Sari la conținut

București - Moscova - Magadan, 12.000 Km. Dă Click Dacă Ai Face


Caniggia
 Share

Postări Recomandate

Cu razboiul ala nenorocit din Ukraina,ca unu care am cam fost pe acolo nu pot sa-ti zic decat :sa nici nu te gandesti.Eu am trecut prin posturile de control rusesti de la Odessa si era sa mor de raceala la plamani.Nu aveau decat 2 vorbe.Rumanski spion.Ba am mai auzit una.Strileai.

Vaorbesc mai mult decat serios.Sa te prinda rusii pe la Baikal sa te intrebe ce cauti acolo.Iti trbuie pampersi de numar mare.Dar ca si ideea unei astfel de excursii este o idee excelenta si ar fi o dovada de mare barbatie si curaj dar nu in contextul politic intenational actual.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta vorbeam.Am avut intentia sa merg pina in Poltava,la un prieten din armata.El mia spus ca nu merita.Poate sati confiste motociclu pe la vreun blokpost,si ce faci impotriva unui timp inarmat?Sunt o sumedenie de trasee...Drumuri bune va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragfi calatori, nu va certati. Pareri sunt multe, experiente sunt diferite. Cine are chef, pot sa va povestesc despre oamenii din marea Russie. Va doresc drumuri interesante si deloc usoare.

 

P.S. O sa ma las provocat si o sa raspund la "Rumanski spion": voi ati vazut cum se comporta romanii fata de rusi la vama, gara, magazin, muzeu? Ma refer fata de cei care nu vorbesc romana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am fost la Magadan in 2012, pe alt traseu, prin Asia Centrala si Mongolia. Daca te pot ajuta cu info sau contacte de pe drum da-mi un semn. RoB pe varianta federala iti ia 4 zile pline (prin OSR e mai aspru) in conditii de vreme buna.

O luna mi se pare scurt.

Cu BAM sau fara?

 

Adrian

Editat de asilindean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu sunt nici tipii inarmati de la punctele de control, nici rusii, nici razboiul, ci ursii care se plimba liber pe strazile din Magadan :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile actuale tensionate cand Rusii au inceput sa nu mai dea vize, e un risc aiurea sa faci o asemenea excursie.

Dar pana la urma fiecare face ce-l taie capul...

 

Daca totusi va duceti acum, va urez sa razbateti si sa va intoarceti cu bine.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut,

 

are cineva informatii concrete ca Sectia Consulara a Ambasadeei Rusiei in Romania refuza vize? Stiti pe cineva care nu a primit viza?

 

Sau sunt zvonuri?

 

Intreb pentru ca am sa aplic in cateva saptamani pentru viza si vreau sa stiu daca au fost cazuri de refuz si din ce motiv.

 

Multumesc,


» Post actualizat in 09 May 2015 18:05

Povesteste :)

 

eu chiar sunt curios, acolo am avut numai experiente extraordinare.

 

Dragfi calatori, nu va certati. Pareri sunt multe, experiente sunt diferite. Cine are chef, pot sa va povestesc despre oamenii din marea Russie. Va doresc drumuri interesante si deloc usoare.

 

P.S. O sa ma las provocat si o sa raspund la "Rumanski spion": voi ati vazut cum se comporta romanii fata de rusi la vama, gara, magazin, muzeu? Ma refer fata de cei care nu vorbesc romana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, refuza vize cu bilete de avion prezentate si plata hotel facuta in avans.

O ambasada nu e obligata sa-ti motiveze tie refuzul, credeam ca stii asta...

 

Cei refuzati aveau invitatie emisa de o organizatie acreditata din Rusia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zvonerie si panica inutila...

 

Viza turistica pt Rusia se obtine numai cu anumite hartii specifice pe care TOATE ambasadele din lume le cer: scrisoare si voucher de la agentie acreditata + cerere, taxa etc. Daca nu faci research si te duci ca turistu o sa te refuze. Asta nu are nicio legatura cu situatia mai tensionata din Crimeea.

 

Ruta prin Rusia via Ukraina este ok, iar situatia mai tensionata este numai in Crimeea si oricum nu ai cum sa ajungi acolo, ca in orice zona cu probleme din lume (pina sa ajungi tu sa fi in pericol trebuie sa treci mai de multe baraje la care vei fi intrebat de sanatate sau "durata si scopul vizitei").

 

Sa te duci pina la Magadan dus intors pe ruta din Rusia (80% asfalt) e ca si cum te duci la NY numai ca sa ti faci poza cu Statuia Libertatii sau la Paris cu Eiffel-ul. Magadan e un punct pe harta si asa cum se spune, importanta e calatoria nu destinatia. Asa ca daca timpul sau bugetul sunt limitate lasati'l drac de Magadan si mergeti in Asia Centrala pina in Uzbekistan, Kirghizstan si Tadjikistan (Pamirul este clar highlightul zonei). Zona este mult mai incarcata de cultura sau drumuri aventuroase (in functie de ce cauta fiecare) spre deosebire de 14000km de asfalt plictisitor cat faci de la Bucuresti la Irkutsk si inapoi (de la Irkutsk sa zicem ca poata sa inceapa aventura... daca o iei pe BAM).

In alta ordine de idei se poate calatori de la Moscova la Irkutsk sau retur cu Transiberianul (inclusiv moto) daca reusesti sa ti faci cateva contacte la fata locului sau daca intelegi rusa. Dureaza 3 zile pe sens + organizarea. Practic e mai ieftin si mult mai rapid decat drumul pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...