut grija la alimentatie si facuta cat mai multa miscare.

 

Rezultate:

Dieta mai bogata in calciu nu are rezultate clinice vizibile dar ajuta organismul - drept urmare, dupa 11 luni de dieta cu sardine, lipsa de os este refacuta cam 50% iar in organism a aport de proteine de calitate, uleiuri esentiale (omega 3, 6) si alte vitamine, deci e ok.

Vitamina E - dupa 3 luni de folosire, grefele sunt in stare perfecta si nu am avut absolut nicio problema cu ele

Comlex de B-uri: dupa 3 luni nu a avut niciun efect.

 

CEL MAI IMPORTANT: SA ASCULTI CU SFINTENIE CE ZICE MEDICUL!!!

 

Sper ca am ajutat! Insanatosire grabnica! ;)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s eu .... fimiu, farctura simpla prin tasare (culmea ca este specific moto), preferam sa fiu eu in locul lui din toata inima. S-a "jucat" prin curtea liceului. Ca si medicamente i-a fost recomandat vigantolete .... pe partea alimentara ... nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vigantolete este vitamina D. E ok. D-ul ajuta la fixarea calciului. Dar al celui care este in sange. Daca nu are carente de calciu, atunci e ok. O dieta bogata in calciu nu face niciun rau. Practic, organismul asimileaza ce-i trebuie iar restul....la WeCe. Pe cand, cada ar lua calciu concentrat din pastile, ar fi un surplus prea mare si s-ar depune pe la articulatii.

 

Daca ii plac lactatele, pune-l 1-2 luni sa pape branza dulce (dar d-aia din piata sau de la sat, nu de la supermarket), daca nu, sa manance 1 data la 2 zile sau zilnic cate o conserva de sardine - dar d-alea cu oase, nu file-uri. Tot vreo 1-2 luni.

 

PS: eu mananc zilnic cate o cutie de sardine pt ca nu-mi plac lactatele. Si fac asta de vreo 8 luni. ;)

 

Bafta si stai chill ca e tanar si-si revine repede. ;)

@Georgica: Ma refeream sa asculte in sensul sa nu se apuce sa-i dea cine stie ce suplimente dupa "gura lumii". Daca nu i-a zis, inseamna ca pustiul nu are nevoie, deci e ok. 

Plus ca trebuie sa asculte si cand vine vorba de "ce fel de" si "cata" miscare sa faca. Adica sa nu se dea zmeu ca poate sa strice mai rau dar nici sa nu stea degeaba pentru ca acel calciu se depune cu atat mai bine cu cat circulatia in zona afectata e mai buna. ;)

 

 

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc inca o data! am apelat la tine ca mai citisem o data ceva scris de tine .... dar n-am gasit unde. A dat teza la mate cu stinga ..... 10, e copil bun, acum se chinuie ....... ghinion, cazuse (tot pe spate) cu 1 saptamina in urma in fund, la durut tare ..... acum s-a gindit sa abordeze cazatura altfel .... ☹️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, merci. ;)

 

Sunt pe drumul cel bun. Acu' imi trebuie doar rabdare. 

 

...desi o sa mai am 2 operatii, dar cred ca prin martie la anul o sa fiu gata. Prognosticul medicilor este de 95-98% recuperare. - dar in timp...

 

Oricum, stateam si ma gandeam ca anul trecut pe vremea asta ma ridicam din pat doar 1-1,5 ore/zi, iar acum merg fara carje. Pffff..... ce trece timpul.... :)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Paca!

Am bagat la cap, n-am mai avut in familie in astea, de aceea am apelat pe aici. Eu si sotia am avut demult cite o luxatie .... n-a avut nevoie de calciu/calus, etc.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...