Sari la conținut

Valva evacuare Kawasaki Z750


silver.alecs
 Share

Postări Recomandate

Detin un Kawasaki Z750 din 2008 si doresc sa ii schimb toba stock cu una mai zgomotoasa.

Din cate am citit pe internet, toba stock are o valva de evacuare care se inchide si deschide in functie de turatia motorului.

 

Iar acum vine partea cu intrebarile:

1. Imi puteti spune ce rol are aceasta valva ?
2. Din experienta voastra, este in regula daca se indeparteaza ? Afecteaza performantele motocicletei ?
3. Daca scot doar cablurile ce duc la servo, imi va aparea eroare pe bord ?
4. Pe viitor, ca sa trec ITP-ul, banuiesc ca trebuie sa pastrez toba stock ( cu tot cu valva ) si sa o montez inainte de inspectie, nu ?
5. Imi puteti recomanda pe cineva care face tobe custom de calitate ? Doream sa apelez la /index.php?/topic/669319-evacuari-moto-romania insa am inteles ca nu mai sunt disponibili. Preferabil sa fie din Bucuresti.
Multumesc !
Editat de silver.alecs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 Exup-ul este inchis in ture mici pentru mai mult cuplu iar in ture mari se deschide pentru o mai buna evacuare a gazelor!

2 Daca o scoti pierzi ceva cuplu in ture mici!

3 Daca scoti cablurile vei avea eroare in bord!

4 Daca noua toba e omologata si are silencer nu vei avea probleme de obicei!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin eliminarea exup nu apare eroare in bord la Z. Ideal ar fi sa ai si power comander (implicit o remapare a injectiei potrivita noii evacuari). Daca vrei doar un sunet mai pronuntat si o evacuare mult mai usoara decat cea standard (care este cumplit de masiva si de grea) merge foarte bine si fara remapare. Singura operatiune pe care foarte probabil va trebui s-o faci este sa anulezi/blochezi sistemul pair-valve (gasesti mai multe informatii pe google despre ce face si cum il poti anula) pt. ca altfel vei avea foarte multe rateuri pe evacuare si motoreta va merge prost in ture joase.

Gasesti o gramada de finale de la o multime de firme ..nu cred ca este neaparat nevoie sa-ti contruiasca cineva una in mod special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul ala este proiectat pentru evacuarea standard. Nu stiu cum s-ar comporta cu o finala aftermarket. Poti incerca, insa nu cred ca merita bataia de cap si cheltuiala. De banii respectivi iti iei finala mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...